10 rzeczy, które możesz zrobić w Google Search Console

10 rzeczy, które możesz zrobić w Google Search Console

10 rzeczy, które możesz zrobić w Google Search Console

10 rzeczy, które możesz zrobić w Google Search Console

Artykuł uaktualniony 2 miesiące

Google Search Console jest nieocenionym darmowym narzędziem dla właścicieli stron internatowych.

Google Search Console jest całkowicie bezpłatna i, jak zobaczysz, zawiera mnóstwo użytecznych informacji dla dowolnej witryny biznesowej. Jeśli zależy ci na tym, gdzie i w jaki sposób wyświetlasz się w wyszukiwarkach, to powinieneś używać GSC jest najlepszym źródłem informacji na temat dostępnych danych i planu działań, które pomogą Ci ulepszyć SEO.

Poniżej przygotowałem dziesięć najważniejszych funkcjonalności tego narzędzia

Prawdopodobnie wiesz już i regularnie korzystasz z Google Analytics, ale jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, powinieneś dodać Google Search Console do swojej listy narzędzi połączonych do Google Analytics.

Jak skonfigurować Google Search Console

Pierwszy krok to rozpoczęcie konfiguracji, przejdź do Google Search Console. Aby uzyskać do niego dostęp, musisz zalogować się na swoje konto Google, dlatego upewnij się, że używasz tego samego, którego używasz do innych narzędzi Google takich jak Google Analitics czy Google Tag Manager. Zalogój się.

Jak skonfigurować Google Search Console

Google może poprosić Cię o zweryfikowanie, czy jesteś właścicielem witryny. Jest kilka sposobów na potwierdzenie tego. Jeśli korzystasz już z Google Analytics, najprostszym rozwiązaniem będzie wybór kodu śledzenia Google Analytics, jako preferowanej metody weryfikacji. Tak długo, jak kod śledzenia Google Analytics znajduje się w sekcji <head> strony głównej, GSC będzie cię traktowało, jako właściciela strony.

Gdy jesteś na stronie głównej Google Search Console, zwróć uwagę na link w lewym górnym rogu z napisem “Wypróbuj nową wyszukiwarkę”. Obecnie masz dwie możliwości korzystania z narzędzia: stara, tradycyjna, która zachowuje więcej funkcji; oraz nowszą wersję Google, która ma bardziej intuicyjny wygląd, ale mniej funkcji i funkcjonalności starszej wersji. Z biegiem czasu Google planuje przenieść wszystkie funkcje Search Console do nowszej wersji, ale na razie wiele zalet tego narzędzia pozostaje w tradycyjnej wersji.

10 sposobów korzystania z Google Search Console

Dzięki dostępowi do Google Search Console możesz teraz pracować, wykonując szereg różnych zadań. Oto niektóre z najważniejszych funkcjonalności.

1. Prześlij mapę witryny.

Jedno z podstawowych funkcjonalności Google Search Console jest Mapa witryny. Dzięki niej ułatwisz indeksację swojej strony robotom Google. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie Jak dodać stronę do Google.

Wiele systemów CMS ma wbudowane automatycznie generujące mapę witryny wtyczki, zrobią to automatycznie za Ciebie. Gdy już to zrobisz, załadowanie go do Google Search Console jest niezwykle proste.

Zarówno stara jak i nowa wersja GSC posiada możliwość dodania mapy strony. Oprócz możliwości dodania system weryfikuje poprawność i dostępność wygenerowanego pliku lub grupy plików. Dla stron bardziej złożonych, powyżej 50 000 adres URL konieczne będzie rozbicie jednego pliku, na co najmniej 3 pliki, gdzie jeden z nich będzie zawierał Mapę Map, czyli adresy plików zawierających listu URL strony.

2. Dowiedz się, jakich słów kluczowych używają ludzie, aby Cię znaleźć.

Każdy, kto znajdzie Twoją witrynę za pomocą wyszukiwarki, użył określonego hasła do wyszukania. Google Search Console pokazuje najczęstsze słowa kluczowe, które przyciągają użytkowników do Twojej witryny.

W tradycyjnym widoku Google Search Console znajdziesz te informacje, klikając pasek wyszukiwania wyszukiwarki na środku strony głównego pulpitu nawigacyjnego.

Trochę w dół strony, zobaczysz listę wszystkich słów kluczowych, które ludzie cię znaleźć i ile razy ktoś kliknął na twój link po wyszukaniu każdego słowa kluczowego.

Klikając konkretne słowo kluczowe na liście i korzystając z opcji filtrowania w górnym menu, możesz przejść nieco głębiej, aby dowiedzieć się, które strony wyświetlają się dla danego słowa kluczowego, z jakich krajów pochodzą użytkownicy, gdy szukają słowa kluczowego i urządzenia, z których korzystają. Możesz sprawdzić, jak różne są stawki słów kluczowych pod względem kliknięć, wyświetleń i współczynnika klikalności.

W nowej wersji Search Console

W nowej Google Search Console znajdziesz te same informacje, klikając Skuteczność w menu po lewej stronie lub w górnym polu głównego pulpitu nawigacyjnego.

W przypadku tej wersji Google pokazuje zarówno liczbę kliknięć, jakie generuje każde słowo kluczowe, jak i całkowitą liczbę wyświetleń Twojej strony w Wynikach Google tego słowa kluczowego na stronie głównej. Oprócz ilości impresji masz dostęp do CTR i pozycji.

GSC umożliwia analizę tych danych poprzez filtrowanie oraz sortowanie dla wielu wymiarów takich jak kraj, rodzaj urządzenia, strony czy wygląd w wynikach np. AMP.

3. Znajdź najbardziej popularne strony.

Każda witryna ma strony, które działają lepiej w wyszukiwarce niż inne. Google Search Console pomoże Ci określić, które z Twoich stron internetowych przyciągają najwięcej osób do Twojej witryny.

Możesz znaleźć swoje najpopularniejsze strony w tej samej sekcji, w której znalazłeś słowa kluczowe, a filtrowanie i wyświetlanie różnych podzbiorów danych działa prawie tak samo.

W obu wersjach witryny, w tej samej sekcji Analityka wyszukiwania, w której wyświetlane są słowa kluczowe, wybierz opcję Strony w menu.

Zobaczysz listę wszystkich stron, które zostały wyświetlone i kliknięte posortowane od największych do na największych. Domyślny widok w starej wersji pokazuje najbardziej popularne strony pod względem kliknięć; w nowej wersji kliknięcia i wyświetlenia są decydującym miernikiem. Możesz również sprawdzić, które z nich najlepiej sprawdzają się pod względem współczynnika klikalności i pozycji. Istnieje możliwość ściągnięcia tych danych do Excela lub do Google docs. Umożliwi nam to bardziej skomplikowane analizy tych danych. Proste filtrowanie i sortowanie umożliwi nam, wyszukanie fraz o największym potencjale i pozycji np. 6-10. Na tyc frazach warto się skupić w początkowej fazie działań optymalizacyjnych SEO.

4. Sprawdź, skąd pochodzą Twoi Użytkownicy.

Jeśli Twoja firma obsługuje określony kraj, ważne jest pozyskanie ruchu od użytkowników, którzy mieszkają w wybranym obszarze geograficznym niż gdziekolwiek indziej. Google Search Console zapewnia również dane dotyczące lokalizacji użytkowników, dzięki czemu możesz dotrzeć do właściwych osób.

Znajduje te informacje w tej samej sekcji, co słowa kluczowe i dane stron. W obu wersjach wybierz Kraje w menu.

Zobaczysz liczbę kliknięć, które Twoja witryna pozyskuje z każdego kraju, z najwyższymi wartościami na górze listy. Podobnie jak w przypadku innych kategorii, możesz także przełączać się, aby wyświetlić wyniki na podstawie wyświetleń, współczynnika klikalności i pozycji w rankingu wyszukiwania.

5. Dowiedz się, z których urządzeń korzystają.

Do tej pory każda firma powinna mieć witrynę dostosowaną do urządzeń mobilnych. Ale nawet, jeśli już podjąłeś kroki, aby upewnić się, że Twoja witryna wygląda dobrze na urządzeniach mobilnych, nadal dobrze jest wiedzieć, jaka część użytkowników wchodzi na Twoją witryną na każdym typie urządzenia.

W Google Search Console znajdują się dane na temat odwiedzin z telefonów komórkowych, tabletów i komputerów.

Możesz zobaczyć rozkład liczby kliknięć dla każdego typu urządzenia oraz możesz zmieniać wymiar danych takich jak liczbę wyświetleń, współczynnik klikalności i średnią pozycję.

6. Sprawdź, czy witryna działa dobrze na urządzeniach mobilnych.

Chociaż dobrze jest przeprowadzić testowanie mobilne w swojej witrynie we własnym zakresie, możesz również użyć Google Search Console, aby potwierdzić, że twoja strona internetowa spełnia standardy użyteczności mobilnej.

W menu bocznym kliknij w Obsługa urządzeń mobilnych. Znajdziesz tam wszystko na temat Twojej witryny. Informacje o poprawnie działających adresach oraz informacje o błędnie działających stronach.

7. Zobacz, które witryny linkują do Ciebie.

Dla każdego, kto zajmuje się się na SEO, jest to ważna informacja, kto do manie linkuje. Linki zwrotne są jednym z największych czynników rankingowych, stad za każdym razem, gdy inna strona linkuje do Ciebie, zwiększa ona autorytet Twojej witryny w oczach algorytmu Google.

W obszarze Wyszukiwanie ruchu w menu po lewej stronie wybierz Linki.

W drugim kroku kliknij w listę stron internetowych, które zawierają link do Ciebie, a także listę stron w Twojej witrynie, do których prowadzą linki wewnętrzne. Innymi słowy jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat każdego linku można znaleźć, klikając witrynę, a następnie klikając łącze na liście. Stamtąd możesz zobaczyć konkretne adresy z linkiem.

Uszkodzone linki wprowadzają zamieszanie wśród użytkowników, nie jest to zgodne z dobrymi praktykami SEO i UX. Widok strony 404 jest jednym z kardynalnych błędów.

W sekcji Indeksowanie w Google Search Console znajdziesz szczegółowe informacje o błędach znalezionych przez Google podczas indeksowania.

Po kliknięciu każdego wpisu można znaleźć informacje o tym, jaki jest problem z linkiem i gdzie znajduje się link na naszej stronie czy zewnętrznej.

Jest to cenna informacja, której możesz użyć, aby optymalizować swoją stronę internetową i wyeliminować wszelkie frustrujące błędy.

9. Zidentyfikuj problemy z bezpieczeństwem witryny.

Informacje o zainfekowanych strona są bardzo cenne. Nawet duże i posiadające odpowiednie budżety firmy nie ustrzegą się przed takimi problemami.

Google Search Console zapewnia szybki i prosty system alertowy. w sytuacji gdy twoja strona internetowa ma lukę w zabezpieczeniach, o której powinieneś wiedzieć GSC poinformuje Cię o tym. Kliknij opcję Problemy bezpieczeństwa (stara wersja)w menu po lewej stronie. Nie masz się, czym martwić, konsola powiadomi Cię o tym. Jeśli Google wykryje problem, poznasz szczegóły potrzebne do ustalenia, jak to naprawić.

10. Potwierdź, że znaczniki schematu lub dane strukturalne działają.

Wreszcie, jeśli używasz znaczników schematu lub innych danych strukturalnych w swojej witrynie, Google może potwierdzić, czy jest skonfigurowany poprawnie.

W wyglądzie wyszukiwania znajdziesz kategorie danych uporządkowanych, kart rozszerzonych i markerów danych, z których wszystkie są metodami, za pomocą, których możesz przekazywać robotom Google więcej informacji na temat wyświetlania stron internetowych w wynikach wyszukiwania.

Konsola podaje szczegółowe informacje na temat tego, czy wszystkie ustawienia kodowania są odpowiednie dla tych kategorii, czy też konieczne jest wprowadzenie modyfikacji.

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *