SEO

SEO definicja

Co to jest SEO?

SEO czyli Search Engine Optimisation jest to zespół działań, które mają na celu zbudowanie jak najbardziej dopasowanej strony do potrzeb i zapytań użytkowników wyszukiwarki. Strona powinna być najlepszą odpowiedzią na potrzeby zarówno w kontekście jej parametrów technicznych jak i zawartości merytorycznej, treści.

Najważniejszymi elementami strategii SEO są taktyki optymalizacyjne, taktyki contentowe i taktyki budowy zaufania algorytmu wyszukiwarki do naszej strony.

Authority, Trust, Relevance

Strategie SEO budowane są na trzech głównych filarach Autorytet(authority), Zaufanie(trust) i Dopasowanie(relevance). Wszelkie podejmowane działania powinny mieć na celu rozwijanie tych trzech filarów. Autorytet jest elementem wymagającym czasu, wiedzy i umiejętności dzielenia się wiedzą tak by użytkownicy i algorytm miały przeświadczenie o tym, że wiemy o czym mówimy i piszemy.

Zaufanie wynika bezpośrednio z podejmowanych działań, jeśli użytkownicy i algorytm będą miały świadomość, że działamy zgodnie z wytycznymi i nie łamiemy zasad ich poziom zaufania do nas będzie rósł. Zaufanie to też wiarygodny przekaz rzetelnych informacji.

Dopasowanie to nic innego jak właściwy kontekst w którym się znajdziemy. Jeśli nasze treści wypowiedzi będą występowały w odpowiednim kontekście to ten trzeci filar będzie pewnym elementem utrzymującym nasz biznes.

SEO old fashion

Te trzy filary stanowią podstawę wszelkich dywagacji na temat strategii optymalizacji pod kontem algorytmu wyszukiwarek. W ich kontekście stare metody, choć często przynoszące szybkie efekty nie są częścią długoterminową składową strategii SEO. Taktyki “Black Hat” i “Grey Hat” należą do”old fashion” i nie wpisują się w długoterminową strategię budowy widoczności naszej strony.

Owned media

Nasz główny topik należy do grupy działań marketingowych zwanych owned media. Z definicji owned media charakteryzują się tym, że mamy pełną kontrolę nad kanałami należącymi do tej grupy. Obok paid media i earned media grupa ta stanowi pełną klasyfikację działań marketingowych.

Definicja SEO

Odpowiadając na pytanie co to jest SEO, pozwoliłem sobie na popełnienie własnej definicji:

SEO jest to element składowy Owned Media oparty na trzech filarach Authority, Trust, Relevance. Kanał marketingowy charakteryzujący się tym, że generuje wysokiej jakości ruchem i użytkowników. Często występujący obok Direct, w modelu atrybucji, jako kanał “last click” domykający sprzedaż. Bardzo techniczny kanał, wymagający od specjalisty wiedzy z pogranicza IT, marketingu i biznesu.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *