ChatbotConf 2017 Wiedeń

Artykuł uaktualniony 6 dni

Od 2 do 3 października miałem okazje uczestniczyć w konferencji ChatbotConf 2017. Jest to druga edycja konferencji poświęconej chat botom. Opierając się na danych podanych przez organizatorów  Davida Pichsenmeister(Oratio)  Bernharda Hauser(Oratio) liczba uczestników gwałtownie wzrasta, jak również zasięg konferencji się powiększył. Sądząc po tłumach i różnorodności języków, jakie spotkałem można uznać, że dane są prawdziwe.
Konferencja odbyła się w kompleksie biznesowym Erste Campus niedaleko dworca kolejowego Hauptbahnhof.

Najciekawsze prelekcje

Amazon Chatbot: Jak Chatbot radzi sobie z wieloma językami.

Chciałbym opowiedzieć o kilku ciekawych prelekcjach zacznę od pierwszej prowadzonej Renato Barbosa z Amazona. Po wstępnej prezentacji w stylu brazylijskim czyli na wesoło Renato rozpoczął od informacji ta na temat Cloud Amazona. Następnie pokazał 4 główne moduły wchodzące w skład infrastruktury Systemu. Największym zaskoczeniem dla mnie było to, że Amazon otwiera się na współpracę z szerokim dostępem do swoich narzędzi chatbot-owych. Prezentacja dość ogólnie pokazała możliwości i elastyczność systemu. Oznacza to, że na wzór Google, Amazon chce  testować swoje narzędzie na realnych danych klientów.

Google Chatbot: Jak budować konwersację?

Prezentacja Google prowadzona przez Michaela Finklera można podać za wzór prezentacji spójna na temat znakomicie przygotowana i poprowadzona. W przystępny sposób przedstawił podstawowe możliwości narzędzia Google. Główny nacisk położył na elastyczność narzędzi Google wynikającą z zastosowania kultury API. Gdzie dane z wielu źródeł takich jak Google Analytics, Adwords, DoubleClick dzięki połączeniu z modułami służącymi do konwersacji z użytkownikami mogą wprowadzić na ją wyższy poziom.

Poncho Czatbot: Jak zaprojektować chatbot i nadać mu charakter.

Poncho jest ciekawym przykładem pomysłowego wykorzystania czatbot. Ashley D’Arcy odpowiedzialna za kwestie kreatywne przedstawiła sposób w jaki prosty ccatbot informacyjny o pogodzie został wzbogacony dodatkowymi treściami. Nadaje to specyficznego charakteru Poncho.

Gupshup – A co, gdyby chatboty rozmawiały ze sobą?

Kolejna ciekawa koncepcja według, której boty nie tylko przekierowują użytkownika między sobą w sytuacji, gdy odpowiedź na pytanie nie zawiera się w kompendium ich wiedzy, lecz porozumiewają się ze sobą. W jakim celu? Chociażby dla wyszukania optymalnej oferty podróży urlopowej, czy też wylicytowania konkretnego produktu w najlepszej cenie. Nic nowego, możemy stwierdzić. Od dawna mamy do dyspozycji wyszukiwarki i porównywarki. A i owszem. Ale czy przypadkiem nie wygodniej byłoby nam korzystając, chociażby z Messengera na FB w kilku słowach streścić potrzebę i otrzymać pożądaną informację?
Beerud Sheth opowiadający o technologicznych aspektach pomysłu, zwrócił uwagę na główne kierunki rozwoju:
 • Boty mogą delegować lub zlecić zadania innym botom
 • Boty mogą prowadzić transakcje i negocjować z innymi botami
 • Boty mogą się ulepszyć, wykorzystując możliwości innych botów
 • Boty współpracując tworzą zaawansowane / komplementarne usługi
Jednocześnie wskazał przewagę rozwiązania BOT-BOT nad BOT vs. API:
 • Connect bots without coding skills
 • Bots are generally flexible and fault tolerant
 • Bots are asynchronous, enable more possibilities
 • Bots can do bi-directional messaging
 • Bots can talk to bots and humans alike
 • Integrating APIs requires coding skills
 • APIs are fragile; they break with input errors
 • APIs are synchronous; they don’t like delays
 • APIs are uni-directional
 • APIs are meant for computers alone
Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *