Kluczowe elementy dla Facebooka, YouTube’a, Instagrama, Twittera i LinkedIn

Kluczowe elementy dla Facebooka, YouTube’a, Instagrama, Twittera i LinkedIn

Kluczowe elementy dla Facebooka, YouTube’a, Instagrama, Twittera i LinkedIn

Kluczowe elementy dla Facebooka, YouTube’a, Instagrama, Twittera i LinkedIn

Artykuł uaktualniony 5 miesięcy

Wymieniona przez mnie 5 kanałów społecznościowych, stanowi główne platformy social media, na których skupia się życie większości użytkowników Internetu. Oczywiście istnieją inne mniej popularne dla ogółu media, które spełniają swoją rolę gdy chcemy komunikować się ze specyficzną grupą docelową, jak np. specjalistyczne fora, snapchat, Twitch itp. Dziś chciałbym jednak omówić pewne wyróżniki, o których należy pamiętać szykując kampanię w mediach społecznościowych na Facebooku, YouTube, Instgaramie, Twitterze i LinkedIn. Zatem: Jakie są kluczowe elementy dla Facebooka, YouTube’a, Instagrama, Twittera i LinkedIn

YouTube

Budżet na media i wsparcie treści, powinien wynieść przynajmniej, ile kosztowała produkcja filmu wideo. Odwiedzam dla potrzeb poznawczych kanały naprawdę wielkich marek i jestem wielokrotnie zdumiony tym, że są tam zamieszczane produkcje wideo, które na pierwszy rzut oka kosztowały kilka tysięcy złotych (produkcja dobrego materiału wideo do Internetu niestety swoje kosztuje, szczególnie że produkcje te z roku na rok muszą coraz mocniej rywalizować jakością). Jednak nie to mnie dziwi, a fakt, że liczba wyświetleń bardzo często oscyluje w granicach kilkudziesięciu, najwyżej kilkuset. Ironia, wydać pokaźne pieniądze na produkcję filmu, którego nikt nie obejrzy. Każdy producent filmu z Hollywood wie, że bez promocji, nawet najlepszy film nie ma szans na widownię. Podobnie w przypadku treści na YouTube. Niezwykle ciężko jest zbudować organiczny zasięg. Dlatego pamiętajmy, aby planując budżet na filmy, równocześnie odłożyć pieniądze na promocję.

Facebook

Również tutaj spotykamy się z potrzebą wsparcia reklamowego, treści które umieszczamy na fanpage’u. Skoro jednak ten problem zgłębiliśmy w poprzednim punkcie, chciałbym zwrócić uwagę kwestię obsługi klienta. Facebook zaczął być traktowany jako miejsce, gdzie użytkownicy zwykli w pierwszej kolejności zgłaszać swoje uwagi, pytania lub pozostawiać recenzje dotyczącą produktu czy usług. Nie ma nic gorszego niż pozostawienie zapytania użytkownika bez odpowiedzi, lub odpowiedzenia po kilku, kilkunastu godzinach. Dobrym rozwiązaniem są coraz bardziej popularne chat-boty, które odpowiednio zaprogramowane, idealnie spełniają rolę pierwszego kontaktu z klientem

Instagram

Instagram jest społecznością fotograficzną. Jeśli nie macie do zaoferowania naprawdę ładnych zdjęć z pomysłem nie róbcie nic. Strasznie mnie bolą oczy, gdy widzę typowo stockowe zdjęcia lub te same kreacje, które umieszczone były wcześniej na fanpage’u. Nie dziwi więc, że taka komunikacja nie angażuje. Na Instagramie trzeba być niezwykle kreatywnym pod względem wizualnym. Co jeszcze? Pamiętajcie o użyciu hasztagów. Powinny być one wykorzystane z głową. Przykładowo, umieszczając zdjęcie produktu, którym jest np. książka. Użycie hasztaga #book nic nam nie da. Po pierwsze trafimy do zagranicznych użytkowników, których nasza polska książka niewiele pomoże. Poza tym, hasło book jest generyczne i niezwykle popularne, stąd nasze zdjęcie zginie w tłumie setek umieszczanych w tej samej sekundzie. Co więcej? Ten hasztag został przez Instagram zakazany i może doprowadzić do obniżenia zasięgu naszych publikacji. Czy wspominałem, że używanie hasztagów w cale nie jest takie proste?

Twitter

Ktoś z Was myślał o obecności na Twitterze? Świetnie, potrzeba Wam tylko czasu. Duuużo czasu. Komunikacja na Twitterze jest bardzo dynamiczna. Praktycznie cały czas należy być obecnym i wchodzić w dyskusje z innymi użytkownikami. Tylko tak macie szansę zaistnieć. A skoro o dyskusji mowa. Czy chcielibyście dyskutować z anonimowym tworem zwanym marką? Niezbyt, prawda? Dlatego na Twitterze ważne są konta realnych osób. To medium niezwykle „uczłowieczone”. Śledzimy tam prezesów firm, uznanych specjalistów, inwestorów, rzeczników prasowych. Co zrobić by i nas śledzili? Być otwartym, udzielać ekskluzywnych informacji, być responsywnym.

LinkedIn

Czemu rozpoczynać przygodę profilu firmowego na LinkedIn? Dwa powody: B2B, employer branding. Ten „pracowniczy” portal społecznościowy jest idealnym miejscem do działań marketingowych skierowanych do biznesu. Firmy coraz więcej czasu poświęcają na promowanie siebie jako idealnego miejsca do pracy. Ciężko to robić na fanpage’u. Taka komunikacja zanudziłaby konsumentów. Dlatego LinkedIn wydaje się idealnym miejsce. W końcu, skoro tam jesteś to ze względu na swoją karierę. Myśląc o działaniach na tym portalu pamiętaj by przygotować treści, który będą dodatkowym punktem, na liście wyboru Ciebie jako pracodawcy. Chwal się udziałem na konferencjach, wydarzeniach w firmie, przedstawiaj ciekawe raporty.

Tak jak nadmieniłem w temacie. Postanowiłem opisać podstawowe wyróżniki dotyczące 5 najpopularniejszych portali społecznościowych. Przymierzając się do obecności w każdym z nich, warto na powyższe punkty zwrócić uwagę. Jeśli już prowadzona jest przez Was komunikacja, na kilku z tych kanałów, warto sprawdzić czy rzeczywiście przystoi ona do danego medium.

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.