Pytania rekrutacyjne do specjalisty SEO

Pytania rekrutacyjne do specjalisty SEO

Pytania rekrutacyjne do specjalisty SEO

Oceń Nas post

Dzisiaj chciałbym poruszyć ciekawy dla mnie temat pytań, które warto zadać w trakcie rekrutacji specjalisty SEO. Podczas wielu rekrutacji, w jakich miałem okazję uczestniczyć, stworzyłam sobie listę pytań, które warto zadać kandydatom. Więcej szczegółów na temat zakresu wiedzy oraz cech jakie powinien mieć specjalista SEO.

Odpowiedzi mogą pomóc podjąć decyzję w zakresie oceny merytorycznej kandydata. Poniższe pytania podzieliłem na dwie grupy. Pierwsza z nich to grupa pytań ogólnych dotyczących strategii kanału organicznego. Druga to pytania stricte dotyczące działań w Google.

Pytania ogólne

  1. Czym różnią się działania “Black hat” od działań “White hat”. Odpowiedź na to pytanie pozwoli nam określić poziom doświadczenia w jednym i w drugim obszarze. Rekomenduję by specjalista SEO był zaznajomiony z jednym i drugim obszarem.
  2. Wymień kilka przykładów działań Black hat SEO” i “White hat SEO”. Jest to pytanie uszczegóławiające poprzednie pytanie. Dzięki niemu jesteśmy w stanie określić poziom doświadczeń kandydata.
  3. Jakie obszary działań są podejmowane w trakcie kampanii organicznych. Odpowiedź na to pytanie powinna zawierać podział działań najbardziej ogólny to podział na on-site i off-site. Ne mniej jest ich więcej. Dzięki temu pytaniu możemy określić, jakie typ podziału przyjmuje kandydat. Czasami pojawiają się autorskie podziały, co świadczy o poziomie kandydata.
  4. Czym różni się pozycjonowanie od pozycjonowania lokalnego.
  5. W jaki sposób określić czy dana kampania jest udana lub nie? Jakie uniwersalne mierniki sukcesu? Jest to jedno z kluczowych pytań pokazujących czy kandydat ma podejście holistyczne czy bardziej szczegółowe. Dodatkowo pytanie zahacza o tematy analityczne i biznesowe.
  6. Jakich narzędzi używał? Do jakich celów one były wybrane? Dzięki temu pytaniu mamy okazję zobaczyć, jakie narzędzia poprzednio miał okazję używać. Kluczowy jest zakres i cele, do jakich były używane narzędzia.
  7. Z jakimi innymi działami firmy współpracował? Na podstawie odpowiedzi możemy sprawdzić realnie zakres działań i doświadczeń. Im większa firma tym więcej interakcji z innymi działami takimi jak IT, UX, PPC…
  8. Jaki był udział kanału organicznego w całkowitym ruchu i sprzedaży w poprzednich projektach? To jest ciekawe pytanie, które daje możliwość określenia czy dany kandydat ma doświadczenie w małych, dużych projektach. Czy organic był kluczowy czy nie. Brak wyzwań w nowym miejscu może spowodować niepotrzebną rotację. Czytaj stratę czasu i zasobów.
  9. Dla jakich wyszukiwarek były prowadzone działania. To pytanie ma znaczenie dla dużych organizacji z szerszym zasięgiem niż jeden kraj.
  10. Jakie jest miejsce działu SEO w koncepcji MarTech?
  11. Z jakich źródeł informacji korzystasz. Jest to częste pytanie. Ze względu na to, że “organic search” nie jest uregulowane. Nie ma źródeł wiedzy tak jak ma to miejsce w wielu innych obszarach marketingu.
  12. Poleć najlepszy podcast o tematyce pozycjonowania.

Pytania na temat Google

  1. Wymień techniki, które mogą mieć negatywny wpływ na wyniki SEO. Opisz, na czym polega ten negatywny wpływ? Dość szczegółowe pytanie, które pokazuje wiedzę na temat “Black Hat SEO”.
  2. Jakie czynniki wpływają na algorytm Google? Wymień je w kolejności od najważniejszych do mniej istotnych. Pytanie szczegółowe na temat parametrów takich jak czas ładowania się strony, jakość linków optymalizację. Czynników, które mają wpływ jest wiele stąd prawidłowe ich ułożenie daje obraz o doświadczeniu kandydata.
  3. Jak rozdzielić ruch brand i non brand? Ciekawe pytanie, które wymaga zastanowienia. Łączy wiedzę z zakresu SEO i Analityki.
  4. Jakie znasz główne typy zmian w algorytmie Google. Jak je obserwować i reagować? Pytanie dotyczy głównych zmian algorytmu Google. Historycznie to Panda i Pingwin. Obecnie nie posiadają już nazw i raczej opisywane są przez daty. To pytanie pokazuje jak kandydat reaguje na zmiany.
  5. Jak spowodować by Google rozpoznawało prawidłowo wersję strony w przypadku, gdy mamy stronę hiszpańską, meksykańską, argentyńską i urugwajską? To pytanie pokaże, czy kandydat ma wiedzę na temat projektów międzynarodowych.
  6. Czy blog powinien być w subdomenie czy w podkatalogu? To dość ciekawe pytanie pokazujące, w jaki sposób analizuje problemy SEO. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od celów, jakie stawiamy.
  7. Co to jest duplicate content? Jak go rozpoznać? Pytanie daje szansę wykazać się kandydatowi w kwestii contentu. Pokazuje, jakie ma doświadczenie w procesie tworzenia i publikowania contentu.
  8. Jak byś opisał skuteczny content? Pytanie otwarte pokazuje nam zarówno wiedzę strategiczną jak i ściśle techniczną.
  9. Jak powinien wyglądać profil linków? Opisz najważniejsze cechy. Kluczowe pytanie dotyczące najważniejszego parametru, jakim są linki zewnętrzne.
  10. Podaj najskuteczniejsze techniki pozyskiwania linków. Opisz proces. Pytanie szczegółowe, które daje pogląd na temat doświadczeń specjalisty w zakresie pozyskiwania linków. Warto zwrócić uwagę na spójność odpowiedzi z punktem dotyczącym technik “Black Hat”.
  11. Jak organizował współpracę ze specjalistą PPC na tym samym projekcie? Jak zaplanować prawidłowe wydatkowanie i optymalizację kampanii w wyszukiwarce. Jest to ciekawe pytanie. Możemy zobaczyć wiele cech, ale najistotniejszym jest to jak zorganizowana jest współpraca i jak koordynowane są działania w SEM.
  12. Co to jest “crawler” i co takiego robi? Techniczne pytanie na temat głównych narzędzi zarówno Google jak i narzędzi trzecich opartych na “crawler-ach”.
  13. Z jakimi technologiami służącymi do budowania stron miałeś do czynienia? Jakie są przyjazne wyszukiwarkom? Bardzo ogólne pytanie, które pokaże nam jak wygląda wiedza techniczna oraz doświadczenie w poszczególnych obszarach.
  14. Co to jest prywatna sieć blogów (Private Blogs Network) czy jest to skuteczna technika? Pytanie z kategorii doprecyzowujących temat linkowania. Pokazuje podejście do tematu SEO nawiązuje do technik “Black Hat”
  15. Co to jest TensorFlow? Dlaczego jest ważny? Pytanie bardzo techniczne, związane z algorytmem matematycznym stosowanym przez Google między innymi do rozpoznawania technik linkowania.
  16. Kiedy stosować przekierowanie 301 a kiedy 302? Pytanie techniczne, szczegółowe.
  17. Co to jest mapa strony i w jakich formatach powinna być?
  18. Jaka powinna być wzorcowa architektura sklepu internetowego.
  19. Na czym polega budowa listy słów kluczowych, podaj przykłąd.

Podsumowanie

Przedstawiona lista jest przykładowa, z tego wynika oczywiście, że nie pokrywa całej wiedzy potrzebnej specjaliście SEO. Na jej podstawie jesteśmy w stanie celnie określić czy dany kandydat pasuje do profilu, jakiego poszukujemy. Pytania dotyczą stricte wiedzy, choć część z nich pokazuje inne miękkie cechy takie jak umiejętność współpracy, rozwiązywanie problemów. Jeśli macie propozycje innych pytań chętnie je dodam do listy.

Artykuł uaktualniony 2 lata

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

2 Comments

  1. Mariusz Kędziora pisze:

    Ja bym bardzo chętnie poznał odpowiedzi na te pytania! Nie do rekrutacji, ale zebrane tego typu odpowiedzi w jednym miejscu byłyby ekstra 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *