Illustration about Content Marketing Strategy on Blackboard

Po pierwsze, co oznacza skrót „CMS”? CMS to skrót od „Content Management System”. Możesz zobaczyć kilka odmian tego terminu, ale wszystkie odnoszą się do tej samej koncepcji.


Jest wiele odmian nazw, które zawsze odnoszą się do tego samego.

 • System zarządzania treścią
 • Web CMS
 • System zarządzania treścią WWW
 • Platforma CMS
 • Platforma zarządzania treścią
 • System CMS

Co robi CMS? Za co odpowiada?

Mówiąc najprościej, systemy zarządzania treścią mają na celu pomóc użytkownikom w tworzeniu stron internetowych, sklepów internetowych i zarządzaniu nimi. CMS pomaga webmasterom zarządzać wieloma różnymi zasobami, typami treści i różnymi danymi, które tworzą strony internetowe.

Strony internetowe wykorzystują różne technologie, języki programowania i rodzaje contentu. Należą do nich: HTML, CSS, Javascript i obrazy (jpeg, gif, png …). U podstaw każdego systemu CMS leży możliwość organizowania tych zasobów i generowania prawidłowo lokowanych treści. Muszą być one czytelne dla przeglądarek internetowych. Bardziej zaawansowane strony internetowe zawierają interaktywne komponenty (sekcje komentarzy, fora, e-commerce …). Wymagają one oprogramowania serwera do sprawdzania poprawności i zapisywania treści przesłanych przez użytkowników. W systemach CMS implementacja dodatkowych funkcjonalności odbywa się w bardzo prosty sposób i nie wymaga głębokiej wiedzy programistycznej.

Wszystkie najpopularniejsze systemy zarządzania treścią mają wbudowane funkcje umożliwiające pracę ze stroną zaraz po instalacji. Są dostępne do pobrania dodatki do wszystkich tych funkcji, które wersja podstawowa nie posiada.

Jak korzystać z CMS

Aby rozpocząć korzystanie z CMS na swojej stronie? Czy jest to trudne? Musisz zdecydować czy korzystasz z wersji które wymagają swojego serwera czy jednak wybierzesz opcję połączoną z hostingiem np: wordpress.com. Wybór własnego hostingu wymaga podstawowej wiedzy na temat programowania i baz danych.

CMS wymaga by go zainstalować na swoim serwerze. Instalacja jest zazwyczaj bardzo prosta. Najpopularniejsze systemy stworzyły interfejsy, które przeprowadzą Cię przez proces instalacji. Kolejne kroki obejmują tworzenie bazy danych i zmianę uprawnień do plików. W tej wersji często, dostawca usług hostingowych ma opcje konfiguracji z funkcją „1 Click Installation”. Czyli jest w najprostszej jaką można sobie wyobrazić wersji. Dla zaawansowanych użytkowników rekomenduję wersję własnej instalacji na własnym hostingu.

Jak wybrać CMS?

Przy wyborze CMS warto zwrócić uwagę na wiele czynników. Kryteria jakie bierzemy pod uwagę często dzielimy na kilka kategorii.

 • Skalowalność, czy dany system zarządzania treścią będzie mógł się rozwijać
 • Cena, jeden z wielu czynników.
 • Dopasowanie do biznesu, do potrzeb co oznacza, że nie warto kupować mercedesa jeśli potrzebujemy dwa razy w miesiącu podjechać do sklepu
 • Wsparcie techniczne. Czy będziemy w stanie sami go obsługiwać? Czy w razie kłopotów mamy dostęp do wielu opcji wsparcia technicznego. Zintegrowana pomoc online, w tym fora dyskusyjne
 • Łatwość obsługi, UX tego CMS.
 • Wsparcie dla zewnętrznych technologii, łatwość integrowania zewnętrznych narzędzi.
 • Bezpieczeństwo.
 • Łatwe procedury instalowania i wersjonowania oparte na kreatorze
 • Pełna obsługa szablonów i konfigurowalne szablony?
 • Panel administracyjny z obsługą wielu języków
 • Hierarchia treści z nieograniczoną głębokością i rozmiarem
 • Zintegrowany menedżer plików
 • System powinien być przyjazny dla marketerów. Dany system CSM powinien być przyjazny SEO co spowoduje dobrą widoczność w wyszukiwakach. Powinien łatwo integrować się z narzędziami marketing automation, systemami CRM czy analityką

Co to znaczy dobry CMS?

Dobry CMS jest łatwy w użyciu. Powinieneś być w stanie zaprojektować swoją stronę w taki sposób w jaki chcesz, aby wyglądała, bez konieczności robienia kursu z projektowania stron internetowych. Szablony powinny być dostępne i łatwo konfigurowalne wersje płatne możesz znaleźć tu. Gdy witryna zostanie opublikowana w Internecie, będziesz musiał od czasu do czasu zarządzać i edytować ją. Dobry CMS to taki, który oferuje wiele narzędzi, edytorów do zarządzania treścią.

Jakość kodowani może Pozytywnie lub negatywnie wpłynąć na nasza witrynę. Sugeruję CMS z czystym kodowaniem, które pozwala na szybkie ładowanie witryny.

Twój CMS powinien umożliwiać włączenie mobilnej wersji witryny. Większość Twoich użytkowników będzie prawdopodobnie wyświetlać witrynę na smartfonie lub tablecie dlatego taka wersja poprawi widoczność w wynikach wyszukiwania wyszukiwarek takich jak Google czy Bing. System CMS powinien również umożliwiać integrację z mediami społecznościowymi, co pozwoli na łatwą publikację postów. Powinien być łatwy do zidentyfikowania link do strony na Facebooku Twojej firmy czy konta na Twitterze itd.

Osobiście zawsze rekomenduję systemy CMS, które są wyposażone w narzędzia i wtyczki SEO. Pomagają zwiększyć pozycję w wyszukiwarkach naszej witrynie. Więcej na temat: przydatne wtyczki SEO do WordPress, przydatne wtyczki SEO do Drupal oraz przydatne wtyczki SEO do Joomla

Lista systemów CMS (system zarządzania treścią)

Dostępna jest ogromna liczba darmowych i opartych na subskrypcji ofert CMS do użytku osobistego i korporacyjnego. Oto kilka przykładów dostawców platformy CMS:

Najpopularniejsze systemy zarządzania treścia

 • Joomla – darmowy i open source WCMS zbudowany na frameworku MVC. Joomla jest napisana w PHP i oferuje takie funkcje, jak buforowanie, kanały RSS, blogi, wyszukiwanie i obsługa internacjonalizacji języka.
 • WordPress – Kolejny darmowy i open source WCMS oparty na PHP i MySQL. WordPress może być wykorzystywany jako część usługi hostingu w chmurze (WordPress.com) jest również dostępny w wersji na komputerze lokalnym i hostingu. Jest niezwykle popularny wśród społeczności blogerów. Przyjazny system dla SEO.
 • Backdrop CMS – darmowy i open source, który jest częścią projektu Drupal i koncentruje się na dostarczaniu niedrogiego systemu CMS dla małych i średnich organizacji. Sama technologia Backdrop oferuje tylko podstawowe funkcje zarządzania treścią, na szczęście można ją rozszerzyć za pomocą różnych dostępnych modułów.
 • Typo3 jest to darmowe oprogramowanie z licencją open source. Pozwala zarządzać stronami internetowymi, intranetami i aplikacje online. Wspiera zaróno małe witryny po międzynarodowe korporacje.
 • Google Web Sites Creator dzięki responsywnemu projektowi witryna automatycznie dostosowuje się do wyglądu na każdym ekranie, niezależnie od tego, czy jest to komputer, tablet czy telefon. Twoja witryna automatycznie aktualizuje się z informacjami o Twoim profilu biznesowym, więc jest zawsze aktualna. Twórz i zarządzaj swoją witryną z dowolnego urządzenia, dzięki czemu możesz szybko wprowadzać zmiany.
 • OpenText– ECM Suite OpenText i Web Experience Management są skierowane do przedsiębiorstwa dostępne są w wersji z własnym hostingiem jak i za pośrednictwem chmury. OpenText specjalizuje się w zarządzaniu dużymi ilościami treści, zgodności z wymogami regulacyjnymi oraz zarządzaniu treściami mobilnymi i online do użytku korporacyjnego.

Systemy dla firm i korporacji

 • IBM® Watson Content Hub to oparty na chmurze system zarządzania treścią (CMS), który wykorzystuje usługi AI, aby pomóc marketerom w szybkim i łatwym budowaniu angażujących cyfrowych doświadczeń we wszystkich kanałach, aplikacjach i urządzeniach wbudowanych. Zaawansowane interfejsy API umożliwiają programistom umieszczanie treści wszędzie tam, gdzie jest to konieczne, aby zapewnić spójnąprezentowanie marki. Skalowalny system serwowania trewści pozawala wydajnie obsługiwać potężne ilości contentu.
 • SharePoint – kolekcja technologii która ułatwia przechowywanie, udostępnianie i zarządzanie informacjami cyfrowymi w organizacji.
 • M-Files – wykorzystuje meta-tagowe podejście do zarządzania dokumentami elektronicznymi.
 • DNN – Udostępnia marketerom narzędzia do zarządzania treścią, którzy potrzebują łatwego dostępu do wszystkich swoich zasobów cyfrowych, niezależnie od tego, gdzie są przechowywane, publikowania treści na dowolnym kanale online, personalizowania go każdemu odwiedzającemu i mierzenia jego skuteczności.
 • Oracle WebCenter portfolio aplikacji do zarządzania użytkownikami firmy Oracle zbudowanych na ich własnym środowisku programistycznym i oferowanych w cenie licencji za procesor. Pakiet składa się z trzech głównych produktów: Oracle WebCenter Content, Oracle WebCenter Sites i Oracle WebCenter Portal. Jedną z głównych funkcji Oracle jest centralne zarządzanie treścią w jednej lokalizacji i współużytkowanie jej w wielu aplikacjach.
 • Pulse CMS – Opatentowana opcja oprogramowania przeznaczona dla małych stron internetowych, która umożliwia twórcom stron internetowych, dodawanie treści do istniejącej witryny i zarządzanie nią łatwo i szybko. Nie wymaga bazy danych. Korzysta z Apache z PHP 5 i oferuje wsparcie techniczne dla wersji płatnych.
 • Adobe Experience Manager Site potężne narzędzie do zarządzania treścia. Element suity Adobe. Dzięki platformie zarządzania treścią internetową, jest bardzo elastyczne i skalowalne.

Polskie systemy zarządzania treścią i kreatory stron WWW

 • Webwavecms jest przyjaznym dla użytkownika polskim systemem kreowania stron internetowych. Jest prosty w użyciu. Posiada darmowe szablony, dodatkowo zapewnia hosting, pocztę i wsparcie w tworzeniu stron. Załóż swoją pierwszą stronę.