Na co zwrócić uwagę przy łączeniu serwisów?

Jak często zdarza się wam uczestniczyć w procesie połączenia dwu serwisów? Jak wykonać cały proces by nie stracić dotychczasowych parametrów ruchu, połączyć treści tak by wygenerowały więcej niż naturalną sumę ruch jednego i drugiego serwisu?

Cały proces składa się z kilku punktów, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

Parametry SEO serwisu

Przed podjęciem decyzji o zakupie, przejęciu domeny wraz z cała zawartością serwisu ,warto sprawdzić parametry SEO. Pierwszy i najważniejszy z nich to czy strona, serwis była ukarana przez Google filtrem ręcznym lub algorytmicznym. Te dane możemy wyciągnąć z Analyticsa oraz Search Console. W przypadku jakiegokolwiek filtra zauważalne są gwałtowne spadki w ruchu organicznym.


Nie da się ukryć, że dany spadek spowodowany jest utratą widoczności w wynikach organicznych wyszukiwarki. Filtr można potwierdzić w Search Console Google. Jeśli stare wiadomości nie zostały usunięte będziemy widzieć informacje przesłane do nas z zespołu odpowiedzialnego za jakość wyników organicznych. Komunikat taki składa się z informacji o tym, że podjęte zostały dziania ręczne w stosunku do naszej strony.

Kolejne ważne parametry to ilość domen linkujących do danego serwisu oraz ilość linków prowadzących do serwisu. Ten parametr pozwoli nam ocenić jakość działań SEO. Ważne jest by profil linkowania był wysokiej jakości i wyglądał na naturalny. Więcej na temat naturalności profilu linkowania w oddzielnym artykule. Ostatni element, który warto wziąć pod uwagę jest wiek domeny. Im starsza domena tym lepiej.

Struktura serwisu

Przed zakupem warto sprawdzić strukturę serwisu. W ramach struktury wypisujemy typy stron dostępne w serwisie. Przykładowymi typami stron w typowym sklepie są: strona główna, listy produktów w kategorii, listy produktów producenta, strony produktów, strony specjalne takie jak regulamin, kontakt o firmie. Warto zbudować mapę tej struktur.

Mapę uzupełniamy o strukturę linkowania wewnętrznego. Proste obliczenie ilości linków prowadzących do danych typów stron, wskaże nam estymowaną wartość poszczególnych typów. Umiejętne manipulowanie rozkładem linkowania wewnętrznego pozwoli nam sterować widocznością poszczególnych części serwisu. Szczególnie przydatne jest to gdy wiemy jakie grupy słów kluczowych generują nam wyższą konwersję.

Analiza słów kluczowych i widoczności

Kolejnym krokiem jest analiza słów kluczowych i widoczności. Do przygotowanej listy grup przygotowujemy pogrupowane listy słów kluczowych. Idąc tropem sklepu internetowego, tworzymy grupy kategoria, producent, nazwa produktu, producent+kategoria, słowa ogólne, produkt + opinia. Na podstawie słów kluczowych analizujemy widoczność serwisu. Badamy pozycje poszczególnych grup. Analizujemy ruch w serwisie. Im średnie pozycje są wyższe tym zakup podniesie nam szansę na zwiększenie widoczności serwisu.

Porównanie struktury

Ostatni etap to porównanie struktury naszego serwisu ze strukturą kupowanego. Warto zastanowić się, która z domen pozostanie, a którą przekierujemy. Myślę, że warto przy podejmowaniu decyzji wziąć pod uwagę wiek domeny oraz ilość ruchu generowanego przez słowa brandowe i generowane przez kanał direct w Analytics. Te dwa parametry w prosty sposób określają nam znajomość marki w Internecie. Warto też zwrócić uwagę na to w, którym z serwisów mamy więcej treści i gdzie ta treść jest bardziej unikalna. Na nasze potrzeby zdecydowaliśmy się na przekierowanie naszego serwisu na nowy. Decyzja podjęta ze względu na rozpoznawalność brandu oraz na wiek domeny.

20 % starego serwisu nie ma odpowiedników w nowym. Reprezentowane jest to przez bloga i artykuły specjalistyczne. Pozostała część jest spójna. Stary serwis ma średnio o 400 znaków więcej w stronach produktów. Nowy ma o 300 opinii więcej niż stary. Do przygotowania zostaje dokładna mapa adresów do przekierowania. Wszystkie adresy mające odpowiedniki w obu serwisach przekierowujemy 1 do 1 przekierowaniem 301. Elementy nie posiadające odpowiedników(blog) tworzymy i przekierowujemy. Nadmiar treści dodajemy w nowym serwisie.  

Po połączeniu serwisów ruch generowany przez serwis powinien być równy sumie ruch direct obydwu serwisów, sumie ruchu referral, 150% większym ruchu organicznym na bloga i 210% zwiększonym ruchu na produkty i kategorie. Średnia wartość pozycji wzrosła o 20%. podany przykład jest fikcyjny nie mniej oparty na przykładach z życia. Więcej problemów przysparzają nam połączenie serwisów o różnych konstrukcjach. W przypadkach połączenia serwisów o strukturach różniących się w ponad 50% ryzyko utraty ruchu i parametrów gwałtowanie rośnie. Dodatkowo wymaga to większego wysiłku intelektualnego i nakładów pracy. W takich przypadkach warto skonsultować połączenie serwisu ze specjalistą SEO.

Optymalizacja dwustronna

Ostatnim etapem który warto dodać jako obowiązkowy jest oczyszczenie struktury i optymalizowanie zarówno docelowego jak i przekierowanego serwisu. Ten ostatni punkt oddaje na podstawie wymiany doświadczeń z moimi współpracownikami. Wygląda na to, że dwa zoptymalizowane serwisy dają bardzo duże prawdopodobieństwo multiplikowania wyniku. W takim przypadki 2+2 może dać nam wynik 6. W przypadku łączenia dwu nie zoptymalizowanych serwisów, 2+ 2 może dać nam 1. Pochodną tego punktu jest wniosek mówiący o tym, że poziom zoptymalizowania serwisu powinien mieć wpływ na cenę zakupu. Nie zoptymalizowany serwis może być również zagrożeniem, którego nie można zlekceważyć.

Narzędzia przydatne w procesie łączenia serwisów

Listowanie przydatnych narzędzi rozpocznę od zupełnie darmowego a mianowicie Google Search Console, które jest w stanie wskazać nam błędy widoczność serwisu. Niestety nie jest to narzędzie które działa w czasie rzeczywistym. Stąd lepszymi rozwiązaniami będę Screaming Frog i Ryte.com. Narzędzia te działają w czasie rzeczywistym.

Digital Consultant Marcin Kordowski > Optymalizacja > Na co zwrócić uwagę przy łączeniu serwisów?