Sztuczna Inteligencja i Bot

Sztuczna Inteligencja i Bot

Sztuczna Inteligencja i Bot

Oceń Nas post

Natura bota.

Chatbot (chat robot) to program będący w stanie wykorzystując język naturalny rozmawiać z użytkownikiem rozumiejąc jego intencje i udzielać odpowiedzi według zdefiniowanych specyficznych reguł biznesowych.
Interakcje z chatbot’ami realizujemy zarówno poprzez komunikatory osadzone na platformach social media, stronach internetowych jak też via sms. Poza prostymi algorytmami pozwalającymi chatbot’om porozumiewać się z nami, jako standard wspierający ich pracę pojawia się sztuczna inteligencja (Artificial Inteligence), dzięki czemu coraz częściej narzędzia te są w stanie zrozumieć kontekst rozmowy.

Alexa i Siri, bot

Pisząc rozmowy, mam tu na myśli interfejs konwersacyjny pozwalający na posługiwanie się tekstem zarówno pisanym, jak i mówionym. Alexa i Siri są tego najlepszymi przykładami.
Zbudowane do różnych celów mają wpisane pośród podstawowych zadań nadawanie konwersacji ludzkiego wymiaru. Czym bardziej jest on odczuwalny, tym bardziej konwersacja staje się osobista i tym bardziej jesteśmy skłonni do skorzystania z oferty podsuwanej przez bota. Wysoce nasycone sztuczną inteligencją boty zbierają i analizują w trakcie rozmowy wszystkie możliwe dane wykorzystując je następnie do jeszcze głębszej personalizacji przekazu.

To ja bot. Porozmawiajmy.

Zapewne niektórzy z nas na swoich urządzeniach mobilnych posiadają całkiem już przyzwoitą kolekcję inteligentnych botów. Doradcy, coach’e, inteligentne portfele, bankierzy, fit-managerowie – grupy narzędzi potrafiących poprzez interakcję za pomocą klawiatury, piktogramów głosu i gestów całkiem sprawnie komunikować się z otoczeniem.
Zrobiłem niedawno mały przegląd botów mieszkających na moim smartfonie (iOS) konstatując z przyjemnością, iż większość z nich służy mi dzielnie, na co dzień. Te zaś, które z różnych względów nie są wykorzystywane, pozostają na urządzeniu, ponieważ z ciekawością śledzę ich rozwój. Uroczym na swój sposób narzędziem okazał się Luka.  Jeden z pierwszych pozyskanych poprzez App Store i zarazem jeden z najciekawszych. W jego przypadku należałoby w zasadzie powiedzieć kilka botów (12) w jednym.

Typowe zastosowania bota

Mobile czat 1

Pomocny w codziennych, podstawowych sytuacjach takich jak wyszukanie knajpy, informacji o pogodzie, okazji inwestycyjnych, odpowiedzi na pytania niemożliwe. Zaopiniuje wybór marynarki, podeśle zdjęcie nowego modelu ferrari, video z imprezy sportowej, notowania NIKKEI. Jeśli się nudzisz, uraczy Cię quizem, zagadką lub dowcipem. Jednym słowem – ‘wszechstronny’.
Pozytywnym jest fakt, że Luka jest w stanie analizować naprawdę szerokie spektrum wyrażeń i kontekstów. Słowa, którymi komunikujemy się z botem nie muszą określać dokładnie zagadnienia, co do którego oczekujemy odpowiedzi. Można po prostu napisać: ‘Jestem głodny’, ‘Mam kaca’, ‘Wszystko jest do d…’ a usłużny chatbot o ile nie skieruje użytkownika do innego bota, który będzie mógł pomóc, to z pewnością udzieli (ciekawej) odpowiedzi.

Finanse i medycyna.

Nie mniej interesującym, choć mocno sprofilowanym finansowo jest Digit.  Autorzy narzędzia twierdzą, że co prawda bot nie uczyni Cię bogatym, ale z pewnością wykształci umiejętność oszczędzania. Zmyślna koncepcja, dzięki której użytkownicy mający problemy z oszczędzaniem będą mogli zdać się na podpowiedzi sztucznej inteligencji zaszytej w bocie. Artificial Inteligence wspierająca decyzje narzędzia nie tylko zasugeruje postępowanie, ale także, (jeśli damy jej dostęp do naszego konta…) poczyni stosowne alokacje.

Mobile czat 2
Mobile czat 3

Nie należy się zanadto obawiać konsekwencji działania bota, jako że będzie zarządzał bardzo niewielkimi kwotami w przedziale 2-17USD. Wszystkie decyzje podejmowane przez narzędzie realizowane będą w oparciu o analizę wpływów, kosztów obciążających nasze konto, obecnego stanu środków, przyzwyczajeń zakupowych, itp.
Poza systematycznym gospodarowaniem naszymi środkami, bot będzie w stanie wykonać inne bankowe operacje, jeśli zostanie o to poproszony.

HealthTap: Ten bazujący na Facebook’u  bot jest pierwszą typową platformą medyczną. W założeniu, (co warto podkreślić) narzędzie miało być źródłem profesjonalnej i bezpłatnej wiedzy medycznej dostarczanej szybko i globalnie via FB Messenger. Według twórców podejście takie może stać się poważnym przyczynkiem do edukacji i pomocy medycznej osobom mniej zamożnym oraz obywatelom trzeciego świata. Czy szczytne założenia zostaną zrealizowane? Nie wiadomo. Wiadomo jednak, że Artificial Inteligence bota operuje na bazie danych tworzonej na bieżąco przez współpracujących lekarzy. Aby uzyskać ‘poradę’ należy zapoznać bota z objawami choroby. W przypadku, gdy odpowiedź lub porada nie mogą być udzielone, kwestia zostanie przekierowana do jednego ze 100 tysięcy kooperujących z HealthTap lekarzy.

Gdzie jesteśmy?

Niezależnie jednak od formuły – czy jest to biznesowy software będący elementem większej układanki UX, czy też zupełnie cywilna apka, mająca w swym założeniu bawić, pomagać, wspierać boty stają się coraz bardziej zaawansowane i interesujące. Stały się częściej wykorzystywanym kanałem komunikacyjnym niż social media. Dzięki nim łatwiej, szybciej i skuteczniej odbywa się proces konwersji, ale też budowa i utrzymywanie relacji w grupach docelowych oraz ich trakcja.

Boty pomagają w szybkim zdobywaniu informacji i optymalizacji kosztów serwisu. Powoli ograniczamy tradycyjne zasoby działów call center, telemarketingu i sprzedaży na rzecz botów. Wprowadzamy sztuczną inteligencję w postaci coraz sprawniejszych narzędzi komunikujących się zarówno poprzez strony www, social media, jak i aplikacje mobilne. Kierunek rozwoju wydaje się więc jasny.
Źródła zdjęć według kolejności w tekście: https://luka.ai, https://www.macworld.com, https://bots.solutions.

Artykuł uaktualniony 12 miesięcy

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *