Jak dodać stronę do Google

jak dodac strone do google
Oceń Nas post

Zadajesz sobie pytanie, jak dodać stronę do Google? Poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Roboty Google indeksują sieć regularnie. Analizują strukturę każdej odwiedzanej stron. Zbierają informacje na temat wszystkich istotnych parametrów określających tematykę i wartość stron. Co zatem zrobić w przypadku, gdy strona jest nowa wcześniej nie indeksowana, treści na istniejącej stronie są nowe lub zmienione?

Jak przyspieszyć proces indeksacji?

Pracę z Google warto zacząć od założenia konta w Google. Możesz to zrobić tu. Gdy masz już konto w Gmail lub posiadasz konto Google nie musisz zakładać nowego wystarczy że się zalogujesz.

Jak dodać stronę do Google: Prześlij URL do Google, opcja nr 1

Google pozwalało do tej pory przesłać Ci dowolny adres URL, niezależnie od tego, czy witryna była Twoją własnością, czy nie. Było to możliwe pod tu. Tej opcji już nie ma i aby przesłać URL, musisz najpierw udowodnić, że jesteś właścicielem witryny, lub użyć metody pośredniej. Opisałem ją poniżej w punkcie nr 4.

Aby użyć tej metody, musisz teraz wykonać następujące czynności:

  1. Wejdź na Google Search Console i zaloguj się.
  2. Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby dodać nową witrynę. Pamiętaj, aby umieścić https: // na początku, jeśli masz bezpieczną stronę internetową, jeśli chcesz, aby wersja www witryny pojawiała się w wynikach wyszukiwania dodaj “www.”.
  3. U góry ekranu dostępna jest opcja “Sprawdź dowolny adres URL w …” Pozwala ona na sprawdzenie aktywnej usługi. Otrzymasz informacje na temat tego czy strona jest zaindeksowana: “URL nie jest w Google” lub “URL jest w Google”. Jeśli jest zaindeksowana otrzymujesz informacje czy masz AMP czy twoja strona obsługuje strony mobilne. Możesz poprosić ponownie o indeksację strony.

Zwykle Google indeksuje nowe strony w ciągu jednej lub kilku godzin.

Ta metoda jest stosunkowo prosta, ale wymaga przesłania jednego adresu URL naraz, który, o ile nie masz bardzo małej witryny, może trochę potrwać.

Jak dodać stronę do Google: Pobierz jako Google, opcja nr 2

Opcja 2 pozwala prosić Google o ponowne indeksowanie strony oraz wszystkich stron powiązanych z tą stroną. Dzięki temu jest znacznie szybsza. Oznacza to również, że Google ponownie indeksuje strony, odświeżając informacje zawarte w pamięci podręcznej, podczas gdy opcja 1 służy tylko do przesyłania stron, które nie znajdują się jeszcze w pamięci podręcznej Google.

Aby pobrać jako Google, musisz mieć utworzone konto w Google Search Console.

  • Wejdź na Google Search Console i zaloguj się.
  • Kliknij menu Indeksowanie po lewej stronie, a następnie kliknij “Pobierz jako Google”
  • Naciśnij przycisk “Pobierz”, aby ponownie zindeksować stronę główną i każdą stronę z niej powiązaną lub wprowadź adres URL strony wewnętrznej, a następnie naciśnij przycisk “Pobierz”.
  • Gdy twój URL pojawi się w oryginalnym formularzu, naciśnij “Prześlij do indeksu”
  • Zaznacz “Nie jestem robotem” i “Indeksuj ten adres URL i jego bezpośrednie linki”, a następnie naciśnij Dalej.
  • Jeśli Twoje zgłoszenie zakończyło się powodzeniem, zobaczysz komunikat “Adres URL i połączone strony przesłane do indeksu”. Zwykle Google ponownie indeksuje wszystkie strony w ciągu około 12 – 36 godzin.

Jak dodać stronę do Google: Prześlij mapę witryny do Google, opcja nr 3

Mapa serwisu to plik zawierający listę wszystkich stron w Twojej witrynie. Popularne systemy CMS, takie jak WordPress, Drupal czy Joomla, mają narzędzia, które pozwalają na łatwe tworzenie mapy witryny. Jeśli korzystasz z jednego z tych CMS możesz wyszukać najlepsze rozwiązanie dla Ciebie np: SEO wtyczki do WordPress

Aby utworzyć mapę witryny, najpierw określ, które strony witryny mają być indeksowane przez Google, a także kanoniczną wersję dla każdej z tych stron. Następnie musisz samodzielnie utworzyć mapę witryny ręcznie lub przy użyciu wybranego narzędzia. Jeśli jesteś jedynym użytkownikiem, który loguje się do Twojej witryny, możesz usunąć stronę logowania z mapy witryny.

W tym momencie możesz przetestować mapę witryny, aby sprawdzić, czy strony są indeksowane przy użyciu wybranego narzędzia. Następnie możesz przesłać mapę witryny do Google za pośrednictwem Search Console.

Jeśli korzystasz z WordPressa, zainstaluj bezpłatną wtyczkę SEO, taką jak Yoast, Rank Math lub The SEO Framework. Wszystkie trzy z nich tworzą dla Ciebie mapy witryn. Będzie tutaj:

yourwebsite.com/sitemap_index.xml

Jeśli korzystasz z Wix, Squarespace lub Shopify, Twoja mapa witryny znajduje się pod adresem:

 yourwebsite.com/sitemap.xml .

Jeśli korzystasz z innej platformy lub systemu CMS, prawdopodobnie utworzy on dla Ciebie mapę witryny. Najbardziej prawdopodobne lokalizacje to:

twojawitryna.com/mapa_witryny.xml
twojawitryna.com/sitemap_index.xml
twojawitryna.com/sitemap1.xml
Google Search Console dodawanie mapy witryny Jak dodać stronę do Google
Google Search Console dodawanie mapy witryny

Pamiętaj, że mapa witryny nie może zawierać więcej niż 50 Mb na witrynę i nie może zawierać więcej niż 50 000 linków na witrynę. Jeśli masz bardzo duże pliki lub stronę o skomplikowanej struktury, będziesz musiał podzielić go na kilka mniejszych plików, które musisz przesłać do Google oddzielnie lub utworzyć pojedynczy plik indeksu, który z kolei przekierowuje do różnych oddzielnych map witryny.

Buduj wysokiej jakości linki do swojej strony – opcja nr 4

Dobrą i sprawdzoną metodą na szybką indeksację jest posiadanie wielu linków z wartościowych i dobrze podlinkowanych stron. Ilość linków możesz sprawdzić w narzędziu Ahrefs

Artykuł uaktualniony 1 rok

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *