Lokalne SEO

mobile seo 2021 i mobile first index w 2021
4.4/5 - (5 ocen)

Co to jest lokalne SEO, czyli pozycjonowanie lokalne stron?

Jeśli masz lokalny biznes, zdecydowanie warto zadbać o odpowiednią optymalizację pod kątem wyszukiwarek. Powyższe informacje powinny pomóc Ci zrozumieć czym jest Local SEO i jak ważne może być. Pamiętaj, że jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz wybrać swoją własną ścieżkę i dzielnie nią podążać!

Lokalne SEO to działania optymalizacyjne mające na celu zwiększenia ruchu, ilości potencjalnych klientów oraz świadomości marki dzięki wysokim pozycjom osiąganym dzięki wyszukiwaniu fraz lokalnych. Mówiąc o frazach lokalnych, mam na myśli, frazy, które powiązane są z geolokalizacją usług lub towarów oraz optymalizację profilu firmy w Google Moja Firma i budowanie odnośników „NAP”.

Dlaczego lokalne SEO jest ważne?

Na udowodnienie tezy, że SEO lokalne jest ważne, warto użyć statystyk. Szczególnie ważne dla lokalnych firm o zasięgu dzielnicy, miasta czy regionu.

Z danych Search Engine Roundtable wynika, że 46% wszystkich zapytań w Google kryje za sobą „lokalne intencje” użytkowników.

SEO Lokalne Z danych Search Engine Roundtable  wynika, że 46% wszystkich zapytań w Google kryje za sobą „lokalne intencje” użytkowników.
Z danych Search Engine Roundtable wynika, że 46% wszystkich zapytań w Google kryje za sobą „lokalne intencje” użytkowników.

Z danych RankRanger wynika, że 29% wszystkich wyników Google SERP zawiera elementy z pakietu lokalnych wyników.

SEO lokalne Z danych RankRanger wynika, że 29% wszystkich wyników Google SERP zawiera elementy z pakietu lokalnych wyników.
Z danych RankRanger wynika, że 29% wszystkich wyników Google SERP zawiera elementy z pakietu lokalnych wyników.

Według Google, aż 76% konsumentów, którzy szukają czegoś lokalnego na swoim telefonie, odwiedza tego dnia sklep w okolicy.

SEO lokalne Według Google aż 76% konsumentów, którzy szukają czegoś lokalnego na swoim telefonie, odwiedza tego dnia sklep w okolicy.
Według Google aż 76% konsumentów, którzy szukają czegoś lokalnego na swoim telefonie, odwiedza tego dnia sklep w okolicy.

Jasne jest więc, że lokalne wyszukiwania stanowią ogromną część tortu SEO. Warto więc zajrzeć do dalszych akapitów tego artykułu, by poznać więcej szczegółów na temat Local SEO.

Jakie są główne czynniki wpływające na SEO lokalne

Na wysokim poziomie Lokalne SEO działa identycznie z nie lokalną wersją algorytmu Google.

Złota zasada Google działa tak, że jeśli ktoś wpisuje zapytanie, Google analizuje swój indeks, aby wyświetlić najlepsze wyniki dla zapytania dla danego użytkownika.

To, co sprawia, że lokalne SEO daje zmodyfikowane wyniki, to fakt, że Google używa innego zestawu parametrów rankingowych do nadania kolejności w lokalnych wynikach wyszukiwania.

Lokalne SEO ma zestaw unikalnych sygnałów rankingowych, są to:

  1. Lokalizacja, z której dana osoba wpisuje zapytanie.
  2. Cytaty NAP
  3. Poziom optymalizacji Google Moja Firma
  4. Słowa kluczowe używane w profilu Google Moja Firma
  5. Sentyment oraz ilość opinii online
  6. Słowa kluczowe używane w recenzjach online
  7. Liczba „check in” w tej lokalizacji
  8. Aktywność w mediach społecznościowych
  9. Ocena w gwiazdkach w Mapach Google dla tej firmy

Mapy Google, Pakiet map, Pakiet Lokalny

Pakiet map (znany również jako „Pakiet lokalny”) to zestaw 3 lokalnych wyników biznesowych… z mapą ich lokalizacji pobraną z Map Google.

SEO lokalne Mapy Google, Pakiet map, Pakiet Lokalny
Mapy Google, Pakiet map, Pakiet Lokalny


Na przykład, gdy wyszukujesz hasło „Restauracje Zamek Królewski Warszawa”, Google ma pakiet map na samej górze wyników.

SEO lokalne Google SERP – pakiet map
Google SERP – pakiet map

Jedna rzecz, na którą powinienem zwrócić uwagę: Google wyświetla nie tylko wyniki lokalne dla słów kluczowych zawierających określone miasto lub stan. Jeśli Google uzna, że Twoje wyszukiwanie wymaga zestawu wyników lokalnych, pokaże Ci to… nawet jeśli słowo kluczowe nie jest wprost lokalne.

Na przykład, kiedy ostatnio szukałem hasła „weterynarz” w Warszawie, Google dał mi pakiet map w odpowiedzi.

image 1


Należy o tym pamiętać podczas badania słów kluczowych dla lokalnej firmy. Jeśli, chcesz przeprowadzić optymalizację pod kątem słów kluczowych „sklep + miasto”. Pamiętaj, że wielu przypadkach ogólne słowo kluczowe „sklep” bez lokalizacji może dać Ci większą liczbę użytkowników niż wersja „sklep + miasto”.

Profil Google Moja Firma

Kilka lat temu Moz przeprowadził „Badanie czynników rankingu lokalnego wyszukiwania”.

Badanie wykazało, że czynnikiem nr 1 w rankingu jest Twój profil Google Moja Firma.

Badanie czynników rankingu lokalnego wyszukiwania
Badanie czynników rankingu lokalnego wyszukiwania w SEO lokalne

Twój profil Google Moja Firma jest nadal ważna. Zawartość Twojej strony Google Moja Firma i linki kierujące do Twojej witryny odgrywają kluczową rolę w pozycjonowaniu lokalnym.

Aby Twoja firma znalazła się na pierwszym miejscu w zestawie map, Twój profil Google Moja Firma musi być zoptymalizowany.

NAP a pozycjonowanie lokalne

Dane NAP (nazwisko, adres i numer telefonu) to kolejny, kluczowy, lokalny sygnał rankingowy SEO. NAP to miejsca, w których wymienione są Twoje imię i nazwisko, adres i numer telefonu.

Dlaczego NAP jest ważne?

Google używa NAP, aby potwierdzić, że wszystkie informacje o Twojej firmie są poprawne i wiarygodne. Im częściej widzą wymienione NAP dotyczące Twojej firmy na różnych innych stronach, tym większe zaufanie mają do Twojej Firmy.


Dlatego chcesz uzyskać spójne cytaty NAP na tak wielu renomowanych witrynach, jak tylko możesz.

“Standardowe wyniki” SEO

Tradycyjne czynniki rankingowe Google nadal w 100% mają zastosowanie do lokalnych zapytań. Google potwierdziło, że twoje standardowe parametry strony wpływają na lokalne ranking.

Bez autorytetu strony i bez treści odpowiednio zbudowanej i optymalnej strony, osiągnięcie widoczności w lokalnych wynikach jest niemożliwe.

Oznacza to, że im wyższa pozycja w wynikach organicznych standardowych, tym wyższa pozycja w pakiecie lokalnym.

Dlatego tworzenie treści, optymalizacja stron i pozyskiwanie linków jest nadal Bardzo ważne dla lokalnych rankingów SEO.

Opinie Google

Jak wspomniałem, recenzje są jednym z najlepszych lokalnych sygnałów rankingowych Google.

Rekomenduję kolekcjonowanie opinii w dużych ilościach, pod warunkiem że są pozytywne.

Opinie Google
Opinie Google

Niezależnie od tego, czy recenzja jest pozytywna, negatywna, czy pośrednia, zdecydowanie polecam odpowiadać na każdą z nich. Interakcje z klientami są kluczowym motywatorem do zostawiania komentarzy. Szczególnie ważne jest, byśmy weryfikowali komentarze pod względem ich prawdziwości. Sztuczne komentarze lub kupione przez konkurencję komentarze negatywne w łatwy sposób zweryfikować i zdyskredytować ich słuszność.

Nasze zaangażowanie w komunikację jest pracochłonne, ale też w długiej perspektywie opłacalne.

Pozycjonowanie Warszawa

Jako najbardziej innowacyjne i nowoczesne miasto w Polsce, z naciskiem na jego zaawansowanie technologiczne i perspektywiczne podejście do planowania przestrzennego. Warszawa jest znakomitym miejscem na pozycjonowanie lokalne. Konkurencja jest bardzo duża, ale gra jest warta świeczki. Ilość restauracji, lokali z rozrywką, tereny rekreacyjne i miejsca kultury są imponujące.

Miasto posiada również jedne z najlepszych uniwersytetów w Europie Środkowej oraz prężnie działającą scenę technologiczną, której fundamentem jest Warsaw Hub. Nie ma wątpliwości, że to miasto będzie nadal coraz bardziej atrakcyjne zarówno dla turystów, jak i ludzi biznesu. Ze swoimi wspaniałymi ofertami, z pewnością zasługuje na Twoją uwagę! Kordowski Digital -> Pozycjonowanie Twojej strony w wynikach lokalnych.

Podsumowanie

Pozycjonowanie lokalne jest bardzo przydatne w wielu kategoriach tematycznych takich jak restauracje, warsztaty, sklepy, usługi, które są powiązane z wizytą np.: weterynarz, lekarz, prawnicy. SEO lokalne ma swoją własną listę parametrów wpływających na ranking nie mniej wszystkie standardowe parametry tez moją wpływ. Google Moja Firma, wizytówki NAP, Opinie mają kluczowy wpływ na naszą widoczność w wynikach lokalnych Google.

Artykuł uaktualniony 1 miesiąc

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *