Zadajesz sobie pytanie, jak dodać stronę do Google? Poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Roboty Google indeksują sieć regularnie. Analizują strukturę każdej odwiedzanej stron. Zbierają informacje na temat wszystkich istotnych parametrów określających tematykę i wartość stron. Co zatem zrobić w przypadku, gdy strona jest nowa wcześniej nie indeksowana, treści na istniejącej stronie są nowe lub zmienione?
Pracę z Google warto zacząć od założenia konta w Google. Możesz to zrobić tu. Gdy masz już konto w Gmail lub posiadasz konto Google nie musisz zakładać nowego wystarczy że się zalogujesz.
Google pozwalało do tej pory przesłać Ci dowolny adres URL, niezależnie od tego, czy witryna była Twoją własnością, czy nie. Było to możliwe pod tu. Tej opcji już nie ma i aby przesłać URL, musisz najpierw udowodnić, że jesteś właścicielem witryny, lub użyć metody pośredniej. Opisałem ją poniżej w punkcie nr 4.
Aby użyć tej metody, musisz teraz wykonać następujące czynności:
Zwykle Google indeksuje nowe strony w ciągu jednej lub kilku godzin.
Ta metoda jest stosunkowo prosta, ale wymaga przesłania jednego adresu URL naraz, który, o ile nie masz bardzo małej witryny, może trochę potrwać.
Opcja 2 pozwala prosić Google o ponowne indeksowanie strony oraz wszystkich stron powiązanych z tą stroną. Dzięki temu jest znacznie szybsza. Oznacza to również, że Google ponownie indeksuje strony, odświeżając informacje zawarte w pamięci podręcznej, podczas gdy opcja 1 służy tylko do przesyłania stron, które nie znajdują się jeszcze w pamięci podręcznej Google.
Aby pobrać jako Google, musisz mieć utworzone konto w Google Search Console.
Mapa serwisu to plik zawierający listę wszystkich stron w Twojej witrynie. Popularne systemy CMS, takie jak WordPress, Drupal czy Joomla, mają narzędzia, które pozwalają na łatwe tworzenie mapy witryny. Jeśli korzystasz z jednego z tych CMS możesz wyszukać najlepsze rozwiązanie dla Ciebie np: SEO wtyczki do WordPress
Aby utworzyć mapę witryny, najpierw określ, które strony witryny mają być indeksowane przez Google, a także kanoniczną wersję dla każdej z tych stron. Następnie musisz samodzielnie utworzyć mapę witryny ręcznie lub przy użyciu wybranego narzędzia. Jeśli jesteś jedynym użytkownikiem, który loguje się do Twojej witryny, możesz usunąć stronę logowania z mapy witryny.
W tym momencie możesz przetestować mapę witryny, aby sprawdzić, czy strony są indeksowane przy użyciu wybranego narzędzia. Następnie możesz przesłać mapę witryny do Google za pośrednictwem Search Console.
Jeśli korzystasz z WordPressa, zainstaluj bezpłatną wtyczkę SEO, taką jak Yoast, Rank Math lub The SEO Framework. Wszystkie trzy z nich tworzą dla Ciebie mapy witryn. Będzie tutaj:
yourwebsite.com/sitemap_index.xml
Jeśli korzystasz z Wix, Squarespace lub Shopify, Twoja mapa witryny znajduje się pod adresem:
yourwebsite.com/sitemap.xml .
Jeśli korzystasz z innej platformy lub systemu CMS, prawdopodobnie utworzy on dla Ciebie mapę witryny. Najbardziej prawdopodobne lokalizacje to:
twojawitryna.com/mapa_witryny.xml
twojawitryna.com/sitemap_index.xml
twojawitryna.com/sitemap1.xml
Pamiętaj, że mapa witryny nie może zawierać więcej niż 50 Mb na witrynę i nie może zawierać więcej niż 50 000 linków na witrynę. Jeśli masz bardzo duże pliki lub stronę o skomplikowanej struktury, będziesz musiał podzielić go na kilka mniejszych plików, które musisz przesłać do Google oddzielnie lub utworzyć pojedynczy plik indeksu, który z kolei przekierowuje do różnych oddzielnych map witryny.
Dobrą i sprawdzoną metodą na szybką indeksację jest posiadanie wielu linków z wartościowych i dobrze podlinkowanych stron. Ilość linków możesz sprawdzić w narzędziu Ahrefs
Artykuł uaktualniony 3 miesiące