Czy mała firma powinna mieć swoja strategię marketingową? Wywiad z samym sobą.

Czy mała firma powinna mieć swoja strategię marketingową? Wywiad z samym sobą.

Czy mała firma powinna mieć swoja strategię marketingową Wywiad z samym sobą

Czy mała firma powinna mieć swoja strategię marketingową Wywiad z samym sobą

Artykuł uaktualniony 9 miesięcy

Strategia jest nieodłącznym elementem działań w wielu dziedzinach życia. Jest jednym z warunków sukcesu niezależnie czy to są strategie partii politycznych, armii, strategii sprzedażowych. Strategia formalizuje plan działań w danej w danej dziedzinie. W przypadku działań w obszarze MŚP strategia wynika z intuicji i doświadczenia właścicieli danej Firmy. Bardzo często nie jest opisana, sformalizowana i nazwana strategią. Czy w nią wierzę?

Tak ponieważ wiele małych firm staje się średnimi, by następnie stać się potentatami w danej branży wpływ ma na to zapewne przypadek, szczęście ale również przemyślany plan działania, czyli strategia w dodatku skuteczna. Jestem pewny, że strategia jest potrzebna w MŚP. Moim zdaniem jest to nisza nikt na  razie nie oferuje usługi polegającej na budowie strategii działań marketingowych dla MŚP. Obecnie przeważa podejście produktowe które nie gwarantuje spójności działań w tym zakresie.

Od czego zacząłbyś swoją przygodę z e-marketingiem?

Każda branża każda firma ma różne możliwe scenariusze wykorzystania e-marketingu. Posłużę się przykładem zakładu fryzjerskiego w Częstochowie. Pierwsze kroki skierowałby w stronę wyszukiwarki. W Polsce mówimy oczywiście o Google. Google dostarcza nam dwa kanały marketingowe. SEO, potocznie nazywane pozycjonowaniem oraz reklamę płatną w narzędziu AdWords. Wyszukiwarka ma wiele zalet ale czynnikiem decydującym jest niska bariera wejścia. Już od kilkuset zł miesięcznie jesteśmy w stanie rozpocząć nasze działania. Kolejny krok to Media społecznościowe w szczególności Facebook i Youtube. Social Media pozwalają aktywować naszych klientów w ramach naszego FanPage. Konkursy, akcje specjalne skierowane do naszych stałych klientów pozwalają nam komunikować się na bieżąco. Dodatkowo możemy pozyskiwać dzięki kampanii reklamowe w FacebookAds zarówno klientów bezpośrednio kierowanych na stronę WWW lub fanów na Fan Page. Równolegle zbierałbym bazę mailingową by działania w Social Media były wzmocnione regularnym newsletterem. Na koniec dodałbym reklamę w serwisach lokalnych. Taki dobór kanałów marketingowych powinien być “ubrany” w odpowiednio skonstruowany przekaz. Taki przekaz powinien w prosty sposób mówić dlaczego właśnie u mnie warto pomalować włosy czy je przystrzyc.
Nie wybrałbym drogi polegającej na tym, że walczę ceną. Skupiłbym się na tym by pozyskani klienci wracali do mnie. Dzieje się tak tylko wtedy gdy jakość usługi jest w odpowiedniej proporcji do ceny.

O czym zapominają firmy w działaniach e-marketingowych?

Moim zdaniem zapominamy o mierzeniu efektów naszych działań. Niewiele z firm ma zintegrowane systemy pomiaru skuteczności kanałów E-marketingowych. Idąc dalej problemem jest analiza tych wyników. Potrzebna jest wiedza analityczna i biznesowa na bardzo wysokim poziomie by ewentualne wyniki właściwe interpretować.

Najważniejsze w promocji biznesu w sieci jest?

Ustawiłbym to w następującej kolejności: pomysł, dobry wykonawca, pieniądze. Wszystkie te trzy element muszą współgrać. Nie jest ważne czy mała czy duża firma bez tych trzech elementów nic ciekawego w sieci nie zrobimy. Jeśli miałbym wybrać jeden z tych trzech to wybrałbym pieniądze. Im budżet jest większy tym łatwiej o dobrych wykonawców i pomysły, które można kupić. Jeśli tych pieniędzy nie posiadamy to na pierwsze miejsce wychodzi pomysł.

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.