Google Search Console

TECHNOLOGY COMMUNICATION INTERNET AND SEO CONCEPT

W czym może mi pomóc Google Search Console?

GSC jest jednym wielu darmowych narzędzi dostarczanych przez Google. Jest to dedykowane Webmasterom narzędzie, w którym możemy analizować dane dotyczące naszej strony. Główną zaletą Google Search Console, dawniej nazywanego Google Webmaster Tools, jest to, że jest to jedyne narzędzie poprzez, które Google komunikuje się z właścicielami stron internetowych. Komunikacja opiera się na udostępnianiu wielu danych dotyczących strony technicznej jak i analityczne jak również umożliwia zgłaszanie stron do indeksu Google, zgłaszanie niechcianych linków, zgłaszanie stron spamerskich i kilku jeszcze innych.

Przegląd przydatnych funkcji chciałbym zacząć od podstawowej funkcji czyli zgłaszanie stron do indeksu Google.

Najnowsza wersja

Od niedawna możemy korzystać z najnowszej wersji Google Search Console, w której mamy zmieniony wygląd i inną strukturę prezentowanych raportów. Menu nie zmieniło się mamy do dyspozycji lewe menu główne z wylistowanymi raportami. Znacząco na plus zmienił się widok głównego dashboard’u(Przegląd). Przypomina on te z Google Analytics i Google Ads.

Rozpocznę od najważniejszego raportu z mojego punktu widzenia a mianowicie Raportu Skuteczności.

Raportu Skuteczności

Raport skuteczności jest znakomitym darmowym źródłem informacji na temat widoczności naszego serwisu w wynikach Google. W pierwszym widoku wyeksponowane został cztery główne parametry kliki, impresje CTR i średnią pozycję.

Do dyspozycji mamy kilka zakładek, w których mamy dostęp do:

 • Zapytań
 • Stron, URL
 • Kraje
 • Urządzenia
 • Wygląd w wyszukiwarce

W każdej z zakładek możemy odfiltrować dane w kilku wymiarach:

 • Czas, w najnowszej wersji 16 miesięcy wstecz
 • Typ wyszukiwania: sieć, grafika i video
 • Zapytań, Stron, URL, Kraje, Urządzenia, Wygląd w wyszukiwarce

Ciekawostki dotyczące raportu

 1. Jeśli analizujesz dane dotyczące wyświetleń pozycji i CTR warto filtrować dane z danego kraju np.: w przypadku Hiszpanii ma to olbrzymie znaczenie gdyż wykluczamy wszystkie hiszpańskojęzyczne kraję co automatycznie zmienia nam dane. Usuwa zaburzające jakość danych wyświetlenia z Meksyku czy Argentyny. W innych krajach też warto tę zasadę zastosować.
 2. Dane, które są wyświetlane na temat zapytań pokazują średnią pozycję dla zalogowanych i dla niezalogowanych. Stąd różnice pomiędzy takimi narzędziami jak Senuto.com czy ahrefs.com a GSC. Senuto pokazuje dane dla zapytań incognito. Można to zauważyć gdy startujesz z nową domeną GSC wykrywa nasze zapytania wykonane dla domeny np: site:mojadomena.pl i zlicza kliknięcia w linki z wylistowanych stron.
 3. Jeśli masz domenę z silnym brandem i zastanawiasz się nad tym jak znaleźć dane na temat ilości zapytań na słowo brandowe to w raporcie Skuteczności znajdziesz na to odpowiedź. Warunek jaki musi być spełniony to średnia pozycja musi być równa 1. Ilość impresji będzie najdokładniejszą wartością opisującą ilość zapytań na dane słowo kluczowe. Pisze tu o zapytaniach brandowych, ponieważ w ich przypadku ilość impresji jest najbliższa rzeczywistej ilości zapytań. Jeśli warunek pozycji jest spełniony na inne frazy to też ta zasada ich dotyczy.
 4. Na pytanie skąd wziąć dane na temat skąd wziąć dane na temat ruchu brandowego i niebrandowego to jedynym znanym miejscem jest GSC i raport skuteczności. Najprościej jest ściągnąć dane dotyczące zapytań i na ich podstawie np. w Excelu odfiltrować parametry słów brandowych od nie brandowych i zrzutować proporcję na sesje z GA. Dzięki temu będziemy mieli estymowaną wartość brand versus non-brand
Raport skuteczności

Nowe funkcjonalności GSC

Raport prędkości strony

Jedną z pierwszych planowanych funkcjonalności, jaką Google planuje dodać do GSC jest raport czasu ładowania się strony. Jest on dostępny w Google Analytics.

Wielce prawdopodobne jest to, że będzie to pełen raport uwzględniający wszystkie dostępne URL strony. Więcej dowiemy się niebawem. Jestem ciekawy czy ta funkcjonalność rzeczywiście jest w stanie wprowadzić realne udogodnienia w codziennej pracy. Raport na moim koncie pojawił się 10-09-2019. W raporcie jak narazie otrzymujemy informacje na temat uśrednionej oceny naszej strony podzielony na trzy opcje. Te opcje to powolne, średnio i szybko ładujące się strony.

Obecnie raport wygląda tak:

Raport prędkości strony Google Search Console
Raport prędkości strony

Artykuły AMP

Wydaje się to dość oczywiste, że kolejnym etapem będzie dodanie raportów poświęconych wydajności artykułów AMP. Tak właśnie się dzieje obecnie są dostępne bardzo ciekawe i przydatne raporty o AMP.

Google Discover Performance

Właściciele witryn wkrótce będą mogli przeanalizować skuteczność swoich stron w Google Discovery. Jest to sekcja wyświetlana pod polem wyszukiwania na stronie głównej Google na urządzeniach mobilnych.

Według JR Oakes, jest to już dostępne, ale nie zawiera jeszcze żadnych danych.

Raport o treści skierowanej do dzieci

W Search Console dodano raport dla stron oznaczonych jako przeznaczone dla dzieci. JR Oakes potwierdza, że ten raport jest już dostępny.

Rozszerzona obsługa danych strukturalnych / kart rozszerzonych

Według ustaleń Oakes Search Console może wkrótce dodatkowo zgłaszać następujące typy danych strukturalnych: Courses, Events, How-to, Jobs, Movies, Recipes, Amp-Articles, Lenslets, Local Business, FAQ, Articles, Lists, Breadcrumbs, Jobs, Additional: Factcheck, Q/A, Product

Opt-Out of Google Search Sections

Korzystając z Search Console, właściciele witryn będą mogli usunąć swoją stronę z Shopping, Flights, Hotels, and Local.

Poprzednia wersja:

Jak dodać stronę do Google?

Początkujący właściciele blogów, stron i specjaliści zadają sobie pytanie „co zrobić by znaleźć się w Google?” Jest wiele sposobów i warunków które muszą być spełnionych by to się stałoPierwszym i kluczowym warunkiem jest to by nasza strona nie blokowała dostępu do siebie robotom Google. Drugim warunkiem jest to że roboty Google przed dodaniem naszej strony do indeksu muszą odwiedzić naszą stronie i zebrać wszystkie potrzebne informacje o naszej stronie. Odwiedziny mogą być wywołane poprzez zgłoszenie naszej strony do Google lub poprzez przekierowanie Google bota na naszą stronę poprzez link zewnętrzny do naszej strony ze strony zaindeksowanej w Google i odwiedzanej przez roboty. Wyjątkiem może być link z niezaindeksowanej stron, która ma ustawione parametry robots noindex, follow.

Zgłoszenie strony do indeksu gogle może odbywać się poprzez formularz dostępny pod adresem  lub jeśli chcemy dodać własny URL, to w Google Search Console w zakładce Indeksowanie -> Pobierz jako Google uzupełniamy pole i klikamy Popierz i zredenderuj.

Search console dodaj url

Po chwili oczekiwania pojawi się nam przycisk poproś o indeksację. Klikamy i po kilkunastu minutach nasza strona powinna znaleźć się w indeksie.

Inną metodą bardziej automatyczną jest indeksacja przez mapę witryny. Miejsce, w którym możemy zgłosić mapę witryny możemy znaleźć w Indeksowanie -> Mapa witryny. Mapa witryny jest plikiem generowanym na naszym serwerze. Plik sitemap.xml zawiera listę adresów URL naszej strony opisanych parametrami zgodnie z standardem dostępnym na stronie sitemaps.org. Sitemap dodajemy przez kliknięcie przycisku Dodaj/testuj mapę strony

Search console mapa witryny

Sitemap zgodnie ze standardem ma określone parametry jak również ilość URL zgłaszanych w jednym pliku. Z tego wynika że w Google Search Console możemy zgłosić więcej niż jeden plik. Taka sytuacja występuje w przypadku stron większych niż 50 000 URL. Ważne jest by nasza strona miała linki odnośniki na innych stronach. Ilość linków ich źródła można znaleść w GSC i w Ahrefs.

Więcej na ten temat Jak dodać stronę do Google

Czy Google Search Console ma przewagę nad innymi narzędziami SEO?

To jest dobre pytanie. Z wielu oczywistych przewag takich jak bycie narzędziem Google, co samo w sobie wiąże się z dostępnością do danych źródłowych o największej wiarygodności, to główną przewagą są dane dotyczące odsłon, klików, średniej pozycji dostępnych w zakładce Ruch związany z wyszukiwaniem -> Analityka wyszukiwania.

google search console analityka wyszukiwania

Mamy tu dostępne dane dotyczące kliknięć generowanych przez wyniki organiczne, wyświetleń CTR i pozycji. Dla początkujących specjalistów jak i doświadczonych jest to wystarczające narzędzie do analizy skuteczności działań SEO. Niestety pokazywane dane dotyczą ograniczonego czasu i nie uwzględniają danych starczych niż 90 dni. Poza tym dane za dłuższe okresy są samplowane, co powoduje, że nie odzwierciedlają w 100% faktycznych danych. Ominięcie tego problemu jest możliwe przez pobieranie danych w minimalnych przedziałach czasu.

Filtrowanie danych, zaimplementowanych w GSC, umożliwia nam analizę wielu przecięć. Szczególną uwagę warto zwrócić na filtry desktop/mobile wyniki w tych dwu obszarach często się różnią i mogą pomóc w działaniach optymalizacyjnych. Prezentacja naszego serwisu w wynikach wyszukiwania zarówno mobilnych jak i desktop wymaga odrębnego podejścia. Dane serwowane nam przez GSC umożliwiają weryfikację naszych działań.

Kolejnym filtrem, na który warto zwrócić uwagę jest filtr na kraje, jeśli prowadzimy lokalny biznes powinniśmy analizować dane odfiltrowane do kraju, do którego kierujemy nasze działania. Obecność w wynikach innych krajów, które nie są obsługiwane przez nas powinna być zminimalizowana. W projektach globalnych, w których mamy strony w Hiszpanii, i w regionie LATAM konieczne jest zminimalizowanie nieproduktywnych wyświetleń. Nasze wyniki powinny pojawiać się wyłącznie w krajach do których kierowana jest oferta. Wyniki .es nie powinny mieszać w wynikach .mx czy .ar.

Na koniec chciałbym podzielić się przemyśleniem o największej zalecie jaką jest to, że jest to jedyne źródło danych o ruchu generowanym przez słowa „niebrandowe”. Co prawda ciężko porównać parametr klik z GSC z użytkownikiem lub sesją z Google Analytics, jednak dla sprytnych analityków nie jest problemem wygenerowanie raportu ilości sesji wygenerowanych przez słowa „niebrandowe”i wielu innych pochodnych opartych na słowach “niebrandowych”.

Jak zgłosić niechciane linki?

Jeśli twoja analiza profilu linkowania wykazała nieprawidłowości i chciałbyś zgłosić adresu URL, które według Ciebie nie są zgodne z zasadami przyjętymi przez Google, możesz to zgłosić przez dodanie pliku w GSC lub zgłosić w formularzu dostępnym pod tym adresem.

Potencjalne powody jakie mogą być przyczyną zgłoszenia to:

 • Płatne linki
 • Prawa autorskie i inne kwestie prawne
 • Treści budzące zastrzeżenia
 • Informacje osobiste/prywatne
 • Złośliwe oprogramowanie
 • Wyłudzanie informacji
 • Inne

Przed podjęciem decyzji o zgłoszeniu warto dobrze się zastanowić i podjąć przemyślaną decyzję. Więcej informacji pomocnych przy podejmowaniu decyzji pod tym adresem

Innym przypadkiem jest zgłaszanie niechcianych linków do naszej strony. W takim przypadku musimy przygotować plik, w którym umieścimy listę adresów URL lub całe domeny. W pliku powinien zawierać następujące informacje

Jak widać proponowana jest prosta notacja. Proponowałbym skupić się na głębokim zastanowieniu się nad każdym adresem. Zgłaszanie spamu w tym przypadku jest ostatecznością. Warto na początku usunąć niechciane linki, ostatecznie jeśli nam się uda zgłaszamy je w tym raporcie.

Jak połączyć Search Console z Google Analytics?

Ciekawą opcją jest połączenie Google Search Console z Google Analytics. Połączenie może być dokonane jeśli w jednaj i drugiej usłudze mamy konto z uprawnieniami administracyjnymi. Połączenie jest prostą sprawą wystarczy zalogować się do Google Analytics i w zakładce Administracja -> Konto -> Usługa -> wszystkie usługi, wskazujemy prawidłowe konto Search Console i sprawa jest załatwiona. Od tego momentu widzimy część danych analitycznych w Analytics.

Polecam szkolenia seo dla zaawansowanych i początkujących!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *