Pozycjonowanie aplikacji mobilnej, ASO
Pozycjonowanie aplikacji mobilnych to skomplikowany proces wymagający wielu działań z różnych obszarów digital marketing.
Kiedy publikujesz aplikację mobilną w Google Play Store, naturalne jest, że chcesz dotrzeć do jak największej liczby użytkowników, którzy zainstalują ją na swoim telefonie. Od wielu lat zajmujemy się tym tematem i możemy pomóc Ci zoptymalizować aplikację pod wymagania wyszukiwarki Sklepu Google Play. Poniżej przygotowaliśmy kilka taktyk, które są bardzo przydane w pozycjonowaniu aplikacji.
App Store Optimization (ASO) odnosi się do procesu poprawy widoczności aplikacji mobilnej w sklepach z aplikacjami mobilnymi w tym przypadku Google Play Store. ASO koncentruje się na zwiększeniu wydajności Twojej aplikacji w wynikach wyszukiwania w Google App Store poprzez poprawę współczynników klikalności (CTR), co może przełożyć się ostatecznie na sukces Twojej aplikacji mobilnej i jej pozycji w App Store.
Jeśli słyszałeś wcześniej o SEO, to ASO jest w zasadzie tym samym, czym jest SEO w wyszukiwarce, tylko zajmuje się pozycjonowaniem aplikacji w wyszukiwarce sklepu z aplikacjami, a nie z algorytmem Google Search.
Na widoczność aplikacji mobilnej w wynikach sklepu z aplikacjami składa się wiele czynników.
Dwa główne sklepy z aplikacjami, w których znajdują się aplikacje mobilne, to Apple App Store i Google Play Store. Jeśli stworzyłeś aplikację na Androida, jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie jej wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania jest optymalizacja kilku istotnych elementów wpływających na widoczność w Sklepie Google Play.
Nie będzie to łatwe, na całym świecie w Google Play znajduję się ponad 5 milionów aplikacji na Androida.
W tak konkurencyjnym środowisku optymalizacja aplikacji, pod kątem wymogów wyszukiwarki sklepu z aplikacjami, pomaga wygenerować wiele pobrań aplikacji. Poprawa rankingów i widoczności w wyszukiwarce sklepu z aplikacjami to najszybszy sposób na zwiększenie liczby użytkowników i czerpanie związanych z tym korzyści finansowych i biznesowych.
Badania pokazują, że prawie 50% użytkowników pobiera aplikacje za pomocą wyszukiwarki Google Play – więc jeśli Twoja aplikacja mobilna nie zajmuje wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania, będziesz mieć trudności z pozyskaniem większej liczby odbiorców.
Najczęściej stosowane formy contentu służące d promowania aplikacji mobilnych to tekst, obraz i wideo. Spośród tych trzech rodzajów, wideo zapewnia największe zaangażowanie użytkowników, o czym świadczą ogromne sumy pieniędzy wydawane na produkcję i promocję poprzez internetowe reklamy wideo. Na przykład w 2021 r. wydatki na reklamę cyfrową w formacie wideo w samych Stanach Zjednoczonych przeznaczono 55,34 mld USD.
Headspace, zdecydoiwał się nawet na stworzenia serialu Netflix, używając do tego identyfikacji wizualnej, brandingu, schematów kolorów i obrazów aplikacji mobilnej. Takie uspójnione podejście łączące aplikację i serial, wpłynęło na to, że po wpisaniu zapytania „aplikacja do medytacji”, widzimy aplikację na pierwszym miejscu, dodatkowo rozpoznawalną poprzez konotacje graficzne z serialem.
W mniejszej skali może to działać również dla Twojej aplikacji w Sklep Google Play. Poprawisz przez to współczynnik klikalności swojej aplikacji. Możesz dodać film z podglądem aplikacji jako grafikę, zastępując statyczną miniaturę, dynamicznym video.
Wskazówka: jak dodać film do opisu aplikacji w Sklepie Google Play? Skopiuj i wklej link YouTube do swojego filmu w polu „Promo” we wpisie w Sklepie Play. I gotowe.
Ma to dodatkowy bonus: odtworzenia wideo w sklepie Google Play zwiększają liczbę odtworzeń wideo w YouTube. Dzięki temu nie tylko zwiększasz swoje ASO, ale także poprawisz pozycjonowanie w YouTube Twojego kanał.
Wskazówka: opisz Twój film jako film na różne języki. Poszerza to listę krajów, na które ten film będzie dostępny. Tylko upewnij się, że nie używasz treści z ograniczeniami wiekowymi i wklejaj tylko linki do poszczególnych wersji językowych filmu – nie do playlist ani linków do kanałów, ponieważ te nie będą spełniać swojej funkcji.
Rozpoczynając optymalizację aplikacji pod wymogi wyszukiwarki sklepu, pamiętaj, że ilość zapytań nie jest kluczowym parametrem i nie powinien on decydować o liście słów kluczowych, pod które będziesz optymalizował opis aplikacji.
Nie wszystkie frazy o wysokim zainteresowaniu są w stanie wygenerować odpowiednią liczbę kliknięć i pobrań. Zadbaj o współczynnik klikalności (CTR). CTR to stosunek użytkowników, którzy kliknęli link, do łącznej liczby użytkowników, którzy odwiedzają stronę, na której znajduje się link.
Wybranie fraz o niskim CTR może potencjalnie zaszkodzić Twojej aplikacji. Jeśli nie uzyskasz wystarczającej liczby kliknięć, co za tym idzie wysokiego CTR – Sklep Play może uznać to za czynnik negatywny i obniżyć pozycje aplikacji w wyszukiwarce sklepu.
Wybierając słowa kluczowe, należy również wziąć pod uwagę intencje, jakie są do danych słów przypisane a jakimi użytkownicy się kierują. Warto odpowiedzieć sobie na pytania:
Czy korzystali już wcześniej z podobnego rozwiązania, czy też są nowicjuszami w tej dziedzinie?
Czy istnieją zapytania generyczne?
Na jakim etapie ścieżki klienta dla danej persony zadawane są poszczególne zapytania?
Wskazówka: Optymalizując opis aplikacji warto skupić się na frazach brandowych i frazach generycznych dopasowanych do kategorii tematycznej i jej rozpoznawalności wśród odbiorców. Przykład tytułu aplikacji do prowadzenia notatek: KordowskiStory mobilny notatnik dla biznesu.
Pozycjonowanie aplikacji mobilnych będzie dzięki temu wsparte większym CTR. Dzięki temu, że jasno określamy funkcjonalność naszej aplikacji przez tytuł.
Nie wszystkie zapytania dotyczące aplikacji odbywają się bezpośrednio w Google Play – niektórzy użytkownicy wyszukują aplikacji też, korzystając z wyników wyszukiwania Google (70,38% wszystkich wyszukiwań dokonanych na urządzeniach mobilnych w 2020 r.).
Z tego powodu Google Play stworzył pakiety aplikacji – specjalny obszar umieszczony u góry wyników wyszukiwania Google Search. Oto przykład pakietów aplikacji wyświetlanych dla zapytania wyszukiwania „gry android”:
Kliknięcie dowolnej ikony przeniesie Cię bezpośrednio do listy aplikacji w Sklepie Play.
Oznacza to, że powinieneś skupić się nie tylko na ASO, ale także na SEO (optymalizacji pod kątem wyszukiwarek). Na szczęście wiele podstawowych zasad jest podobnych w obu przypadkach.
Podobnie jak w przypadku optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, tak i w przypadku optymalizacji musisz upewnić się, że Twoja aplikacja ma chwytliwy tytuł, który zawiera słowa kluczowe, których prawdopodobnie będą szukać Twoi potencjalni użytkownicy.
Uwaga: W sklepie Google Play możesz użyć tylko 50 znaków w tytule informacji o sklepie z aplikacjami.
Używaj ich mądrze. W związku z tym nazwa aplikacji powinna być krótka, chwytliwa i łatwa do zapamiętania oraz łatwa do przeliterowania.
Następnie umieść najtrafniejsze słowa kluczowe obok nazwy marki w tytule aplikacji. Jeśli nie masz pewności, jak to zrobić, użyj narzędzi słów kluczowych wymienionych powyżej lub przejdź do Sklepu Play i przejrzyj oferty konkurencji.
Weźmy na przykład „Canva”. Canva to narzędzie do projektowania graficznego, kolaży wideo i tworzenia logo. Oczywiście w tytule sklepu Play (obecnie) znajdują się następujące słowa: Canva: Graphic Design, Video Collage, Logo Maker. Każdy, kto wyszukuje w sklepie Play hasło „logo maker”, zobaczy serwis Canva jako pierwszy wynik w wynikach, co na pewno zwiększy liczbę pobrań aplikacji mobilnej.
Wskazówka: Pamiętaj o geolokalizacji, niektóre słowa kluczowe będą skuteczniejsze niż inne w poszczególnych regionach. Spróbuj użyć emotikonów w tytule aplikacji, aby przyciągnąć uwagę, ale nie używaj ich kosztem słów kluczowych.
Jakiś czas temu Google wprowadziło nową funkcję o nazwie Android Vitals. Jest to zestaw wskaźników wydajności aplikacji, które informują o poziomie wydajności Twojej aplikacji mobilnej.
Ta funkcja udostępnia dane na temat najważniejszych parametrów technicznych Twojej aplikacji i wyświetla listę potencjalnych problemów, które mogą negatywnie wpłynąć na wydajność aplikacji lub UX.
Podobnie jak w przypadku wspomnianych wcześniej metadanych, poprawa statystyk Android Vitals mogą znacząco wpłynąć na rankingi wyszukiwania Twojej aplikacji w Sklepie Play.
Warto byś był cały czas na bieżąco ze zmianami w Google Play. Narzędzia do śledzenia algorytmu sklepu z aplikacjami, pozwalają nam i Tobie być na bieżąco z tymi zmianami.
Narzędzie takie jak to ostrzeże Cię, jeśli zauważy jakiekolwiek nietypowe lub nagłe zmiany w rankingu słów kluczowych Twojej aplikacji. W ten sposób będziesz mógł szybko sprawdzić, czy jest to spowodowane aktualizacją algorytmu wyszukiwania, czy jest inny powód.
AppTweak to przykład darmowego narzędzia, którego możesz użyć do tego celu.
Chociaż słowa kluczowe są bardzo ważne, to powinniśmy pamiętać o tym, że głównym odbiorcą jest użytkownik, czyli człowiek. Nie przesadzajmy z dużą ilością słów kluczowych w krótkim opisie. Zwłaszcza że opis może mieć tylko 80 znaków!
Potraktuj opis jako obszar do zwięzłej prezentacji istotnych zalet Twojej aplikacji mobilnej.
Masz tylko kilka sekund, aby przyciągnąć uwagę potencjalnego klienta, zrobić dobre pierwsze wrażenie i zainteresować użytkownika Swoją aplikacją. Oczywiście możesz dodać słowa kluczowe – po prostu upewnij się, że nie zakłócają one przekazu i są naturalnie wplecione w opis aplikacji mobilnej.
Aplikacja Instagram świetnie sobie z tym radzi, twierdząc: „Przybliżamy Cię do ludzi i rzeczy, które kochasz”.
Upewnij się, że uwzględniasz wszystkie elementy kulturowe, język, grafiki i inne. Dotyczy to nie tylko tekstu na obrazach lub dźwięku w Twoim filmie promocyjnym, ale też we wszystkich wizualizacjach.
Pomyśl o specyfice rynków, na których obecna jest Twoja aplikacja – czy ich styl życia, wartości lub przekonania znacznie się różnią?
ASO to niekończący się projekt. Aby mieć pewność, że Twoja aplikacja zajmuje wysoką pozycję w Google – zarówno w Sklepie Play, jak i w wynikach wyszukiwania – ważne jest, aby śledzić wszelkie zmiany algorytmu lub ogólne wytyczne ASO/SEO.
Zwróć uwagę na wszystkie typy metadanych w wykazach aplikacji – zarówno te kontrolowane przez Ciebie, jak i dane pochodzące z sesji użytkowników, recenzji aplikacji lub narzędzi do śledzenia wydajności.
Ostatecznie, co jest nie mniej ważne, powinieneś regularnie przeprowadzać analizy rynku i konkurencji, aby dostosować swoją strategię do zmieniających się realiów i otoczenia rynkowego.
Artykuł uaktualniony 2 miesiące