Skuteczne pozycjonowanie stron, na czym to polega?

Pozycjonowanie stron, na czym to polega

Pozycjonowanie stron, na czym to polega

Spis Treści
4.7/5 - (6 ocen)

Pozycjonowanie stron internetowych jest to potoczna nazwa, która powstała w Polsce. Odnosi się do części marketingu internetowego, czyli Search Engine Optimization, w skrócie SEO. Pozycjonowanie strony to nic innego jak optymalizacja naszej strony pod kątem wymagań wyszukiwarek Internetowych takich jak Google, Bing czy Yandex.

Główne cele, jakie są stawiane przed specjalistami zajmującymi się tym tematem jest optymalizacja techniczna strony, optymalizacja treści oraz budowa zaufania algorytmów wyszukiwarek do strony.

Te trzy elementy stanowią główne wyzwania, jakim musimy stawić czoła. Efektem tych działań, są wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania na wybrane słowa kluczowe.Idzie za tym idzie ruch na stronie oraz sprzedaż.

Patrząc na to, jak historycznie zmieniał się zakres działań konicznych by wyżej wymienione cele osiągnąć możemy powiedzieć, że pozycjonowanie to nic innego jak mieszanka ewolucji i rewolucji.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Co to jest SEO, a czym jest pozycjonowanie stron?

    SEO, pozycjonowanie stron czyli Search Engine Optimisation, pozycjonowanie jest to zespół działań, które mają na celu zbudowanie jak najbardziej dopasowanej strony do potrzeb i zapytań użytkowników wyszukiwarki. Strona powinna być najlepszą odpowiedzią na potrzeby zarówno w kontekście jej parametrów technicznych jak i zawartości merytorycznej, treści
    Najważniejszymi elementami strategii SEO są taktyki optymalizacyjne, taktyki contentowe i taktyki budowy zaufania algorytmu wyszukiwarki do naszej strony czyli linkowanie. Dodatkowo istnieje kilka innych podziałów takich jak on-site i off-site. W tym podziale SEO on-site dotyczy wszelkich działań związanych ze stroną. Wchodzi w zakres tych działań struktura treści, content oraz wszystkie elementy techniczne. SEO off-site to głównie analiza i budowa zaufanego profilu linków.

  2. Jak działa algorytm Wyszukiwarki?

    Działanie algorytmu wyszukiwarki owiane jest tajemnicą skrzętnie skrywaną przez Google. Wielokrotnie zastanawiałem się nad prostą definicją mogącą w sposób przystępny wyjaśnić zasady działania algorytmu. Pierwszym pewnym wnioskiem jaki przyszedł mi do głowy po pierwszych analizach był taki, że bez zastosowania odwróconej inżynierii nie jest możliwe rozwiązanie tego problemu.
    Tego typu działania są stosowane w celu analizy działania oprogramowania w sytuacji w której nie możemy zajrzeć bezpośrednio do kodu strony. Dane analizowane są na podstawie zmian danych wejściowych i zmianom danym wyjściowym. Zmiany sygnałów wejściowych podawane sekwencyjnie wywołują lub nie zmiany sygnałów wyjściowych.
    W przypadku SEO i pozycjonowania stron danymi wejściowymi są sygnały optymalizacyjne, treści czy sygnały zewnętrzne takie jak linkowanie, jakość i autorytet linkujących serwisów. Ważna uwaga jest taka, że nasza strona nie jest jedyną, którą prowadzi działania optymalizacyjne. Oznacza to, że analiza zmian danych wejściowych nie ogranicza się do naszej strony. By nasze analizy były wiarygodne, powinniśmy badać i uwzględniać dane dotyczące wszystkich konkurencyjnych stron.

  3. Co to jest on-site SEO, pozycjonowanie stron?

    SEO on-site to zestaw działań związanych z optymalizacją elementów na stronie internetowej w celu uzyskania wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania. On-site SEO odnosi się do optymalizacji zarówno treści, jak i kodu źródłowego HTML strony.

  4. Co to jest Off-site SEO?

    Off-site SEO, pozycjonowanie stron odnosi się do zewnętrznych czynników, które wpływają na ranking Twojej stron. Często łączymy to z budowaniem linków i profilu linkowania, ale off-site SEO to coś więcej. Łączy sie z różnymi metodami promocji mającymi wpływ na widoczność w wyszukiwarkach.

  5. Gdzie znajdę pozycjonowanie stron cennik?

    Cennik pozycjonowania stron internetowych znajduje się na stronie z cennikiem pozycjonowania i ofertą na pozostałe działania SEO.

  6. Co znaczy pozycjonowanie stron?

    SEO jest to element składowy Owned Media oparty na trzech filarach Authority, Trust, Relevance. Kanał marketingowy charakteryzujący się tym, że generuje wysokiej jakości ruchem i użytkowników. Często występujący obok Direct, w modelu atrybucji, jako kanał “last click” domykający sprzedaż. Bardzo techniczny kanał, wymagający od specjalisty wiedzy z pogranicza IT, marketingu i biznesu.

  7. Od czego zacząć pozycjonowanie strony?

    Pozycjonowanie stron powinno zacząć się od audytu technicznego, audytu treści i audytu linkowania. Na podstawie tych analiz otrzymamy rekomendacje zmian, które powinniśmy wprowadzić i działań, jakie podejmiemy w kolejnych fazach projetu.

  8. Jak zdobywać klientów dzięki pozycjonowaniu w Google?

    Bardzo często po pewnym czasie pozycjonowana strona zaczyna pozyskiwać u.użytkowników z wyników organicznych Google. Bardzo często okazuje się, że ten ruch nie zamienia się na sprzedaż. Zalecane jest wtedy rozpoczęcie optymalizacji pod kątem konwersji strony CRO.

  9. Dlaczego pozycjonowanie jest ważne?

    Pozycjonowanie stron internetowych jest ważne dlatego, że dostarcza wysokiej jakości użytkowników, którzy generują wysoki poziom sprzedaży.

  10. Jak długo trwa pozycjonowanie?

    Pozycjonowanie dzieli się na 3 podstawowe etapy. Początkowy przygotowujemy stronę do publikacji oraz analizujemy ją po publikacji. Na tym etapie krystalizuje się strategia pozycjonowania. Trwa ten etap zależnie od wielkości serwisu i zasobów finansowych od 2, 3 miesięcy nawet do roku. Drugi etap jest bardzo newralgiczny, gdy strona pnie się w wynikach wyszukiwarki, ale jeszcze nie generuje sprzedaży na wysokim poziomie i musi być wspierana przez kanały płatne takie jak Google Ads oraz Afiliację i Social Media. Trzeci etap to stabilna wysoka widoczność i permanentna walka o utrzymanie pozycji. Pozycjonowanie stron to stały niekończący się proces.

  11. Kiedy zobaczę efekty pozycjonowania stron?

    W zależności, od tego jakie ustalimy sobie mierniki tego sukcesu pierwsze efekty działań widoczne będę od 4, 5 do 7, 8 miesięcy. W pierwszej kolejności nasza strona zwiększa swoją prezencję w wynikach wyszukiwarki. Pojawiamy się w TOP50, TOP10 i w końcu w TOP3. Rośnie nam ilość wejść na stronę i rośnie nam sprzedaż.

  12. Czy pozycjonowanie stron daje gwarantowane efekty?

    Jeśli wszystkie działania będą prowadzone zgodnie z dobrymi praktykami, to efekty są gwarantowane. Jeśli zboczymy ze ścieżki i zaczniemy spamować, to ryzyko niepowodzenia gwałtownie nam wzrośnie.

  13. Czy pozycjonowanie stron jest trudne?

    Pozycjonowanie stron to interdyscyplinarna dziedzina. Przydają się umiejętności z zakresu programowania JavaScript, CSS, HTML. Wymaga również znajomości ogólnych zagadnień Marketingu i Marketingu Internetowego. Dodatkowo prowadzenia projektów, językowych, analitycznych oraz sprzedażowych. To tylko część elementów, które powodują, że nie jest to łatwy obszar. Potrzebujesz narzędzi oraz zrozumienia jak działają algorytmy.

  14. Jak skutecznie pozycjonować stronę?

    Do skutecznego pozycjonowania strony warto podejść, uwzględniając najważniejsze elementy SEO, czyli zastosować strategię Pillar Pages do planowania struktury treści i linkowania wewnętrznego. Linkować z wysokiej jakości stron, które są wysoko w wynikach Google na frazy powiązane z nami plus optymalna pod względem SEO i UX.

Wyszukiwarka definicja, pozycjonowanie strony

Wyszukiwarki to potężne narzędzia, które bezustannie przeszukują strony internetowe w celu pobierania informacji o ich zawartości. Przeszukują miliardy adresów URL i oceniają tysiące czynników tych stron, w celu ustalenia, która treść najlepiej odpowie na twoje zapytanie.

Wyszukiwarki robią to wszystko, odkrywając i katalogując całą dostępną zawartość dostępnego Internetu (strony internetowe, pliki PDF, obrazy, wideo itp.) Proces ten nazywa się indeksacją. Następnie sortuje je według stopnia dopasowania do zapytanie. Ten proces nazywa się budowaniem “rankingu”.

Authority, Trust, Relevance a pozycjonowanie stron

Strategie SEO budowane są na trzech głównych filarach Autorytet(authority), Zaufanie(trust) i Dopasowanie(relevance). Wszelkie podejmowane działania powinny mieć na celu rozwijanie tych trzech filarów. Autorytet jest elementem wymagającym czasu, wiedzy i umiejętności dzielenia się wiedzą tak by użytkownicy i algorytm miały przeświadczenie o tym, że wiemy o czym mówimy i piszemy.

Zaufanie wynika bezpośrednio z podejmowanych działań, jeśli użytkownicy i algorytm będą miały świadomość, że działamy zgodnie z wytycznymi i nie łamiemy zasad ich poziom zaufania do nas będzie rósł. Zaufanie to też wiarygodny przekaz rzetelnych informacji.

Dopasowanie to nic innego jak właściwy kontekst w którym się znajdziemy. Jeśli nasze treści wypowiedzi będą występowały w odpowiednim kontekście to ten trzeci filar będzie pewnym elementem utrzymującym nasz biznes.

SEO old fashion

Te trzy filary stanowią podstawę wszelkich dywagacji na temat strategii optymalizacji pod kontem algorytmu wyszukiwarek. W ich kontekście stare metody, choć często przynoszące szybkie efekty nie są częścią długoterminową składową strategii SEO. Taktyki “Black Hat” i “Grey Hat” należą do”old fashion” i nie wpisują się w długoterminową strategię budowy widoczności naszej strony.

Owned media

Nasz główny topik należy do grupy działań marketingowych zwanych owned media. Z definicji owned media charakteryzują się tym, że mamy pełną kontrolę nad kanałami należącymi do tej grupy. Obok paid media i earned media grupa ta stanowi pełną klasyfikację działań marketingowych.

Inżynieria odwrotna SEO i pozycjonowanie
Inżynieria odwrotna

Lista słów kluczowych a pozycjonowanie

Pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać jest przygotowanie listy słów kluczowych. W zależności od tego czy budujemy od zera, czy zaczynamy pracę z istniejącą stroną lista naszych słów będzie składała się z trzech grup. Są to nowe słowa, dla których nie mamy zoptymalizowanych stron docelowych, słowa które mają strony docelowe niezoptymalizowane oraz, te które nie wymagają działań. Polecam wesprzeć się w tym procesie narzędziami do analizy słów kluczowych.

Co to jest on-site SEO, pozycjonowanie stron?

SEO on-site to zestaw działań związanych z optymalizacją elementów na stronie internetowej w celu uzyskania wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania. On-site SEO odnosi się do optymalizacji zarówno treści, jak i kodu źródłowego HTML strony.

Oprócz pomocy wyszukiwarkom w interpretowaniu treści strony, właściwe pozycjonowanie strony pomaga użytkownikom szybko i jasno zrozumieć, o czym jest strona i czy odpowiada ona ich potrzebom i odpowiada na zadane pytanie. Zasadniczo optymalizacja on-site pomaga wyszukiwarkom zrozumieć, co zobaczyłby człowiek, gdyby odwiedził stronę, dzięki czemu wyszukiwarki mogą niezawodnie wyświetlać w SERP, co użytkownicy uważają za wysokiej jakości treści na określone zapytanie, słowo kluczowe.
Cele SEO (pozycjonowanie stron) on-site to:

  • Zrozumienie tego, o czym jest strona internetowa
  • Zidentyfikowanie strony jako odpowiedniej dla wyszukiwanego hasła lub zapytań, określonego słowa kluczowego lub frazy
  • Wyświetlenie strony w wynikach wyszukiwania tak by była ona wybierana przez szukających

Pozycjonowanie stron WWW, SEO on-site czynniki rangujące?

Największe czynniki na stronie wpływające na ranking wyszukiwarek i na pozycjonowanie stron to:

SEO MOZ czynniki pozycjonujące
SEO MOZ czynniki pozycjonujące

Treść strony i dopasowanie słów kluczowych a pozycjonowanie stron

Zawartość strony sprawia, że wyszukiwarka przypisuje słowa kluczowe do danego URL co w wyniku może dać obecność URL w wynikach wyszukiwania danego słowa kluczowego. Co to znaczy dobra treść? Dobra treść jest optymalna technicznie. Jest łatwa do zrozumienia i przypisania właściwych słów kluczowych. Taka treść jest chętnie linkowana ale przede wszystkim chętnie czytana przez użytkowników strony.

Rekomendacje SEO

  • Twórz treści, które są niezwykle istotne dla wybranego słowa kluczowego
  • Skorzystaj ze swojego słowa kluczowego proporcjonalnie do ilości słów kluczowych, zastosuj zalecenia narzędzi takich jak Yoast stosowany na stronach WordPress
  • Wzmacniaj treści przez linkowanie wewnętrzne.
  • Twórz unikalne treści dla każdego typu medium: komunikaty prasowe, blogi, posty na blogach gości. Jeśli wyślesz komunikat prasowy, nie kopiuj i nie wklejaj tego komunikatu prasowego na swojej stronie internetowej. Unikaj duplikowania treści. Wymaga to więcej pracy i kreatywności ale jest to konieczne.
  • Dbaj o hierarchię treści i zachowaj prostą strukturę tytułów i podtytułów.

Tagi nagłówka i frazy kluczowe

Tytuł, znany również jako tag H1, zawiera wskazówkę dla robotów i ludzi, o czym jest treść. Słowa kluczowego należy używać tylko raz w tagu H1 nie więcej. Możesz także użyć znaczników H2 czy H3, jeśli istnieje więcej poziomów sekcji.

Rekomendacja SEO

  • Użyj słowo kluczowe tytule H1
  • Użyj znaczników H2, H3 jeśli masz więcej sekcji

Treści dla robotów

Roboty mają do dyspozycji swoje dedykowane treści. Są to Meta Title, Description oraz Markup. Te dane wykorzystywane są przez wyszukiwarki do wyświetlania w wynikach wyszukiwania dodatkowych informacji.

Czas ładowania strony a pozycjonowanie stron www

Czas łądowania strony, ma bardzo istotne znaczenie dla pozycjonowania jej w wynikach wyszukiwania. Możesz ten parametr obserwować w Google Search Console lub w PageSpeed Insights

PageSpeed Insights
PageSpeed Insights i pozycjonowanie stron

Błędy

Błędy generowane przez technologię mogą negatywnie wpłynąć na widoczność strony. Wszelkie błędy typu 404, 503, pętle przekierowań wpływają na postrzeganie Twojej strony przez wyszukiwarki oraz użytkowników.

Najlepsze praktyki mobilnego SEO

Jeśli Twoja witryna jest już dobrze zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek, jest tylko kilka dodatkowych rzeczy, o których warto pomyśleć podczas optymalizacji pod kątem urządzeń mobilnych. Szczegóły znajdziesz na stronie, mobile SEO.

Linkowanie wewnętrzne a pozycjonowanie stron WWW

Wewnętrzne linkowanie to połączenia wewnętrzne strony nie będące linkowaniem z menu. Tego typu linkowanie jest ważne, ponieważ wzmocnia te słowa kluczowe i strony dla tych stron, które linki wskazują. Pozwala użytkownikom i robotom wyszukiwarek poruszać się po witrynie i informuje wyszukiwarki.

Rekomendacje SEO

  • Podczas linkowania do innej strony w tej samej witrynie z treści wybierz dobry anchor tekst, który ma być użyty w linku, i rób to często.
  • Pamiętaj, że linki dla jednego anchora, słowa kluczowego powinna wskazywać jeden adres URL w całej domenie. Zasada jedno słowo kluczowe jeden adres jest warta zapamiętania.

Optymalizacja obrazów a pozycjonowanie stron

Znacznik alt to w zasadzie nazwa obrazu. Wszystkie obrazy powinny używać odpowiednich nazw Znaczniki alt są nie tylko dobre dla wyszukiwarek; są również dobre dla użytkowników. Jeśli ktoś używa czytnika stron, będzie mógł usłyszeć, o tym co zawiera dany obraz. Gdy obrazy nie są możliwe do pobrania, na ekranie pojawiają się właśnie teksty alternatywne.

Jeśli to możliwe, spróbuj umieścić słowo kluczowe w nazwie obrazu(ALT). Nazwy plików powinny być również przyjazne SEO, pozycjonowanie stron. Wyszukiwanie obrazów jest znacznie bardziej wartościowe niż się wydaje zoptymalizowane zdjęcia mogą wygenerować sporo ruchu.

Rekomendacje

  • Uzupełnij znacznik ALT odpowiednio wszystkich obrazów
  • Używaj myślników między słowami zamiast podkreślników (sam-tom.jpg zamiast sam_tom.jpg)
  • Nie używaj znaków innych niż alfanumeryczne w obrazie lub nazwach plików (więc nie%, &, $ itp.)

Co to jest Off-site SEO?

Z samej nazwy, off-site SEO, pozycjonowanie stron odnosi się do zewnętrznych czynników, które wpływają na ranking Twojej stron. Często łączymy to z budowaniem linków i profilu linkowania, ale off-site SEO to coś więcej. Łączy sie z różnymi metodami promocji mającymi wpływ na widoczność w wyszukiwarkach.

Pozycjonowanie, SEO wrażliwe jest na różne czynniki. Podczas gdy w on-site SEO działania koncentrują się na treści i kodach HTML Twojej witryny, czynniki off-site skupiają się budowaniu popularności, autorytetu i zaufania.

Co to jest Domain Authority?

Jest to jeden z parametrów, który określa jakość domeny pod kątem ilości i jakości linków jakie posiada. Ten parametr jest jednym z głównych określających potencjalną szansę domeny na pojawienie się wysoko w wynikach wyszukiwania. W zależności od narzędzia w jakim jest on modelowany, może różnić się i nazywać inaczej, niemniej będzie on oznaczać ten sam parametr jakość domeny.

Co to jest Page Authority?

Page Authority nie odnosi się do całej domeny, lecz do poszczególnych adresów URL. Obrazuje on prawdopodobieństwo tego, czy dany URL ma szansę pojawić się wysoko w wynikach wyszukiwania, czy nie. W różnych narzędziach różnie jest nazywany, ale możemy je traktować zamiennie.

Zmiany algorytmu a pozycjonowanie stron

Ostatnim ważną kwestią jest zmienność algorytmu. Algorytm zmienia się w czasie rzeczywistym co powoduje, że skuteczna analiza jest utrudniona. Ocena wprowadzanych przez nas zmian jest zaburzana nie tylko przez zmiany wprowadzane przez naszych konkurentów, ale także przez opóźnienia wynikające z reakcji algorytmu na te zmiany. To co zmieniliśmy tydzień temu niestety zobaczymy może w tym tygodniu. W między czasie algorytm zmienił się i ten sam zestaw danych wejściowych może wywołać inny efekt.

Czy SEO, pozycjonowanie jest trudne? Tak, zdobywanie wiedzy opiera się na przedstawionym schemacie. Nie jesteśmy w stanie bez silnych narzędzi przeanalizować wszystkich danych. Bez tych danych nasze estymacje są bardzo, bardzo hipotetyczne. Opierają się wyłącznie na doświadczeniu i 6-tym zmyśle.

Struktura kosztów w SEO

Jak większość usług marketingowych SEO (Pozycjonowanie stron) ma interesującą strukturę kosztów. Niezależnie od modelu w jakim rozlicza się Klient z agencją SEO lub konsultantem, struktura kosztów jest powinna w każdym z przypadków być podobna. Poniżej przedstawiam listę kluczowych elementów wchodzących w skład.

  • Koszty ludzkie
    • Najistotniejszy typ kosztów to koszty specjalistów SEO zajmujących się projektem. W powyższym linku znajdziesz artykuł na temat tego na czym polega praca specjalisty SEO, w zależności od poziomu wiedzy i doświadczenia.
    • Koszt obsługi zawierają w sobie opłaty pozostałych członków zespołu, project manager, account manager, dyrektorzy czy sprzedawcy. Jak widać im większa organizacja tym tego typu koszty znacznie rosną.
  • Koszty mediowe
    • Jednym z głównych składników są koszty związane z działaniami off-site. Zakup linków, utrzymanie zapleczy stron to główny składnik.
    • Zakup tekstów, infografik, video i innego typu contentu, to kolejny obszar pochłaniający gro wydatków SEO.
    • W bardziej rozbudowanych kampaniach, działania wspierane są przez paid media. Szczególnie dużo inwestuje się w ruch z Google ads i Facebook.
  • Koszty narzędzi
    • Ostatni zestaw kosztów dotyczy zakupu licencji narzędzi SEO. Dodam, że nie wyobrażam sobie projektu SEO bez kilku podstawowych narzędzi SEO.

Narzędzia SEO

Audyt SEO a pozycjonowanie stron

Audyt SEO jest pierwszym etapem podejmowany w procesie pozycjonowania stron. W ramach takiego audytu specjaliści SEO przygotowują analizę następujących obszarów:

  • Struktury serwisu, linkowania wewnętrznego i głębokości serwisu zgodnie z zasadą maksymalnie 3 kroków pomiędzy dowolnymi adresami strony.
  • Analizę struktury treści oraz optymalizacji pod kątem wybranych słów kluczowych i unikalności. Optymalizacja meta oraz danych rozszerzonych. Detekcja stron o małej ilości treści “Thin Content
  • Sprawdzenie aktualności treści.
  • Przekierowania 3xx i błędy 4xx i 5xx
  • Optymalizację wersji mobilnej serwisu.
  • Czas ładowania się serwisu. Pierwszy bajt, maksymalne potencjalne opóźnienie pierwszej reakcji (FID), pierwsze wyrenderowanie elementu znaczącego, pierwsze wyrenderowanie treści, czas do pełnej interaktywności
  • Struktura linkowania zewnętrznego v. linkowanie wewnętrzne a rozmieszczenie treści. Struktura Pillar Pages

Nie ma jednego przepisu na udany audyt SEO. Z tego samego powodu „najlepsze praktyki” SEO są często niespójne. Pozycjonowanie stron nie jest łatwe. Różni specjaliści maja różne “check lists”. Google to tajemniczy i skomplikowany algorytm. Zmienia się prawie codziennie i rzadko mówi nam, dlaczego i jak to zrobił. Audyt SEO to nie jest powtarzalny szablon i dla różnych stron powinien być personalizowany.

Pozycjonowanie stron a linkowanie

Pierwszym i najważniejszym etapem w historii pozycjonowania stron było zdarzenie, w którym pierwsi specjaliści pozycjonowania zrozumieli jak istotnym parametrem jest posiadanie dużej ilości odnośników z innych stron do naszej strony. Parametr zwany potocznie linkowaniem pozwolił w łatwy sposób manipulować wynikami wyszukiwarki. Ten rewolucyjny punkt spowodował defacto powstanie całej gałęzi marketingu. Jak grzyby po deszczy powstawały agencje specjalizujące się w pozycjonowaniu stron w wynikach wyszukiwarek. W zależności od tego, w jakiej części świata bum ten obserwowaliśmy strategie tychże agencji różniły się diametralnie.

Od przemyślanych strategii w krajach anglosaskich po dziką bezpardonową walkę w słowiańskiej części Europy. Różnice nie dotyczyły tylko i wyłącznie poziomu agresywności i technik, jakie wykorzystywano do osiągania wyników. Przede wszystkim dotyczą polityki cenowej. Jeśli byśmy bardzo uogólnili cały proces to moglibyśmy powiedzieć na Zachodzie to racjonalne wysokie ceny usług, bardzo dobrze opakowane, podawane jako integralna część całego marketingu. Na wschód, gdzie zaliczam również Polskę, to wyniszczająca walka cenowa. Usługa bardzo słabo opakowana. Szemrany produkt i agresywne i co za tym idzie w wielu przypadkach bardzo niebezpieczne dla klientów działania, często też oderwane od całościowej strategii, jeśli taka istniała.

Co to jest pozycjonowanie stron internetowych w google? Content is The King

Od zawsze kluczem do sukcesu były treści. Ich ilość i jakość przekładała i nadal się przekłada na ilość i jakość ruchu, jaki był i jest generowany przez wyszukiwarkę. Niestety jak wszędzie i tu znalazły się miejsca pozwalające na manipulację. Szczególnie wrażliwa na to jest, jakość. Kradziony i źle automatyzowany content zalewał index i wyniki wyszukiwania Google i innych wyszukiwarek, masą bezwartościowych nie czytelnych treści.

Kary Google a pozycjonowanie stron

Naturalnymi konsekwencjami powyższych punktów były zmiany regulaminu Google polegające na przeniesieniu odpowiedzialności, za jakość liniowania na właściciela strony oraz bardzo restrykcyjne zmiany algorytmu Google wykrywające nadużycia w obszarze linkowania i treści. Efektem były liczne kary nakładane na właścicieli stron polegające na usuwaniu ich z indeksu lub obniżaniu ich pozycji do poziomu 30, 40 czy 50 pozycji. Fala kar, która przetoczyła się spowodowała zmianę podejścia specjalistów, którzy zaprzestali działań ewidentnie naruszających regulaminy. Zniknął kontent kopiowany i bezwartościowy zniknęło dziesiątki tysięcy stron budowanych wyłącznie w celu umieszczania tam linków.

Co prawda nie zniknęły całkowicie taktyki niedozwolone. Pozycjonowanie stron stało się znacznie subtelniejsze i odporne na wykrycie przez algorytmy i ludzi.

Sposób wyświetlania

Ważną zmianą na osi czasu były zmiany sposobu wyświetlania wyników organicznych i konkurujących z nimi wyników płatnych. Początkowo w wynikach organicznych mogliśmy znaleźć wyłącznie linki do stron. Sposób serwowania wyników ewoluował. Na dzień dzisiejszy w wynikach możemy znaleźć kilkanaście dodatkowych typów wyświetlanych obiektów. Są to obrazy, Google News, Mapy, Video, Site link, Direct Answer i wiele innych.

Google systematycznie przechyla szalę w stronę wyników płatnych. Udział kliknięć organicznych maleje. Szczególnie widać to w organicznych wynikach mobilnych gdzie ze względu na parametry techniczne wyświetlaczy widoczność wyników organicznych jest bardzo ograniczona.  Cel wydaje się jasny: zwiększenie, monetyzacja jednej odsłony.

Sztuczna inteligencja i rozpoznawanie głosu a pozycjonowanie stron

Ostatnią ważna kwestią, o której warto powiedzieć jest sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i rozpoznawanie głosu i zapytania głosowe.

Dwa pierwsze elementy, czyli AI, Artificial Intelligence i ML Machine Learning usprawniają algorytm i stanowią filar nowego sposobu podejścia do oceny stron. Zastanawiamy się czego właściwie dotyczy zapytanie i tego, jakie odpowiedzi powinny znaleźć się w wynikach wyszukiwania. System uczy się nas, rozpoznaje nasze upodobania i preferencje dając na tej podstawie najlepiej dobrane odpowiedzi. Jak ze wszystkim również i tu są negatywne strony. Takie podejście może spowodować, że zamkniemy się w tak zwanej bańce informacyjnej. Serwowany content będzie tak sprofilowany pod naszym kątem, że niektóre typy treści nie będą dla nas dostępne.

Zapytania głosowe zmienią strukturę zapytań. Ze względu na to, że łatwiej się mówi niż pisze, zapytania głosowe są bardziej rozbudowane niż pytania wpisywane ręcznie. Algorytm ma trudne zadanie by dostarczyć odpowiednie odpowiedzi na tego typu zapytania. Sięganie do pełnego kontekstu zapytań wydaje się kolejnym, przyszłym kamieniem milowym.

Jak wygląda pozycjonowanie stron w Polsce?

Pozycjonowanie stron w Polsce do niedawna było bardzo intratnym przedsięwzięciem. Przy niewielkim nakładzie pracy osiągano dobre wyniki i to w szybkim czasie. Agencje prześcigały się w podawaniu ilości obsługiwanych podmiotów. Obecnie nie jest już to tak intratny i masowy produkt. Konieczność optymalizacji treści i wkomponowania strategi SEO w ogólną strategię firmy, powoduje, że wielu mniejszych klientów nie jest w stanie wytrzymać finansowo kosztów z tym związanych. Dodając do tego konieczność dywersyfikacji źródeł i posiadania strategii długoterminowej wydaje się, że to najwyższy czas zamienić pozycjonowanie stron na SEO 🙂 , urealnić koszty i zmienić podejście z walki o przetrwanie na strategiczne podejście długoterminowe.

PS. Proszę nie mylić strategii i taktyk, co często się zdarza na wielu blogach piszących o tym temacie.

Skuteczne pozycjonowanie nie tylko stosuje się do najlepszych praktyk SEO, ale też wie, jak unikać pułapek. 

Bez względu na to, czy planujesz pozycjonować samodzielnie, czy zlecasz to agencji, warto zwrócić uwagę na kilka zachowań, które mogą przesądzić o sukcesie lub porażce w sieci.

Skuteczne pozycjonowanie – Jak uniknąć kosztownych błędów?

Pozycjonowanie to sztuka balansu. Mając jak najlepsze intencje można przesadzić i zamiast wspinać się po drabinie Google, spaść poniżej szczebla, z którego zaczynaliśmy oraz boleśnie się potłuc. 

Google może ukarać strony, co do których ma wątpliwości i całkowicie pominąć je w wynikach wyszukiwania. 

Na co uważać, żeby nie zostać wykluczonym z wyników wyszukiwarki? 

Tworzenie stron pod wyszukiwarki

Chociaż podczas tworzenia strony www bierze się pod uwagę wiele parametrów związanych z wyświetlaniem witryny w wyszukiwarce, to nie należy zapominać o tym, że portal ma ostatecznie służyć użytkownikowi. Strony zoptymalizowane pod roboty, ale nieprzyjazne użytkownikom, nie tylko nie przyniosą nam zysków, ale mogą też obniżyć pozycję w wynikach Google. 

Jednym z wielu elementów ocenianych przez Google są linki z zewnętrznych witryn. 
Jeśli zatrudniasz firmę SEO nie polegaj w zupełności na linkach umieszczonych na stronach zapleczowych agencji. Po wygaśnięciu kontraktu prawdopodobnie zostaną one usunięte. Tym samym wypracowana z trudem pozycja może dramatycznie spaść. 
Niepolecaną praktyką jest także linkowanie do bezwartościowych stron internetowych. Od niedawna algorytm daje priorytet jakości, a nie ilości linków. Dlatego nie na wiele zda się wykorzystanie adresów z systemu wymiany linków. 

Linki prowadzące do Twojej strony powinny pochodzić z portali związanych tematycznie z Twoją branżą. Większe korzyści przyniesie Ci artykuł sponsorowany w poważanym, popularnym magazynie niż kilkanaście linków z blogów, na które nikt nie wchodzi. 

Skuteczne pozycjonowanie stron a kopiowanie treści

Chociaż wydawałoby się oczywiste, że nie należy kopiować contentu z innych portali, nawet od producenta produktów, które sprzedajesz, to już niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że równie szkodliwe jest kopiowanie własnych treści. 

Umieszczanie tego samego tekstu na stronie głównej, blogu i w mediach społecznościowych, wpływa negatywnie na wyniki w wyszukiwarce. 

Na podstawie tych samych słów kluczowych możesz jednak stworzyć nowy opis. Nie należy się przy tym obawiać odmiany przez przypadki.

Tworząc unikalną treść masz duże szanse zapunktować zarówno u robotów Google, jak i zadziałać na zmysły i wyobraźnię potencjalnego klienta.  

Skuteczne pozycjonowanie stron brak meta title i description

Chociaż wypełnienie tych elementów zajmuje dosłownie chwilę, nadal szokująco wiele stron pomija te dwa istotne znaczniki. 

Tymczasem meta tytuł to jeden z najważniejszych elementów wpływających na trafność wyszukiwania. Informuje o tym, co znajduje się na stronie. Powinien zawierać słowa kluczowe, najlepiej na początku zdania i wezwanie do działania. 

Z kolei meta opis pozwala rozbudować tę informację o dodatkowe znaki. Mimo, że również powinien zawierać frazy kluczowe, to należy unikać przesycenia opisu słowami, które nie tworzą logicznej całości. Zamiast jak największej liczby hasztagów, postaw raczej na spójne zdania.

Warto tutaj zaznaczyć, że każda podstrona powinna być oznaczona unikalnymi treściami meta. 

Kolejnym często popełnianym błędem jest dobór zbyt ogólnych lub mylących słów kluczowych. Właściciele stron internetowych często stosują metodę sieci z drobnymi oczkami. To prawda, że można w ten sposób złowić wiele ryb, ale sieć zostanie obciążona również kawałkami rafy koralowej, plastikowymi butelkami i zbyt drobnym narybkiem, by móc go sprzedać lub zjeść. 

Natomiast szczegółowe słowa kluczowe przypominają łowienie na wędkę. Na haczyk zakładasz przynętę dopasowaną do gustów konkretnego gatunku ryby. Takie połowy nie powodują pustego ruchu na stronie, a ci, którzy wejdą na stronę, wiedząc, czego się na niej spodziewać, pozostają na dłużej i częściej dokonają zakupu.

Uważaj na nofollow 

Chociaż odnośniki nofollow są normalne przy linkowaniu zewnętrznym, przy linkowaniu wewnętrznym upewnij się, że podstrony oznaczone są znacznikiem dofollow. W przypadku nofollow Google nie będzie w stanie zindeksować treści i wszystkie słowa kluczowe umieszczone na podstronach na nic się nie zdadzą. 

Skuteczne pozycjonowanie stron brak certyfikatu SSL

Aby strona była bezpieczna dla użytkownika, musi posiadać certyfikat SSL. SSL jest standardowym szyfrowaniem, zapewniającym poufność transmisji danych. To obowiązek zarówno ze względów deweloperskich, jak i prawnych, wynikających z przepisów dotyczących RODO. 

Unikaj także linkowania ze swojej strony do witryn nie posiadających oznaczenia kłódki przy adresie www.  

Historia domeny

Ban w Google, nawet jeśli zostanie unieważniony, pozostaje widoczny w historii domeny. Przeszłość strony wpływa na jej obecne wyniki, dlatego należy uważać, aby nie pojawiły się przerwy w utrzymywaniu lub opłacaniu domeny. Taka sytuacja może się przytrafić zwłaszcza przy zmianie hostingu. Strona powinna też być regularnie aktualizowana. W przeciwnym razie Google może uznać stronę za nieaktywną lub zawierającą niewiarygodne informacje.

Publikowanie tej samej strony pod różnymi adresami

Duplikowanie treści prowadzi do bałaganu na serwerze, dlatego nie warto wykupywać domen o podobnych nazwach, przekierowujących do tej samej witryny.   

Czego jeszcze nie lubi Google?

Sprytnym, ale niestety nie polecanym rozwiązaniem jest umieszczanie na stronie tekstu widzianego tylko przez wyszukiwarkę. Niektórzy korzystają z czcionki w kolorze tła strony, a zatem niewidocznego dla czytelnika, by pomóc algorytmowi zlokalizować stronę. Niestety jednak takie nasycenie słowami kluczowymi może obrócić się przeciwko nam. 

Działania SEO można więc porównać do balansowania na linie. Chociaż sukces wymaga znajomości algorytmów Google to nadmierne do nich naginanie funkcjonowania strony, może przynieść niepożądane rezultaty. Ważne, by pamiętać, że to ludzie, nie roboty, są potencjalnymi klientami naszej firmy.

Od czego zacząć pozycjonowanie stron za granicą?

Pozycjonowanie za granicą warto zastanowić się jak do tego podejść. Często Twoje usługi albo produkty na zagranicznych rynkach mają mniejszą konkurencję, albo po prostu osiągają lepszą cenę. W niektórych przypadkach korzystniejsze są też regulacje prawne.

Ponieważ sprzedaż odbywa się coraz częściej w Internecie, a firmy logistyczne są w stanie dostarczyć produkt na drugi koniec Europy w czasie porównywalnym do przesyłki krajowej, pytanie zmieniło się z czy warto wychodzić na rynki zagraniczne, na kiedy, gdzie i jak.

Jak ważne jest doświadczenie agencji w pracy za granicą?

Aby podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej musisz przede wszystkim poznać realia rynku, na którym chcesz działać. Jak w przypadku podróży zagranicznej, tak i w kwestiach międzynarodowego pozycjonowania, przyda się doświadczony przewodnik.

Jeżeli chcesz spróbować sił na międzynarodowym rynku, zacznij od wyboru kraju. Nie warto za jednym zamachem celować w kilka różnych rejonów. Wiąże się to z ogromnymi nakładami finansowymi, a efekty wcale nie muszą być oszałamiające. Walka na zbyt wielu frontach naraz może doprowadzić do szablonowych praktyk w miejsce dogłębnego riserczu i zindywidualizowanych do sytuacji w poszczególnych strefach geograficznych rozwiązań.

Nawet w tej samej branży, kontekst i zwyczaje mogą być bardzo różne. Poznaj konkurencję, dowiedz się, czym się różnią praktyki i trendy stosowane w danym państwie od tych najczęściej stosowanych w Polsce.

Globalna wioska wielu kontekstów, pozycjonowanie stron za granicą

Pozycjonowanie za granicą rządzi się własnymi zasadami na każdym kroku procesu — od optymalizacji technicznej, przez linkowanie i content po analitykę.

Tak jak Twoja strona internetowa będzie wymagała tłumacza, tak i pozycjonowanie musi być „przetłumaczone” na kontekst wybranego przez Ciebie rynku zagranicznego.

Tak jak jakościowego tłumaczenia nie da się uzyskać przy użyciu Google translatora, tak międzynarodowe działania marketingowe wymagają biegłości w kontekście.

Chociaż automatyczne tłumaczenie może zachować ogólny sens, to już idiomy, slang i ton wypowiedzi zaginą.

Czy targetować na język czy na kraj?

Targetowanie strony internetowej na język może być kuszące, bo w perspektywie przyszłościowej wydaje się, że otworzy nam więcej drzwi. Po co opracowywać treści na jedną Hiszpanię, jeśli możemy, zamiast tego postawić na język i mieć do dyspozycji aż 20 nowych rynków? Mogłoby się wydawać, że płacenie kilkanaście razy za niemal tę samą pracę, jest rozrzutnością.

Ale optymalizacja na konkretny kraj jest zdecydowanie bardziej precyzyjna. Nawet jeśli planujesz ekspansję zarówno na Anglię jak i Irlandię, sam angielski nie wystarczy. Kraje te różnią się nie tylko sposobem użycia języka, ale też walutą, kulturą i systemem prawnym. Optymalizacja pod określony kraj, a nie tylko język, pozwala wyczuć i wykorzystać niszę.

Efekt „dziewczyny z sąsiedztwa” a pozycjonowanie stron za granicą

Zdaniem wielu specjalistów z branży, pozycjonowanie lokalne jest fundamentem SEO. Bez względu na to na jak szeroką skalę operujesz, klient chce mieć poczucie, że rozumiesz jego potrzeby, a to często łączy się ze znajomością specyfiki miejsca.

Gdyby Twoja firma była aktorką, to chcesz, żeby była postrzegana nie jako uwodzicielska femme fatal, ale raczej tzw. dziewczyna z sąsiedztwa. Chociaż femme fatal oddziałuje na wyobraźnię, to jednak „dziewczyna z sąsiedztwa” wzbudza zaufanie i tworzy długotrwałe więzi. Aby Twoja zagraniczna kariera nie skończyła się krótkim flirtem, ale przerodziła w owocną, satysfakcjonującą dla obu stron relację, daj się poznać jako ktoś, kto zrobił dogłębny risercz (albo zatrudnił agencję, która zrobiła to za Ciebie).

Czy doświadczenie za granicą ma znaczenie w działaniach na polskim rynku?

Polskie agencje SEO coraz częściej działają również za granicą. Ten trend prawdopodobnie będzie się utrzymywał wraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem na międzynarodowe kampanie.

Współpraca z agencjami, które posiadają międzynarodowe portfolio, jest owocna także dla tych, którzy nie są zainteresowani pozycjonowaniem w innych krajach.

Działając tylko na rodzimym rynku łatwo wpaść w rutynę.

Marketerzy, działający również za granicą, mają szerszy ogląd na branżę w zakresie trendów, innowacji i oryginalnych rozwiązań. Chociaż nie każda praktyka skuteczna w Hiszpanii może być z powodzeniem przeniesiona na polski grunt, to znajomość podejścia do tematu w innych krajach skutkuje świeższą perspektywą.

Większość rozwiązań pokrewnych branż za granicą, nawet jeżeli nie może być zastosowana bezpośrednio w naszych realiach, może zwykle być zaadaptowana, a przynajmniej posłużyć jako cenna inspiracja.

Zarówno klienci jak i partnerzy, mogą skorzystać na tym, że agencja „trzyma rękę na pulsie” i nie zamyka się jedynie na lokalnych praktykach.

Wreszcie, na polskim rynku małe przedsiębiorstwa stanowią zdecydowaną większość. Dlatego nawet jeśli obecnie nie planujesz ekspansji na zagraniczny rynek, a jesteś dużą firmą, warto zatrudnić agencję z doświadczeniem na międzynarodowej arenie. Szanse są, że taka agencja będzie miała więcej do czynienia z „większymi graczami” i ich potrzebami. 

Zastanawiałeś się nad tym jak SEO może wpłynąć na Twój biznes? Jakie inwestycje poczynić by było ono jednym z kluczowych źródeł sprzedaży online? Od czego zależy sukces? Ten artykuł jest właśnie o tym. Postaram się odpowiedzieć jak najdokładniej na te pytania.

Więcej na temat tego co to jest SEO.

Poniżej przedstawiam plan artykułu jeśli chcesz przeskoczyć do konkretnej części, wybierz ją i kliknij.

  1. Dlaczego SEO jest tak istotne dla Ecommerce
  2. Analiza słów kluczowych i mapowanie treści
  3. On Site czyli optymalizacja treści
  4. SEO Techniczne
  5. Off Site czyli budowanie autorytetu

Dlaczego pozycjonowanie sklepu, SEO jest tak istotne dla E-commerce

Odpowiedz na to pytanie, możemy znaleźć w danych statystycznych pokazujących udział ruchu poszczególnych kanałów online w sklepach internetowych. Posłużymy się do tego celu narzędziem similarweb.com 

Sprawdźmy na początek największy e-commerce w Polsce, czyli allegro, eobuwie, Ceneo i otomoto. Zobaczmy jaką mają strukturę ruchu.

similarweb porównanie kanałów marketingowych

Jak widać na powyższym obrazku ruch organiczny oprócz eobuwie.pl stanowi ponad 18% ruchu a w przypadku porównywarki Ceneo jest to gigantyczny udział, bo ponad 65%. Biorąc pod uwagę to, że te cztery brandy są potentatami na rynku o bardzo wysokim poziomie rozpoznawalności marki, wynik ten mówi sam za siebie. Jeśli zastanawiałeś się, czy jest istotny dla dużych, to masz odpowiedź, na 5 losowo wybranych w 4 jest to pierwszy lub drugi kanał ruchu. Co za tym idzie z dużym prawdopodobieństwem także 1 lub 2 kanał sprzedaży.

Dla równowagi spójrzmy również na nieco mniejsze sklepy. Do testu wybrałem pięć różnych kategorii i 5 różnych przedstawicieli. Wśród nich są renee.pl z kategorii odzież, kfd.pl kategoria odżywki dla kulturystów, emag.pl elektronika, notino.pl perfumy oraz livro.pl księgarnia internetowa.

Zastanawiałeś się nad tym jak SEO może wpłynąć na Twój biznes? Jakie inwestycje poczynić by było ono jednym z kluczowych źródeł sprzedaży online? Od czego zależy sukces? Ten artykuł jest właśnie o tym. Postaram się odpowiedzieć jak najdokładniej na te pytania.

Pozycjonowanie sklepu internetowego w wynikach wyszukiwarki jest jednym z najlepszych sposobów na budowanie zasięgu oraz zwiększenie sprzedaży. Zastanawiacie się jakie działania mogą przynieść wam szybki efekt, a jakie wymagają czasu. Poniżej przygotowałem zestawienie najważniejszych czynności na jakie warto zwrócić uwagę przy planowaniu działań SEO w eCommerce.

Pozycjonowanie sklepu internetowego

Zanim przejdziemy warto zwrócić uwagę na kilka ważnych powodów, dla których pozycjonowanie sklepu internetowego nabiera szczególnego znaczenia. Poniżej wypisałem kilka, ważnych z mojego punktu widzenia powodów:

  • Relatywnie niskie koszty pozyskania użytkownika i sprzedaży
  • CPA niższe 10 -100 razy niż w „Paid Search”
  • Jest to kluczowy kanał sprzedaży w modelu atrybucji „last click non direct”, jest to typowy domykający kanał sprzedaży online
  • Bardzo naturalny kanał
  • „Long tail” generuje bardzo dużą ilość ruchu na bardzo szczegółowe zapytania.

Nieważne czy sprzedajesz masowe produkty, czy jesteś producentem rowerów indywidualnie dostosowanych do potrzeb klienta, dobrze prowadzone działania SEO przyniosą tylko pozytywne efekty.

Korzystając z ankiety i jej wyników, przygotowanej przez Databox.com dotyczącej przydatności kanałów digital marketing w eCommerce wysnułem wniosek, że jest to kluczowy kanał sprzedaży.

Databox-kluczowe-kanaly-sprzedazy-eCommerce

Pozycjonowanie sklepu internetowego, decydujące parametry rankujące

Lista parametrów rankujących jest zbliżona do ogólnej listy parametrów SEO mających wpływ na pozycjonowanie. Niemniej z poniższej ankiety wynika, że nadane priorytety delikatnie mogą się różnić od znanej Wam listy.

Kluczowe-parametry-SEO-istotne-w-pozycjonowaniu-sklepu-internetowego
Podstawą naszej strategii SEO jest przygotowanie odpowiedniego planu i struktury contentu. Pozostałe parametry tak jak w przypadku innych typów biznesu mają podobne znaczenie. Wyjątkiem jest oryginalność treści, gdzie algorytmy mają inna wrażliwość na podobne opisy tych samych produktów. Wynika to bezpośrednio ze specyfiki kategorii eCommerce.
Jeśli masz problem z duplikacją treści lub z bardzo krótkimi opisami, skontaktuj się ze mną, mam na to dobry sposób!
Lista istotnych parametrów nie kończy się na wymienionej liście. Poniżej umieściłem drugi przykład z rozszerzoną grupą.

Parametry SEO istotne dla strategii pozycjonowania

Parametry-SEO

Powyżej wybrałem subiektywną listę tematów, na które warto zwrócić uwagę przy planowaniu działań SEO w sklepie internetowym.

Pozycjonowanie sklepu a wybór technologii

Technologia, w jakiej mamy zbudowany sklep internetowy ma pośrednie znaczenie w procesie pozycjonowania sklepu. Zły wybór może oznaczać bardzo utrudnioną pracę. W niektórych skrajnych przypadkach może wiązać się to z utratą jakichkolwiek szans na bycie liderem w wynikach organicznych wyszukiwarek.

Poniżej przedstawiam analizę wskazująca na potencjalnie najlepsze technologie dostępne na rynku. Zaznaczam, że jest to subiektywna ocena oparta o wypowiedzi specjalistów eCommerce z USA.

SEO eCommerce najlepsze technologie

Technologia nieprzyjazna Google utrudnia prace optymalizacyjne i niweczy wysiłki podejmowane w obszarze off-site. Wybór przyjaznej technologii ułatwia większość procesów on-site. Warto pamiętać, że SEO jest jednym z wielu czynników wpływających na podejmowane decyzje. Nie rekomenduję pomijania ani przesadne skupianie się na SEO jako jedynym decydującym czynniku.

Analiza słów kluczowych

Analizę słów kluczowych opisałem w oddzielnym artykule. Nie mniej w tym punkcie chciałbym skupić się na związanym ze sklepami wątku. Polecam, by skupić się na budowie list słów kluczowych w modelu zstępującym, od ogółu do szczegółu z podziałem na grupy tematyczne, tagi, kategorie.

Słów kluczowych używamy do budowy treści, linkowania wewnętrznego, linkowania zewnętrznego planowania struktury serwisu oraz mapowania „User Journey”. Bardzo często ta czynność jest bagatelizowana i traktowana po macoszemu. Niestety efekt braku odpowiedniej strategii widać bardzo szybko. Następuje wtedy proces sztukowania i przebudowywania struktury co pociąga za sobą dodatkowe koszty czasowe i finansowe.

Optymalizuj opisy produktów, meta descriptions, URL

Pierwszy obszar, w którym następuje wykorzystanie tych list słów kluczowych to etap optymalizacji treści meta, optymalizacji tekstów czy URL.

Wymagana na tym etapie jest spójność struktury zarówno pod kątem treści, jak i struktury technicznej serwisu. Poniżej kilka najważniejszych punktów.

  • Wkomponuj słowa kluczowe i zbuduj odpowiednio hierarchię treści z zachowaniem relacji słów kluczowych.
  • Meta Description i Title indywidualne dla każdego produktu, kategorii czy producenta
  • Słowa kluczowe w oznaczeniu obrazów, alternatywny tekst opis nazwa pliku
  • Słowo kluczowe w URL i odpowiednia długość URL
  • Opisy maksymalnie zindywidualizowane i oryginalne
  • Zachowana hierarchia treści, H1, H2

Tak wiem ,wiele osób może powiedzieć, że to banał. Wiem. Nie mniej okazuje się w praktyce, że ten obszar jest źle rozumiany. Jeśli brakuje spójności pomiędzy zapytaniem i odpowiedzią naszej strony niestety, czyli zawartymi tekstami w opisach, tytułach meta i treścią wewnątrz opisów np. produktów mamy problem. “Bounce rate” przybliża nam to dopasowanie, pod warunkiem, że jest on ustawiony inteligentnie, a nie w opcji “deafoult” Warto zrozumieć jego działanie i dopasowanie do poszczególnych części serwisu i kategorii, do jakie nasz sklep/strona należą.

Pillar Page iw pozycjonowaniu sklepu

Pillar pages to koncepcja opisana i zastosowana przez hubspot.com. Polega ona na budowaniu pewnych klastrów tematycznych. W przypadku sklepu internetowego warto połączyć te klastry z produktami. Trzon tej konstrukcji stanowią artykuły poradnikowe i edukacyjne. Tworzą one tematycznie powiązane ze sobą obszary. Formalne połączenie tworzą linki. W tym przypadku także stosujemy słowa kluczowe i relacje występujące między nimi do stworzenia poszczególnych filarów w naszej strukturze. Poniżej zobrazowałem strukturę.

Pillar pages legenda

Zalety tego podejścia są następujące. Jest to bardzo skuteczna metoda planowania treści i budowania lejków tematycznych. Dzięki odpowiednio zbudowanej strukturze otrzymujemy kilka benefitów, wyższe pozycje w Google, przyjazną strukturę i lepsze doświadczenia klientów.

Pillar pages hubspot

Świeży i zoptymalizowany content

Odświeżanie treści to jeden z elementów wspierający utrzymanie wysokich pozycji, a również w niektórych przypadkach sprawia, że pozycje się poprawiają. Najważniejsze powody:

  • Ilość treści ma znaczenie
  • Jednak największą wartość niesie jakość treści
  • Im bardziej dopasowane treści do intencji szukających tym wyższe pozycje i większe ROI
  • Szczególnie ważne jest umiejscowienie poszczególnych typów treści na ścieżce klienta

5 Zasad dobrego artykułu

Temat szerzej opisałem w artykule Jak pisać dla potrzeb internetu. NIe mniej warto dodać tu infografikę zawierającą 5 podstawowych zasad.

infografika Jak napisać artykół pod seo

Dodatkowy podział treści, mapowanie User Journey

Warto przeanalizować słowa kluczowe również pod kątem ich przypisania do poszczególnych etapów w User Journey

Zbuduj „Persony” i wkomponuj poszczególne słowa w zależności od tego, na jakim etapie klienci mogą je stosować w procesie zakupowym.

Jeśli Twoja agencja nie zrobiła tego dla Ciebie daj znać my rozumiemy znaczenie “User Journey” wykonamy tez audyt treści

Dzięki odpowiedniej strukturze treści i połączeń zbudujesz lejki contentowe i będziesz mógł zarządzać tworzeniem treści tak by generowały one coraz więcej sprzedaży. Jeśli będziesz mógł poprawnie śledzić przepływy użytkowników np.: używając Marketing Automation, pozwoli Ci to na skuteczne kampanie Content Marketing. Pamiętaj, że wewnętrzne lejki (pillar pages) warto wspierać ruchem płatnym oraz linkami z artykułów na zewnętrznych portalach.

Struktura techniczna sklepu, pozycjonowaniu stron www

Omówiłem już wszystkie istotne kwestie dotykające struktury i optymalizacji treści. Pozostaje nam na koniec ostatnia kwestia, a mianowicie “zasada 3 kroków”. Dla algorytmów Google i pozostałych wyszukiwarek, takich jak BingBaidu, czy Yandex adres URL naszego serwisu jest węzłem a link połączeniem. Warto to odesłać czytelnika do tematu grafów i analizy matematycznej. Każde przejście od węzła do węzła wymaga od wyszukiwarki pewnych zasobów, przy skali jaką te przejścia mają, są to znaczące koszty.

Promowane są te serwisy, które relatywnie zmniejszają ilość potrzebnych zasobów do indeksacji serwisu. Zasada trzech kroków daje również lepszą nawigację użytkownikom, ale przede wszystkim powoduje mniejsze straty w rozłożeniu mocy linków. Efektem tej ostatniej cechy jest lepsza prezencja naszych treści w wynikach.

Strona techniczna i off-site w pozycjonowaniu sklepów

Poniżej przygotowałem kwestie techniczne i off-site na, które warto zwrócić uwagę.

Sklep Mobile Friendly a pozycjonowanie sklepu.

Sklep koniecznie musi być zgodny z wymogami Google dla stron mobilnych. Więcej napisałem o tym w artykule SEO Mobile.

Najczęstsze problemy w przypadku SEO i Mobileto

  • Treści niemożliwe do odtworzenia
  • Wolne ładowanie strony
  • Zablokowana treść, niedostępne dla robotów wyszukiwarek
  • Nieprawidłowy rozmiar ekranu urządzenia
  • Tekst poza obszarem widzialnym
  • Zbyt ciężkie obrazy

Page speed a pozycjonowanie sklepu

Ostatnio okazało się, że to dość dyskusyjny parametr. Nie mniej jest on częścią testu na mobilność strony, więc podtrzymuje ma on duże znaczenie. Dodatkowo wpływu na inne czynniki takie jak “bounce rate”, doświadczenia klienta na styku z naszym brandem. Słaby wynik obniża nasze szanse na dużą widoczność w wynikach wyszukiwania.

Oponentom przypominam, że jest to jeden z wielu parametrów. I nigdy nie rekomenduję ocenianie go indywidualnie, ale jako część większej całości. Całości mam na myśli: Algorytmu Google, parametrów konkurencyjnych stron i na końcu parametrów naszego serwisu.

Rich snippets

Lepsza prezentacja w wynikach wyszukiwania może wpłynąć na wyższy współczynnik klikalności. Z tego wniosek, że warto się wyróżnić. Znakomicie radzi sobie z tym rich snippets i dodatkowe opcje wyświetlania dostępne dzięki nim.

Ten ostatni parametr od lat jest kluczowym. Bez zbudowania prawidłowego profilu linków nie ma co marzyć o zbudowaniu zaufania i autorytetu. Jest to najtrudniejsza i najbardziej kosztowna część procesu pozycjonowania.
Nie jesteś pewien, czy twój profil linków jest optymalny napisz do nas.

Podsumowanie

Analiza słów kluczowych i mapowanie treści

Pierwszym i najważniejszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, w kierunku osiągnięcia sukcesu w optymalizacji naszego serwisu i generowania dużych przychodów z kanału organicznego jest analiza słów kluczowych i odpowiednie mapowanie tych słów na strukturę naszego serwisu. Efektem naszej pracy będzie lista słów kluczowych przypisana do struktury naszego serwisu.

Analiza słów kluczowych jest, jak wspomniałem, najważniejsza i w całym procesie optymalizacji i jest bazą pod przyszłe działania.

Możemy zastosować kilka taktyk w zależności od tego, na jakim etapie jesteśmy. Jeśli mamy już sklep podejście jest inne i wymagać będzie zmian w istniejącej strukturze jak i treściach. W przypadku nowego sklepu, serwisu przygotowana struktura i mapa słów kluczowych będzie punktem wyjścia do budowy serwisu. Wynika z tego odpowiedź na pytanie, które często słyszę. W jakim momencie specjalista SEO powinien włączyć się w pracę nad sklepem? Odpowiedź jest prosta od momentu planowania struktury.

Słowo kluczowe i jego parametry

Pierwszy podrozdział poświęcę opisowi podstawowych parametrów i pojęć opisujących słowa kluczowe. Pierwszym jest potencjał słowa kluczowego, czyli ilość zapytań generowanych przez użytkowników wyszukiwarki. Słowa ogólne takie jak np: odżywki czy pozycjonowanie mają dużą liczbę zapytań rzędu kilku tysięcy miesięcznie.

Ilości te zależą od sezonowości, czyli w niektórych miesiącach roku są większe w niektórych mniejsze. Słowa dzielimy na słowa ogólne i long tail. Long tail są to słowa o niskim poziomie zapytań. Niski poziom to możemy przyjąć, że jest to poniżej 50 miesięcznie. Ten podział na ogólne i „długi ogon” ma znaczenie, ponieważ wymaga on innych strategii. W dalszych rozważaniach będę zaznaczał, o jaką strategię chodzi w danym przypadku.

Latent Semantic Indexing(LSI)

Ostatnim ważnym parametrem jest Latent Semantic Indexing (LSI). Jest to poziom podobieństwa danego słowa do innych słów. Jest metodą indeksowania i wyszukiwania, która wykorzystuje technikę matematyczną zwaną rozkładem wartości osobliwych (SVD) w celu identyfikacji wzorców w relacjach między terminami i pojęciami zawartymi w niestrukturyzowanym zbiorze tekstu. Używając prostego języka, są to listy słów powiązanych kontekstowo, mających podobne znaczenie lub używanych w kontekście podobnych tematów. Przykładem jest słowo pożyczka często używana jako chwilówka czy szybki kredyt. Mimo że znaczeniowo są bliskie i używane są w kontekście podobnych produktów finansowych, są to inne słowa.

Budowa listy słów kluczowych a pozycjonowanie sklepu internetowego

Przechodzimy teraz do głównego tematu pierwszego punktu, czyli budowie listy słów kluczowych. W przypadku sklepu internetowego proces jest następujący.

  1. Zbieramy ogólne słowa kluczowe opisujące generalnie specyfikę naszego produktu.
  2. Słowa kluczowe opisujące kategorie i podkategorie
  3. Frazy kluczowe dotyczące produktów.
  4. Słowa bliskoznaczne, powiązane tematycznie zgodnie z LSI.

Główne zasady, jakich powinniśmy się pilnować to:

  1. Jedno słowo kluczowe może być przypisane tylko do jednego adresu URL.
  2. Jeden URL powinien mieć przypisane tylko słowa powiązane tematycznie i znaczeniowo.
  3. Nie możemy stosować zbyt wielu słów kluczowych, kilka kilkanaście jest wystarczającą liczbą.

Skąd brać inspirację?

Jest wiele taktyk, które można zastosować. Pierwszą, jaką proponuję, są podpowiedzi Google do słowa kluczowego i podpowiedzi Amazon search dla biznesów prowadzonych globalnie. Jest to bardzo dobry mechanizm do podpowiedzi szerokiej listy słów blisko powiązanych tematycznie ze wpisanym przez nas słowem.

google podpowiedzi

Lista wyświetlana powyżej daje nam szerokie spektrum użycia słowa Buty. Na tej liście mamy propozycję najpopularniejszych słów powiązanych ze słowem “buty”. Jak widać na powyższym obrazku  pierwsze na liście są “buty nike” i “buty fila”. Dzięki temu mamy gotową listę obecnie najpopularniejszych słów.

Inne inspiracje

Jest wiele narzędzi które mogą pomóc nam w doborze słów kluczowych. Pierwszym z nich jaki chciałbym polecić jest polskie narzędzie Senuto. Używam go na codzień. Poniżej zrzut z ekranu

Senuto podpowiedzi słów kluczowych

Jak widać na załączonym obrazie podejście Senuto jest inne niż podpowiedzi Google. Śmiem powiedzieć, że bardziej holistyczne. Do słowa buty mamy na Polskę o wiele więcej podpowiedzi niż w przypadku Google. Możemy znaleźć tam powiązane marki sklepów i butów. Informacje możemy rozszerzyć klikając w lupę. Otwiera nam się wtedy widok głębokiej analizy słów kluczowych. Warto zwrócić uwagę na listę semantycznie powiązanych słów kluczowych. Jest to bardzo przydatne narzędzie podpowiadające słowa kluczowe, które dobrane zostały na podstawie analizy semantycznej najlepiej ocenianych przez Google artykułów.  

Gdy wrócimy na poziom wyżej możemy znaleźć powiązane marki sklepów i butów. Senuto umożliwia nam analizę słów dla wielu krajów. Baza zapełnia się sukcesywnie gdy wpisujemy zapytania. Dodatkowymi atutami Senuto są listy pytań powiązanych ze słowami kluczowymi. Dla osób które chcą inwestować czas w treści edukacyjne jest to bardzo przydatne rozwiązanie.

Mapowanie treści 

Kolejnym etapem jest mapowanie treści, gdzie wykonujemy zadanie polegające na nałożeniu naszej list słów kluczowych na strukturę serwisu. Dzięki temu jesteśmy w stanie podzielić poszczególne pary na cztery logiczne grupy. 

  1. Adresy URL z treściami dopasowanymi do słów kluczowych.
  2. Adresy, dla których nie mamy słów kluczowych
  3. Słowa kluczowe dla, których nie mamy przygotowanych treści i nie mamy URL
  4. Nieprawidłowe zestawienia adresów i fraz. Często są to zbyt duże ilości fraz do strony głównej.

Mapowanie daje nam punkt wyjścia do dalszych działań. W zależności od grupy jaką się w danym momencie zajmujemy, będziemy optymalizować treści(punkt 1 i 4) lub dodawać do struktury nowe treści i adresy URL.

Struktura informacji ecommerce

Ostatnim etapem w tym punkcie jest odpowiednie ułożenie w struktury serwisu. Słowa układamy w hierarchię grupując je na podstawie zależności semantycznych oraz poziomu ogólności. Istnieje wiele technik i sposobów strukturyzowania treści. Ja jestem zwolennikiem metody semantyczno-znaczeniowej. Opiera się na narzędziach takich jak Senuto gdzie takie analizy są przeprowadzane i na ich podstawie możemy zbudować mapy słów kluczowych i strukturę URL. NIe jest to proces w 100% zautomatyzowany ale dzięki narzędziu wymaga znacznie mniej pracy.

Kategorie i Tagi dla ecommerce

Na koniec budujemy listę tagów lub kategorii. W ich skład będą wchodziły bardzo ogólne słowa grupujące poszczególne treści. Kategorie stosuje bardziej ogólne. Tagi są bardziej dokładne

On Site czyli optymalizacja treści

Optymalizacja meta Description, Title i znacznika H1

Gdy już mamy przygotowany plik excel z informacjami na temat fraz kluczowych połączonych odpowiednio z adresami URL, możemy przejść do następnego kroku. Jest nim optymalizacja meta Description, Title i H1. Jest to czas by w excelu dodać kolejne 3 kolumny o tych nazwach. I uzupełnić je odpowiednio przygotowanymi treściami o z góry założonej długości oraz zawartości.

To o czym warto pamiętać to

  1. Wyżej wymienione elementy powinny zawierać słowo kluczowe
  2. Warto dodać też w miarę możliwości synonimy
  3. Uwzględnij słowa zachęcające do wykonania akcji: kup, wejdź czy sprawdź
  4. Wspomnij o wartościowych cechach twoich produktów, rabatach czy darmowej dostawie.
  5. Zoptymalizuj CTR, wprowadzaj zmiany i optymalizuj wyniki.

Optymalizacja URL

Jeśli już uporaliśmy się z przygotowaniem treści z poprzedniego artykułu warto zająć się adresami URL. Proponuję by zacząć od zaproponowanego poniżej szablonu:

  1. domena.pl/nazwa-kategorii (URL kategorii)
  2. domena.pl/nazwa-kategorii/nazwa-podkategorii (URL podkategorii)
  3. domena.pl/nazwa-kategorii/nazwa-podkategorii/nazwa-podkategorii (URL pod-pod-kategorii)
  4. domena.pl/nazwa-kategorii/nazwa-podkategorii/nazwa-podkategorii/produkt (URL produktu)

Ta kolumna w pliku powinna zawierać wszystkie adresy uzupełnione tak adres zawierał słowa kluczowe. Przykład poniżej 

  1. buty.pl/sportowe (URL kategorii)
  2. domena.pl/sportowe/do-biegania(URL podkategorii)
  3. domena.pl/sportowe/do-biegania/damskie(URL pod-pod-kategorii)
  4. domena.pl/sportowe/do-biegania/damskie/RIDE-ISO (URL produktu)

Oczywiście jest to przykład. W przypadku sklepów z obuwiem warto rozpatrzyć miejsce kategorii nadrzędnej męskie, damskie, dziecięce. Poza tym Częstym tematem rozmów specjalistów SEO są atrybuty takie jak kolor, fason i inne. ten temat sugeruje rozwiązać indywidualnie dla każdego z rodzajów sklepów.

Unikalne opisy() stron kategorii i produkt

Kolejny sugerowany krok to opisy kategorii i produktów widoczne dla użytkowników. Jest to bardzo trudny etap. Trudność wynika z mnogości produktów, niewielkiego zróżnicowania. Co da się powiedzieć więcej o 100 sukience? Niektóre produkty wymagają zgodności opisu z wymaganiami producenta. Co w takiej sytuacji.

I jeszcze jedno kwestia dlaczego mamy indywidualizować te opisy? Na tym etapie można dużo zyskać i dużo stracić. Strony o dużej ilości nie unikalnej(duplicate content) i ubogiej treści(thin content) są delikatnie mówiąc nie rekomendowane. Istnieje wiele opcji by ten żmudny proces usprawnić. W razie potrzeby proszę o kontakt.

Schema Markup

Strony produktów

Schema Markup jest ważnym elementem zwiększającym klikalność naszego serwisu. poniżej dwa przykłady pozytywny i negatywny częściej spotykane:

google schema markup

Wszelkie elementy dodatkowe graficzne w naszym snipecie zwiększają prawdopodobieństwo kliknięcia w nasz link. W tym przypadku dodatkowe gwiazdki oznaczające ocenę użytkowników powinny podnieść klikalność linku. 

Istnieje wiele różnych właściwości, które można dodać do tej schematu, oto niektóre z najczęstszych i te, które zalecamy dodawać do stron produktów:

  1. Nazwa
  2. Obraz
  3. Opis
  4. Ocena użytkowników
  5. Oferta -> cena;
  6. Oferty -> waluta

Strony kategorii i tagów

Strony kategorii i tagówZe stronami kategorii i tagów jest większy kłopot. Zgodnie z tym co google piszę kategorie powinny być opisane produktami należącymi do kategorii. Nie jest to szczęśliwe rozwiązanie gdy bierzemy jeden produkt jako źródło danych. Istnieje prawdopodobieństwo, że będziemy duplikować schemat.

Jeśli mamy “breadcrumb” warto go zoptymalizować pod kątem schemy. Wyszukiwarka Google używa znaczników „breadcrumb” w treści strony internetowej do klasyfikowania informacji ze strony w wynikach wyszukiwania.

SEO Techniczne

SEO techniczne jest bardzo rozległym tematem opisze je niebawem w oddzielnym artykule. Na potrzeby tego artykułu opiszę kilka najistotniejszych elementów, które subiektywnie mają największy wpływ poprawę widoczności naszego serwisu w wynikach wyszukiwania.

Błędy 4xx, 5xx. 

Tego typu błędy musimy wyeliminować. Szczególnie, te które mogą mieć wpływ na ścieżki zakupowe klienta. Najczęstsze błędy to 404 i błędy 503. Jak zapewne wiecie 404 to błędny nieistniejący adres strony a 503 to brak odpowiedzi serwera. Analiza tych błędów jest dość trudna i nie robi się jej ręcznie. Na szczęście mamy wiele narzędzi takich jak Ahrefs czy Screaming Frog, które wyręczają nas w analizie w tychże błędów.

Orphaned Pages strony głęboko osadzone w strukturze

W tym punkcie sugeruję by Twoje kategorie i strony produktów były jak najłatwiej dostępne dla odwiedzających. Dlatego ogólną zasadą jest taka, zasada trzech kroków, mówi ona, że strony powinny znajdować się nie więcej niż 3 kliknięcia od strony głównej.

Czas ładowania się strony

Czas ładowania się strony jest istotny z wielu powodów i nie dotyczy tylko SEO i pozycjonowania stron. W trakcie analizy musimy skorzystać z narzędzi, które przeprowadzą symulację z różnych lokalizacji. Warto o tym pamiętać by te lokalizacje uwzględniały realne miejsca skąd mamy ruch na stronie. Oczywiście i w tym przypadku nie obędzie się bez narzędzi SEO. Proponuję zastosować narzędzie Google lub Pingdom.

Analizujemy pod kątem czterech parametrów:

  1. Maksymalne potencjalne opóźnienie pierwszej reakcji (FID)
  2. Pierwsze wyrenderowanie treści
  3. Pierwsze wyrenderowanie elementu znaczącego
  4. Czas do pełnej interaktywności strony

Unikalność treści w ramach serwisu i przypisanych słów kluczowych

Na tym etapie podobnie jak w poprzednich musimy przeanalizować strukturę serwisu i sprawdzić czy w realnej strukturze nie pojawiają się treści o tej samej zawartości. Dodatkowo sprawdzamy czy nasza lista z excela nie zawiera URL o przypisanych tych samych fazach.

Uporządkowanie fraz i struktury od strony technicznej jest ważnym etapem naszych prac. Jak w poprzednich punktach bez narzędzi SEO nie jesteśmy w stanie monitorować na bieżąco sytuacji. Pomoże nam w tym Screaming Frog lub Ahrefs.

Unikalność dotyczy wszystkich elementów wymienionych w punktach dotyczących treści, meta i Schemy.

Analiza Przekierowań 301 i 302

Przekierowania to kolejny element na który warto zwrócić uwagę. Ja stosuję zasadę im mniej przekierowań tym lepiej. Jeśli mamy używać przekierowań używajmy ich świadomie. Mam tu na myśli przekierowanie 301 i przekierowanie 302. Jeśli permanentnie usuwamy adres URL koniecznie stosujmy przekierowanie 301. W przypadku tymczasowych zmian stosujmy 302.

By nasz projekt był kompletny powinniśmy wzbogacić nasz excel o kolumnę, w której umieścimy stare wersje URL i informację o typie przekierowań.

Linkowanie wewnętrzne a pozycjonowanie sklepu

Linkowanie wewnętrzne jest silnie połączone z budowaniem autorytetu czyli naturalnym pozyskiwaniem odnośników, linków. Ma tę zaletę, że nie ma ograniczeń wynikających z regulaminu Google. Możemy linkować używając “exact match” czyli linków z anchorem “odżywki”.

Linkowanie wewnętrzne wzbogaca architekturę serwisu o linkowanie łączące tematycznie poszczególne treści. Inaczej niż jest to w strukturze kategorii. Szczególnie gdy mamy treści informacyjne np:. blog linkowanie wewnętrzne z bloga do kategorii i produktów może znacząco wpłynąć na widoczność podlinkowanych stron.

Kontrola dostępu 

Jednym z ostatnich punktów jest kontrola dostępu. Na tym etapie do naszego excela dodajemy do każdego linku parametry index lub nonindex.  Dodatkowo decydujemy się na poziomie całego serwisu jakie boty wpuszczamy a jakie nie na nasz serwis. Przy bardzo rozbudowanych serwisach jest to istotny element, który wpływa na wydajność serwisu.

Obecnie jest tak, że ilość botów, które analizują nasz serwis jest olbrzymia. Ale tylko nieliczne z nich mają dla nas znaczenie, Google, Bing może Yandex. W zależności od geolokalizacji dla której nasz serwis istnieje i odpowiednio do udziału wyszukiwarek na danym rynku budujemy listy botów dla których zastosujemy w robots.txt parametr “allow”.

Off Site czyli budowanie autorytetu

Budowanie autorytetu czyli pozyskiwanie wysokiej jakości linków polecających, ze stron o wysokim zaufaniu w danym temacie jest najtrudniejsza częscią działań SEO dla ecomercce. Ze względu na specyfikę tego typu serwisów pozyskiwanie linków do kategorii, stron produktowych nie wygląda naturalnie dla algorytmu Google. Stąd jedną z technik jest linkowanie do treści blogowych i strony głównej.

ahrefs competitors

Gdy klikniemy w domeny otworzy nam się zakładka, w której zobaczymy informacje o linkujących naszych konkurentów stronach.

Następnie analizujemy strony pod kątem przydatności i kategorii do jakiej należą. Znajdziemy na pewno fora, niszowe katalogi stron, portale informacyjne i wiele innych typów serwisów.

Po tej analizie możemy wykonać kolejny krok i zaproponować współpracę. Jeśli naszym konkurentom udało się pozyskać z tych źródeł linki to i nam też powinno się udać.

Linki ze stron Producentów

Następna taktyka to pozyskiwanie stron od producentów. Najlepiej gdy są to linki wyróżnione i zgodne z naszą strategią linkowania. Ta zgodność to np link do strony kategorii danego producenta.Takie głębokie linkowanie znacząco poprawia przekazywanie mocy linków wewnątrz serwisu.

“Lepkie treści”

Wspomniałem w poprzedniej sekcji, że budowanie linków do stron produktów i kategorii jest niezwykle trudne. Jest tak, ponieważ bardzo niewiele osób chce linkować do takich stron.

W rzeczywistości jest o wiele łatwiej pozyskiwać linki do treści informacyjnych, takich jak posty na blogach, infografiki, narzędzia itp.Tego rodzaju strony rzadko napędzają sprzedaż bezpośrednią i konwersje w witrynach e-commerce. Tego typu treści mają na celu generowanie ruchu raczej z górnych obszarów lejka sprzedażowego czyli osób potencjalnie zainteresowanych w przyszłości zakupem. Dodatkowo generują linki co wzmacnia cały serwis w wynikach wyszukiwania i gdy mamy Marketing Automation wspiera zbieranie dodatkowych informacji o naszych klientach.

Usługa SEO, pozycjonowanie stron

Usługa pozycjonowania stron jest usługą cykliczną obejmująca trzy filary działań. Są to audyt techniczny wraz z rekomendacjami i planem wdrożenia, audyt treści wraz z rekomendacjami i planem wdrożenia oraz Link Baiting czyli działanie mające na celu zdobycie naturalnych linków przychodzących bez konieczności zapłaty za nie.

Audyt Techniczny SEO

  • Audyt czasu ładowania się serwisu
  • Analiza dostępności serwisu dla wyszukiwarek
  • Audyt wersji mobilnej, AMP
  • Analiza przekierowań
  • Analiza struktury serwisu
  • Analiza danych strukturalnych
  • Optymalizacja obrazów
  • Wsparcie we wdrożeniu rekomendacji
  • Analiza poprawności implementacji Google Analytics
  • Przygotowanie dokumentu z planem działania i rekomendacjami

Audyt Treści

  • Analiza brakujących treści
  • Audyt struktury treści
  • Analiza hierarchii treści
  • Wdrożenie modelu „Pillar Pages”
  • Integracja z działaniami w pozostałych kanałach
  • Analiza meta treści
  • Przygotowanie treści, infografik, e-book i innych typów treści
  • Przygotowanie dokumentu z planem działania i rekomendacjami

  • Pozyskiwanie linków zwrotnych ze stron o wysokiej jakości powiązanych z tematyką powiązana z główną tematyka, zgodnych z regulaminami Google
  • Budowanie treści promocyjnych zawierających odnośniki do stron klienta zgodnych z regulaminami Google
  • Analiza profili linkowania i uzupełnianie luk w linkowaniu
  • Wykorzystywanie wszelkich szans na pozyskanie jakościowych linków ze źródeł ogólnodostępnych
  • Integracja z działaniami w pozostałych kanałach
  • Rekomendowany model atrybucji sprzedaży „Last Click Non Direct” i „Linear
  • Przygotowanie dokumentu z planem działania i rekomendacjami

Szkolenia i konsultacje SEO

Od kilku lat prowadzę szkolenia i konsultacje w zakresie SEO i Content Marketing. Są to szkolenia indywidualne, zamknięte prowadzone dla firm w ramach współpracy strategiczno-doradczej jak również szkolenia otwarte na poziomie podstawowym, średnio zaawansowanym jak i zaawansowanym. Efektem tych doświadczeń jest kompletny zestaw wiedzy, jaki przekazuję w trakcie moich szkoleń i konsultacji. Jeśli jesteś zainteresowany przekrojowym podejściem do zagadnień pozycjonowania twojej strony w wynikach Google i innych wyszukiwarek znalazłeś się we właściwym miejscu.

Zakres tematyczny Szkoleń Zamkniętych

  1. Best Practicies i Black Hat w SEO. Podstawy bezpiecznego i skutecznego pozycjonowania w kontekście branży i głównych konkurentów
  2. Best Practicies w Content Marketing w nawiązaniu do rzeczywistości w jakiej znajduje się klient. Model: Persona->formaty->kanały dystrybucji->Realizacja celu
  3. Organic Social Media czyli jak budować naturalne przepływy klientów nie tylko z Wyszukiwarki ale również z Facebook, Instagram, Twitter i Linkedin.
  4. Analiza konkurencji i wyznaczenie celów i metod ich osiągania
  5. Jak rozumieć dane, jak wyciągać z nich wnioski pozwalające na uzyskanie przewagi konkurencyjnej
  6. Omówienie strategii i planu wdrożenia z podziałem i opisem ról
  7. Efektem końcowym jest gotowy plan, wraz z wiedzą na temat skutecznego wprowadzania działań SEO i Content Marketing w życie

Zakres tematyczny Szkoleń Otwartych

  1. Cele i mierniki w SEO
  2. Algorytm Google
  3. Optymalizacja techniczna
  4. Optymalizacja treści i Content Marketing
  5. Profile linków, taktyki pozyskiwania
  6. Procesy, aktorzy, role i funkcje
  7. Narzędzia wspierające proces SEO
  8. Symibioza pomiędzy kanałami marketingowymi: SEO(pozycjonowanie), SEA(Google Ads), płątne i organiczne social media, Content Marketing, Marketing Automation i CRM
  9. Jak rozróżnić mity od faktów SEO, black and white SEO
  10. Dane i ich analiza

Efektem szkolenia będzie w pełni świadome używanie dostępnych taktyk w celu zwiększenia efektywności w realizowaniu celów.

  1. Poznasz szczegóły, które wpływają na zwiększanie widoczności twojego serwisu w Google i nie tylko
  2. Będziesz wiedział, jaki cel jest realny do osiągnięcia i w jakim czasie
  3. Zmierzysz efektywność na każdym etapie procesu
  4. Rozpoznasz skuteczne taktyki i te, które są pozornie skuteczne
  5. Będziesz mógł budować symbiozę pomiędzy różnymi źródłami użytkowników
  6. Będziesz rozumiał jak budować przewagę konkurencyjną na podstawie danych

Artykuł uaktualniony 9 miesięcy

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

22 Comments

  1. Tomek pisze:

    Bardzo obszerny artykuł. Jednak uświadomił mi wiele rzeczy na temat pozycjonowania.

  2. natureplace pisze:

    Trafiłem przypadkiem na tego posta, bardzo dobrze wyjaśnione. Pozdrawiam ciepło

  3. hauerpower pisze:

    Marcin artykuł bardzo dobry, jednak musimy mieć świadomość że niestety lub stety SEO i wszelkie działania na zewnątrz są coraz droższe. Jak to pisał ostatnio Zgred i podsumował dobry artykuł to koszt kilkunastu pln, miejsce kolejne kilkanaście pln. Całość powinna pociągnąć dobrze zrobiona strona pod względem SEO i UX a to też koszt 😉 Więc tak naprawdę to dobra sprawa ale kosztowna – choć zależy też wiadomo od fraz i konkurencji bo długi ogon i proste frazy lub brandowe na start idzie pewnie zrobić przy dobrych podstawach.

    • Marcin Kordowski pisze:

      Jak najbardziej, wszelkie poważne działania w każdym zakresie wymagają nakładów pracy i związanych z nimi kosztami. Koszty można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to koszty bezpośrednie projektu po naszej stronie, agencji, specjalisty wspierającego klienta. Są to koszty czasu, narzędzi koszty pozyskania treści, pozyskania linków, biuro, wynagrodzenia podatki itp. Oprócz kosztów czasu i doświadczenia, są to wymierne koszty, np:. semrush 550 dolarów miesięcznie i koszty po stronie klienta programiści, wsparcie, itp. jeśli ktoś chce mieć dobrze prowadzony projekt dla sklepu w cenie 5000 PLN netto miesięcznie nie może wymagać w ramach tych 5K, linkowania (30 dobrych linków), treści (20 artykułów wysokiej jakości po 8000 znaków ze spacjami), plus 20 godzin konsultacji eksperta z 17-letnim doświadczeniem. Niestety jest to pokłosie, wielu lat gdzie SEO było powiązane tylko z linkowaniem(SWL). Klienci po pierwsze przyzwyczaili się do nierealnych cen i przy okazji stracili zaufanie do agencji SEO, co generuje wymagania niemożliwe do zrealizowania w tym koszcie. Proponuję zawsze klientom, wycenę w Bluerank, by mieć dobry punkt odniesienia. Ja osobiście skupiam się na projektach za granicą gdzie podejście do kosztów jest normalne. Niska cena powoduje automatyczne skreślenie z listy ofert rozpatrywanych na dalszych etapach procesu poszukiwania agencji SEO. Z drugiej strony jeśli mamy coś robić to róbmy porządnie lepiej mieć 2 projekty z realnym wynagrodzeniem i dobrymi wynikami niż 5 z dumpingowymi cenami i bez wyników. 🙂

  4. Ada pisze:

    Bardzo dobry artykuł, wiele wyjaśnia – i to w przystępny sposób!

    • Marcin Kordowski pisze:

      Dziękuję z miłe słowo szczególnie od pierwszej agencji SEO 360 w Polsce :). Nie sądziłem, że komentarze na moim blogu będą używane do linkowania zaplecza tematycznego. Z tego względu usunąłem link.

  5. Basia pisze:

    Myślałam, że ponownie trafię na krótki artykuł z kilkoma podstawowymi pozycjami z teorii SEO, tymczasem czytelne i bogate w grafiki kompendium, po prostu wspaniale. Wyrazy uznania dla autora za wykonaną pracę.

  6. kampanie google merchant pisze:

    Inaczej określić tego nie można – kopalnia wiedzy. Brawo!

  7. Paweł pisze:

    Bardzo dobrze i dogłębnie napisany artykuł. Kopalnia wiedzy!

  8. ola pisze:

    Bardzo dobrym wyborem są też jednak ulotki. U nas takie rozwiązanie sprawdziło się jednak najlepiej, tym bardziej, że znaleźliśmy dobrą firmę zajmującą się drukiem

  9. laura pisze:

    Powiem wam, że ja sama niedawno zdecydowałam się na pozycjonowanie białystok. Ogólnie korzyści są naprawdę wielkie, w końcu mam też więcej klientów

  10. int.pl pisze:

    Ogólnie bardzo ważne jest by trafić na dobrą agencję, która odpowiednio zajmie się waszą sprawą. Ja sama nie tak dawno skorzystałam z takiej opcji i działania przyniosły mi wiele korzyści

    • Marcin Kordowski pisze:

      Warto przestać używać spamerskich metod i ukrywania się pod pseudo komentarzami droga agencjo. Unikajcie proszę tego typu metod pozyskiwania linków. Podając się z klienta i używając darmowych kont email do spamowania. To nie działa!!!

  11. angab.co pisze:

    Bardzo ciekawa sprawa. Social media w dzisiejszych czasach to coś więcej niż marketing, to konieczny i niezwykle istotny,

  12. Akurat ja zastanawiam się nad tym by jakoś skutecznie wypromować swój profil w social mediach. Widziałam, że można teraz za darmo otrzymać like na Instagram, więc może to byłoby najlepsze rozwiązanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *