CMS, system zarządzania treścią co to jest?

Illustration about Content Marketing Strategy on Blackboard

Polecane systemy CMS w 2021

Po pierwsze, co oznacza skrót „CMS”? CMS to skrót od „Content Management System”. Możesz zobaczyć kilka odmian tego terminu, ale wszystkie odnoszą się do tej samej koncepcji.

Jest wiele odmian nazw, które zawsze odnoszą się do tego samego.

 • System zarządzania treścią
 • Web CMS
 • System zarządzania treścią WWW
 • Platforma CMS
 • Platforma zarządzania treścią
 • System CMS

Co robi CMS? Za co odpowiada?

Mówiąc najprościej, systemy zarządzania treścią mają na celu pomóc użytkownikom w tworzeniu stron internetowych, sklepów internetowych i zarządzaniu nimi. CMS pomaga webmasterom zarządzać wieloma różnymi zasobami, typami treści i różnymi danymi, które tworzą strony internetowe.

Strony internetowe wykorzystują różne technologie, języki programowania i rodzaje contentu. Należą do nich: HTML, CSS, Javascript i obrazy (jpeg, gif, png …). U podstaw każdego systemu CMS leży możliwość organizowania tych zasobów i generowania prawidłowo lokowanych treści. Muszą być one czytelne dla przeglądarek internetowych. Bardziej zaawansowane strony internetowe zawierają interaktywne komponenty (sekcje komentarzy, fora, e-commerce …). Wymagają one oprogramowania serwera do sprawdzania poprawności i zapisywania treści przesłanych przez użytkowników. W systemach CMS implementacja dodatkowych funkcjonalności odbywa się w bardzo prosty sposób i nie wymaga głębokiej wiedzy programistycznej.

Wszystkie najpopularniejsze systemy zarządzania treścią mają wbudowane funkcje umożliwiające pracę ze stroną zaraz po instalacji. Są dostępne do pobrania dodatki do wszystkich tych funkcji, które wersja podstawowa nie posiada.

Najważniejsze funkcje CMS (content management system)

Każdy CMS () ma swoją różna ilość dostępnych funkcji. Poniżej zebrałem najważniejsze funkcje które warto mieć na uwadze przy analizie naszych potrzeb oraz w trakcie dokonywania wyboru systemu CMS.

Edytor treści w CMS

Łatwy w obsłudze edytor treści powinien być jedną z głównych funkcji każdej nowoczesnej platformy CMS. Przykładem jest najbardziej znany edytor WYSIWYG (What You See Is What You Get). Dzięki przejrzystej strukturze i funkcjach znanych z pakietów takich jak Microsoft Word WYSIWYG jest pomocny w tworzeniu treści bez konieczności kodowania. WYSIWYG oszczędza nam czas.

Elementor edytor CMS

To podstawowa funkcja jest kluczem do sukcesu systemu. Obecnie edytory stały się bardzo rozbudowane i posiadają mnóstwo dodatkowych funkcji. Przykładem jest bardzo popularny edytor dla WordPress czyli Elementor oprócz typowych funkcji posiada on takie jak edycja grafiki, budowę szablonów stron, predefiniowane elementy strony i pełna kontrolę nad względem tych elementów. Jak pewnie się domyślacie jest mnóstwo innych tego typu narzędzi dostępnych dla różnych systemów CMS

Zarządzanie użytkownikami

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że z Twojej platformy CMS będzie korzystać wiele osób. Zwróć uwagę czy użytkownicy maja przypisane odpowiednie role. Te role to np: redaktor po marketer i specjalistę SEO, edytor.

Zarządzanie użytkownikami powinno być łatwe, a przypisywanie ról i uprawnień powinno być proste dla wszystkich członków zespołu.

Im łatwiejszy jest proces przypisywania nowej roli lub dostępu do platformy, tym współpraca pomiędzy użytkownikami będzie bezkonfliktowa.

IBM® Watson Content Hub zarządzanie użytkownikami
IBM® Watson Content Hub zarządzanie użytkownikami

Integracje z zewnętrznymi narzędziami w CMS

Świetna platforma CMS nie musi oferować wszystkiego w sposób natywny. Powinna jednak mieć możliwość współpracy z zewnętrznymi dodatkami i narzędziami.

Integracje z firmami zewnętrznymi są kluczowe, jeśli chcesz wyjść poza podstawowe elementy systemu zarządzania treścią. Istnieją tysiące opcji, jeśli chodzi o wybór integracji i wtyczek, które wzbogacą arsenał Twoje strony.

Nie musisz koniecznie wypróbowywać ich wszystkich, ale zawsze dobrze jest znać wszystkie dostępne opcje.

Na przykład dobrze jest wiedzieć, że Twoja platforma CMS może zostać zintegrowana z platformą e-mail marketingu, marketing automation, CRM i innych.

Pulse CMS dodatki i rozszerzenia
Pulse CMS dodatki i rozszerzenia

Oprócz integracji istnieje również wiele wtyczek, które mogą zwiększyć potencjał Twojego CMS. Wtyczki mogą pomóc Ci zaoszczędzić czas podczas planowania dodania nowej funkcji do CMS. Od dodawania ikon społecznościowych i poprawy parametrów SEO po dodanie Google Analytics i kalendarza treść.

Uważaj jednak, wtyczki mogą również zwiększać podatność na ataki hakerów, spowalniać działanie strony.

Funkcje e-commerce i marketingowe w CMS

Twoja platforma CMS nie powinna ograniczać się do zarządzania treścią. Warto by udostępniała opcje ecommerce i wsparcia działań marketingowych.

Mogą to być natywne funkcje e-commerce, takie jak tworzenie stron docelowych i optymalizacja obsługi koszyka. Może to być również strategiczna integracja z najlepszymi dostawcami rozwiązań ecommerce.

Podobnie, Twoja platformy CMS może wspierać natywnie działania marketingowe. Przykładowo CMS może zapewniać łatwą instalację ikon Facebook, Instagram, Linkedin czy Twitter. Jeszcze bardziej zaawansowane integracje umożliwiają budowanie lejków sprzedażowych ich analizę i optymalizację, automatyzację procesów marketingowych czy automatyzację spersonalizowanej komunikacji z użytkownikami strony.

Jak korzystać z CMS (content management system)

Aby rozpocząć korzystanie z CMS na swojej stronie? Czy jest to trudne? Musisz zdecydować czy korzystasz z wersji które wymagają swojego serwera czy jednak wybierzesz opcję połączoną z hostingiem np: wordpress.com. Wybór własnego hostingu wymaga podstawowej wiedzy na temat programowania i baz danych.

CMS wymaga by go zainstalować na swoim serwerze. Instalacja jest zazwyczaj bardzo prosta. Najpopularniejsze systemy stworzyły interfejsy, które przeprowadzą Cię przez proces instalacji. Kolejne kroki obejmują tworzenie bazy danych i zmianę uprawnień do plików. W tej wersji często, dostawca usług hostingowych ma opcje konfiguracji z funkcją „1 Click Installation”. Czyli jest w najprostszej jaką można sobie wyobrazić wersji. Dla zaawansowanych użytkowników rekomenduję wersję własnej instalacji na własnym hostingu.

Edytor jednak musi spełniać przede wszystkim takimi jak zarządzanie (tworzenie, dodawanie, usuwanie) treściami.

Jak wybrać CMS? Darmowy CMS czy płatny dedykowany CMS

Przy wyborze CMS warto zwrócić uwagę na wiele czynników. Kryteria jakie bierzemy pod uwagę często dzielimy na kilka kategorii.

 • Skalowalność, czy dany system zarządzania treścią będzie mógł się rozwijać
 • Cena, jeden z wielu czynników.
 • Dopasowanie do biznesu, do potrzeb co oznacza, że nie warto kupować mercedesa jeśli potrzebujemy dwa razy w miesiącu podjechać do sklepu
 • Wsparcie techniczne. Czy będziemy w stanie sami go obsługiwać? Czy w razie kłopotów mamy dostęp do wielu opcji wsparcia technicznego. Zintegrowana pomoc online, w tym fora dyskusyjne
 • Łatwość obsługi, UX tego CMS.
 • Wsparcie dla zewnętrznych technologii, łatwość integrowania zewnętrznych narzędzi.
 • Bezpieczeństwo.
 • Łatwe procedury instalowania i wersjonowania oparte na kreatorze
 • Pełna obsługa szablonów i konfigurowalne szablony?
 • Panel administracyjny z obsługą wielu języków
 • Hierarchia treści z nieograniczoną głębokością i rozmiarem
 • Zintegrowany menedżer plików
 • System powinien być przyjazny dla marketerów. Dany system CSM powinien być przyjazny SEO co spowoduje dobrą widoczność w wyszukiwakach. Powinien łatwo integrować się z narzędziami marketing automation, systemami CRM czy analityką

Co to znaczy dobry CMS?

Dobry CMS jest łatwy w użyciu. Powinieneś być w stanie zaprojektować swoją stronę w taki sposób w jaki chcesz, aby wyglądała, bez konieczności robienia kursu z projektowania stron internetowych. Szablony powinny być dostępne i łatwo konfigurowalne wersje płatne możesz znaleźć tu. Gdy witryna zostanie opublikowana w Internecie, będziesz musiał od czasu do czasu zarządzać i edytować ją. Dobry CMS to taki, który oferuje wiele narzędzi, edytorów do zarządzania treścią.

Jakość kodowani może Pozytywnie lub negatywnie wpłynąć na nasza witrynę. Sugeruję CMS z czystym kodowaniem, które pozwala na szybkie ładowanie witryny.

Twój CMS powinien umożliwiać włączenie mobilnej wersji witryny. Większość Twoich użytkowników będzie prawdopodobnie wyświetlać witrynę na smartfonie lub tablecie dlatego taka wersja poprawi widoczność w wynikach wyszukiwania wyszukiwarek takich jak Google czy Bing. System CMS powinien również umożliwiać integrację z mediami społecznościowymi, co pozwoli na łatwą publikację postów. Powinien być łatwy do zidentyfikowania link do strony na Facebooku Twojej firmy czy konta na Twitterze itd.

Osobiście zawsze rekomenduję systemy CMS, które są wyposażone w narzędzia i wtyczki SEO. Pomagają zwiększyć pozycję w wyszukiwarkach naszej witrynie. Więcej na temat: przydatne wtyczki SEO do WordPress, przydatne wtyczki SEO do Drupal oraz przydatne wtyczki SEO do Joomla

Lista systemów CMS (system zarządzania treścią)

Dostępna jest ogromna liczba darmowych i opartych na subskrypcji ofert CMS do użytku osobistego i korporacyjnego. Oto kilka przykładów dostawców platformy CMS:

Darmowe CMS, najpopularniejsze systemy zarządzania treścia

 • Joomla – darmowy i open source WCMS zbudowany na frameworku MVC. Joomla jest napisana w PHP i oferuje takie funkcje, jak buforowanie, kanały RSS, blogi, wyszukiwanie i obsługa internacjonalizacji języka.
 • WordPress – Kolejny darmowy i open source WCMS oparty na PHP i MySQL. WordPress może być wykorzystywany jako część usługi hostingu w chmurze (WordPress.com) jest również dostępny w wersji na komputerze lokalnym i hostingu. Jest niezwykle popularny wśród społeczności blogerów. Przyjazny system dla SEO.
 • Backdrop CMS – darmowy i open source, który jest częścią projektu Drupal i koncentruje się na dostarczaniu niedrogiego systemu CMS dla małych i średnich organizacji. Sama technologia Backdrop oferuje tylko podstawowe funkcje zarządzania treścią, na szczęście można ją rozszerzyć za pomocą różnych dostępnych modułów.
 • Typo3 jest to darmowe oprogramowanie z licencją open source. Pozwala zarządzać stronami internetowymi, intranetami i aplikacje online. Wspiera zaróno małe witryny po międzynarodowe korporacje.
 • Google Web Sites Creator dzięki responsywnemu projektowi witryna automatycznie dostosowuje się do wyglądu na każdym ekranie, niezależnie od tego, czy jest to komputer, tablet czy telefon. Twoja witryna automatycznie aktualizuje się z informacjami o Twoim profilu biznesowym, więc jest zawsze aktualna. Twórz i zarządzaj swoją witryną z dowolnego urządzenia, dzięki czemu możesz szybko wprowadzać zmiany.
 • OpenText– ECM Suite OpenText i Web Experience Management są skierowane do przedsiębiorstwa dostępne są w wersji z własnym hostingiem jak i za pośrednictwem chmury. OpenText specjalizuje się w zarządzaniu dużymi ilościami treści, zgodności z wymogami regulacyjnymi oraz zarządzaniu treściami mobilnymi i online do użytku korporacyjnego.

Systemy dla firm i korporacji

 • IBM® Watson Content Hub to oparty na chmurze system zarządzania treścią (CMS), który wykorzystuje usługi AI, aby pomóc marketerom w szybkim i łatwym budowaniu angażujących cyfrowych doświadczeń we wszystkich kanałach, aplikacjach i urządzeniach wbudowanych. Zaawansowane interfejsy API umożliwiają programistom umieszczanie treści wszędzie tam, gdzie jest to konieczne, aby zapewnić spójnąprezentowanie marki. Skalowalny system serwowania trewści pozawala wydajnie obsługiwać potężne ilości contentu.
 • SharePoint – kolekcja technologii która ułatwia przechowywanie, udostępnianie i zarządzanie informacjami cyfrowymi w organizacji.
 • M-Files – wykorzystuje meta-tagowe podejście do zarządzania dokumentami elektronicznymi.
 • DNN – Udostępnia marketerom narzędzia do zarządzania treścią, którzy potrzebują łatwego dostępu do wszystkich swoich zasobów cyfrowych, niezależnie od tego, gdzie są przechowywane, publikowania treści na dowolnym kanale online, personalizowania go każdemu odwiedzającemu i mierzenia jego skuteczności.
 • Oracle WebCenter portfolio aplikacji do zarządzania użytkownikami firmy Oracle zbudowanych na ich własnym środowisku programistycznym i oferowanych w cenie licencji za procesor. Pakiet składa się z trzech głównych produktów: Oracle WebCenter Content, Oracle WebCenter Sites i Oracle WebCenter Portal. Jedną z głównych funkcji Oracle jest centralne zarządzanie treścią w jednej lokalizacji i współużytkowanie jej w wielu aplikacjach.
 • Pulse CMS – Opatentowana opcja oprogramowania przeznaczona dla małych stron internetowych, która umożliwia twórcom stron internetowych, dodawanie treści do istniejącej witryny i zarządzanie nią łatwo i szybko. Nie wymaga bazy danych. Korzysta z Apache z PHP 5 i oferuje wsparcie techniczne dla wersji płatnych.
 • Adobe Experience Manager Site potężne narzędzie do zarządzania treścia. Element suity Adobe. Dzięki platformie zarządzania treścią internetową, jest bardzo elastyczne i skalowalne.

Polskie systemy zarządzania treścią i kreatory stron WWW

 • Webwavecms jest przyjaznym dla użytkownika polskim systemem kreowania stron internetowych. Jest prosty w użyciu. Posiada darmowe szablony, dodatkowo zapewnia hosting, pocztę i wsparcie w tworzeniu stron. Załóż swoją pierwszą stronę.

CMS i wpływ systemu do zarządzania treścią na SEO

Poniżej zamieściłem 8 najlepszych CMS dla SEO

 • WordPress CMS
 • HubSpot CMS
 • GoDaddy Website Builder
 • Drupal
 • Weebly
 • Wix
 • Squarespace
 • Kentico

Poniżej też lista najważniejszych cech na podstawie których dokonałem mojej oceny:

Łatwa konfiguracja elementów strony

Twój system CMS powinen pozwolić na łatwe zarządzanie tytułami, opisami meta i tekstu alternatywnego obrazu Twoich postów i stron. Wszystko to jest niezbędne do pozycjonowania strony. Umieszczając docelowe słowa kluczowe w tych różnych miejscach, pomożesz odwiedzającym i wyszukiwarkom lepiej zrozumieć, o czym jest strona, ułatwić indeksowanie oraz zwiększyć CTR współczynnik klikalności w wynikach wyszukiwania.

System powinien umożliwić łatwe zarządzanie wszystkimi wymienionymi elementami.

Ustawienia adresu URL

Struktura adresu URL to kolejna ważny element strony WWW. Wyszukiwarki, podobnie jak czytelnicy, nie lubią czytać długich ciągów słów o złożonej strukturze. Zadbaj o krótkie URL uwzględnić tylko ważne słowa kluczowe. Aby w pełni zoptymalizować SEO na stronie, potrzebujesz CMS, który pozwoli Ci dostosować adresy URL.

Narzędzia do blogowania

Blogi są obecnie jedną z podstawowych form wykorzystywanych w strategiach Digital Marketing. Dlatego powinieneś wybrać platformę z narzędziami do blogowania i szablonami zapewniającymi łatwe blogowanie. Edytor typu „przeciągnij i upuść” z modułami na obrazy, filmy, przyciski wezwania do działania CTA pomogą w łatwym i szybkim tworzeniu ciekawych postów na blogu.

Linkowanie wewnętrzne

Linki wewnętrzne to kolejny istotny element SEO. Tworzenie linków do powiązanych treści ma dwa cele. Po pierwsze, pomoże wyszukiwarkom powiązać wszystkie posiadane przez Ciebie treści na określony temat. Taka poprawnie zbudowana struktura połączeń jest jednym z kluczowych czynników rankingowych. Po drugie, linki do innych przydatnych postów i stron poprawiają UX i wrażenia użytkowników.

Możesz ręcznie łączyć swoje strony za każdym razem, gdy tworzysz nowy post jest to zapewne rozwiązaniem ale bardzo nie praktyczne. Platforma CMS z wbudowanym narzędziem do tworzenia linków wewnętrznych lub dodatkiem może zautomatyzaować ten proces i jednocześnie uporządkować.

Mapy witryn XML

Pliki XML zawierają listę wszystkich stron w Twojej witrynie, dzięki czemu wyszukiwarki mogą łatwo znajdować, przeszukiwać i indeksować zawartość Twojej strony.

Możesz utworzyć mapę witryny ręcznie, ale proces ten wymaga czasu i kodowania. Idealnie jest gdy. Twój CMS stworzy plik XML za Ciebie.

Dostępna gama responsywnych motywów

Urządzenia mobilne stanowią ponad 70 procent bezpłatnych wizyt w wyszukiwarkach. Ta ilość wejść z urządzeń mobilnych wymaga poważnego podejścia do responsywności strony.

Wybierając system CMS weź pod uwagę ilość i jakoś dostępnych motywów i szablonów zoptymalizowanymi pod kątem urządzeń mobilnych. Dzięki temu każdy post i strona opublikowana w Twojej witrynie będzie zoptymalizowana dla wszystkich urządzeń.

Web Core Vitals a CMS

Pochodną szablonu jaki używamy jest szybkość ładowania strony i kluczowe parametry.

 • Largest Contentful Paint (LCP)
 • First Input Delay (FID) 
 • CLS, czyli Cumulative Layout Shift 

Te parametry powinny spełniać wymogi stawiane przez Google.

Przekierowania 301

Twój CMS powinien mieć opcję tworzenia przekierowań 301. Przekierowania są istotną częścią każdego audytu SEO

Przekierowania nie tylko pozwalają rozwiązać problemy niedziałających linków i stron z błędami 404, ale przede wszystkim pozwalają zachować ciągłość ścieżek, którymi wędrują użytkownicy i roboty.

3 Comments

 1. Agencja Marketingowa OzonMedia pisze:

  Bardzo dobry tekst, ja polecam również ten artykuł https://ozonmedia.pl/sytem-

 2. Patryk Kowalski pisze:

  Hej pracuje obecnie na WordPress plus Elementor ale mam bardzo duży problem z czasem ładowania się strony. Niestety Elementor generuje bardzo rozbudowane DOM co powoduje, że przy analizie w Google speed test dla webmasterów mam wyniki 15-20 dla wersji mobilnej. Czy znasz dodatek który rozwiąże ten problem? Testowałem kilka ale nie pomogło. Z góry dzięki za podpowiedź.

  • marcin@postin.pl pisze:

   Hej dobre pytanie. Ja spędziłem sporo czasu na wyszukiwaniu dobrego narzędzia. Jak narazie sprawdza się NitroPack. Jest to dodatek w wersji free i płatnej. Obecnie poprawił mi średnie wyniki mojej strony i kilkunastu moich projektów. Mogę zdradzić wynik mojej strony średni wynik w desktop to 100 a w przypadku wersji mobilnej to 96. Polecam! Proszę uważać z tego typu narzędziami ponieważ mogę one zdestabilizować frontend, wygląd strony. Jeśli nie ma Pan pewności może Pan nam to powierzyć zoptymalizujemy za Pana stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *