SEO czyli pozycjonowanie

SEO Pozycjonowanie

Ostatnia modyfikacja

Co to jest SEO, pozycjonowanie?

SEO czyli Search Engine Optimisation, pozycjonowanie jest to zespół działań, które mają na celu zbudowanie jak najbardziej dopasowanej strony do potrzeb i zapytań użytkowników wyszukiwarki. Strona powinna być najlepszą odpowiedzią na potrzeby zarówno w kontekście jej parametrów technicznych jak i zawartości merytorycznej, treści.

Najważniejszymi elementami strategii SEO są taktyki optymalizacyjne, taktyki contentowe i taktyki budowy zaufania algorytmu wyszukiwarki do naszej strony.

Authority, Trust, Relevance

Strategie SEO budowane są na trzech głównych filarach Autorytet(authority), Zaufanie(trust) i Dopasowanie(relevance). Wszelkie podejmowane działania powinny mieć na celu rozwijanie tych trzech filarów. Autorytet jest elementem wymagającym czasu, wiedzy i umiejętności dzielenia się wiedzą tak by użytkownicy i algorytm miały przeświadczenie o tym, że wiemy o czym mówimy i piszemy.

Zaufanie wynika bezpośrednio z podejmowanych działań, jeśli użytkownicy i algorytm będą miały świadomość, że działamy zgodnie z wytycznymi i nie łamiemy zasad ich poziom zaufania do nas będzie rósł. Zaufanie to też wiarygodny przekaz rzetelnych informacji.

Dopasowanie to nic innego jak właściwy kontekst w którym się znajdziemy. Jeśli nasze treści wypowiedzi będą występowały w odpowiednim kontekście to ten trzeci filar będzie pewnym elementem utrzymującym nasz biznes.

SEO old fashion

Te trzy filary stanowią podstawę wszelkich dywagacji na temat strategii optymalizacji pod kontem algorytmu wyszukiwarek. W ich kontekście stare metody, choć często przynoszące szybkie efekty nie są częścią długoterminową składową strategii SEO. Taktyki “Black Hat” i “Grey Hat” należą do”old fashion” i nie wpisują się w długoterminową strategię budowy widoczności naszej strony.

Owned media

Nasz główny topik należy do grupy działań marketingowych zwanych owned media. Z definicji owned media charakteryzują się tym, że mamy pełną kontrolę nad kanałami należącymi do tej grupy. Obok paid media i earned media grupa ta stanowi pełną klasyfikację działań marketingowych.

Definicja SEO

Odpowiadając na pytanie co to jest SEO, pozwoliłem sobie na popełnienie własnej definicji:

SEO jest to element składowy Owned Media oparty na trzech filarach Authority, Trust, Relevance. Kanał marketingowy charakteryzujący się tym, że generuje wysokiej jakości ruchem i użytkowników. Często występujący obok Direct, w modelu atrybucji, jako kanał “last click” domykający sprzedaż. Bardzo techniczny kanał, wymagający od specjalisty wiedzy z pogranicza IT, marketingu i biznesu.

Jak działa algorytm Wyszukiwarki?

Działanie algorytmu wyszukiwarki owiane jest tajemnicą skrzętnie skrywaną przez Google. Wielokrotnie zastanawiałem się nad prostą definicją mogącą w sposób przystępny wyjaśnić zasady działania algorytmu. Pierwszym pewnym wnioskiem jaki przyszedł mi do głowy po pierwszych analizach był taki, że bez zastosowania odwróconej inżynierii nie jest możliwe rozwiązanie tego problemu. Zgodnie z definicją Wikipedii inżynieria odwrotna to:

inżynieria odwrotna, inżynieria wsteczna, programowanie zwrotne (ang. reverse engineering) – jest to proces badania produktu (urządzenia, programu komputerowego) w celu ustalenia, jak on dokładnie działa, a także w jaki sposób i jakim kosztem został wykonany.

Tego typu działania są stosowane w celu analizy działania oprogramowania w sytuacji w której nie możemy zajrzeć bezpośrednio do kodu strony. Dane analizowane są na podstawie zmian danych wejściowych i zmianom danym wyjściowym. Zmiany sygnałów wejściowych podawane sekwencyjnie wywołują lub nie zmiany sygnałów wyjściowych. W przypadku SEO danymi wejściowymi są sygnały optymalizacyjne, treści czy sygnały zewnętrzne takie jak linkowanie, jakość i autorytet linkujących serwisów. Efektem zewnętrznym jest pokazującym skuteczność podejmowanych działań są wyniki widoczności mierzone pozycjami w wynikach wyszukiwania. Ważna uwaga jest taka, że nasza strona nie jest jedyną która jest w trakcie optymalizacji. Oznacza to, że analiza zmian danych wejściowych nie ogranicza się do naszej strony. By nasze badania były wiarygodne powinniśmy badać i uwzględniać dane dotyczące wszystkich konkurencyjnych stron.

Zmiany algorytmu a pozycjonowanie

Ostatnim ważną kwestią jest zmienność algorytmu. Algorytm zmienia się w czasie rzeczywistym co powoduje. że skuteczna analiza jest utrudniona. Ocena wprowadzanych przez nas zmian jest zaburzana nie tylko przez zmiany wprowadzane przez naszych konkurentów, ale także przez opóźnienia wynikające z reakcji algorytmu na te zmiany. To co zmieniliśmy tydzień temu niestety zobaczymy może w tym tygodniu. W między czasie algorytm zmienił się i ten sam zestaw danych wejściowych może wywołać inny efekt.

Czy SEO, pozycjonowanie jest trudne? Tak, zdobywanie wiedzy opiera się na przedstawionym schemacie. Nie jesteśmy w stanie bez silnych narzędzi przeanalizować wszystkich danych. Bez tych danych nasze estymacje są bardzo, bardzo hipotetyczne. Opierają się wyłącznie na doświadczeniu i 6-tym zmyśle.

Digital Consultant Marcin Kordowski > SEO > SEO czyli pozycjonowanie