pozycjonowanie YouTube

pozycjonowanie YouTube

Pozycjonowanie filmów na Youtube to bardzo ciekawy i intratny proces. W niektórych kategoriach tematycznych może być znakomitym sposobem na skokowy wzrost sprzedaży usług lub towarów. Jak zatem zabrać się do pozycjonowania filmów na YouTube.


Pozycjonowanie filmów na YouTube w 2021

Poniżej przedstawię sprawdzona listę kroków jakie koniecznie trzeba wykonać by nasze filmy zaczęły pojawiać się wysoko w wynikach drugiej co do ilości zapytań wyszukiwarki na świecie.

Pozycjonowanie filmów na YouTube najlepsze praktyki

Najlepsze praktyki jakie udało mi się zebrać i przetestować znajdziecie poniżej. Podobnie jak w przypadku pozycjonowania w Google stron internetowych, pozycjonowanie filmów podlega podobnym regułom. Ważna jest jakość przekazu. Wiarygodność tego co przedstawiamy oraz właściwe dobranie formy, treści do spodziewanych odbiorców naszych filmów. I tak w zależności od tego czy jesteśmy sklepem internetowym i chcemy pozyskać zainteresowanie naszych odbiorców czy jesteśmy specjalistą w jakimś wąskim temacie, nasza kampania powinna uwzględnić następujące elementy:

 • Analizę słów kluczowych na jakie chcielibyśmy by nasze filmy wyświetlały się.
 • Tworzenie przyciągających filmów, z wysokim współczynnikiem aktywności oglądających
 • Optymalizuj technicznie Video, uzupełniając poszczególne elementy tekstowe każdego z filmów.
 • Promuj swój każdy film na wiele sposobów i w wielu kanałach.

Analiza słów kluczowych w pozycjonowaniu YouTube

Temat analizy słów kluczowych opisałem szeroko w artykule „analiza słów kluczowych„. Jak od razu zauważycie ta analiza opiera się głównie na narzędziach, które wspierają ten proces. W przypadku Pozycjonowania filmów na YouTube warto to zrobić z lekkimi modyfikacjami.

Badanie słów kluczowych w filmach polega na wyszukiwaniu słów i fraz, których ludzie używają do wyszukiwania treści wideo w Internecie. Biorąc pod uwagę, że YouTube jest najpopularniejszą witryną wideo, nasze analizy warto zawęzić do tegoż YouTube.

Jako słowo kluczowe rozumiem zapytanie jakie jest wpisywane przez użytkowników w wyszukiwarce. Poniżej przedstawię kilka podstawowych ale wystarczających metod.

YouTube i analiza słów kluczowych, autouzupełnianie

Pierwszym i najskuteczniejszym krokiem jest analiza słów wyświetlanych w podpowiedziach wyszukiwarki YouTube. Poniżej znajdziesz listę słów, które pojawiają się po wpisaniu „Kraina lodu…”

YouTube i analiza słów kluczowych, autouzupełnianie
YouTube i analiza słów kluczowych, autouzupełnianie

YouTube i analiza słów kluczowych, autouzupełnianie

Powyższa lista posortowana jest od obecnie najpopularniejszych, słów powiązanych z wpisanym zapytaniem. Dzięki tej podpowiedzi możemy zbudować sobie listę głównych i podrzędnych słów kluczowych. I na ich podstawie możemy optymalizować nasze treści i video na YouTube. W porównaniu ze standardową analizą brakuje mi ilościowych danych dotyczących poszczególnych fraz kluczowych. Jest na to sposób.

Dzięki filtrom, które stają się dostępne po kliknięciu OK, możemy przeglądać wyniki w różnych konfiguracjach.

Filtry w YouTube i wyszukiwanie słów kluczowych
Filtry w YouTube i wyszukiwanie słów kluczowych

Filtry w YouTube i wyszukiwanie słów kluczowych

Po ustawieniu sortowania „Liczba wyświetleń” zaglądamy do filmu z 1 pozycji i widzimy na jakie słowo pozycjonuje się to video. Liczba odsłon da nam obraz tego jaki zasięg możemy zbudować. Jest to pewne przybliżenie ale jest w stanie pokazać skalę.

Ważne jest byśmy wśród słów z listy wyselekcjonowali najbardziej relewantne słowo i takie na którym będziemy się skupiać. Do tego przyda nam się informacja czy nasza fraza kluczowa jest konkurencyjna.

Konkurencja na YouTube
Konkurencja na YouTube

Widzimy że jest około 98 200 wyników na samym YouTube. Ta liczba jest dość duża i wskazuje, że konkurencja jest bardzo silna i aktywna. Z drugiej strony zwycięscy zgarniają bardzo dużą liczbę odsłon. Ta korelacja „duża konkurencja równa się duży potencjał” dotyczy większości sytuacji. NIe dotyczy „hot topic”, czyli tematów nowych z dużym potencjałem.

Dodatkowe organiczne źródło ruchu, Google SERP

Zajrzyjcie również do wyszukiwarki Google i sprawdźcie czy w wynikach pojawiają się wyniki YouTube. da wam to możliwość wygenerowania dodatkowych odsłon z tego źródła.

Dodatkowe organiczne źródło ruchu Google SERP
Dodatkowe organiczne źródło ruchu Google SERP

Dodatkowe organiczne źródło ruchu Google SERP

Jak widać na obrazku skuteczne pozycjonowanie YouTube generuje dodatkowo ruch z wyszukiwarki Google.

Analiza słów kluczowych w pozycjonowaniu YouTube Podsumowanie

Prawidłowo dobrane słowo kluczowe dla pozycjonowania w YouTube charakteryzuje się:

 • Znaczącym potencjałem wyszukań zarówno w wyszukiwarce YouTube jak i w samym Google
 • Im mniejsza konkurencja tym lepiej dla fraz o wysokim potencjale
 • Wybrana fraza jest konkretna o odpowiada treściom jakie są zawarte w naszym filmie.
 • Warto przy selekcji skupiać się na frazach i słowach z wysokim potencjałem a małą lub słabo zoptymalizowaną konkurencją

Tworzenie przyciągających filmów to sposób na pozycjonowanie YouTube

Najważniejszym etapem jest przygotowanie samego filmu ale przede wszystkim jego zawartości. Najważniejszy jest przekaz i to czy realizuje on potrzeby naszych odbiorców. Jeśli jest angażujący mamy szansę na podbijanie naszych pozycji w wynikach YouTube. Zacytuję mojego ulubionego blogera SEO

W wolnym tłumaczeniu: Jeśli Twój film utrzymuje użytkowników środowisku YouTube, YouTube umieści Ci wyżej w wynikach wyszukiwania byś realizował jego cele(globalne).

Youtube jest jak każdy wydawca skazany na monetyzacaję odsłon i czasu spędzonego przez oglądających. Mimo prób monetyzacji w formie abonamentowej myślę, że sukces naszych filmów sumuję się w sukces YouTuba.

Mierniki sukcesu i sygnały YouTube, które wpływają na nasz ranking

Komentarze do filmów

Jeśli ktoś zostawi komentarz, wysyła silny komunikat do YouTube, że prawdopodobnie podobał mu się film lub zaangażował się na tyle w trakcie oglądania, że uznał za stosowne pozostawić komentarz.

Ręczna analiza najlepszych video kontra te z dalszych pozycji ewidentnie pokazuje, że komentarze to jeden z kluczowych czynników rangujących w YouTube. Poniżej kolejny, graficzny cytat z backlinko.com

Jak widać rzeczywiście istnieje korelacja pomiędzy ilością komentarzy a pozycją. Warto pamiętać, że z samymi komentarzami związanych jest jeszcze kilka parametrów np:. przyrost i rozkład w funkcji czasu. Te parametry warto zastosować i analizować w bardziej zaawansowanych kampaniach.

Subskrypcje kanału YouTube a pozycjonowanie fimów

Subskrypcja kanału YouTube to kolejny sygnał dla algorytmu świadczący o jakości twoich wideo. Łącznie z komentarzami tworzy niezaprzeczalnie tandem decydujący o pozycjonowaniu naszych filmów. Podobnie jest to parametr silnie powiązany z jakością i relewantnością naszych wideo.

CTR czyli klikalność

Podobnie jak w przypadku wyników w SERP Google CTR może również wpłynąć na pozycję w wynikach. Im bardziej chwytliwy tekst w tytule, jak również bardziej rozpoznawalny i zaufany brand.

Dlatego warto popracować nad optymalizację tytułu oraz kilku innych elementów tak by zwiększyć klikalność naszego filmu.

Udostępnienia Video

Udostępnianie Video to kolejny sposób na wzmocnienie naszej pozycji.

Udostępnienia Video YouTube
Udostępnienia Video YouTube

Zasada jest prosta im więcej tym lepiej.

Gwałtowne wzrosty oglądalności

Na podstawie komentarzy pojawiających się na Facebook postanowiłem dodać jeszcze czynniki, które mogą mieć znaczący wpływ na naszą widoczność w wyszukiwarce YouTube. Damian Macura podpowiedział, co następuje: duży „boost” daje przekroczenie 200 wyświetleń w krótkim okresie czasu. Zakładam, że czas ten zależy od kategorii tematycznej jak i tego jak wiele filmów w danym momencie takie szybkie przyrosty zalicza.

Długość video

Ostatnim parametr angażujący użytkowników jest jego długość. Podobnie jak w przypadku tekstów długość video ma znaczenie. Nie mniej uważam, że ważne jest to jak często film jest oglądany do końca.

Tworzenie przyciągających filmów podsumowanie

Podsumowując ten podpunkt można skupić się na prostym stwierdzeniu. Jeśli Twoje filmy są ciekawe i wciągające dla Twoich odbiorców masz gwarantowane wysokie pozycje. To nie do końca jest prawda brakuje nam jeszcze 2 elementów, które opiszę poniżej.

Optymalizacja „techniczna”, pozycjonowanie YouTube

Poniżej wypisałem czynniki, które technicznie muszą zaistnieć w naszym serwisie.

Tytuł video

Tytuł Twojego filmu powinien mieć co najmniej 5 słów. Podobnie jak w przypadku wpisów na blogu.

Rekomenduję:

 • Warto umieścić słowo kluczowe na początku tytułu. Jeśli chcesz powalczyć o widoczność na słowo „pozycjonowanie youtube” powinieneś tę frazę umieścić w tytule na początku.

Opis

Opis Twojego filmu jest bardzo ważny. Pomaga YouTube i Google zrozumieć kontekst Twojego filmu. Im lepiej rozumieją Twój film, tym wyżej będą go oceniać go oceniać i tym częściej będziesz wyświetlać się na pasku sugerowane wideo.

Rekomenduję:

 • Umieścił swoje słowo kluczowe w pierwszych 25 wyrazach
 • Dodaj opis z co najmniej 250 słowami
 • Dodaj słowo kluczowe 2-5 razy

Tagi a pozycjonowanie filmów na YouTube

Tagi nie są tak istotne jak # na Instagramie. Ja traktuję je jako uzupełnienie dla tytułu i opisu. i zauważyłem, że im lepiej to uzupełnienie jest zrobione tym więcej jest ruchu i więcej referencji do filmu w podpowiedziach.

Rekomenduję:

 • Używaj samych tagów, których używają konkurenci. Jest to sprawdzona metoda
 • Gdy tagi Twojego filmu pasują do filmu, który ktoś ogląda, masz dużą szansę na pojawienie się w sekcji Sugerowane wideo.

Optymalizacja „techniczna” podsumowanie

W przypadku optymalizacji technicznej YouTube nie jest wymagane wykonanie zbyt wielu kroków optymalizacyjnych. Jesteśmy w stanie w kilku krokach zapewnić zgodność z wymogami i dobrymi praktykami YouTube.

Pozycjonowanie YouTube Infografika MarcinKordowski.com

Promocja działań na YouTube

Sama optymalizacja, budowanie relewantnego i wciągającego contentu nic nam nie da jeśli nasi potencjalni użytkownicy nie będą mieli możliwości zetknąć się z naszym filmem.

Rekomendacje:

 • Jeśli masz bloga dodaj na artykule powiązanym z Twoim filmem embadowane wideo.
 • Listy odtwarzania są jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie większej liczby wyświetleń Twoich filmów. W końcowej części filmu mogą się one wyświetlać generować dodatkowe wyświetlenia pozostałych Twoich video. Warto zastanowić się nad odpowiednim przepływem pomiędzy filmami.
 • Dodawaj linki wszędzie gdzie będzie to możliwe, maile, newslettery.
 • Nie bój się promować w płatnych kanałach, wyszukiwarek, social media.