Pozycjonowanie w Chinach

Pozycjonowanie w Chinach

Pozycjonowanie w Chinach

Oceń Nas post

Pozycjonowanie w Chinach jest jednym z najtrudniejszych działań, jakie mieliśmy jako Agencja SEO. Mnogość wyszukiwarek oraz hermetyczność rynku chińskiego są nie lada wyzwaniem dla Agencji SEO.

Baidu jest największą wyszukiwarką w Państwie Środka.

Pozycjonowanie w Chinach. Baidu jest największą wyszukiwarką w Państwie Środka.
Baidu jest największą wyszukiwarką w Państwie Środka.

Znaczenie SEO w Chinach, pozycjonowanie Chiny

W miarę jak chińska gospodarka rośnie w siłę oraz możliwości zakupowe klasy średniej w Chinach rosną, wiele firm zaczyna interesować się chińskim rynkiem i kanałami sprzedaży takimi jak chińskie wyszukiwarki. Wiele firm stworzyło sklepy internetowe i witryny eCommerce skierowane do nabywców w Chinach.


Posiadanie strony internetowej czy sklepu ma kluczowe znaczenie, ponieważ często będzie to pierwszy punkt styku Twojego konsumenta z Twoją marką. Znaczenie chińskich wyszukiwarek rośnie. Dzięki temu, że Google jest blokowany, ich udział jest decydujący. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć działania SEO w Chinach, osiągnięcie widoczności w chińskim internecie zajmie Ci zbyt wiele czasu lub stanie się wręcz niemożliwe. Ta widoczność jest kluczowa nie tylko dla działań B2C, ale też B2B.

Pozycjonowanie W Chinach ważne informacje dotyczące Baidu

Konieczne i podstawowe są dwie licencje: „Licencja biznesowa” (营业执照) i „Licencja dostawcy treści” (ICP备案). ICP jest uzyskiwany z Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych chińskiego rządy (工业和信息化部) dzięki niej będziesz mógł założyć stronę w domenie chińskiej .cn (akceptowana przez Baidu).
Ponieważ zakaz nałożony na Google dotyczy tylko Chin kontynentalnych, nie ma potrzeby skupiania się na Baidu. Dotarcie do użytkowników z Tajwanu, Makau lub Hongkongu, możliwe jest przez Yahoo lub Google.

Musisz wiedzieć, że Baidu jest w pełni kontrolowane politycznie, przed publikacją jakiegokolwiek tekstu sprawdź, jaka jest obecnie akceptowalna teść.

Jak dodać stronę do Baidu.com, Pozycjonowanie stron w Chinach

Jak dodać swoją stronę do Baidu.com. Ta wyszukiwarka to chiński odpowiednik Google. Wbrew pozorom nie jest tak bardzo rzadko spotykane pytanie jak by się wydawało. Wyszukiwarka obsługuje głównie rynek chiński i jest tam jedyną “słuszną” wyszukiwarką. Co za tym idzie obsługuje ~75% wyszukiwań generowanych przez ten rynek. Jak można z tego wywnioskować jeśli chcesz mieć biznes i docierać do odbiorców w Chinach musisz zaistnieć w Baidu.

Jak dodać stronę do Narzędzi dla webmasterów Baidu.com?

Najprościej jest dodać stronę do Baidu przez Narzędzie dla webmasterów. Jak domyślasz się pierwszy krok jaki powinniśmy wykonać to założenie konta. Podobnie do Google i innych wyszukiwarek jest to wymagany krok. 

Następnie mając to konto baidu.com, logujemy się do panelu. Wykonujemy następujące kroki:

 1. Wprowadź adres URL swojej witryny i określ, czy jest to witryna HTTP czy HTTPS.
 2. Kliknij Dalej „下一步”
 3. Wybierz kategorie branżowe swojej witryny.
 4. Skopiuj kod pod opcją znacznika HTML: „HTML 标签 验证”
 5. Zaloguj się do swojej witryny.
 6. Wklej weryfikacyjny, tak by był widoczny dla wyszukiwarki, można to zrobić bezpośrednio w kodzie w znaczniku <head></head> lub gdy masz wordpress np. we wtyczce Yoast, kliknij kartę „Narzędzia dla webmasterów”.Dodaj kod w „Narzędziach dla webmasterów Baidu”.Kliknij „Zapisz zmiany” i gotowe.
 7. Wróć z powrotem do narzędzia dla webmasterów i kliknij „完成 验证”, aby zakończyć weryfikację.

Dzięki temu wyszukiwarkabędzie cię indeksować. Jak już zauważyłeś głównym problemem jest język. Jak przystało na pretendenta do globalnej hegemonii uznawany jest tylko język mandaryński i inne często używane w kraju Środka. Nie znajdziemy tam języka angielskiego.

Historia Baidu Pozycjonowanie stron w Chinach

Baidu jest dominującą chińską wyszukiwarką internetową. Jest odpowiednikiem Google w Stanach Zjednoczonych. Baidu jest podobny do Google i oferuje podobne produkty i usługi, ale koncentruje się na Chinach, gdzie kontroluje większość rynku wyszukiwania. Wyniki wyszukiwania są cenzurowane. Wyniki i treści są zgodne z chińskimi przepisami i linią polityczną. Baidu jest zarejestrowane na Kajmanach i jest na Nasdaq pod symbolem BIDU.

Co oferuje Baidu.com, Pozycjonowanie w Chinach

Baidu oferuje szereg produktów, w tym mapy, wiadomości, wideo, encyklopedię, programy antywirusowe i telewizję internetową. Ma drugą co do wielkości wyszukiwarkę na świecie i posiada ponad 75% udziału w rynku chińskich wyszukiwarek. W grudniu 2007 r. Baidu stało się pierwszą chińską firmą uwzględnioną w indeksie NASDAQ-100. Według YCharts firma miała w czerwcu 2018 r. Kapitalizację rynkową zbliżoną do 90 mld USD.

Przychody i konkurenci

Baidu generuje przychody z reklam dzięki systemowi podobnemu do systemu Google Ads. Reklamodawcy licytują słowa kluczowe, które będą powodować wyświetlanie ich reklam. Reklamodawcy mogą również płacić za priorytetowe umieszczanie w wynikach wyszukiwania. Konkurentami są Google Hong Kong, Yahoo! Chiny, Microsoft Bing i inni gracze regionalni

Czynniki decydujące o rankingu w Baidu

Zdobywanie wysokich pozycji w Baidu jest kluczem do ekspansji na chińskim rynku. Gdy opanujesz odpowiednie taktyki, będziesz mógł rozpocząć proces ekspansji. Zachowaj ostrożność, przestrzegając podstawowych zasad narzuconych przez specyfikę rynku chińskiego, a zyskasz popularność w wyszukiwarce Baidu.

Aby pozycjonowanie w chińskim Baidu, potrzebujesz strony internetowej hostowanej w Chinach!

Ze względu na szybkość ładowania, a także administrację witryny, hostowanie witryny w Chinach jest zdecydowanym plusem, ale sąsiedni kraj będzie również dobry. Unikaj wszelkich podłączeń Google Analytics i innych narzędzi Google, które mogłyby sprawić, że Twoja witryna mogłaby być na cenzurowanym w Chinach. Zapewni to nie tylko lepszą pozycję w Baidu, ale także w innych chińskich wyszukiwarkach, takich jak Sogou.

Baidu preferuje witryny hostowane na chińskich serwerach. Jeśli jest to łatwe, przenieś swoją witrynę na chiński serwer. Jednak wiele innych czynników wpływa na pozycję Twojej witryny, a witryna hostowana poza Chinami może zajmować najwyższe pozycje nawet w przypadku najbardziej konkurencyjnych słów kluczowych.

Posiadanie chińskiej nazwy domeny z rozszerzeniem – .cn lub .com.cn – jest również pomocne, chociaż ostateczne znaczenie tego dla SEO Twojej witryny jest dyskusyjne.

Jakiego języka powinieneś używać?

Wyszukiwarki w Chinach rozumieją uproszczony język mandaryński. Główną cechą Baidu jest to, że indeksuje tylko uproszczone chińskie znaki. Dlatego ważne jest, aby strona internetowa była opisana takim językiem, uproszczonym językiem chińskim. W rzeczywistości Baidu woli strony internetowe napisane w 100% po chińsku i ma trudności z rozróżnieniem kilku. Poza tym, aby poprawić swój ranking zaufania, zaleca się posiadanie witryny „.cn”.

Uproszczony chiński jest używany w Chinach kontynentalnych, podczas gdy tradycyjny chiński jest używany głównie na Tajwanie, Hongkongu i Makau.

Jakość treści i jej aktualność

Aby znaleźć się w wynikach Baidu, ważne jest, aby regularnie tworzyć oryginalne treści o wysokiej jakości. Poprawi to autorytet Twojej witryny i poziom zaufania.

Aktualne treści mają większe znaczenie w Baidu niż w przypadku Google czy Bing. Chińczycy wolą aktualne treści, algorytmy uwzględniają to w swoich algorytmach.

Pamiętaj też o poprawności politycznej!

Dla Baidu adres URL nie jest najważniejszym czynnikiem.

W przypadku Baidu słowa kluczowe w adresie URL nie są tak ważne. Co więcej, chińscy specjaliści od SEO często tworzą adresy URL w języku angielskim nawet dla chińskiego artykułu. Często decydują się na użycie skrótów jako adresu URL witryny firmy.

Kodowanie HTML

Nie używaj ISO-8885-1. Dwie używane platformy kodowania to UTF-8 lub GB2312. Z tych dwóch, UTF-8 byłby znacznie lepszy i bardziej uniwersalny.

Pozycjonowanie w Chinach działania on-site w Baidu

W przeciwieństwie do kierunku, w jakim podąża Google w ostatnich latach, chińskie wyszukiwarki i Baidu przywiązują dużą wagę do metadanych takich jak:

 • Opisy meta
 • Meta słowa kluczowe
 • Tagi tytułów
 • Tagi H1 i H2
 • Alt tagi

Wszystkie te informacje są bardzo ważne dla robotów Baidu. Rekomendujemy więc posiadanie ich. Upewnienie się, że zostały przetłumaczone na prosty chiński i dobrze napisane. Ponadto, jeśli chodzi o słowa kluczowe i tekst witryny, pamiętaj o następujących kwestiach:

 • Gęstość słów kluczowych. Utrzymuj około 6 do 10%
 • Używaj słów kluczowych w linkach wewnętrznych.
 • Łatwa nawigacja. Upewnij się, że Twoja witryna jest łatwa w nawigacji dzięki przejrzystej hierarchii.
 • Bez Flasha i JavaScriptu. Pająki Baidu nie rozpoznają jeszcze JavaScriptu, więc trzymaj się prostego kodu HTML.
 • Zminimalizuj użycie ramek i iFrame. Istnieją mocne dowody sugerujące, że pająki Baidu mogą lekceważyć zawartość iFrame.
 • Umieść najważniejsze treści na górze. Ponieważ pająki Baidu, są znane z tego, że indeksują tylko pierwsze 100 000 do 120 kilobajtów treści. Dlatego dobrym pomysłem jest przechowywanie najważniejszych informacji u góry każdej strony.
 • Ciągłe aktualizacje: podobnie jak inne wyszukiwarki, Baidu lubi często odświeżane treści.

Wybierz słowa kluczowe, wybierz strony do optymalizacji pod kątem tych słów kluczowych, a następnie postępuj zgodnie z powyższymi radami, aby przeprowadzić rzeczywistą optymalizację.

Aby zwiększyć widoczność Twojej strony WWW, ważne jest, aby aktywnie promować ją w internecie na odpowiednich stronach. To samo dotyczy Twojej chińskiej witryny. Oto niektóre ze sposobów na poprawienie widoczności w Baidu:

 • Posty z wiadomościami: Artykuły news musisz przesłać swoje wiadomości do protokołu Baidu News Protocol.
 • Promuj swoją markę: zrealizujesz to przez publikowanie odpowiednich treści, filmów i obrazów w jak największej liczbie chińskich witryn internetowych.
 • Anchor tekst: w przypadku wszelkich działań marketingowych off-site ważne jest, aby używać prostych chińskich znaków jako tekst w Anchor.
 • Narzędzie społecznościowe Baidu: istnieją dowody na to, że przesyłanie linku stron do zakładek Baidu pomaga w szybszym indeksowaniu stron.

Podsumowanie

Pozycjonowanie w Chinach jest trudne. Wymaga znacznie więcej działań nietypowych dla podobnych działań w Europie czy Stanach. Jeśli szukasz wsparcia i doszedłeś do tego akapitu, dobrze trafiłeś!

Artykuł uaktualniony 9 miesięcy

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

2 Comments

 1. Bardzo fajny artykuł, wiele się dowiedziałam. Przydatne treści. Dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *