5 wskazówek SEO, które przyciągną uwagę i zwiększą sprzedaż na święta

5 wskazówek SEO, które przyciągną uwagę i zwiększą sprzedaż na święta

swisteczne-wyprzedaze-marketing

swisteczne-wyprzedaze-marketing

Okres świąteczny i koniec roku to bardzo intensywny i stresujący czas dla marketerów i specjalistów SEO. Niezależnie od tego, czy jako profesjonalista w dziedzinie marketingu obchodzisz Boże Narodzenie, Chanukę czy zimowe przesilenie, Twoja praca w tym okresie wchodzi na wysokie obroty.

Przygotowanie się do Black Friday i Cyberponiedziałku w SEO

Pomimo tego, że jesteśmy w środku pandemii, musimy dotrzymać obietnic, które złożyliśmy naszym szefom i klientom. Mamy cele do osiągnięcia i zadania do wykonania. W związku z tym każdego roku otrzymujemy pytania i wiele próśb o wskazówki, jak najlepiej przygotować kanał organiczny czyli SEO do okresu świątecznego, a zwłaszcza Black Friday i Cyberponiedziałku.

Problem polega na tym, że nasze odpowiedzi i sugestie są spóźnione od trzech do sześciu miesięcy. Tak rzeczy mają się właśnie w SEO. Jeśli chcesz coś zrobić, to zrób to znacznie wcześniej bo efekty SEO przychodzą z opóźnieniem.

Zwróć uwagę na parametry, które mają wpływ na SEO. Jednym z najważniejszych są linki. Jeśli chcesz być widocznym na frazy związane z Black Friday i Cyberponiedziałek prace nad poprawą tego parametru dla fraz “promocja Black Friday” powinieneś zacząć 6 miesięcy wcześniej. 

Oto przykład. W przypadku zapytania o “promocja Black Friday” najwieksza liczba liczba RD dla pięciu najlepszych wyników w tym roku wynosi 134

Ahrefs Black Friday

Załóżmy teraz, że Twoje możliwości związane z pozyskiwaniem linków są na poziomie wygenerowanych 10 linków miesięcznie. Mowa tu o konkretnych linkach do określonego adresu URL dedykowanego tej świątecznej promocji. Na potrzeby przykładu załóżmy, że adres URL jest nowy i zawiera zero linków.

Jest to proste równanie matematyczne. Bierzesz średnią liczbę RD dla pięciu najlepszych wyników, odejmujesz bieżącą liczbę RD docelowego adresu URL i dzielisz ją przez ilość linków jaką jesteś w stanie pozyskać. Wynik będzie liczbą miesięcy potrzebnych do zbliżenia się do konkurencji.

Zrozum potrzeby dotyczące treści

Przy konkretnej dacie premiery zrozumienie potrzeb w zakresie treści jest kolejnym ważnym krokiem. Aby to zrobić, użyjemy Senuto, to pozwala nam poznać liczbę słów, które warto brać w procesie pozycjonowania.  Pamiętaj o powiązaniach semantycznych słów kluczowych i rozważ je w swoich planach.

Senuto słowa kluczowe

Senuto Słowa kluczowe

Pamiętajmy, by uwzględnić także pytania związane ze słowami kluczowymi. Sugeruję, by stosować je w treści i budować do nich odpowiedzi w ramach tych treści. Naturalnym rozwiązaniem będzie moduł QA.

Nie twórz od nowa, uaktualniaj URL z poprzednich lat

Utrzymując jedną stronę, którą aktualizujesz co roku, otwierasz możliwość gromadzenia linków z roku na rok, zamiast konieczności budowania od nowa autorytetu strony. Ostatecznie takie podejście pozwala zaoszczędzić dużo czasu i zasobów.

Traktując te strony jako część swojej podstawowej strategii – uważając, aby ich nie zaniedbywać, ale także nie skupiać się na nich nadmiernie – możesz uniknąć stresu, którego doświadczyłbyś, gdybyś musiał wykonywać ten proces od podstaw co roku.

Posty promocyjne w Google Moja Firma

Kolejna wskazówka od nas dotyczy korzystania z postów w Google Moja Firma. Jeśli Twoja firma jest lokalna, Google Moja Firma może generować sprzedaż w okresie świątecznym, dzięki postom promującym Twoje oferty świąteczne. Wykorzystaj dodatkowo inne social media takie jak Facebook czy Linkedln do rozszerzenie zasięgu świątecznych postów Twojej firmy.

Oto kroki, aby opublikować post w Google Moja Firma według Google :

 • Na komputerze zaloguj się w Google Moja Firma.
 • Jeśli masz wiele lokalizacji, otwórz lokalizację, którą chcesz zaktualizować.
 • Kliknij w menu
 • U góry strony wybierz typ postu, który chcesz utworzyć: Aktualizacja, Wydarzenie, Oferta lub Produkt.
 • Kliknij elementy, które chcesz dodać do swojego postu: zdjęcia, filmy, tekst, wydarzenia, oferty lub przycisk. Wprowadź odpowiednie informacje dla każdego wybranego dodania wpisu.
 • Wybierz publikację lub podgląd swojego postu.
 • Aby opublikować swój post: w prawym górnym rogu, kliknij ,,Opublikuj’’
 • Aby uzyskać podgląd zmian: jeśli chcesz zmienić swój wpis, w lewym górnym rogu, kliknij ,,Wstecz’’. Edytuj wersję roboczą, aż będzie gotowa do publikacji.

Spójrz na kliknięcia i wyświetlenia w Google Search Console z poprzedniego roku

 • Kolejną wskazówkę znajdziemy w Google Search Console. Szczególnie interesujące dla nas są dane na temat  poprzedniego Cyberponiedziałku, Black Friday i ogólnych zapytań świątecznych, które pojawiły się na Twojej witrynie w zeszłym roku.
 • Przejdź do usługi swojej witryny w Google Search Console
 • Kliknij „Wyniki wyszukiwania” w panelu nawigacyjnym po lewej stronie
 • Kliknij „Data” i ustaw zakres na 16 miesięcy
 • Kliknij „Zapytanie” i filtruj dane według „Zapytań zawierających”, „Black Friday” (lub innych zidentyfikowanych wariantów, na przykład Cyberponiedziałku, Boże Narodzenie i inne)

Po zidentyfikowaniu zapytań, dla których Twoja witryna wyświetlała się w przeszłości, porównaj je z adresami URL w swojej witrynie, które pojawiają się w przypadku tych zapytań i oceń czy są to te strony, które chciałbyś aby wyświetlały się i w tym roku.

Jeśli okazuje się, że nie wszystkie URL odpowiadają twoim planom, masz pracę do wykonania. Będziesz potrzebował kilka zabiegów by przekonać Google, że wybrana przez ciebie strona jest lepsza na te zapytania.

Pomoże Ci w tym:

 • Linkowanie wewnętrzne. Poprzez linki wewnętrzne wskażesz Google, że na frazę “Black Friday” URL twojadomena.com/black-friday jest najwłaściwszym.
 • Linkowanie zewnętrzne na podobnych zasadach jak wyżej.
 • Optymalizacja treści pod kątem tych słów.

Podsumowanie

Jeśli święta zaskoczyły Cię w tym roku, powyższe informacje powinny przygotować Cię na lepsze przygotowanie się na następny sezon świąteczny. 

Strony, które tworzysz w celu przyciągnięcia klientów w okresie świąt, nie powinny być traktowane tymczasowo. Odświeżane cyklicznie służą wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *