Projektowanie aplikacji mobilnych 11 kluczowych zasad

Projektowanie aplikacji mobilnych 11 kluczowych zasad

Pozycjonowanie aplikacji mobiln Projektowanie aplikacji mobilnych 11 kluczowych zasad

Projektowanie aplikacji mobilnych 11 kluczowych zasad

4.5/5 - (6 ocen)

Projektowanie aplikacji mobilnych w 2022 jest ciekawym zagadnieniem dotykającym wielu obszarów. Między innymi są to UX, UI i IT. Poniżej znajdziesz kilkanaście wskazówek czego unikać, a co jest wskazane.

Analiza konkurencji: projektowanie aplikacji mobilnych

Pierwszym krokiem, jeszcze przed zaplanowaniem procesu tworzenia aplikacji, powinna być szeroko zakrojona analiza istniejących już aplikacji. Jeśli poznacz swoją kategorię, będziesz mógł wyeksponować zalety produktu lepiej niż Twoi konkurenci. Przed rozpoczęciem tworzenia aplikacji należy przeprowadzić odpowiednie badania dotyczące każdego ważnego aspektu, technologii, wyglądu, funkcjonalności czy użyteczności.

Osobiście polecam dodatkowo przejrzeć rozwiązania, niekoniecznie powiązane z Twoją kategorią. Sugeruję rzucić okiem na innowacyjne aplikacje. Zastosowane w nich rozwiązania mogą dać Ci przewagę konkurencyjną. Coś, co nie jest stosowane w kategorii Twojego produktu, a zastosowane przez Ciebie może stać się krokiem do przodu względem konkurentów. Takim dobrym przykładem jest aplikacja Inpost. Zbudujemy Aplikację Mobilną dla Ciebie? Napisz do nas!

Pamiętaj o erze 5G

Masowe przejście z mobilnego transferu danych 4G na 5G to kolejny krok milowy w procesie upowszechnienia idei „Internet of things”, a także coraz większej swobody w obszarze rozpowszechnienia aplikacji mobilnych.
Era 5G to obecna rzeczywistość i przewiduje się, że rozwinie się do końca 2022 r. Najwyższa maksymalna prędkość 5G będzie 2,7 razy większa niż 4G i będzie miała ogromny wpływ na projekt aplikacji mobilnych. Będziemy mogli zapomnieć o nudnych ekranach ładowania czy liczniku przy pobieraniu danych.

5g Aplikacje mobilne
5G Aplikacje mobilne projektowanie aplikacji mobilnych

Jeden obraz, jedno zadanie a projektowanie aplikacji mobilnych

Ograniczamy ilość akcji, jakie ma wykonać nasz użytkownik do tej jednej, wynikającej z intencji, potrzeby naszego użytkownika.

Efektem tego jest to, że dla każdego projektowanego widoku przygotowujemy maksymalnie jedną akcję do wykonania. W planowaniu rozkładu elementów w widoku dobrym założeniem będzie,  że nasz odbiorca jest osobą niecierpliwą, spieszącą się w danym momencie, która nie ma czasu zastanawiać się nad tym, jak ma zrealizować swoją potrzebę.

Trafnym przykładem są aplikacje firm Taksówkowych lub Ubera gdzie automatycznie dobierane są parametry położenia i jedynym krokiem wymaganym do złożenia zamówienia jest kliknięcie wybraną ikonę taksówki. Wykluczone w tym przykładzie są dodatkowe kroki, które są potrzebne do podawania lokalizacji danych itp.

Logiczny układ aplikacji mobilnej


Wiemy, że aplikacja powinna być prosta i sugestywna. Dzięki odpowiedniemu projektowi układu interfejsu użytkownika aplikacji możesz uprościć do minimum proces obsługi aplikacji.

Jak to zrobić w praktyce? Zacznijmy od ikonografii. Ikonografia powinna być prosta i zawierać konkretny przekaz. Jeśli mamy wielokrokowy element w aplikacji powinna być widoczna wizualizacja, na jakim etapie procesu jesteśmy. Jeśli wymagamy oceny, warto by ikony były sugestywne i rzeczywiście odzwierciedlały stany emocjonalne powiązane z naszą oceną.

Spójność ikon to kolejny element, na który warto zwrócić uwagę. Jeśli mamy aplikację z kilkoma poziomami zagłębienia nie powinniśmy stosować różnych przycisków służących do nawigowania aplikacji. Poniżej przykład z gry “State of Survival”

plik 000 1

Zaznaczony strzałką i czerwonym owalem przycisk zamykania ma duplikowaną funkcję. W różnych obszarach służy do cofnięcia się lub do zamknięcia widoku.

Poniżej inny widok ze zduplikowanym przyciskiem cofnięcia się i jednocześnie tym samym krzyżykiem do zamykania w tym miejscu cofnięciem się do głównego widoku.

plik 000 1 1

Czy jest to problem? Dla mnie był. Niejasna nawigacja powoduje, że wielokrotnie z przyzwyczajenia, zamiast wrócić o poziom wyżej, klikam do widoku głównego. Jak dla mnie jest to błąd logiki i krzyżyk powinien zamykać do aktywnego widoku. Sugerowałbym jeden przycisk jako cofnięcie do poziomu wyżej. Przy 3 poziomach zagłębienia staje się to już uciążliwe.

Niewidoczny interfejs użytkownika

Skupiamy się na treści nie na dodatkowych elementach interfejsu.

Warto skupiać się na treściach nie na elementach, które mogą zaburzać odbiór tychże treści, Jeśli uwaga naszego użytkownika skupi się na zawartości i przekazie treści zawartych w naszej aplikacji mobilnej, poziom zadowolenia użytkownikami będzie tylko zależał od jakości treści.

Warto wzorować się na aplikacjach mobilnych przygotowanych dla map. Google Maps czy mapy dostępne w iPhone ograniczają się do pokazania niezbędnych elementów.

Podkreśl kolorem istotne informacje

Zwiększenie kontrastu pomiędzy danymi w odcieniach szarości eksponuje elementy wyróżnione kolorem.

Warto świadomie zacząć używać odcieni szarości lub białego koloru do budowania tła dla kluczowych informacji, sygnałów. Dla niektórych grafików nie jest to sztuka najwyższych lotów, ale stosują tego typu metody.

Kłóci się to z wieloma zasadami promowanymi przez designerów, lecz z punktu widzenia optymalizacji przekazu i optymalizacji konwersji jest to bardzo skuteczny zabieg. Zasada ta dotyczy wszystkich układów, gdzie kolory przyciągające uwagę mają w tle kolory delikatne i nienarzucające.

Nawigacja w najprostszej formie projektowanie aplikacji mobilnych

Im bardziej oczywista jest nawigacja, tym lepiej.

Tworzenie aplikacji mobilnych warto zacząć od skupienia się na dostarczeniu jak najprostszej i jednocześnie użytecznej, dostępnej dla użytkownika nawigacji. Nawigacja powinna zajmować relatywnie mało miejsca i jednocześnie nie tracić swoich walorów użyteczności. Zasada ta jest trudna do wdrożenia w przypadku niewielkiej przestrzeni do dyspozycji i jednocześnie stosowaniu wyżej wymienionych zasad.

Rekomenduję Tab bars i navigation bars jako najwydajniejsze i optymalne rozwiązania. Zaletą jest to, że znakomicie prezentują najważniejsze elementy menu i ułatwiają prostą nawigację po aplikacji.

Aplikacje obsługiwane jedną ręką, projektowania aplikacji mobilnych

Dostosuj swoją aplikację do większych wymiarów telefonów.

Na poniższym zdjęciu widać trzy różne sposoby trzymania telefonu, osoba praworęczna.

Projektowanie aplikacji mobilnych
Projektowanie aplikacji mobilnych. Zasady projektowania użycia ekranu

Steven Hoober

85% użytkowników smartfonów używa jednej ręki do sterowania aplikacjami. Powinniśmy w trakcie planowania aplikacji brać pod uwagę ten fakt. Elementy aplikacji winny uwzględniać zakres zasięgu palców przy rozmieszczaniu kluczowych elementów nawigacyjnych.

Szybkość działania aplikacji

Im szybciej, tym lepiej!

Szybkość działania aplikacji jest kluczowym elementem wpływającym na pozytywne odczucia użytkowników. Nawet jeśli nasza aplikacja wymaga dłuższego czasu, na pewne akcje warto pomyśleć o aktywnych elementach graficznych, które będą wizualizowały postęp. Jeśli mamy zdarzenia, które mogą działać w tle, ukryjmy ich działanie. Dobrym przykładem będzie aplikacja mobilna LinkedIn, w której w widoku moja sieć dogrywa listę przed przewinięciem w dół, ale dogrywa jedynie najbliższe elementy listy. Efekt jest taki, że jedynie przy bardzo szybkim przewijaniu listy występuje widoczny efekt opóźnienia i doładowywania treści.

Projektowanie aplikacji mobilnych ostrożnie z notyfikacjami

Nadgorliwość i nachalność nie popłaca.

Używanie notyfikacji wymaga taktu i cierpliwości. Jeśli przesadzimy z ilością komunikatów, efekt może być negatywny. Na podstawie danych z Appiterate Surwey widać, że nękające powiadomienia są jednym z głównych przyczyn odinstalowania aplikacji.

Aplikacje mobilne zasady, Projektowanie aplikacji mobilnych
Aplikacje mobilne zasady Projektowanie aplikacji mobilnych

Zasoby potrzebne dla aplikacji

Im mniej muszę zużyć zasobów, tym lepiej!

Kolejnym elementem, na który chciałbym zwrócić uwagę, w procesie projektowania aplikacji mobilnych, jest to, jakie zasoby są potrzebne do działania aplikacji. Ilość pamięci potrzebnej do zainstalowania aplikacji. Gdy będzie brakować miejsca, w pierwszej kolejności usuwane będą te aplikacje, których przydatność jest nieproporcjonalna do zajmowanej wielkości. Zużycie baterii, czyli pobór mocy podobnie jak zajętość pamięci może być przyczyną usunięcia aplikacji.

Aplikacja mobilna, która działając w tle, zużywa niewspółmiernie dużo baterii, może być w pierwszej kolejności usunięta z telefonu. Ostatnim parametrem, który może mieć wpływ, jest zużycie transferu internetowego, a szczególnie w opcji danych pobieranych przez sieć komórkową.

Minimalizuj obciążenie poznawcze (Cognitive Load)

Obciążenie poznawcze odnosi się tutaj do ilości uwagi, jaka jest wymagana od naszego mózgu w trakcie  korzystania z aplikacji. Ludzki mózg ma ograniczoną moc przetwarzania, a gdy aplikacja dostarcza jednocześnie zbyt dużo informacji, może przytłoczyć użytkownika i spowodować, że zrezygnuje on z korzystania z niej. Warto wziąć pod uwagę także naszą grupę docelową. Zdolności kognitywne młodzieży są inne niż dojrzałych osób.

Tworzenie aplikacji mobilnych a czytelny tekst

Czytelność tekstu jest obowiązkowym wymogiem dla każdego interfejsu mobilnego. Jeśli tekst jest istotnym elementem Twojej aplikacji, powinien być serwowany tak, by był czytelny.

Wybierz krój pisma, który działa dobrze w wielu rozmiarach i gramaturach, aby zachować czytelność i użyteczność w każdym rozmiarze. Bezpiecznie jest stosowanie domyślnej czcionki platformy. Aby zapewnić spójne wrażenia z czytania na wszystkich platformach, Apple korzysta z rodziny czcionek San Francisco. Roboto i Noto to standardowe kroje pisma w Google Android w Google play.


Tekst powinien mieć co najmniej 11 punktów, aby użytkownicy mogli go przeczytać w typowej odległości bez powiększania.
Mały rozmiar czcionki powoduje zmęczenie oczu. Użyj wystarczającego kontrastu kolorów dla tekstu. Niewystarczający kontrast sprawia, że tekst wtapia się w tło. Dąż do uzyskania minimalnego współczynnika kontrastu 4,5: 1 dla tekstu podstawowego i tekstu obrazu.

Zareaguj na akcje wykonywane przez użytkownika.

W trakcie projektowania aplikacji mobilnych zwróć uwagę na to, że każda interakcja człowiek-aplikacja opiera się na dwóch podstawowych etapach — danych wejściowych wprowadzanych przez użytkownika i reakcji aplikacji na te dane. Aby interakcja była przewidywalna, niezbędne jest przekazanie informacji zwrotnej w odpowiedzi na każde działanie użytkownika, tak by nie tracił on pewności czy dana interakcja została poprawnie wykonana.

Informacje zwrotne potwierdzają działania i pomagają użytkownikom zrozumieć wyniki operacji. Na przykład, gdy użytkownik naciśnie przycisk, brak informacji zwrotnych może spowodować niepewność czy aplikacja odpowiednio zadziałała. Aplikacja zapewniająca wizualną informację zwrotną eliminuje niepotrzebną niepewność użytkownika.
Informacje zwrotne pomagają ludziom wiedzieć, co robi teraz aplikacja. Na przykład podczas ładowania treści pusty lub statyczny ekran może sprawiać wrażenie, że aplikacja jest zawieszona. Powoduje to niepotrzebne zamieszanie i frustrację. Prosty wskaźnik ładowania, taki jak nieskończony spinner, może pokazać status operacji.

W zależności od rodzaju elementu interfejsu użytkownika lub bieżącego stanu aplikacji projektanci mogą korzystać z różnych form informacji zwrotnych. Na przykład interaktywne elementy mogą być krótko podświetlone po stuknięciu, wskaźniki postępu mogą być używane do przekazywania statusu długotrwałych operacji, a animowane efekty mogą pomóc wyjaśnić wyniki operacji.

Projektowanie aplikacji mobilnych, etapy budowy aplikacji mobilnej

 1. Stwórz pomysł na aplikację mobilną
 2. Przeanalizuj rynek pod kątem analizy konkurencyjnych rozwiązań
 3. Opisz funkcje aplikacji mobilnej
 4. Twórz makiety aplikacji
 5. Stwórz projekt graficzny aplikacji
 6. Opracuj plan marketingowy
 7. Stwórz aplikację
 8. Prześlij swoją aplikację do App Store, Google Play
 9. Promuj swoją aplikację, aby uzyskać maksymalną możliwą ekspozycję.
 10. Ulepszaj swoją aplikację dzięki opiniom użytkowników.

Ile kosztuje aplikacja mobilna w 2023 roku

 • koszt aplikacji mobilnej o minimalnej złożoności (MVP – Minimum Viable Product) to koszt między 50 000 a 250 000 PLN
 • aplikacja mobilna o średniej złożoności to koszt między 250 000 a 500 000 PLN
 • aplikacja mobilna o dużej złożoności to koszt zdecydowanie przekraczający 500 000 PLN.

Aplikacja mobilna strony internetowej

Mobilne aplikacje internetowe to aplikacje internetowe zoptymalizowane pod kątem wygody korzystania z telefonu. Nie są to aplikacje mobilne, ale strony internetowe napisane w HTML/CSS i uruchamiane przez przeglądarkę. Chociaż mogą być zaprojektowane tak, aby przypominały aplikacje na smartfony, nie mają ze sobą wiele wspólnego.

Najpopularniejsze frameworki do tworzenia aplikacji mobilnych

Co to jest platforma aplikacji mobilnych?

Aplikacje mobilne to najlepszy sposób na powiększanie bazy klientów i utrzymywanie stałej relacji z nimi.

Aby stworzyć aplikację, nie musisz znać żadnych skomplikowanych języków programowania. Istnieją różne frameworki do tworzenia aplikacji zarówno dla systemów iOS, jaki i Android. Wszystko, czego potrzebujesz, to solidna znajomość internetowych języków programowania, takich jak HTML, CSS lub JavaScript.

Framework do tworzenia aplikacji mobilnych zawiera narzędzia i oprogramowanie, kompilatory, narzędzia do debugowania i interfejsy programistyczne. W ten sposób programista tworzy kod źródłowy aplikacji, opierając się o istniejące rozwiązania i elementy wchodzące w skład framework

Od czego zależy koszt aplikacji mobilnej?

Koszt aplikacji mobilnej jest uzależniona y od ilości funkcjonalności ich skomplikowania, powtarzalności w projektach oraz od tego, czy przygotowana jest na iOS i Android.

Artykuł uaktualniony 5 dni

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

8 Comments

 1. Paulina pisze:

  Projektowanie aplikacji to genialna sprawa. Przekonałam się o tym jak moja siostra studiowała i musiała zrobić swój pierwszy mały projekt. Zainspirowało mnie to i postanowiłam też zacząć studiować. Wybrałam kierunek aplikacje internetowe i mobilne i uczelnie WSKZ. Studia okazały się początkiem mojej przygody z IT.

  • Marcin Kordowski pisze:

   Super, że podzieliłaś się swoją opinią w razie dodatkowych pytań zawsze możesz umówić się na bezpłatne konsultacje. 🙂

 2. Kamil pisze:

  Bardzo fajnie opisane 🙂 zapisuję!

 3. Kasia pisze:

  W jakim języku najprościej napisać taką aplikację mobilną?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *