Chatbot dla początkujących

Chatbot dla początkujących

co sprawia ze bot chatbot jest tak inteligentny
Oceń Nas post

Na przestrzeni ostatnich 3 lat liczba użytkowników Messenger wzrosła z 200 tys. do 1,2 mld. Patrząc na nasz polski rynek jest to aplikacja bardziej popularna nawet od samego Facebooka. Powinniśmy zatem bardzo poważnie potraktować ten nowy kanał komunikacji, gdyż te trendy pokazują jak dziś zachowują się konsumenci oraz gdzie najprawdopodobniej w przyszłości będziemy chcieli do nich docierać.

Czy tylko Messenger?

A przecież Messenger to tylko jedna z wielu platform konwersacyjnych dostępnych na rynku. Coraz większą popularnością w Polsce cieszą się Whatsapp czy Slack, a kto wie nad jakimi jeszcze platformami pracują startupowcy na całym świecie.
Nie dziwi zatem coraz większa popularność rozwiązań jakimi są chatboty. I proszę nie mylić ich z botami, które służą do generowania lajków, komentarzy czy zaproszeń. Mówimy tu o aplikacjach, które korzystając z interfejsu tekstowego prowadzą konwersację z użytkownikami używając ich naturalnego języka.
Chatboty dedykowane do aplikacji konwersacyjnych mogą w znakomity sposób przekładać się na najróżniejsze obszary działalności Twojej firmy. Jak wynika z badań Oracle, 80% marketerów już korzysta z chatbotów lub zamierza je wdrożyć do 2020 roku. Podobnie według Gartnera, do 2020 roku, 85% spraw związanych z obsługą klienta będzie rozwiązywanych bez udziału człowieka.

W jaki sposób zatem wykorzystać to narzędzie i co można w ten sposób zyskać?

Jeśli to Twój początek z chatbotami najpierw musisz zastanowić się jakie obszary Twojej działalności możesz poddać automatyzacji. Może pomogę Ci podając kilka przykładów:

  • chatbot jest dostępny 24/7 i może zawsze odpowiedzieć na pytania od Twoich Klientów lub doradzić im w wyborze produktu. A kiedy nie będzie tego potrafił, po prostu przekieruje użytkownika do Ciebie lub Twoich pracowników z działu obsługi Klienta. W ten sposób oszczędzasz: czas, który Twoi pracownicy przeznaczaliby na odpowiadanie na proste i powtarzalne pytania, pieniądze, które musiałbyś zapłacić za czas poświęcany na te odpowiedz a także czas Twojego Klienta, który z kolei być może szybciej dokona transakcji
  • chatbot może pełnić rolę wirtualnego asystenta i podpowiedzieć Twojemu Klientowi, który produkt pasuje do jego preferencji. Odpowiednie filtrowanie produktów dzięki pytaniom i odpowiedziom to również angażująca forma komunikacji z Twoimi Klientami
  • konkursy? Jeśli masz swój profil na Facebook’u to na pewno zrobiłeś już przynajmniej jeden konkurs. Dzięki chatbotowi całość możesz przeprowadzić w jednym miejscu. Chatbot sprawdzi, czy użytkownik odpowiedział prawidłowo na Twoje pytania, naliczy punkty lub wygeneruje listę zgłoszeń.
  • Jeśli prowadzisz rekrutację wówczas jej pierwszy, czasem żmudny etap może za Ciebie zrealizować Twój inteligentny chatbot. Oczywiście nie zatrudni za Ciebie pracownika ale oceni jego profil zawodowy oraz sprawdzi czy jego oczekiwania finansowe są dla Ciebie osiągalne. Znów, ile czasu możesz oszczędzić na pytaniach o oczekiwania finansowe?
  • Warto też wspomnieć, że na tą chwilę chatbot to darmowy remarketing. Dzięki odpowiednio stworzonym lejkom jesteś w stanie tworzyć w nim swoją grupę odbiorców i precyzyjnie targetować do nich swoje komunikaty reklamowe. Pomyśl, jaki dziś budżet przeznaczasz na mailingi i odpowiedz sobie na pytanie, czy któraś z wysyłek wygenerowała prawie 90% OR i prawie 60% CTR? Bo chatbot tak 🙂

Na dziś chatbot nie będzie jeszcze w stanie w 100% zastąpić czynnika ludzkiego (na szczęście?) jednak jak pokazują doświadczenia różnych firm potrafią w wydatny sposób przyczynić się do usprawnienia procesów lub poprawienia wyników działań marketingowych.

Artykuł uaktualniony 2 lata

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *