Czy można usunąć komentarz Google?

google moja firma
5/5 - (4 ocen)

Zastanawiasz się, czy można usunąć komentarz Google? Większość z nas sięga po telefony, aby szybko wyszukać w Google najlepsze lokalne firmy oferujące jedzenie, rozrywkę i podróże. Niestety, nie każdą recenzję można ufać, dlatego właściciele firm zastanawiają się, jak usunąć recenzje Google. Usuwanie recenzji nie jest próbą wprowadzenia klientów w błąd—badania pokazują, że 82% klientów nie skorzysta z usług firmy, dopóki nie przeczyta recenzji. Jako że Google jest preferowanym serwisem recenzenckim dla 64% konsumentów, oznacza to, że nawet jedna negatywna opinia może zadecydować o wyborze restauracji. W tym poście wyjaśnimy, jak wygląda recenzja Google, jak ją usunąć i co zrobić, gdy nie jest to możliwe.

Aby rozpoznać recenzję Google, należy zwrócić uwagę na elementy takie jak: napis „Recenzje Google” na górze listy recenzji, brak nazw innych firm w recenzji oraz skalę oceny od jednego do pięciu, która może nie być zawsze widoczna, ale może pomóc w identyfikacji recenzji Google. Na przykład, na stronie recenzji Google dla Kordowski Digital, znajdziesz wszystkie wymienione elementy, co ułatwia rozpoznanie, że jest to recenzja na Google. Do zarządzania profilem firmy służy Google moja firma.

Czy można usunąć komentarz Google?

Czy można usunąć komentarz Google?

Niestety, Google nie oferuje prostej opcji „usuń” dla swoich recenzji. Zamiast tego, istnieją tylko dwa sposoby, aby recenzja została usunięta: osoba, która zamieściła recenzję, może ją usunąć lub Twoja firma może „oznaczyć recenzję jako nieodpowiednią”. Oznaczenie recenzji informuje Google, że recenzja nie jest zgodna z polityką recenzji Google. Następnie zostaniesz przekierowany na stronę, na której należy wypełnić krótkie zgłoszenie problemu i podać swój adres e-mail do dalszej komunikacji.

Google wyposażony jest w automatyczne systemy sprawdzające spam, które analizują recenzje pod kątem nieodpowiedniego, nieistotnego lub wprowadzającego w błąd treści. Chociaż ta funkcja jest dość niezawodna, czasami może przeoczyć nieprecyzyjne recenzje, co może prowadzić do negatywnego postrzegania Twojej firmy. W takim przypadku najlepiej jest wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie zgłosić recenzję.

Jak usunąć komentarz Google?

1. Otwórz mapę Google

Otwórz mapę Google Czy można usunąć komentarz Google?
Czy można usunąć komentarz Google? Mapy Google

2. Znajdź recenzję na stronie recenzji Google.

Opinie w Google
Opinie w Google

3. Kliknij trzy pionowe kropki po prawej stronie recenzji i wybierz opcję „Zgłoś naruszenie zasad”

image 7

4. Wybierz opcję odpowiadającą na pytanie „Zgłoś naruszenie zasad”.

image 8

5. Poproś o sprawdzenie opinii w Google

Poproś o sprawdzenie opinii w Google
Poproś o sprawdzenie opinii w Google

Powody zgłoszenia naruszenie zasad

Według Google, poniższe tematy są oparte na jego warunkach użytkownika. Dlatego jeśli zauważysz przegląd, który należy do jednej z tych kategorii, Twój zespół może poprosić o usunięcie tej treści.

 1. Treści nie na temat: Google chce upewnić się, że użytkownicy otrzymują dokładne informacje o Twojej firmie. Tak więc, jeśli widzisz komentarze, które nie dotyczą Twojej organizacji lub doświadczenia klienta, powinieneś oznaczyć te recenzje dla Google do usunięcia.
 2. Spam: Niektóre firmy mogą świadczyć usługi, które są nielegalne lub wcale nie są prawdziwe. Google podaje to, zakazując użytkownikom publikowania recenzji zawierających linki do stron internetowych lub adresów e-mail spełniających kryteria spamu. Obejmuje to również zdjęcia promujące produkty lub oferty specjalne.
 3. Konflikty interesów: Google chce, aby jego recenzje były jak najbardziej obiektywne. Dlatego nie możesz opublikować recenzji firmy, którą posiadasz lub pracujesz. Nie możesz również opublikować recenzji swojego konkurenta, ponieważ pozwoliłoby to manipulować ich oceną na twoją korzyść.
 4. Wulgaryzmy: Google usunie wszelkie treści, które uważa za „nieprzyzwoite, wulgarne lub obraźliwe”. Usunie również recenzje grożące lub zawierają uwłaczające komentarze. Jeśli natkniesz się na takie recenzje, pamiętaj o natychmiastowym oznaczeniu ich, aby chronić wizerunek Twojej marki.
 5. Dręczenie lub nękanie: Pozostawienie negatywnego przeglądu można uznać za zastraszanie lub nękanie, jeśli obejmuje ataki na konkretną osobę, takie jak właściciel firmy, pracownicy, klienci lub podmioty stowarzyszone. W niektórych przypadkach tego rodzaju recenzje mogą być grożące i prowadzić do poważnych konsekwencji dla recenzenta.
 6. Dyskryminacja lub szerzenie nienawiści: Jeśli recenzja zawiera szkodliwy język na temat osoby lub grupy na podstawie jej tożsamości, Google rozważa tę dyskryminację lub mowę nienawiści. Tego rodzaju recenzje są podstawą do usuwania przez Google lub właściciela firmy, który zgłasza recenzję.
 7. Dane osobowe: Recenzję Google można oznaczyć lub zgłosić, jeśli zawiera dane osobowe, takie jak adres lub numer telefonu. Nie musi to dotyczyć tylko pracowników tego biznesu, ale każdego, kogo informacje mogą być zawarte w przeglądzie.

Czy są przeciwskazania do zgłaszania weryfikacji recenzji Google?

Jak można się domyślić, ten proces jest powolny i nie gwarantuje usunięcia recenzji. Nawet jeśli Google zdecyduje się ją usunąć, nie ma pewności, kiedy to się faktycznie stanie. W tym czasie Twoja firma może stracić tysiące klientów, jeśli czekasz, aż Google zajmie się problemem.

Innym istotnym utrudnieniem jest to, że Google nie usunie recenzji, tylko dlatego, że jest negatywna. Celem opinii Google jest dostarczanie użytkownikom bezstronnej informacji na podstawie doświadczeń innych klientów. Jeśli te doświadczenia są złe, Google chce, aby użytkownicy byli o nich świadomi. Jeśli więc jesteś niezadowolony z opinii klienta, szanse na usunięcie nie są po Twojej stronie.

Sposoby radzenia sobie z opiniami Google

Odpowiedz na opinię klienta

Najskuteczniejszym sposobem na poradzenie sobie z negatywną opinią klienta jest odpowiedzenie na nią. Jeśli Twój zespół popełnił błąd, który spowodował negatywną opinię, szczere przeprosiny mogą wiele zmienić w postrzeganiu Twojej marki przez potencjalnych klientów. Jeśli jest to pozytywna opinia, doceniająca odpowiedź również ma znaczenie. Pamiętaj, że te opinie są publiczne zarówno dla klienta, jak i dla Twojej firmy, a klienci nie chcą wyglądać na złoczyńców, gdy Twój zespół odpowiada pod spodem uprzejmą wiadomością.

Poproś klienta o usunięcie opinii

W przypadku, gdy Twój zespół dobrze poradzi sobie z negatywną opinią i naprawi błąd wobec klienta, może się zdarzyć, że klient i tak zdecyduje się zostawić opinię. W końcu sprawa jest zamknięta, a inni użytkownicy zobaczą tę opinię jako przykład świetnej obsługi klienta.

Chociaż takie podejście jest miłe, może nadal istnieć szansa na usunięcie opinii, jeśli podejdziesz do klienta w cywilizowany sposób i poprosisz go o jej usunięcie.

Rozwiąż problem klienta

To może wydawać się oczywiste, ale klienci często zostawiają negatywne opinie, ponieważ ich pierwotna potrzeba związana z Twoją firmą nigdy nie została spełniona. Na przykład możesz cenić obsługę klienta w restauracji, ale nie lubić serwowanego tam jedzenia. Mimo że Twój problem — żartobliwie mówiąc — nie dotyczy personelu restauracji, Twoja opinia i tak jest traktowana tak samo.

Podążaj za klientami

Jedno z często przytaczanych statystyk przez ekspertów od obsługi klienta mówi, że 85% klientów uważa, że opinie starsze niż trzy miesiące są nieaktualne. Jednak ta statystyka pomija fakt, że te starsze opinie nadal są wliczane do ogólnej oceny Twojej firmy na Google. Ta ocena jest niezwykle ważna, ponieważ 52% klientów nie dokona zakupu w firmie, która ma ocenę niższą niż 4 gwiazdki.

Potwierdź, że opinia dotyczy Twojej firmy

Łatwo jest pomylić nazwę firmy, kliknąć niewłaściwy link lub po prostu zapomnieć nazwę firmy, dla której zostawiasz opinię. Oznacza to jednak, że to na właścicielu firmy spoczywa obowiązek weryfikacji, czy opinia rzeczywiście dotyczy jego przedsiębiorstwa. Jest to świetny przykład posiadania możliwości usunięcia nieistotnej opinii, ale wybrania wykorzystania jej jako okazji marketingowej i przyciągnięcia nowych klientów.

Uwierzytelnij opinię

Niestety, niektóre osoby piszą fałszywe opinie, aby sabotować biznes swoich konkurentów. Trudno to zauważyć, a jeszcze trudniej udowodnić, ale jeśli masz historię konfliktów z nieprzyjaznym konkurentem, możesz podjąć działania i oznaczyć opinię jako nieodpowiednią.

Artykuł uaktualniony 2 miesiące

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

2 Comments

 1. W teorii można usunąć, ale w praktyce to nie takie proste. Znam przypadek, w którym zgłoszenie nic nie dało, właściciel wizytówki odpuścił temat bo stwierdził, że jedna negatywna opinia w marginalnym stopniu rzutuje na jego renomę.

  Myślę, że łatwiej jest jak komentarz pochodzi ze spamowego konta, opinię z realnego konta znaczenie ciężej usunąć.

  • Marcin Kordowski pisze:

   W odpowiedzi na Państwa komentarz, pragnę podkreślić, jak zaznaczono w artykule, nie jest naszym celem usuwanie autentycznych recenzji. Nie da się, a przede wszystkim nie powinno się eliminować szczerych opinii. Nasze działania skupiają się na identyfikowaniu i korygowaniu fałszywych, niezgodnych z faktami recenzji. Przykładowo, w przypadku klienta z Rumunii, kwestionowane były fałszywe komentarze dotyczące udziału w szkoleniach, które po weryfikacji okazały się pochodzić od osób nieuczestniczących w tych kursach. Zgłoszenie i udokumentowanie tej nieścisłości pozwoliło na zdyskwalifikowanie nieprawdziwych opinii, a następnie na ich usunięcie przez Google Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *