Infografika

Infografika

Infografika

Infografika może być niezwykle skutecznym sposobem wyświetlania informacji odbiorcom Twoich produktów i usług.

Jest kilka zasad, które warto zastosować w trakcie projektowania infografik. Zarówno infografiki edukacyjne, informacyjne czy sprzedażowe powinny zachowywać te zasady by spełniać zarówno cele te wizualne jaki sprzedażowe.

Wspomniane praktyki zebrałem, aby pomóc zarówno projektantom, jak i osobom niebędącym projektantami. Pomogą one w zachowaniu ustrukturyzowanego planu .

Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć jakie są i jak stosować te wybrane najlepsze praktyki. Infografiki, których potrzebuje Twoja firma, powinny spełniać te zasady.

Infografika najważniejsze dobre praktyki

Zawsze możesz zamówić infografikę u nas

Zostaw dane my odezwiemy się do Ciebie. Infografiki nawet o 200 zł netto za sztukę.

Infografika skup się na jednym temacie

Infografika nie jest dobrym, miejscem na bardzo rozbudowane dane. Zbyt rozbudowane dane mogą zniweczyć osiągniecie planowanego efektu wow.

Istnieją dedykowane typy contentu, które służą prezentowaniu bardziej rozbudowanych analiz i dużych porcji danych. Są to między innymi, raporty, ebooki i whitepaper.

Poniżej przykład jednej z naszych infografik, która spełnia ten warunek. W kilku prostych krokach przedstawiona została krótka historia systemów CRM.

CRM a brief story infografika
CRM a brief story infografika

Dzięki prostocie i wyraźnym przedstawieniu kolejnych etapów, oglądający użytkownik bez problemu zrozumie poszczególne z nich.

Prosta struktura, plus prosta symbolika może służyć jako wzór.

Za każdym razem, gdy zaczynasz pracę nad nową infografiką dla swojej firmy, musisz zdecydować o głównym temacie i nie rozpraszać się na tematy poboczne. Infografika powinna być w punkt!

Jak wybrać temat infografiki?

Wybór tematu infografiki może wydawać się niełatwy. Które tematy mogłyby zainteresować i nakłonić do działań docelowych odbiorców?

Skup się na tematach, które są interesujące dla odbiorców. W ten sposób przyciągasz potencjalnych klientów i możesz zaangażować ich na tyle by stali się Twoimi klientami.

Oto przykład tematu infografiki, który dobrze pasuje do firm oferujących usługi marketingu cyfrowego lub wideo:

Wybieramy CRM infografika
Wybieramy CRM infografika

Cała infografika skupia się na przekazaniu informacji jakie sa potrzebne przed podjęciem decyzji jaki CRM wybrać. Dzięki temu, że są zwięzłe i spójne informacja jest łatwa do przyswojenia.

Warto przy wyborze tematów skorzystać z analizy wykonywanych w SEO. Analiza słów kluczowych pozwoli Ci sprecyzować język i kontekst Twojej infografiki. Mogą Ci pomóc narzędzia do analizy słów kluczowych.

Infografika: Pozwól swoim wizualizacjom mówić

Jest to jedna z najważniejszych zasad jakie powinieneś stosować w zakresie infografiki o jakich pisze w tym artykule. W końcu czym jest infografika bez wizualizacji? A jeśli jest coś, czym nie powinna być Twoja infografika, to tekst.

Z definicji infografika to informacja graficzna. Musi zawierać elementy graficzne uzupełnione o teksty i dane.

Musisz zaplanować infografikę tak by miała ona sens nawet po usunięciu większości tekstu. W takim projekcie tekst powinien być tylko dodatkiem wspierającym przekaz.

Infografika wizualizacja danych
Infografika wizualizacja danych

Infografika, która prezentuje spójne wizualizacje z tematem, podwyższa poziom przystępności wizualizacji. Warto opierać się na popularnych symbolach, które dodatkowo pomagają zobrazować przedstawione informacje.

Zdjęcia z realnymi postaciami dodatkowo zwiększają wiarygodność i przystępność danych. Należy również pamiętać o spójności. Spójne wizualizacje gwarantują spójność odbioru.

Jakie rodzaje wizualizacji powinna zawierać Twoja infografika?

Podczas tworzenia infografiki, szczególnie podczas korzystania z narzędzia do projektowania infografiki, masz wiele opcjonalnych elementów graficznych:

  • Różne typy tekstu: podtytuł, fragment tekstu, cytat, wezwanie do działania i wiele innych.
  • Statystyki i liczby, w tym różne sposoby przedstawiania wartości procentowych i wielowymiarowych danych.
  • Podstawowe elementy graficzne, takie jak ikony, bąbelki tekstowe, diagramy, kształty i inne.
  • Możesz dodać fotografie, jeśli infografika jest odpowiednia dla tego rodzaju efektu wizualnego.
  • Twoja infografika powinna zawierać kombinację tych elementów.

Oto kilka przydatnych wskazówek, o których należy pamiętać przy wyborze typów wizualizacji:

  • Diagramy Venna porównują informacje, a wykresy kołowe i skumulowane mogą porównywać liczby.
  • Schematy blokowe to idealny sposób na zaprezentowanie hierarchii lub innych chronologicznych danych i informacji.
  • Wykresy liniowe i punktowe świetnie sobie radzą z wizualizacją danych o zdarzeniach, które miały miejsce w czasie.
Diagramy Venna
Diagramy Venna

Infografika: dopasuj treść infografiki do intencji czytelnika

Kiedy widzowie widzą Twoją infografikę po raz pierwszy, jak wygląda ścieżka, którą podążają analizując dane i informacje z infografiki? Czy śledzą infografikę we właściwej kolejności, czy też Twoje informacje są rozrzucone i chaotyczne?

Musisz upewnić się, że ścieżka ma sens, i że ludzie wiedzą, w jakiej kolejności odczytywać twoje dane i informacje.

Można to zrobić na dwa sposoby: po pierwsze, możesz po prostu umieścić elementy we właściwej kolejności, lub po drugie, możesz użyć wizualizacji linii, strzałki lub innego wskaźnika, który fizycznie wskaże czytelnikowi, właściwą ścieżkę.

Zauważ, że w prezentowanych infografikach istnieją wyraźne oddzielenia między poszczególnymi sekcjami, które używają różnych kolorów lub odcieni tak by kapsułkować informacje, plus by je ułożyć w kolejności.

Pamiętaj, że użytkownik powinien mieć w najprostrzych sposób wskazaną kolejność. Nie bój się stosować banalnych symboli i metod, prowadź go za rękę i nie daj się zgubić.

Infografika czcionki

Wybór idealnej czcionki może być niezwykle trudny. Jest tak wiele opcji do wyboru! co brać pod uwagę.

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad wyborem czcionek, musisz najpierw zrozumieć, jakiego rodzaju czcionek należy unikać.

O ile nie używasz ich dużymi literami jako nagłówka, musisz trzymać się z dala od czcionek dekoracyjnych lub skryptowych, jeśli chodzi o projektowanie infografiki.

Wiele elementów infografik tekstowych ma mniejszy rozmiar, ponieważ większy nacisk kładziony jest na elementy wizualne, dlatego skomplikowane typy czcionek mogą być trudne do odczytania. Dlatego nie rekomenduje ich w infografikach.

Infografika schemat kolorów

Po znalezieniu idealnej kombinacji czcionek do infografiki nadszedł czas, aby wybrać schemat kolorów. Jest tak wiele opcji, jeśli chodzi o dobrą kolorystykę infografiki, że wybór nie jest łatwy. Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że maksymalnie 2-3 kolory powinny się znajdować w palecie danej infografiki.

Jeśli chodzi o kolory, istnieje kilka wyjątków. Jeśli używasz kolorów o spektrum, takich jak tęcza lub zakres odcieni jednego koloru, bardziej akceptowalne jest tworzenie wielokolorowej infografiki.

Użyj marki swojej firmy.

Jeśli nic innego nie przychodzi Ci do głowy, po prostu trzymaj się kolorów związanych z Twoim brandem.

Jest to świetny sposób na dopasowanie stylu do kolorystyki Twojej marki i infografiki budując jednocześnie rozpoznawalne infografiki oraz wzmacniając siłę brandu.

Jeśli Twoje logo ma tylko jeden kolor główny, możesz znaleźć kolor uzupełniający lub rozważyć użycie ciemniejszych / jaśniejszych odcieni tego koloru.

Dopasuj kolory do treści

O czym jest twoja infografika? Czy potrafisz wyciągnąć kolory z elementów wizualnych lub tematu, którego używasz? Ta metoda może Ci pomóc.

Dobrym przykładem może być tematyka ekologiczna. Ponieważ jest to temat powiązana z kolorem zielonym. Możemy użyć zestawu w kolorze zielonym.

Skup się na odbiorcach

Jednym z problemów wielu marketerów jest próba zaprojektowania infografiki z myślą o wszystkich odbiorcach. Niestety cos co jest dla wszystkich jest dla nikogo. Obniża to jakość zawartości i zmniejsza zaufanie.

Jeśli chcesz by infografika odniosła sukces, musisz rozpocząć proces projektowania z myślą o określonej grupie odbiorców. Do kogo starasz się dotrzeć? Jakie problemy mają ci klienci? Jakich rozwiązań potrzebują? Jak połączyć problemy i rozwiązania i odpowiednio je opakować? Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci zbudować odpowiednią strategię.

Hierarchia informacji

Warto skonstruować odpowiednio strukturę informacji. Podobnie jak w przypadku struktury artykułu, podobnie i w przypadku infografiki informacje powinny mieć ustaloną strukturę. Zachowaj tytuły, uwypuklaj kluczowe dane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *