Google Lighthouse teraz z alternatywnymi bibliotekami JavaScript

Google Lighthouse teraz z alternatywnymi bibliotekami JavaScript

google lighthouse teraz z alternatywnymi bibliotekami javascript
5/5 - (1 ocen)

Google Lighthouse w nowej wersji informuje o przestarzałych bibliotekach JavaScript

Google Lighthouse jest nieocenionym narzędziem dla deweloperów i specjalistów SEO. Dostarcza szczegółowych informacji na temat możliwych ulepszeń w zakresie wydajności i bezpieczeństwa strony. Raporty zawierają wskazówki dotyczące multimediów, sugerują zmiany w zakresie optymalizacji pamięci podręcznej oraz wskazują te elementy kodu CSS i JavaScript, które nie są używane w trakcie renderowania strony.

Obecnie ostrzeżenia związane z JavaScript możemy znaleźć w trakcie analizy Page Speed Insights. O ile oczywiście takie błędy Google Lighthouse wykryje w kodzie naszej strony.

LightHouse Google sugestie JavaScript
LightHouse Google sugestie JavaScript

JavaScript

Javascript jest jednym z najczęściej używanych języków w projektowaniu stron internetowych. Jest językiem, który jak większość języków korzysta z bibliotek gotowych fragmentów kodu. Dzięki temu programiści nie muszą tworzyć kodu, który już został stworzony. Takie podejście charakterystyczne jest dla rozwiązań Open Source, do jakich należy JavaScript.

Taką przykładową biblioteką jest NPM (Node Package Manager) ułatwia ona włączanie do projektu istniejących wcześniej bibliotek. Taki sposób projektowania można porównać do góry lodowej. Jej wierzchołek jest tym, co widzimy ponad taflą wody.

W przypadku strony internetowej jest to zatem kod JavaScript napisany na jej potrzeby. Kod ten korzysta z wielu bibliotek wspólnych, wykorzystywanych przez inne strony www. Połączenia z tym kodem przechowywane są przez NPM w katalogu .node_modules. Dzięki tym połączeniom kod naszej strony komunikuje się z poszczególnymi bibliotekami zewnętrznymi.

Taki sposób projektowania wiąże się z licznymi problemami nadmiaru. Nasz kod odwołuje się do wielu bibliotek.Te biblioteki mają wiele powiązanych ze sobą elementów. Ilość odwołań kaskadowo rośnie, przez co przedłuża proces generowania kodu. Dla zwykłego użytkownika takiego jak ja objawia się to tym, że strona ładuje się długo. To jest bardzo denerwujące, prawda?

Istnieje algorytm optymalizacji zwany „tree shaking”, który wybiera tylko te elementy i powiązania bibliotek, które wykorzystywane są w danym kodzie. Ten algorytm nie zawsze działa dobrze w starszych wersjach. Jeśli nasze strona nie aktualizuje tego składnika, może przez to tracić na szybkości ładowania. Co powoduje obciążenie dla Google i wyższy współczynnik odrzuceń.

Jaki to ma wpływ na SEO

Specjaliści SEO muszą też być programistami. Szczególnie istotna jest wiedza w zakresie HTML, JavaScript.

Jeśli nie masz wiedzy w tym zakresie może być Ci trudno poprawnie nadzorować pracę nad optymalizacją kodu JavaScript. Na szczęście Ja i mój zespół mamy taką wiedzę.

Szczególnie ważne jest gdy trafiają się nam projekty klientów, którzy nie mają wsparcia programistycznego. Wtedy musimy posiłkować się naszą wiedzą lub gotowymi rozwiązaniami.

SEO dla programistów

Optymalizacja JavaScriptu jest głównie zadaniem dla specjalistów SEO. Nie mniej programiści JavaScript też powinni mieć przynajmniej wiedzę na temat potrzeb jakie są związane z optymalizacją czasu ładowania się stron. Pierwszym krokiem będzie dodanie PageSpeed Insights – Google Developers do listy obowiązkowych narzędzi.

Artykuł uaktualniony 1 rok

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *