Pozycjonowanie YouTube 2021

pozycjonowanie YouTube

pozycjonowanie YouTube

Pozycjonowanie filmów na YouTube to bardzo ciekawy i intratny proces. W niektórych kategoriach tematycznych może być znakomitym sposobem na skokowy wzrost sprzedaży usług lub towarów. Jak zatem zabrać się do pozycjonowania filmów na YouTube?

Pozycjonowanie filmów na YouTube w 2021

Poniżej przedstawię sprawdzoną listę kroków, jakie koniecznie należy wykonać, by nasze filmy zaczęły pojawiać się wysoko w wynikach drugiej co do ilości zapytań wyszukiwarce na świecie.

Pozycjonowanie filmów na YouTube najlepsze praktyki

Najlepsze praktyki, jakie udało mi się zebrać i przetestować znajdziecie poniżej. Podobnie jak w przypadku pozycjonowania w Google stron internetowych, pozycjonowanie filmów podlega podobnym regułom. Ważna jest jakość przekazu. Wiarygodność tego co przedstawiamy oraz właściwe dobranie formy, treści do spodziewanych odbiorców naszych filmów. I tak w zależności od tego czy jesteśmy sklepem internetowym i chcemy pozyskać zainteresowanie naszych odbiorców, czy jesteśmy specjalistą w jakimś wąskim temacie, nasza kampania powinna uwzględnić następujące elementy:

 • Analiza słów kluczowych, na jakie chcielibyśmy by nasze filmy, się wyświetlały.
 • Tworzenie przyciągających filmów, z wysokim współczynnikiem aktywności oglądających.
 • Optymalizacja techniczna Video uzupełniająca poszczególne elementy tekstowe każdego z filmów.
 • Promocja filmów na wiele sposobów i w wielu kanałach.

Analiza słów kluczowych w pozycjonowaniu YouTube

Temat analizy słów kluczowych opisałem szeroko w artykule analiza słów kluczowych. Jak od razu zauważycie, ta analiza opiera się głównie na narzędziach, które wspierają ten proces. W przypadku Pozycjonowania filmów na YouTube warto to zrobić z lekkimi modyfikacjami.

Badanie słów kluczowych w filmach polega na wyszukiwaniu słów i fraz, których ludzie używają do wyszukiwania treści wideo w Internecie. Biorąc pod uwagę, że YouTube jest najpopularniejszą witryną wideo, nasze analizy warto zawęzić do tegoż YouTube.

Jako słowo kluczowe rozumiem zapytanie, jakie jest wpisywane przez użytkowników w wyszukiwarce. Poniżej przedstawię kilka podstawowych, ale wystarczających metod.

YouTube i analiza słów kluczowych, autouzupełnianie

Pierwszym i najskuteczniejszym krokiem jest analiza słów wyświetlanych w podpowiedziach wyszukiwarki YouTube. Poniżej znajdziesz listę słów, które pojawiają się po wpisaniu „Kraina lodu…”

YouTube i analiza słów kluczowych, autouzupełnianie
YouTube i analiza słów kluczowych, autouzupełnianie

YouTube i analiza słów kluczowych, autouzupełnianie

Powyższa lista posortowana jest od obecnie najpopularniejszych słów powiązanych ze wpisanym zapytaniem. Dzięki tej podpowiedzi możemy zbudować sobie listę głównych i podrzędnych słów kluczowych i na ich podstawie możemy optymalizować nasze treści i video na YouTube. W porównaniu ze standardową analizą brakuje jeszcze ilościowych danych dotyczących poszczególnych fraz kluczowych. Jest na to sposób.

Dzięki filtrom, które stają się dostępne po kliknięciu OK, możemy przeglądać wyniki w różnych konfiguracjach.

Filtry w YouTube i wyszukiwanie słów kluczowych
Filtry w YouTube i wyszukiwanie słów kluczowych

Filtry w YouTube i wyszukiwanie słów kluczowych

Po ustawieniu sortowania „Liczba wyświetleń” zaglądamy do filmu z 1 pozycji i widzimy, na jakie słowo pozycjonuje się to video. Liczba odsłon da nam obraz tego, jaki zasięg możemy zbudować. Jest to pewne przybliżenie, ale jest w stanie pokazać skalę.

Ważne jest, abyśmy wśród słów z listy wyselekcjonowali najbardziej relewantne słowo i takie, na którym będziemy się skupiać. Do tego przyda nam się informacja czy nasza fraza kluczowa jest konkurencyjna.

Konkurencja na YouTube
Konkurencja na YouTube

Widzimy, że jest około 98 200 wyników na samym YouTube. Ta liczba jest dość duża i wskazuje, że konkurencja jest bardzo silna i aktywna. Z drugiej strony zwycięzcy zgarniają bardzo dużą liczbę odsłon. Ta korelacja „duża konkurencja równa się duży potencjał” dotyczy większości sytuacji. Nie dotyczy „hot topic”, czyli tematów nowych z dużym potencjałem.

Dodatkowe organiczne źródło ruchu, Google SERP

Zajrzyjcie również do wyszukiwarki Google i sprawdźcie, czy w wynikach pojawiają się wyniki YouTube. Da Wam to możliwość wygenerowania dodatkowych odsłon z tego źródła.

Dodatkowe organiczne źródło ruchu Google SERP
Dodatkowe organiczne źródło ruchu Google SERP

Dodatkowe organiczne źródło ruchu Google SERP

Jak widać na obrazku, skuteczne pozycjonowanie YouTube generuje dodatkowo ruch z wyszukiwarki Google.

Analiza słów kluczowych w pozycjonowaniu YouTube – podsumowanie

Prawidłowo dobrane słowo kluczowe dla pozycjonowania w YouTube charakteryzuje się znaczącym potencjałem wyszukań zarówno w wyszukiwarce YouTube, jak i samym Google.

Warto wiedzieć, że:

 • Im mniejsza konkurencja, tym lepiej dla fraz o wysokim potencjale.
 • Wybrana fraza jest konkretna i odpowiada treściom, jakie są zawarte w naszym filmie
 • Przy selekcji należy skupiać się na frazach i słowach z wysokim potencjałem a małą lub słabo zoptymalizowaną konkurencją

Tworzenie przyciągających filmów to sposób na pozycjonowanie YouTube

Najważniejszym etapem nie jest przygotowanie samego filmu, ale przede wszystkim jego zawartości. Najważniejszy jest przekaz i to czy realizuje on potrzeby naszych odbiorców. Jeśli jest angażujący, mamy szansę na podbijanie naszych pozycji w wynikach YouTube. Zacytuję mojego ulubionego blogera SEO

W wolnym tłumaczeniu: Jeśli Twój film utrzymuje użytkowników w środowisku YouTube, to YouTube umieści go wyżej w wynikach wyszukiwania, byś realizował jego cele (globalne).

YouTube jest jak każdy wydawca skazany na monetyzacaję odsłon i czasu spędzonego przez oglądających. Mimo prób monetyzacji w formie abonamentowej myślę, że sukces naszych filmów sumuje się w sukces YouTuba.

Mierniki sukcesu i sygnały YouTube, które wpływają na nasz ranking.

Komentarze do filmów

Jeśli ktoś zostawi komentarz, wysyła silny komunikat do YouTube, że prawdopodobnie podobał mu się film lub zaangażował się na tyle w trakcie oglądania, że uznał za stosowne pozostawić komentarz.

Ręczna analiza najlepszych video kontra te z dalszych pozycji ewidentnie pokazuje, że komentarze to jeden z kluczowych czynników rangujących w YouTube. Poniżej kolejny graficzny cytat z backlinko.com

Jak widać, rzeczywiście istnieje korelacja pomiędzy ilością komentarzy a pozycją. Warto pamiętać, że z samymi komentarzami związanych jest jeszcze kilka parametrów np. przyrost i rozkład w funkcji czasu. Te parametry warto zastosować i analizować w bardziej zaawansowanych kampaniach.

Subskrypcje kanału YouTube a pozycjonowanie filmów

Subskrypcja kanału YouTube to kolejny sygnał dla algorytmu świadczący o jakości twoich wideo. Łącznie z komentarzami tworzy niezaprzeczalnie tandem decydujący o pozycjonowaniu naszych filmów. Podobnie jest to parametr silnie powiązany z jakością i relewantnością naszego wideo.

CTR czyli klikalność

Podobnie jak w przypadku wyników w SERP Google CTR może również wpłynąć na pozycję w wynikach. Im bardziej chwytliwy tekst w tytule, im bardziej rozpoznawalny i zaufany brand, tym lepsza klikalność.

Dlatego warto popracować nad optymalizację tytułu oraz kilku innych elementów, aby zwiększyć klikalność naszego filmu.

Udostępnienia Video

Udostępnianie Video to kolejny sposób na wzmocnienie naszej pozycji.

Udostępnienia Video YouTube
Udostępnienia Video YouTube

Zasada jest prosta im więcej, tym lepiej.

Gwałtowne wzrosty oglądalności

Na podstawie komentarzy pojawiających się na Facebook postanowiłem dodać jeszcze czynniki, które mogą mieć znaczący wpływ na naszą widoczność w wyszukiwarce YouTube.  Damian Macura podpowiedział, co następuje: duży „boost” daje przekroczenie 200 wyświetleń w krótkim okresie czasu. Zakładam, że czas ten zależy od kategorii tematycznej jak i tego jak wiele filmów w danym momencie takie szybkie przyrosty zalicza.

Długość video

Ostatnim parametrem angażującym użytkowników jest jego długość. Podobnie jak w przypadku tekstów długość video ma znaczenie. Niemniej uważam, że ważne jest to, jak często film jest oglądany do końca.

Tworzenie przyciągających filmów podsumowanie

Podsumowując ten podpunkt, można skupić się na prostym stwierdzeniu. Jeśli Twoje filmy są ciekawe i wciągające dla Twoich odbiorców, masz gwarantowane wysokie pozycje. To nie do końca jest prawda, brakuje nam jeszcze 2 elementów, które opiszę poniżej.

Optymalizacja „techniczna”, pozycjonowanie YouTube

Poniżej wypisałem czynniki, które technicznie muszą zaistnieć w naszym serwisie.

Tytuł video

Tytuł Twojego filmu powinien mieć co najmniej 5 słów. Podobnie jak w przypadku wpisów na blogu.

Rekomenduję:

 • Warto umieścić słowo kluczowe na początku tytułu. Jeśli chcesz powalczyć o widoczność na słowo „pozycjonowanie YouTube”, powinieneś tę frazę umieścić w tytule na początku.

Opis

Opis Twojego filmu jest bardzo ważny. Pomaga YouTube i Google zrozumieć kontekst Twojego filmu. Im lepiej rozumieją Twój film, tym wyżej będą go oceniać i tym częściej będziesz wyświetlać się na pasku “sugerowane wideo”.

Rekomenduję:

 • Umieść swoje słowo kluczowe w pierwszych 25 wyrazach.
 • Dodaj opis z co najmniej 250 słowami.
 • Dodaj słowo kluczowe 2-5 razy.

Tagi a pozycjonowanie filmów na YouTube

Tagi nie są tak istotne jak # na Instagramie. Ja traktuję je jako uzupełnienie dla tytułu i opisu. I zauważyłem, że im lepiej to uzupełnienie jest zrobione, tym więcej jest ruchu i więcej referencji do filmu w podpowiedziach.

Rekomenduję:

 • Używaj samych tagów, których używają konkurenci. Jest to sprawdzona metoda.

Gdy tagi Twojego filmu pasują do filmu, który ktoś ogląda, masz dużą szansę na pojawienie się w sekcji sugerowane wideo.

Optymalizacja „techniczna” podsumowanie

W przypadku optymalizacji technicznej YouTube nie jest wymagane wykonanie zbyt wielu kroków optymalizacyjnych. Jesteśmy w stanie w kilku krokach zapewnić zgodność z wymogami i dobrymi praktykami YouTube.

Pozycjonowanie YouTube Infografika MarcinKordowski.com

Promocja działań na YouTube

Sama optymalizacja, budowanie relewantnego i wciągającego contentu nic nam nie da jeśli nasi potencjalni użytkownicy nie będą mieli możliwości zetknąć się z naszym filmem.

Rekomendacje:

 • Jeśli masz bloga dodaj na artykule powiązanym z Twoim filmem embadowane wideo.
 • Listy odtwarzania są jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie większej liczby wyświetleń Twoich filmów. W końcowej części filmu mogą się one wyświetlać, generować dodatkowe wyświetlenia pozostałych Twoich video. Warto zastanowić się nad odpowiednim przepływem pomiędzy filmami.
 • Dodawaj linki wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe, maile, newslettery.
 • Nie bój się promować w płatnych kanałach, wyszukiwarek, social media.

Jak dodać film na YouTube?

Estimate Cost : 0 PLN

Time Needed : 10 minutes

Instrukcja dodania filmu na YouTube

 1. W przeglądarce internetowej przejdź do YouTube

  Upewnij się, że jesteś zalogowany. Jeśli nie widzisz awatara swojego konta w prawym górnym rogu, kliknij „Zaloguj się” i wprowadź dane logowania.

 2. Kliknij przycisk Utwórz wideo u góry ekranu.

  Wygląda jak kamera wideo. W menu rozwijanym kliknij „Prześlij wideo”.

 3. Po kliknięciu zobaczysz stronę przesyłania wideo. Ustaw dostępność filmu.

  W sekcji „Wybierz pliki do przesłania” i wybierz poziom widoczności filmu: publiczny – każdy może zobaczyć film, ale możesz też ustawić go jako niepubliczny (nadal jest dostępny publicznie, ale tylko dla osób z linkiem bezpośrednim), prywatny (co oznacza, że tylko Ty masz dostęp) lub Zaplanowane, co oznacza, że będzie dostępny w późniejszym terminie.

 4. Dodaj plik wideo.

  Kliknij dużą strzałkę, aby wybrać plik wideo, lub po prostu przeciągnij plik wideo na stronę.

 5. Przesyłanie fimu na YouTube

  Podczas przesyłania filmu możesz wprowadzić informacje, takie jak nazwa i opis filmu.

 6. Publikacja filmu na YouTube

  Kliknij „Opublikuj”, aby zakończyć proces. Możesz opublikować film, gdy jest jeszcze przesyłany, lub poczekać, aż przesyłanie zostanie zakończone. Tak czy inaczej, film nie pojawi się online, dopóki nie klikniesz „Opublikuj”.

Tools
 • Przeglądarka internetowa

22 Comments

 1. Village Talkies pisze:

  Best Corporate Video Production Company in Bangalore and top Explainer Video Company in Bangalore , 3d, 2d Animation Video Makers in Chennai

  Interesting post its really very useful for us. Thanks for sharing this wonderful post with us.

 2. Korzystam z Elementora. Na pewno polecam. 😉

 3. Quick Adsense moja ulubiona i najmniej problematyczna 🙂

 4. Paulina pisze:

  Prawie wszystkie są mi znane 🙂 Marcinie, a co myślisz o Squirrly SEO?

 5. Głównym determinantem tego, czy film będzie dobrze “ssał” jest jego sama zawartość. Jasne, są czynniki pośrednie, bo słaby tytuł, albo nieczytelna miniaturka mają wpływ pośredni, ale to zdarzenia behawioralne, a zatem – czas oglądania, liczba porzuceń mają największą kaloryczność w kontekście tego, czy materiał będzie chętnie eksponowany przez algorytm YouTube, czy też nie. YouTube nie sposób zmanipulować tak, jak algorytmu Google, który bazuje na zawartości samej w sobie, ALE i rekomendacjach zewnętrznych (patrz: linki). I nawet jeśli sama zawartość jest przeciętna, to przy odpowiedniej skali – rekomendacje zewnętrzne są wystarczające dla uzyskania satysfakcjonującego wyniku. W YT jest odwrotnie, ale wiele osób nadal próbuje szukać dróg na skróty, zadając pytania, czy ruch z Indii coś da itd. w YT nie da się “przykryć” słabej produkcji czynnikami zewnętrznymi – a przynajmniej nie w oczywisty sposób.

 6. Adrian Pakulski pisze:

  Głównym determinantem tego, czy film będzie dobrze “ssał” jest jego sama zawartość. Jasne, są czynniki pośrednie, bo słaby tytuł, albo nieczytelna miniaturka mają wpływ pośredni, ale to zdarzenia behawioralne, a zatem – czas oglądania, liczba porzuceń mają największą kaloryczność w kontekście tego, czy materiał będzie chętnie eksponowany przez algorytm YouTube, czy też nie. YouTube nie sposób zmanipulować tak, jak algorytmu Google, który bazuje na zawartości samej w sobie, ALE i rekomendacjach zewnętrznych (patrz: linki). I nawet jeśli sama zawartość jest przeciętna, to przy odpowiedniej skali – rekomendacje zewnętrzne są wystarczające dla uzyskania satysfakcjonującego wyniku. W YT jest odwrotnie, ale wiele osób nadal próbuje szukać dróg na skróty, zadając pytania, czy ruch z Indii coś da itd. w YT nie da się “przykryć” słabej produkcji czynnikami zewnętrznymi – a przynajmniej nie w oczywisty sposób.

 7. Ogólnie ale rzetelnie. Od siebie dodam, że możemy poprawić współczynnik poprzez samą optymalizację źródeł ruchu – dbając o ich jakość. Pozdrawiam

 8. Szymon Owedyk pisze:

  Miło usłyszeć, że pozycjonowanie filmów na YouTube nie jest aż tak skomplikowane. Zabieram się do dalszej pracy nad swoim kanałem. Mój nowy cel to 10K obserwujących 🙂

 9. Szymon Owedyk pisze:

  Miło usłyszeć, że pozycjonowanie filmów na YouTube nie jest aż tak skomplikowane. Zabieram się do dalszej pracy nad swoim kanałem. Mój nowy cel to 10K obserwujących 🙂

 10. Monika Jankowska pisze:

  A czy testowałeś już może Hubspot Marketing Hub, jestem go bardzo ciekawa. Do tej pory bardzo pomocy jest dla mnie CRM i zastanawiam się nad kolejnym krokiem nad automatyzacją. Czy możesz coś doradzić?

 11. Odpowiednie wdrożenie CRMu do firmy może przynieść mnóstwo korzyści. Szkoda, że większość małych i średnich przedsiębiorstw nie wykorzystuje pełnego potencjału tych rozwiązań.

  Dzięki narzędziom do CRMu można znacznie poprawić o wiele sprawniej domykać procesy sprzedażowe oraz lepiej obsługiwać klientów. My podzieliliśmy się swoimi doświadczeniami na naszym blogu: https://smartbusiness.software/jak-dbac-o-obsluge-klienta-dzieki-odpowiedniemu-wdrozeniu-crmu/

  PS: Świetny artykuł! 🙂

 12. Tro pisze:

  Oni lubią mieszać i testować 😉

 13. Kamil Laskowski pisze:

  W dzisiejszych czasach coraz ciężej połączyć stworzenie ciekawie wyglądającej strony internetowej, która spełni wymogi Google pod seo.
  Wystarczy wziąć pierwszy lepszy szablon, który wygląda nowocześnie, a dogranie go do SEO już nie jest takie proste jak kiedyś :- )

  • Jest wiele szablonów i jest wiele wtyczek SEO skomponowanie działającego zestawu nie jest proste. Często musimy decydować pomiędzy kilkoma różnymi opcjami, z których żadna nie jest idealna. Sam proces się wydłuża i konieczne sa liczne poprawki, które wymagają dodatkowych kosztów. Jednak gdy zsumujemy te koszty WordPress nadal jest atrakcyjny cenowo.

 14. Monika Andrzejewicz pisze:

  Czy do pozycjonowania na youtube polecasz jakieś konkretne narzędzia do analizy zapytań? Pozycjonowanie na YouTube jest chyba trudniejsze od zwykłego pozycjonowania?

  • marcin@postin.pl pisze:

   Witaj, jeśli chodzi o narzędzia to jest kilka rozwiązań proponuję Ci ahrefs.com/keywords-explorer i zaznaczenie opcji YouTube, plus kraj. Jeśli chodzi o pozycjonowanie stron kontra pozycjonowanie youtube to są dwa różne procesy z kilkoma podobnymi elementami takimi jak optymalizacja opisów i pozostałych pól. Główna różnice jest taka, że YouTube ma inny zestaw parametrów wpływających na pozycjonowanie w porównaniu z wyszukiwarką stron.

 15. Sarynka pisze:

  Witam, a czy da się wpływać na to aby filmy z boku te proponowane były z własnego kanały a nie mieszane? Bo obecnie jest często tak że t mieszanka różnych traci a nie własnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *