Social Media: Facebooka, YouTube’a, Instagrama, Twittera i LinkedIn

Social Media: Facebooka, YouTube’a, Instagrama, Twittera i LinkedIn

Kluczowe elementy dla Facebooka, YouTube’a, Instagrama, Twittera i LinkedIn

Kluczowe elementy dla Facebooka, YouTube’a, Instagrama, Twittera i LinkedIn

Oceń Nas post

Obecne czasy charakteryzują się cyfryzacja życia społecznego, które z ulic przeniosło się do Internetu. W naszym artykule omówimy początki portali, aktualnych faworytów tej dziedziny, serwisy, które wymarły oraz jak kształtuje się aktualnie rynek portali społecznościowych. Podsumowując poruszmy temat kierunku, w którym zmierza życie w mediach.

Historia mediów społecznościowych sięga jeszcze przed Facebookiem do 1994 roku. Pierwszym Facebookom podobnym tworem była sieć społecznościowa GeoCities, której użytkownik tworzy własne strony HTML. Witryna została przejęta przez Yahoo. Następnie powstawały serwisy działające na podobnych zasadach, takie jak: Classmates.com, Bolt.com, PlanetAll, SixDegress.com, LiveJournal i wiele kolejnych, które doprowadziły nas do znanego współczesnej “starszej młodzieży” – Gadu-Gadu w 2000 roku. Większymi amerykańskimi portalami, które doprowadzą nas do FB był Friendster (2002) i MaySpace (2003).

Wszystkie powyższe portale umożliwiały nawiązywanie znajomości, tworzenie galerii zdjęć i muzyki. Rewolucją w świecie portali społecznościowych był oczywiście założony w 2004 roku Facebook, który był inspirowany MySpace. Platforma Zuckerberga szybko zrównała się z MySpace.

Facebook kontra Myspace
Facebook kontra Myspace

Następnie powstały serwisy YouTube, Instagram, Whatsapp, Twitter i Linkedin. W ostatnch latach pojawił się również TikTok. 

Portale społecznościowe: definicja                           

Portal społecznościowy, zwany też serwisem to witryna internetowa mająca na celu tworzenie przestrzeni do spotkań dla ludzi poszukujących lub kontynuujących znajomości. Użytkownicy posiadają swoje profile, na których udostępniają informacje na swój temat i często mają możliwość publikowania treści graficznych. Główną funkcjonalnością portali jest możliwość wyszukiwania znajomych, tworzenia sieci znajomości, wysyłania wiadomości, korzystania z forum i tworzenia swojego kontent. 

Najpopularniejsze portale społecznościowe

NazwaRok założeniaZałożycielZyskiCel
Facebook2004Mark Zuckerberg25, 361 mld USD (Meta)Społecznościowy, komunikacyjny,
Instagram2010Kevin Systrom, Mark Krieger25, 361 mld USD (Meta)Dzielenie się zdjęciami, kontent fotograficzny
YouTube2005Jawed Karim, Chad Hurley, Steve Chen34.23 mld $Filmiki, kontent filmowy,
Twitter2005Jack Dorsey
Ev Williams
Biz Stone
217 mld $Posty tekstowe, przekazywanie filmików, grafik, postów.
LinkedIn2003Kontakty biznesowo zawodowe
Tik Tok2016ByteDanceKrótkie filmiki o określnej tematyce

Social Media: Facebooka, YouTube’a, Instagrama, Twittera i LinkedIn

Wszystkie powyższe portale umożliwiały nawiązywanie znajomości, tworzenie galerii zdjęć i muzyki. Rewolucją w świecie portali społecznościowych był oczywiście założony w 2004 roku Facebook, który był inspirowany MySpace. Platforma Zuckerberga szybko zrównała się z MySpace.

Wymieniona przez mnie 5 kanałów społecznościowych, stanowi główne platformy social media, na których skupia się życie większości użytkowników Internetu. Oczywiście istnieją inne mniej popularne dla ogółu media, które spełniają swoją rolę gdy chcemy komunikować się ze specyficzną grupą docelową, jak np. specjalistyczne fora, snapchat, Twitch itp. Dziś chciałbym jednak omówić pewne wyróżniki, o których należy pamiętać szykując kampanię w mediach społecznościowych na Facebooku, YouTube, Instgaramie, Twitterze i LinkedIn. Zatem: Jakie są kluczowe elementy dla Facebooka, YouTube’a, Instagrama, Twittera i LinkedIn

Social Media: YouTube

Serwis YouTube jest z nami od 2005 roku, kiedy to został aktywowany przez swoich założycieli – Chada Hurleya, Steve’a Chena i Jaweda Karima. Rozkwit platformie umożliwiło przedsiębiorstwo Sequoia Capital, które zainwestowało w nie 3,5 miliona dolarów. Rok później to samo przedsiębiorstwo wniosło do YouTube 8 milionów dolarów. Pierwszy film wgrany na platformę ma tytuł “Me at the zoo” i został umieszczony przez jednego z założycieli- Jaweda Karima. Pod koniec 2006 roku YouTube został kupiony przez Google za 1,65 miliarda dolarów, co dało tej transakcji status największej, jaką Google wykonało do tamtej pory. Serwis YT sprawił, że wideo internetowe stało się jedną z najważniejszych części kultury internetowej.

Najpopularniejszy film na YouTube, jakim jest Baby Shark dance zdobył prawie 11 miliardów wyświetleń a sam portal jest co miesiąc odwiedzany przez 2 miliardy użytkowników. YouTube w 2020 roku wykazał przychód w wysokości 19.8 mld dolarów. Zwiększenie popularności serwisu zapewnił rozwój smartfonów i to, że praktycznie każdy użytkownik urządzenia mobilnego może sięgnąć do YouTube, kiedy tylko ma na to ochotę, bez konieczności uruchamiania komputera.

Podstawowa wersja serwisu jest bezpłatna ale korzystając z niej musimy liczyć się z reklamami przed filmami, które chcemy zobaczyć oraz w trakcie ich trwania. Reklam możemy uniknąć poprzez wykupienie abonamentu YouTube Premium, który pozwala na pozbycie się reklam. Poza oglądaniem zwykłych wideo serwis umożliwia nam oglądania treści na żywo oraz udostępnia nam nowy content w postaci shorts-ów, czyli krótkich viralowych fimików.

Możliwość sprzedaży: Możliwości sprzedaży na YouTube odbywają się poprzez odsyłanie z reklam przed, w trakcie i po filmiku. Również na stronie klienci zasypywani są reklamami.

Budżet na media i wsparcie treści, powinien wynieść przynajmniej, ile kosztowała produkcja filmu wideo. Odwiedzam dla potrzeb poznawczych kanały naprawdę wielkich marek i jestem wielokrotnie zdumiony tym, że są tam zamieszczane produkcje wideo, które na pierwszy rzut oka kosztowały kilka tysięcy złotych (produkcja dobrego materiału wideo do Internetu niestety swoje kosztuje, szczególnie że produkcje te z roku na rok muszą coraz mocniej rywalizować jakością). Jednak nie to mnie dziwi, a fakt, że liczba wyświetleń bardzo często oscyluje w granicach kilkudziesięciu, najwyżej kilkuset. Ironia, wydać pokaźne pieniądze na produkcję filmu, którego nikt nie obejrzy. Każdy producent filmu z Hollywood wie, że bez promocji, nawet najlepszy film nie ma szans na widownię. Podobnie w przypadku treści na YouTube. Niezwykle ciężko jest zbudować organiczny zasięg. Dlatego pamiętajmy, aby planując budżet na filmy, równocześnie odłożyć pieniądze na promocję.

Social Media: Facebook

Największa platforma społecznościowa założona w 2004 roku, początkowo będąca platformą dla studentów. Aktualnie Facebook należy do konglomeratu technologicznego META, do którego należą również Facebook Messenger, Facebook Watch i Facebook Portal. Meta zakupiła także Instagram, WhatsApp, Oculus, Giphy i Mapillary.  Aktualny kapitał operacyjny spółki szacuje się na ponad 25 mld USD.

Facebook aktualnie jest nie tylko miejscem spotkań znajomych, ale również ma wiele opcji technicznych. Obsługa aplikacji i przekazywanie dostępu do nich, sklep, udostępnianie wyników gier, sportów i wiele pomniejszych opcji i usług.

Możliwość sprzedaży: Facebook posiada swoją platformę do sprzedaży o nazwie “Marketplace”, która umożliwia kupowanie i sprzedawanie produktów za równo prywatnych, jak i firmowych. Trzeba zwrócić uwagę, że Ci drudzy chętniej korzystają z oferty Facebook Adds, gdzie można przedstawić ofertę swoich produktów i połączyć reklamy na Facebooku bezpośrednio ze stroną i bezpośrednie odwołania z serwisu do opcji “Kup” na stronie. Często reklamy są personalizowane i dobierane pod zainteresowania klienta. Ofertowanie się jest płatne.

Również tutaj spotykamy się z potrzebą wsparcia reklamowego, treści które umieszczamy na fanpage’u. Skoro jednak ten problem zgłębiliśmy w poprzednim punkcie, chciałbym zwrócić uwagę kwestię obsługi klienta. Facebook zaczął być traktowany jako miejsce, gdzie użytkownicy zwykli w pierwszej kolejności zgłaszać swoje uwagi, pytania lub pozostawiać recenzje dotyczącą produktu czy usług. Nie ma nic gorszego niż pozostawienie zapytania użytkownika bez odpowiedzi, lub odpowiedzenia po kilku, kilkunastu godzinach. Dobrym rozwiązaniem są coraz bardziej popularne chat-boty, które odpowiednio zaprogramowane, idealnie spełniają rolę pierwszego kontaktu z klientem

Social Media: Instagram

Instagram jest portalem należącym do konsorcjum Meta. Portal powstały w 2010 roku aktualnie ma ponad 2 miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie (MAU) i codziennie 500 milionów aktywnych użytkowników (DAU).

Możliwość sprzedaży: Podobnie jak Facebook, obecna tutaj jest platforma Instagram Sklep. Schemat działania jest tożsamy z schematem Marketplace. Dodatkowo Instagram posiada również dodatkową zakładkę (zdjęcie poniżej).

Instagram jest społecznością fotograficzną. Jeśli nie macie do zaoferowania naprawdę ładnych zdjęć z pomysłem nie róbcie nic. Strasznie mnie bolą oczy, gdy widzę typowo stockowe zdjęcia lub te same kreacje, które umieszczone były wcześniej na fanpage’u. Nie dziwi więc, że taka komunikacja nie angażuje. Na Instagramie trzeba być niezwykle kreatywnym pod względem wizualnym. Co jeszcze? Pamiętajcie o użyciu hasztagów.

Powinny być one wykorzystane z głową. Przykładowo, umieszczając zdjęcie produktu, którym jest np. książka. Użycie hasztaga #book nic nam nie da. Po pierwsze trafimy do zagranicznych użytkowników, których nasza polska książka niewiele pomoże. Poza tym, hasło book jest generyczne i niezwykle popularne, stąd nasze zdjęcie zginie w tłumie setek umieszczanych w tej samej sekundzie. Co więcej? Ten hasztag został przez Instagram zakazany i może doprowadzić do obniżenia zasięgu naszych publikacji. Czy wspominałem, że używanie hasztagów w cale nie jest takie proste?

Social Media: Twitter

Jest to portal powstały w 2006 roku, w którym użytkownik może odczytywać i wysyłać twitty, czyli krótkie wiadomości tekstowe widoczne dla ludzi obserwujących dany profil. W 2007 roku Twitter miał już 400 000 zarejestrowanych użytkowników, a w 2008 roku liczba ta wzrosła do 100 000 000. W roku 2013 padł rekord 143 199 twittów na sekundę. Miało to miejsce w Japonii podczas projekcji filmu Laputa- podniebny zamek. Od 2010 roku serwis umożliwia oglądanie treści umieszczanych na innych witrynach takich jak YouTube czy Flickr za pomocą linków umieszczanych w twettach. 2019 rok to pojawienie się Twettera na giełdzie nowojorskiej. W tym również roku osiągnął on 3,46 mld dolarów przychodu i 1,47 mld dolarów zysku. Od 2001 roku jest dostępny w każdym kraju świata.

Z Twittera chętnie korzystają osoby publiczne. Największą liczbę obserwujących (131575278) posiada Barack Obama. W 2022 roku liczba aktywnych użytkowników wynosi 229 milionów.

Możliwość sprzedaży: Super Follows- subskrypcje premium, Tip Jar- możliwośc dania dotacji danemu kontu, Ticketed Spaces- płatne przestrzenie, reklamy, wyróżnione posty.

Od 2021 roku marki mają możliwość dodania na swoich profilach funkcji sklepu, w którym klienci mogą kupować rzeczy bezpośrednio z Twittera. W 2022 została ogłoszona funkcja zakupów w wirtualnej rzeczywistości, której pierwszym sprzedawcą będzie Wallmart.

Ktoś z Was myślał o obecności na Twitterze? Świetnie, potrzeba Wam tylko czasu. “Duuużo” czasu. Komunikacja na Twitterze jest bardzo dynamiczna. Praktycznie cały czas należy być obecnym i wchodzić w dyskusje z innymi użytkownikami. Tylko tak macie szansę zaistnieć. A skoro o dyskusji mowa. Czy chcielibyście dyskutować z anonimowym tworem zwanym marką? Niezbyt, prawda? Dlatego na Twitterze ważne są konta realnych osób. To medium niezwykle „uczłowieczone”. Śledzimy tam prezesów firm, uznanych specjalistów, inwestorów, rzeczników prasowych. Co zrobić by i nas śledzili? Być otwartym, udzielać ekskluzywnych informacji, być responsywnym.

Social Media: LinkedIn

Jest to jeden z najstarszych serwisów społecznościowych – powstał w 2003 roku, jako miejsce, w którym ludzie mogli rozwijać swój profil zawodowy, a rekruterzy mogli mieć do tego profilu szybki wgląd. Umożliwia on stworzenie konta zarówno pracownikowi jak i pracodawcy i podtrzymywanie relacji biznesowych za pośrednictwem internetu. W 2007 roku miał 10 000 000 użytkowników a w 2008 roku wypuszczono aplikację mobilną tego portalu.

LinkedIn jest traktowany jako portal profesjonalny, mniej luźny niż na przykład Facebook. Wypełnia pewną niszę portali społecznościowych, pomimo swojego wieku. Jest wykorzystywany do tworzenia własnej marki osobistej, szukania pracy, szukania pracownika oraz podtrzymywania relacji z ludźmi z otoczenia przedsiębiorstwa.

Możliwość sprzedaży: Głównym zadaniem LinkedIn jest łączenie pracodawców z potencjalnymi prawnikami. Oferta sprzedaży opiera się na opłacie na umieszczenie reklam/ ofert pracy, usług konta premium i również ofert reklamowych. Dziś (2022 rok) LinkedIn ma zarejestrowanych 810 milionów użytkowników. Jego przychód  w 2021 roku wyniósł 10 mld dolarów a zysk 159,2 miliony dolarów.

Chcąc traktować LinkedIn jako wsparcie sprzedaży, musimy zaangażować w promowanie naszej strony siec kontaktów, którą posiadamy. Musimy budować wartość strony naszego przedsiębiorstwa i przestać traktować ją jako miejsce stricte do pozyskania kandydata do pracy. Poza tym za pomocą prywatnych wiadomości mamy możliwość z kontaktowania się z osobami z działu zakupów firmy potencjalnie zainteresowanej naszymi produktami.

Czemu rozpoczynać przygodę profilu firmowego na LinkedIn? Dwa powody: B2B, employer branding. Ten „pracowniczy” portal społecznościowy jest idealnym miejscem do działań marketingowych skierowanych do biznesu. Firmy coraz więcej czasu poświęcają na promowanie siebie jako idealnego miejsca do pracy. Ciężko to robić na fanpage’u. Taka komunikacja zanudziłaby konsumentów. Dlatego LinkedIn wydaje się idealnym miejsce. W końcu, skoro tam jesteś to ze względu na swoją karierę. Myśląc o działaniach na tym portalu pamiętaj, by przygotować treści, który będą dodatkowym punktem, na liście wyboru Ciebie jako pracodawcy. Chwal się udziałem na konferencjach, wydarzeniach w firmie, przedstawiaj ciekawe raporty.

Tak jak nadmieniłem w temacie. Postanowiłem opisać podstawowe wyróżniki dotyczące 5 najpopularniejszych portali społecznościowych. Przymierzając się do obecności w każdym z nich, warto na powyższe punkty zwrócić uwagę. Jeśli już prowadzona jest przez Was komunikacja, na kilku z tych kanałów, warto sprawdzić czy rzeczywiście przystoi ona do danego medium.

Social Media: TikTok

Stosunkowo nowa platforma społecznościowa, która powstała z połączenia TikToka z ByteDance z Musical.ly. Od 2016 roku aplikacja zyskała wielu użytkowników, ale dopiero podczas okresu pandemii dało się zaobserwować duży wzrost użytkowników. Początkowo aplikacja cechowała się kontentem taneczno-muzycznym, ale z czasem poszerzyła się oferta na dancetok, foodtok, booktok, filmtok i wiele innych.

Możliwość sprzedaży: TikTok aktualnie ma ogromny wpływ na sprzedaże, kontent sponsorowany i wpływ na kształtowanie się trendów. Dodatkowo odbiorcy TikToka są grupą osób bardzo podatnych na bodźce. Obserwować można duże znaczenie psychologii społecznej, która dosłownie kształtuje wyniki sprzedaży – przykładem tego jest wzrost sprzedaży i wyświetleń piosnek, które “trendują” na TikToku.

Mocne strony i słabe strony Social Media

NazwaMocne stronySłabe strony
FacebookDuże zasoby; ludzkie, budżetowe, techniczne, wiedzy Duże zasięgi Największa liczba użytkownikówMa dostęp do dużej ilości danych użytkowników W przypadku wystąpienia awarii jest ona globalna
InstagramMożliwość realizacji wielu kontentów Duże zasięgi Duże zasoby; ludzkie, budżetowe, techniczne, wiedzy.Częste kradzieże kont Dużo fałszywych kont Możliwość promowania fałszywych informacji bez ich weryfikacji Promowanie produktów za opłatą
YouTubeCiągle największy i najpopularniejszy portal w swojej kategorii Użytkownicy wykazują się przywiązaniem do kanałów i czekają na ich nowe filmy Łatwa droga, żeby każdy spróbował swoich sił jako twórca materiałów filmowychTraci popularność, ze względu na rozwój możliwości oglądania filmów na innych platformach Konieczność walki z ogromnym hejtem i wybór złej ścieżki z tym związanej, na przykład poprzez usunięcie licznika “łapek w dół”Podstawowa wersja serwisu zalewa użytkowników reklamami
TwitterMedium najchętniej wykorzystywane przez osoby publiczne Przyjazny interfejs służący wymianie informacjiMała popularność wśród ludzi młodszych, w przedziale 16-35 lat Polityka ograniczająca wolność słowa na przykład poprzez usuwanie kont osób publicznych Ma łatkę “gorszego facebooka”
LinkedInNajlepszy portal do rozwoju swojej kariery zawodowej w sieci Możliwość znalezienia pracy bądź pracownika Daje możliwość poszerzenie sieci kontaktówNieco przestarzały interfejs Zaśmiecanie strony głównej przez nieciekawe treści udostępnianych przez pracowników korporacji Trudności w kontakcie ze wszystkimi użytkownikami, kiedy nie posiada się konta premium
Tik TokGlobalny zasięg Olbrzymi wpływ na trendy Duża różnorodnośćMożliwość promowanie fałszywych informacji Uzależniające  
Mocne strony i słabe strony Social Media

Artykuł uaktualniony 2 lata

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *