Indywidualne podejście czy automatyzacją w SEO i Content Marketingu?

Indywidualne podejście czy automatyzacją w SEO i Content Marketingu?

indywidualne podejscie czy automatyzacja w seo i content marketingu

Artykuł uaktualniony 5 miesięcy

W ostatnich latach dynamicznie zmieniała się zarówno branża, jak i podejście klientów do agencji SEO. Współpraca zaczęła nabierać większego znaczenia.

Od metod optymalizacji po linkbuilding w ciągu zaledwie kilku lat niemal cała branża przeszła głęboką transformację. 

Poprzednio SEO było bardziej schematyczne, teraz wymaga o wiele bardziej zróżnicowanego zaangażowania i kreatywnych rozwiązań.

To, co pozostaje ponadczasowe, to indywidualne podejście do klienta. Chociaż zapotrzebowania i strategie dla małych i dużych firm mogą być odmienne, to, co pozostaje niezmienne, to pragnienie klienta, by być wysłuchanym i zrozumianym.

Indywidualne podejście – korzyści dla agencji

Mimo, że tak wiele mówi się automatyzacji, na chwilę obecną 49% SEO wykonuje się ręcznie.

Nawet jeżeli algorytmy i AI przejmą część naszej pracy, to strategia, koncepcja i relacja z klientem pozostaną w ludzkich rękach.

Indywidualne podejście to nie tylko znajomość klienta po imieniu, ale też szeroka gama narzędzi, którą można dostosować do jego potrzeb. Bycie na bieżąco z nowościami w branży, zarówno w kraju, jak i zagranicą, oraz nieustanne rozwijanie własnych umiejętności, wpływa na jakość zarówno oferowanych usług, jak i buduje zaufanie klienta.

Dlaczego warto zainwestować w świadomego klienta?

W cyfrowym marketingu zmiany są nieuniknione. Nowe narzędzia i algorytmy, aktualizacje funkcjonalności już istniejących narzędzi sprawiają, że trudno się dziwić, iż klient często nie ma pojęcia o realiach pracy pozycjonera. Traktowanie klienta jako partnera oznacza, że musimy poświęcić czas, by wyjaśnić niuanse proponowanych rozwiązań. Początkowo takie podejście wymaga cierpliwości, gdy po raz setny odpowiadamy na te same pytania, zwłaszcza te, na które odpowiedzi wydają nam się oczywistością.

Jednak świadomy klient to najlepsze, w co możemy zainwestować.

Osoby spoza branży nie mają pojęcia, jak działa SEO, ile kosztuje, co się składa na wycenę, dlaczego na efekty trzeba tyle czekać i jak SEO powinno wpływać na inne decyzje marketingowe firmy. Praca z wyedukowanym klientem nie tylko zatem jest łatwiejsza, ale również bardziej skuteczna, ponieważ taki klient będzie w stanie dokonać większej integracji naszych rozwiązań do pozostałych procesów i decyzji – obecnych i przyszłych – w swojej firmie.

Dlaczego warto współpracować z mniejszymi firmami?

Nawet jeśli zlecenie lokalnej firmy może nie być najbardziej dochodowe, nie można dać klientowi odczuć, że jest mniej ważne niż to dla mega koncernu. Mniejsze firmy często są bardziej lojalne i bardziej skore do polecenia Twojej agencji znajomym.

Na polskim rynku małe przedsiębiorstwa stanowią zdecydowaną większość.

Agencje marketingowe zatem nie mogą sobie pozwolić na ich lekceważenie, ale często starają się, żeby obsługa „mniejszych graczy” przynosiła jak najmniej kosztów. Popularnym rozwiązaniem jest automatyzacja procesów pozycjonowania dla tego typu klientów. Rzecz jasna, takie praktyki są nie tylko wątpliwej skuteczności, ale też świadczą o przedmiotowym podejściu do klienta.

Rozwiązania „szyte na miarę” skupiają się nie tylko na pozycjach, ale rozumieją, że są one zaledwie wskaźnikiem tego, co klient chce osiągnąć.

Warto pamiętać, że choć dla pozycjonera zwiększenie kilkukrotnie ruchu na stronie klienta jest sukcesem, nie będzie postrzegane w ten sam sposób przez klienta, jeżeli nie łączy się z zakładaną sprzedażą.

Indywidualne podejście – korzyści dla klienta

Jak każda relacja, tak i ta między agencją marketingową a klientem, jest dwustronna.

Jak znaleźć agencję, która wypracuje indywidualną strategię dla Twojej firmy?

Wybierz agencję, która oferuje kompleksowe podejście, ale posiada też specjalizacje.

Na wypromowanie strony składa się nie tylko praca pozycjonera, ale też copywriterów, korektorów, programistów… Dlatego ważne jest, by działać zespołowo. Z drugiej strony, agencje, które zajmują się wszystkim od budowania stron internetowych przez PR po wielkie kampanie reklamowe to zwykle wielkie korporacje, w których trudno o poczucie indywidualnego traktowania, zwłaszcza jeśli jesteś mniejszą firmą.

  • Zapytaj, czy obsługiwać Cię będzie jedna osoba. Jeżeli przy każdym kontakcie z agencją rozmawiasz z kimś innym i od początku musisz tłumaczyć swoje założenia to zły znak. Nie tylko dlatego, że współpracując z tym samym reprezentantem oszczędzasz czas i budujesz wzajemne zrozumienie, ale to też kwestia odpowiedzialności. W przypadku uwag i zastrzeżeń chcesz mieć bezpośredni telefon do osoby, która zajmuje się Twoim projektem, zamiast czekać na infolinii, będąc przełączanym od jednego do drugiego pracownika.
  • A może agencja, którą rozważasz ma już doświadczenie w zleceniach dla Twojej branży? Fantastycznie! Każda branża wymaga specyficznego podejścia do rozwiązań marketingowych i znajomość kontekstu jest bardzo pomocna.
  • To samo dotyczy agencji lokalnych. Nie tylko tematyka, ale i realia danego miasta wpływają na język, odniesienia kulturowe i potrzeby odbiorców. Poza tym nawet w świecie cyfrowego marketingu pewne kwestie najłatwiej wyjaśnić na osobistym spotkaniu, co oczywiście ułatwi bliska lokalizacja.
  • W firmie, w której klienci traktowani są jak partnerzy nie do pomyślenia jest, aby klient dostał napisany branżowym żargonem, niezrozumiały raport, czy pozostał bez odpowiedzi na pytanie.

Umowę podpisujesz z agencją, ale za logo stoją konkretne osoby, i to z nimi będziesz podejmować decyzje dotyczące przyszłości Twojej firmy. Dlatego wybierz ludzi, z którymi chcesz dążyć do wspólnego celu.

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.