Lokalne SEO

mobile seo 2021 i mobile first index w 2021
4.4/5 - (5 ocen)

Co to jest lokalne SEO, czyli pozycjonowanie lokalne stron?

Jeśli masz lokalny biznes, zdecydowanie warto zadbać o odpowiednią optymalizację pod kątem wyszukiwarek. Powyższe informacje powinny pomóc Ci zrozumieć czym jest Local SEO i jak ważne może być. Pamiętaj, że jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz wybrać swoją własną ścieżkę i dzielnie nią podążać!

Lokalne SEO to działania optymalizacyjne mające na celu zwiększenia ruchu, ilości potencjalnych klientów oraz świadomości marki dzięki wysokim pozycjom osiąganym dzięki wyszukiwaniu fraz lokalnych. Mówiąc o frazach lokalnych, mam na myśli, frazy, które powiązane są z geolokalizacją usług lub towarów oraz optymalizację profilu firmy w Google Moja Firma i budowanie odnośników „NAP”.

Dlaczego lokalne SEO jest ważne?

Na udowodnienie tezy, że lokalne SEO jest ważne, warto użyć statystyk. Szczególnie ważne dla lokalnych firm o zasięgu dzielnicy, miasta czy regionu.

Z danych Search Engine Roundtable wynika, że 46% wszystkich zapytań w Google kryje za sobą „lokalne intencje” użytkowników.

SEO Lokalne Z danych Search Engine Roundtable wynika, że 46% wszystkich zapytań w Google kryje za sobą „lokalne intencje” użytkowników.
Z danych Search Engine Roundtable wynika, że 46% wszystkich zapytań w Google kryje za sobą „lokalne intencje” użytkowników.

Z danych RankRanger wynika, że 29% wszystkich wyników Google SERP zawiera elementy z pakietu lokalnych wyników.

SEO lokalne Z danych RankRanger wynika, że 29% wszystkich wyników Google SERP zawiera elementy z pakietu lokalnych wyników.
Z danych RankRanger wynika, że 29% wszystkich wyników Google SERP zawiera elementy z pakietu lokalnych wyników.

Według Google, aż 76% konsumentów, którzy szukają czegoś lokalnego na swoim telefonie, odwiedza tego dnia sklep w okolicy.

SEO lokalne Według Google aż 76% konsumentów, którzy szukają czegoś lokalnego na swoim telefonie, odwiedza tego dnia sklep w okolicy.
Według Google aż 76% konsumentów, którzy szukają czegoś lokalnego na swoim telefonie, odwiedza tego dnia sklep w okolicy.

Jasne jest więc, że lokalne wyszukiwania stanowią ogromną część tortu SEO. Warto więc zajrzeć do dalszych akapitów tego artykułu, by poznać więcej szczegółów na temat Local SEO.

Jakie są główne czynniki wpływające na lokalne SEO

Na wysokim poziomie Lokalne SEO działa identycznie z nie lokalną wersją algorytmu Google.

Złota zasada Google działa tak, że jeśli ktoś wpisuje zapytanie, Google analizuje swój indeks, aby wyświetlić najlepsze wyniki dla zapytania dla danego użytkownika.

To, co sprawia, że lokalne SEO daje zmodyfikowane wyniki, to fakt, że Google używa innego zestawu parametrów rankingowych do nadania kolejności w lokalnych wynikach wyszukiwania.

Lokalne SEO skupia się na optymalizacji witryny internetowej w celu poprawy jej widoczności dla lokalnych zapytań w wyszukiwarkach. Istnieje kilka kluczowych czynników, które mają znaczący wpływ na pozycjonowanie lokalne:

 1. Optymalizacja Google Moja Firma (Google My Business): Kompletność profilu, dokładność informacji, zdjęcia i regularne aktualizacje są kluczowe.
 2. Recenzje i oceny: Liczba, jakość i świeżość recenzji wystawionych przez klientów w różnych serwisach, zwłaszcza w Google, mają duży wpływ.
 3. Optymalizacja na urządzenia mobilne: Wielu użytkowników korzysta z urządzeń mobilnych podczas wyszukiwania lokalnych usług, więc responsywność strony jest ważna.
 4. Lokalne linki zwrotne: Linki prowadzące do Twojej witryny z innych lokalnych, wiarygodnych źródeł pomagają w budowaniu autorytetu.
 5. Optymalizacja treści na stronie: Używanie lokalnych słów kluczowych, tworzenie treści związanych z lokalnym rynkiem oraz włączanie danych kontaktowych na każdej stronie.
 6. Cytaty (NAP): Konsekwencja w prezentowaniu nazwy firmy, adresu i numeru telefonu (NAP) w różnych katalogach i stronach internetowych jest kluczowa.
 7. Sygnały behawioralne: Jak użytkownicy zachowują się na Twojej stronie – na przykład czas spędzony na stronie, współczynnik odrzuceń czy klikalność w wynikach wyszukiwania.
 8. Bezpieczeństwo i dostępność strony: Dostępność witryny przez HTTPS i pewność, że jest ona łatwo dostępna dla robotów wyszukiwarek.
 9. Osobiste spersonalizowanie: W jakim stopniu wyniki wyszukiwania są dostosowywane na podstawie historii przeszukiwania użytkownika.
 10. Sygnały społecznościowe: Interakcje z profilem firmy w mediach społecznościowych, takie jak polubienia, udostępnienia czy komentarze.

Skupienie się na tych czynnikach pomoże poprawić widoczność dla lokalnych zapytań i przyciągnąć więcej klientów z określonego regionu.

Mapy Google, Pakiet map, Pakiet Lokalny

Optymalizacja w Mapach Google, często nazywana optymalizacją Pakietu Map czy Pakietu Lokalnego, skupia się na zwiększeniu widoczności firmy w lokalnych wynikach wyszukiwania Google. Kluczowym narzędziem jest tutaj konto w Google Moja Firma. Po pierwsze, należy dokładnie wypełnić wszystkie informacje w profilu, w tym adres, godziny otwarcia, opis i zdjęcia. Ważne jest, aby informacje były spójne we wszystkich źródłach online.

Gromadzenie pozytywnych recenzji od klientów i reagowanie na nie w sposób konstruktywny zwiększa zaufanie i autorytet. Ponadto warto jest regularnie publikować posty i aktualizować zdjęcia w profilu. Lokalne linkowanie oraz dbanie o to, by strona firmy była mobilnie responsywna i ładowała się szybko, także wpływa pozytywnie na ranking w Mapach Google. Ustalając strategię, nie zapomnij o lokalnych słowach kluczowych, które mogą przyciągnąć więcej potencjalnych klientów.

Pakiet map (znany również jako „Pakiet lokalny”) to zestaw 3 lokalnych wyników biznesowych… z mapą ich lokalizacji pobraną z Map Google.

SEO lokalne Mapy Google, Pakiet map, Pakiet Lokalny
Mapy Google, Pakiet map, Pakiet Lokalny


Na przykład, gdy wyszukujesz hasło „Restauracje Zamek Królewski Warszawa”, Google ma pakiet map na samej górze wyników.

SEO lokalne Google SERP – pakiet map
Google SERP – pakiet map

Jedna rzecz, na którą powinienem zwrócić uwagę: Google wyświetla nie tylko wyniki lokalne dla słów kluczowych zawierających określone miasto lub stan. Jeśli Google uzna, że ​​Twoje wyszukiwanie wymaga zestawu wyników lokalnych, pokaże Ci to… nawet jeśli słowo kluczowe nie jest wprost lokalne.

Na przykład, kiedy ostatnio szukałem hasła „weterynarz” w Warszawie, Google dał mi pakiet map w odpowiedzi.

image 1


Należy o tym pamiętać podczas badania słów kluczowych dla lokalnej firmy. Jeśli, chcesz przeprowadzić optymalizację pod kątem słów kluczowych „sklep + miasto”. Pamiętaj, że wielu przypadkach ogólne słowo kluczowe „sklep” bez lokalizacji może dać Ci większą liczbę użytkowników niż wersja „sklep + miasto”.

Profil Google Moja Firma

Kilka lat temu Moz przeprowadził „Badanie czynników rankingu lokalnego wyszukiwania”.

Badanie wykazało, że czynnikiem nr 1 w rankingu jest Twój profil Google Moja Firma.

Badanie czynników rankingu lokalnego wyszukiwania
Badanie czynników rankingu lokalnego wyszukiwania w pozycjonowanie lokalne

Twój profil Google Moja Firma jest nadal ważna. Zawartość Twojej strony Google Moja Firma i linki kierujące do Twojej witryny odgrywają kluczową rolę w pozycjonowaniu lokalnym.

Aby Twoja firma znalazła się na pierwszym miejscu w zestawie map, Twój profil Google Moja Firma musi być zoptymalizowany.

Optymalizacja profilu Google Moja Firma (GMB) to kluczowy krok w promocji lokalnej firmy w środowisku online. Profil GMB jest wizytówką firmy w wyszukiwarce Google i na Mapach Google, dlatego warto zadbać o każdy jego element.

Po pierwsze, upewnij się, że podstawowe informacje są dokładne i aktualne. To dotyczy nazwy firmy, adresu, numeru telefonu i godzin otwarcia. Spójność tych danych w całym internecie jest niezbędna, ponieważ różnice mogą wprowadzać w błąd klientów i obniżać ranking w lokalnych wynikach wyszukiwania.

Kolejnym krokiem jest dodanie wysokiej jakości zdjęć reprezentujących Twoją firmę. Mogą to być zdjęcia wnętrza, produktów, pracowników czy realizacji. Regularne aktualizacje galerii zdjęć pokazują aktywność i zaangażowanie, co może przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów.

Zachęcaj klientów do zostawiania opinii na Twoim profilu GMB i zawsze reaguj na nie, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Konstruktywna odpowiedź na krytyczne recenzje pokazuje profesjonalizm i dbałość o klienta.

Dodawaj regularnie posty i oferty specjalne. Posty w GMB mogą promować nadchodzące wydarzenia, promocje czy ważne ogłoszenia. Upewnij się też, że kategoria biznesu jest odpowiednio dobrana, co pomoże Google lepiej zrozumieć, czym zajmuje się Twoja firma.

Wreszcie, monitoruj statystyki GMB. Analiza danych dotyczących tego, jak ludzie wyszukują Twoją firmę czy jakie działania podejmują po zobaczeniu profilu, może dostarczyć cennych informacji, które pomogą w dalszej optymalizacji.

NAP a pozycjonowanie lokalne

Dane NAP (nazwisko, adres i numer telefonu) to kolejny, kluczowy, lokalny sygnał rankingowy SEO. NAP to miejsca, w których wymienione są Twoje imię i nazwisko, adres i numer telefonu.

Dlaczego NAP jest ważne?

Google używa NAP, aby potwierdzić, że wszystkie informacje o Twojej firmie są poprawne i wiarygodne. Im częściej widzą wymienione NAP dotyczące Twojej firmy na różnych innych stronach, tym większe zaufanie mają do Twojej Firmy.

NAP, będący skrótem od Nazwa (Name), Adres (Address) i Telefon (Phone), odnosi się do podstawowych informacji kontaktowych firmy w internecie. Jego spójność i dokładność są kluczowe z kilku ważnych powodów. Po pierwsze, niespójne dane mogą wprowadzić w błąd i zniechęcić potencjalnych klientów. Jeżeli osoba zainteresowana usługą napotka różne adresy lub numery telefonu dla tej samej firmy, może poczuć się zdezorientowana i zrezygnować z kontaktu.

Po drugie, spójność informacji NAP jest jednym z głównych czynników wpływających na ranking w lokalnych wynikach wyszukiwania Google. Wyszukiwarki dążą do dostarczania użytkownikom dokładnych i niezawodnych informacji, dlatego niespójne dane mogą wpłynąć na niższą pozycję w wynikach. Ponadto jednolitość NAP w różnych katalogach, stronach i platformach społecznościowych buduje wiarygodność i autorytet firmy w oczach zarówno klientów, jak i wyszukiwarek. W erze cyfrowej, gdzie większość interakcji klienta zaczyna się od wyszukiwania online, dbałość o spójność NAP staje się niezbędna dla sukcesu biznesowego.

Dlatego chcesz uzyskać spójne cytaty NAP na tak wielu renomowanych witrynach, jak tylko możesz.

“Standardowe wyniki” SEO

Tradycyjne czynniki rankingowe Google nadal w 100% mają zastosowanie do lokalnych zapytań. Google potwierdziło, że twoje standardowe parametry strony wpływają na lokalne ranking.

Bez autorytetu strony i bez treści odpowiednio zbudowanej i optymalnej strony, osiągnięcie widoczności w lokalnych wynikach jest niemożliwe.

Oznacza to, że im wyższa pozycja w wynikach organicznych standardowych, tym wyższa pozycja w pakiecie lokalnym.

Dlatego tworzenie treści, optymalizacja stron i pozyskiwanie linków jest nadal Bardzo ważne dla lokalnych rankingów SEO.

Opinie Google

Jak wspomniałem, recenzje są jednym z najlepszych lokalnych sygnałów rankingowych Google.

Opinie Google mają istotny wpływ na pozycjonowanie w Google Maps oraz na ogólną widoczność firmy w lokalnych wynikach wyszukiwania. Po pierwsze, liczba i jakość recenzji świadczą o wiarygodności i reputacji firmy. Wysoka średnia ocen oraz liczne, pozytywne opinie mogą poprawić ranking firmy w lokalnych wynikach. Wyszukiwarki, dążąc do dostarczania użytkownikom najbardziej wartościowych informacji, cenią firmy z dobrą reputacją wśród konsumentów.

Odpowiadanie na recenzje, zarówno pozytywne, jak i negatywne, także odgrywa rolę. Aktywna interakcja z klientami pokazuje zaangażowanie firmy i jej dbałość o doświadczenia klientów. Ponadto, konstruktywna reakcja na krytyczne opinie może pomóc w naprawie potencjalnych problemów oraz zbudować zaufanie wśród przyszłych klientów.

Ostatecznie, opinie wpływają również na decyzje zakupowe potencjalnych klientów. Firmy z lepszymi recenzjami mają większe szanse na przyciągnięcie nowych klientów, co bezpośrednio przekłada się na lepsze wyniki w Google Maps i ogólną efektywność działań SEO.

Rekomenduję kolekcjonowanie opinii w dużych ilościach, pod warunkiem że są pozytywne.

Opinie Google
Opinie Google a lokalne SEO

Niezależnie od tego, czy recenzja jest pozytywna, negatywna, czy pośrednia, zdecydowanie polecam odpowiadać na każdą z nich. Interakcje z klientami są kluczowym motywatorem do zostawiania komentarzy. Szczególnie ważne jest, byśmy weryfikowali komentarze pod względem ich prawdziwości. Sztuczne komentarze lub kupione przez konkurencję komentarze negatywne w łatwy sposób zweryfikować i zdyskredytować ich słuszność.

Nasze zaangażowanie w komunikację jest pracochłonne, ale też w długiej perspektywie opłacalne.

Pozycjonowanie Warszawa a lokalne SEO

Jako najbardziej innowacyjne i nowoczesne miasto w Polsce, z naciskiem na jego zaawansowanie technologiczne i perspektywiczne podejście do planowania przestrzennego. Warszawa jest znakomitym miejscem na pozycjonowanie lokalne. Konkurencja jest bardzo duża, ale gra jest warta świeczki. Ilość restauracji, lokali z rozrywką, tereny rekreacyjne i miejsca kultury są imponujące.

Miasto posiada również jedne z najlepszych uniwersytetów w Europie Środkowej oraz prężnie działającą scenę technologiczną, której fundamentem jest Warsaw Hub. Nie ma wątpliwości, że to miasto będzie nadal coraz bardziej atrakcyjne zarówno dla turystów, jak i ludzi biznesu. Ze swoimi wspaniałymi ofertami, z pewnością zasługuje na Twoją uwagę! Kordowski Digital -> Pozycjonowanie Twojej strony w wynikach lokalnych.

Podsumowanie

Pozycjonowanie lokalne jest bardzo przydatne w wielu kategoriach tematycznych takich jak reklama, restauracje, warsztaty, sklepy, usługi, które są powiązane z wizytą np.: weterynarz, lekarz, prawnicy. SEO lokalne ma swoją własną listę parametrów wpływających na ranking nie mniej wszystkie standardowe parametry tez moją wpływ. Google Moja Firma, wizytówki NAP, Opinie mają kluczowy wpływ na naszą widoczność w wynikach lokalnych Google.

Artykuł uaktualniony 11 miesięcy

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *