CMS, system zarządzania treścią co to jest?

CMS, system zarządzania treścią co to jest

CMS, system zarządzania treścią co to jest

4.7/5 - (3 ocen)

Polecane systemy CMS w 2023

Po pierwsze, co oznacza skrót „CMS”? CMS to skrót od „Content Management System”. Możesz zobaczyć kilka odmian tego terminu, ale wszystkie odnoszą się do tej samej koncepcji.

Jest wiele odmian nazw, które zawsze odnoszą się do tego samego.

  • System zarządzania treścią
  • Web CMS
  • System zarządzania treścią WWW
  • Platforma CMS
  • Platforma zarządzania treścią
  • System CMS

Co to jest cms? Za co odpowiada?

Mówiąc najprościej, systemy zarządzania treścią mają na celu pomóc użytkownikom w tworzeniu stron internetowych, sklepów internetowych i zarządzaniu nimi. CMS pomaga webmasterom zarządzać wieloma różnymi zasobami, typami treści i różnymi danymi, które tworzą strony internetowe.

Strony internetowe wykorzystują różne technologie, języki programowania i rodzaje contentu. Należą do nich: HTML, CSS, Javascript i obrazy (jpeg, gif, png …). U podstaw każdego systemu CMS leży możliwość organizowania tych zasobów i generowania prawidłowo lokowanych treści. Muszą być one czytelne dla przeglądarek internetowych.

Bardziej zaawansowane strony internetowe zawierają interaktywne komponenty (sekcje komentarzy, fora, e-commerce …). Wymagają one oprogramowania serwera do sprawdzania poprawności i zapisywania treści przesłanych przez użytkowników. W systemach CMS implementacja dodatkowych funkcjonalności odbywa się w bardzo prosty sposób i nie wymaga głębokiej wiedzy programistycznej.

Wszystkie najpopularniejsze systemy zarządzania treścią mają wbudowane funkcje umożliwiające pracę ze stroną zaraz po instalacji. Są dostępne do pobrania dodatki do wszystkich tych funkcji, które wersja podstawowa nie posiada.

Najważniejsze funkcje CMS (content management system)

Każdy CMS () ma swoją różna ilość dostępnych funkcji. Poniżej zebrałem najważniejsze funkcje które warto mieć na uwadze przy analizie naszych potrzeb oraz w trakcie dokonywania wyboru systemu CMS.

Edytor treści w CMS

Łatwy w obsłudze edytor treści powinien być jedną z głównych funkcji każdej nowoczesnej platformy CMS. Przykładem jest najbardziej znany edytor WYSIWYG (What You See Is What You Get). Dzięki przejrzystej strukturze i funkcjach znanych z pakietów takich jak Microsoft Word WYSIWYG jest pomocny w tworzeniu treści bez konieczności kodowania. WYSIWYG oszczędza nam czas.

Elementor  edytor CMS
Edytor treści w CMS

To podstawowa funkcja jest kluczem do sukcesu systemu. Obecnie edytory stały się bardzo rozbudowane i posiadają mnóstwo dodatkowych funkcji. Przykładem jest bardzo popularny edytor dla WordPress czyli Elementor oprócz typowych funkcji posiada on takie jak edycja grafiki, budowę szablonów stron, predefiniowane elementy strony i pełna kontrolę nad względem tych elementów. Jak pewnie się domyślacie jest mnóstwo innych tego typu narzędzi dostępnych dla różnych systemów CMS

Zarządzanie użytkownikami

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że z Twojej platformy do zarządzania treściami będzie korzystać wiele osób. Zwróć uwagę czy użytkownicy maja przypisane odpowiednie role. Te role to np: redaktor po marketer i specjalistę SEO, edytor.

Zarządzanie użytkownikami powinno być łatwe, a przypisywanie ról i uprawnień powinno być proste dla wszystkich członków zespołu.

Im łatwiejszy jest proces przypisywania nowej roli lub dostępu do platformy, tym współpraca pomiędzy użytkownikami będzie bezkonfliktowa.

IBM® Watson Content Hub zarządzanie użytkownikami
IBM® Watson Content Hub zarządzanie użytkownikami

Integracje z zewnętrznymi narzędziami w CMS

Świetna platforma CMS nie musi oferować wszystkiego w sposób natywny. Powinna jednak mieć możliwość współpracy z zewnętrznymi dodatkami i narzędziami.

Integracje z firmami zewnętrznymi są kluczowe, jeśli chcesz wyjść poza podstawowe elementy systemu zarządzania treścią. Istnieją tysiące opcji, jeśli chodzi o wybór integracji i wtyczek, które wzbogacą arsenał Twoje strony.

Nie musisz koniecznie wypróbowywać ich wszystkich, ale zawsze dobrze jest znać wszystkie dostępne opcje.

Na przykład dobrze jest wiedzieć, że Twoja platforma CMS może zostać zintegrowana z platformą e-mail marketingu, marketing automation, CRM i innych.

Pulse CMS dodatki i rozszerzenia
Pulse CMS dodatki i rozszerzenia

Oprócz integracji istnieje również wiele wtyczek, które mogą zwiększyć potencjał Twojego CMS. Wtyczki mogą pomóc Ci zaoszczędzić czas podczas planowania dodania nowej funkcji do CMS. Od dodawania ikon społecznościowych i poprawy parametrów SEO po dodanie Google Analytics i kalendarza treść.

Uważaj jednak, wtyczki mogą również zwiększać podatność na ataki hakerów, spowalniać działanie strony.

Funkcje e-commerce i marketingowe w CMS

Twoja platforma do zarządzania treściami nie powinna ograniczać się do zarządzania treścią. Warto by udostępniała opcje ecommerce i wsparcia działań marketingowych.

Mogą to być natywne funkcje e-commerce, takie jak tworzenie stron docelowych i optymalizacja obsługi koszyka. Może to być również strategiczna integracja z najlepszymi dostawcami rozwiązań ecommerce.

Podobnie, Twoja platformy CMS może wspierać natywnie działania marketingowe. Przykładowo platforma do zarządzania treściami może zapewniać łatwą instalację ikon Facebook, Instagram, Linkedin czy Twitter. Jeszcze bardziej zaawansowane integracje umożliwiają budowanie lejków sprzedażowych ich analizę i optymalizację, automatyzację procesów marketingowych czy automatyzację spersonalizowanej komunikacji z użytkownikami strony.

Jak korzystać z CMS (content management system)

Aby rozpocząć korzystanie z CMS na swojej stronie? Czy jest to trudne? Musisz zdecydować czy korzystasz z wersji które wymagają swojego serwera czy jednak wybierzesz opcję połączoną z hostingiem np: wordpress.com. Wybór własnego hostingu wymaga podstawowej wiedzy na temat programowania i baz danych.

CMS wymaga by go zainstalować na swoim serwerze. Instalacja jest zazwyczaj bardzo prosta. Najpopularniejsze systemy stworzyły interfejsy, które przeprowadzą Cię przez proces instalacji. Kolejne kroki obejmują tworzenie bazy danych i zmianę uprawnień do plików. W tej wersji często, dostawca usług hostingowych ma opcje konfiguracji z funkcją „1 Click Installation”. Czyli jest w najprostszej jaką można sobie wyobrazić wersji. Dla zaawansowanych użytkowników rekomenduję wersję własnej instalacji na własnym hostingu.

Edytor jednak musi spełniać przede wszystkim takimi jak zarządzanie (tworzenie, dodawanie, usuwanie) treściami.

Jak wybrać platformę do zarządzania treściami? Darmowy CMS czy płatny dedykowany CMS

Przy wyborze platformy do zarządzania treściami warto zwrócić uwagę na wiele czynników. Kryteria jakie bierzemy pod uwagę często dzielimy na kilka kategorii.

  • Skalowalność, czy dany system zarządzania treścią będzie mógł się rozwijać
  • Cena, jeden z wielu czynników.
  • Dopasowanie do biznesu, do potrzeb co oznacza, że nie warto kupować mercedesa jeśli potrzebujemy dwa razy w miesiącu podjechać do sklepu
  • Wsparcie techniczne. Czy będziemy w stanie sami go obsługiwać? Czy w razie kłopotów mamy dostęp do wielu opcji wsparcia technicznego. Zintegrowana pomoc online, w tym fora dyskusyjne
  • Łatwość obsługi, UX .
  • Wsparcie dla zewnętrznych technologii, łatwość integrowania zewnętrznych narzędzi.
  • Bezpieczeństwo.
  • Łatwe procedury instalowania i wersjonowania oparte na kreatorze
  • Pełna obsługa szablonów i konfigurowalne szablony?
  • Panel administracyjny z obsługą wielu języków
  • Hierarchia treści z nieograniczoną głębokością i rozmiarem
  • Zintegrowany menedżer plików
  • System powinien być przyjazny dla marketerów. Dany system CSM powinien być przyjazny SEO co spowoduje dobrą widoczność w wyszukiwakach. Powinien łatwo integrować się z narzędziami marketing automation, systemami CRM czy analityką

Co to znaczy dobry program CMS?

Dobry program CMS jest łatwy w użyciu. Powinieneś być w stanie zaprojektować swoją stronę w taki sposób, w jaki chcesz, aby wyglądała, bez konieczności robienia kursu z projektowania stron internetowych. Szablony powinny być dostępne i łatwo konfigurowalne wersje płatne możesz znaleźć tu. Gdy witryna zostanie opublikowana w Internecie, będziesz musiał od czasu do czasu zarządzać i edytować ją. Dobry system to taki, który oferuje wiele narzędzi, edytorów do zarządzania treścią.

Jakość kodowani może Pozytywnie lub negatywnie wpłynąć na nasza witrynę. Sugeruję platformę do zarządzania treściami z czystym kodowaniem, które pozwala na szybkie ładowanie witryny.

Twój system do zarządzania treściami powinien umożliwiać włączenie mobilnej wersji witryny. Większość Twoich użytkowników będzie prawdopodobnie wyświetlać witrynę na smartfonie lub tablecie, dlatego taka wersja poprawi widoczność w wynikach wyszukiwania wyszukiwarek takich jak Google czy Bing. System powinien również umożliwiać integrację z mediami społecznościowymi, co pozwoli na łatwą publikację postów. Powinien być łatwy do zidentyfikowania link do strony na Facebooku Twojej firmy czy konta na Twitterze itd.

Osobiście zawsze rekomenduję systemy do zarządzania treściami, które są wyposażone w narzędzia i wtyczki SEO. Pomagają zwiększyć pozycję w wyszukiwarkach naszej witrynie. Więcej na temat: przydatne wtyczki SEO do WordPress, przydatne wtyczki SEO do Drupal oraz przydatne wtyczki SEO do Joomla

CMS przykłady (system zarządzania treścią)

Dostępna jest ogromna liczba darmowych i opartych na subskrypcji ofert CMS do użytku osobistego i korporacyjnego. Oto kilka przykładów dostawców platformy do zarządzania treściami powinien:

Darmowe system do zarządzania treściami, najpopularniejsze systemy zarządzania treścią, cms open-source.

  • Joomla – darmowy i cms open source WCMS zbudowany na frameworku MVC. Joomla jest napisana w PHP i oferuje takie funkcje, jak buforowanie, kanały RSS, blogi, wyszukiwanie i obsługa internacjonalizacji języka.
  • WordPress – Kolejny darmowy i open source WCMS oparty na PHP i MySQL. WordPress może być wykorzystywany jako część usługi hostingu w chmurze (WordPress.com) jest również dostępny w wersji na komputerze lokalnym i hostingu. Jest niezwykle popularny wśród społeczności blogerów. Przyjazny system dla SEO.
  • CMS Magento to niesamowity system , który zapewnia twórcom stron internetowych wszechstronną platformę do tworzenia i zarządzania witrynami e-commerce. Magento jest używane przez jedne z najbardziej znanych marek na świecie i oferuje szereg funkcji, które ułatwiają dostosowanie każdej strony do indywidualnych potrzeb, takich jak obsługa wielu języków i łatwe w obsłudze motywy. Ponadto cms Magento posiada szereg narzędzi deweloperskich, które pozwalają na jeszcze większe możliwości dostosowania zawartości sklepu do potrzeb właścicieli i klientów. Magento wyróżnia się na tle konkurencji, oferując niezawodny i bezpieczny framework, dzięki czemu jest idealnym rozwiązaniem dla firm, które chcą zapewnić swoim klientom jak najlepsze wrażenia (UC).
  • Backdrop CMS – darmowy i open source, który jest częścią projektu Drupal i koncentruje się na dostarczaniu niedrogiego systemu CMS dla małych i średnich organizacji. Sama technologia Backdrop oferuje tylko podstawowe funkcje zarządzania treścią, na szczęście można ją rozszerzyć za pomocą różnych dostępnych modułów.
  • Typo3 jest to darmowe oprogramowanie z licencją open source. Pozwala zarządzać stronami internetowymi, intranetami i aplikacje online. Wspiera zaróno małe witryny po międzynarodowe korporacje.
  • CMS Drupal to niesamowity system zarządzania treścią typu open source, który umożliwia twórcom stron internetowych tworzenie dynamicznych, interaktywnych witryn spełniających dowolne wymagania i cele. Drupal oferuje szeroki wachlarz funkcji, takich jak uwierzytelnianie użytkowników, moderowanie treści i dostosowywanie motywów – dzięki temu użytkownicy Drupala mogą budować wszystko, od prostych stron blogowych po zaawansowane rozwiązania korporacyjne. Światowa społeczność zaangażowanych programistów i użytkowników cms Drupal oferuje nieograniczone wsparcie, zasoby i porady dla użytkowników Drupala podczas tworzenia ich idealnej witryny.
  • Google Web Sites Creator dzięki responsywnemu projektowi witryna automatycznie dostosowuje się do wyglądu na każdym ekranie, niezależnie od tego, czy jest to komputer, tablet czy telefon. Twoja witryna automatycznie aktualizuje się z informacjami o Twoim profilu biznesowym, więc jest zawsze aktualna. Twórz i zarządzaj swoją witryną z dowolnego urządzenia, dzięki czemu możesz szybko wprowadzać zmiany.
  • OpenText– ECM Suite OpenText i Web Experience Management są skierowane do przedsiębiorstwa dostępne są w wersji z własnym hostingiem jak i za pośrednictwem chmury. OpenText specjalizuje się w zarządzaniu dużymi ilościami treści, zgodności z wymogami regulacyjnymi oraz zarządzaniu treściami mobilnymi i online do użytku korporacyjnego.
  • Drupal: Bardzo potężny system CMS, używany dla dużych, skomplikowanych stron. Drupal oferuje zaawansowane funkcje i elastyczność, ale wymaga doświadczenia technicznego
  • PrestaShop: Platforma e-commerce, która jest łatwa w obsłudze i dostosowaniu. Oferuje wiele funkcji e-commerce.
  • TYPO3: Złożony system CMS idealny dla dużych, wielojęzycznych stron. Oferuje zaawansowane funkcje, ale wymaga dużej wiedzy technicznej.
  • Blogger: Platforma blogowa oferowana przez Google, która jest łatwa w użyciu dla początkujących.
  • Shopify: Chociaż nie jest technicznie darmowy, Shopify jest popularnym wyborem dla sklepów e-commerce ze względu na jego łatwość obsługi i integracji z innymi platformami.
  • OpenCart: Prosta i intuicyjna platforma e-commerce, która oferuje wiele funkcji i jest łatwa do dostosowania.
  • Ghost: Minimalistyczny system CMS, który skupia się na blogowaniu i pisaniu. Jest łatwy w obsłudze i oferuje szybkie, responsywne interfejsy.
  • Concrete5: CMS skupiający się na łatwości obsługi i dostosowania. Idealny dla użytkowników, którzy chcą pełnej kontroli nad wyglądem i funkcją swoich stron.
  • ModX: CMS, który oferuje pełną kontrolę nad wyglądem i funkcjami strony. Jest elastyczny i łatwy do dostosowania.
  • CMS Made Simple: Jak sama nazwa wskazuje, jest to prosty i łatwy w obsłudze system CMS, który jest idealny dla małych stron.
  • Umbraco CMS: System CMS oparty na .NET. Jest elastyczny i skalowalny, co czyni go dobrym wyborem dla większych stron.
  • Squarespace: Chociaż nie jest technicznie darmowy (oferuje bezpłatny okres próbny), Squarespace jest popularny dla małych firm i portfolio ze względu na swoje proste, drag-and-drop interface i eleganckie szablony.
  • Wix: Choć nie jest technicznie darmowy, Wix oferuje niektóre plany darmowe i jest popularny ze względu na swoje intuicyjne narzędzia do tworzenia stron “przeciągnij i upuść”.
  • SilverStripe: System CMS oparty na frameworku Sapphire. Jest to elastyczne i potężne narzędzie, które oferuje kontrolę dla deweloperów.
  • Textpattern: Prosty i elastyczny system CMS, który jest idealny dla blogów i małych stron internetowych.
  • Grav: Nowoczesny i łatwy w obsłudze system CMS, który nie wymaga bazy danych. Jest lekki i szybki, z prostym procesem instalacji.
  • ExpressionEngine: Potężny system CMS, który jest łatwy do dostosowania. ExpressionEngine jest idealny dla dużych stron, które wymagają zaawansowanych funkcji.

Systemy CMS dla firm i korporacji

  • IBM® Watson Content Hub to oparty na chmurze system zarządzania treścią (CMS), który wykorzystuje usługi AI, aby pomóc marketerom w szybkim i łatwym budowaniu angażujących cyfrowych doświadczeń we wszystkich kanałach, aplikacjach i urządzeniach wbudowanych. Zaawansowane interfejsy API umożliwiają programistom umieszczanie treści wszędzie tam, gdzie jest to konieczne, aby zapewnić spójnąprezentowanie marki. Skalowalny system serwowania trewści pozawala wydajnie obsługiwać potężne ilości contentu.
  • SharePoint – kolekcja technologii która ułatwia przechowywanie, udostępnianie i zarządzanie informacjami cyfrowymi w organizacji.
  • M-Files – wykorzystuje meta-tagowe podejście do zarządzania dokumentami elektronicznymi.
  • DNN – Udostępnia marketerom narzędzia do zarządzania treścią, którzy potrzebują łatwego dostępu do wszystkich swoich zasobów cyfrowych, niezależnie od tego, gdzie są przechowywane, publikowania treści na dowolnym kanale online, personalizowania go każdemu odwiedzającemu i mierzenia jego skuteczności.
  • Oracle WebCenter portfolio aplikacji do zarządzania użytkownikami firmy Oracle zbudowanych na ich własnym środowisku programistycznym i oferowanych w cenie licencji za procesor. Pakiet składa się z trzech głównych produktów: Oracle WebCenter Content, Oracle WebCenter Sites i Oracle WebCenter Portal. Jedną z głównych funkcji Oracle jest centralne zarządzanie treścią w jednej lokalizacji i współużytkowanie jej w wielu aplikacjach.
  • Pulse CMS – Opatentowana opcja oprogramowania przeznaczona dla małych stron internetowych, która umożliwia twórcom stron internetowych, dodawanie treści do istniejącej witryny i zarządzanie nią łatwo i szybko. Nie wymaga bazy danych. Korzysta z Apache z PHP 5 i oferuje wsparcie techniczne dla wersji płatnych.
  • Adobe Experience Manager Site potężne narzędzie do zarządzania treścią. Element suity Adobe. Dzięki platformie zarządzania treścią internetową, jest bardzo elastyczne i skalowalne.
  • Adobe Experience Manager (AEM): Jest to rozbudowany system CMS, który integruje się z innymi produktami Adobe. AEM jest często wykorzystywany przez duże korporacje.
  • Sitecore: Sitecore to platforma zarządzania treścią oparta na Microsoft .NET, która oferuje wiele funkcji marketingowych, takich jak personalizacja i śledzenie.
  • TYPO3: To jest inny złożony system CMS, który jest idealny dla dużych, wielojęzycznych stron korporacyjnych. TYPO3 oferuje wiele zaawansowanych funkcji.
  • Liferay: Jest to platforma CMS dla portali biznesowych. Liferay oferuje funkcje zarządzania treścią, tworzenia portali, współpracy i integracji.
  • Kentico: Kentico to kompleksowa platforma CMS, która oferuje zarządzanie treścią, e-commerce i marketing w jednym miejscu.
  • Umbraco: To jest system CMS oparty na .NET. Umbraco jest elastyczny i skalowalny, co czyni go dobrym wyborem dla korporacji.

Polskie systemy zarządzania treścią i kreatory stron WWW

  • Webwavecms jest przyjaznym dla użytkownika polskim systemem kreowania stron internetowych. Jest prosty w użyciu. Posiada darmowe szablony, dodatkowo zapewnia hosting, pocztę i wsparcie w tworzeniu stron. Załóż swoją pierwszą stronę.

CMS i wpływ systemu do zarządzania treścią na SEO

Poniżej zamieściłem 8 najlepszych CMS dla SEO

  • WordPress CMS
  • HubSpot CMS
  • GoDaddy Website Builder
  • Drupal
  • Weebly
  • Wix
  • Squarespace
  • Kentico

Dobre systemy zarządzania treścią (CMS) powinny zawierać szereg funkcji SEO (Search Engine Optimization) w celu optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek. Oto niektóre z kluczowych funkcji SEO, które powinien mieć system CMS:

  1. SEO-friendly URLs: System CMS powinien pozwalać na tworzenie prostych i czytelnych URL-ów, które są zrozumiałe dla użytkowników i wyszukiwarek.
  2. Metatagi: System powinien pozwolić na łatwe dodawanie i edycję metatagów, takich jak tytuł, opis, słowa kluczowe dla każdej strony.
  3. Alt Tags dla obrazków: System CMS powinien pozwolić na dodawanie alt tagów do obrazków, co pomaga w optymalizacji dla wyszukiwarek.
  4. Sitemap: Automatyczne generowanie i aktualizacja mapy strony (sitemap) jest ważną funkcją, która pomaga wyszukiwarkom zrozumieć strukturę strony.
  5. Canonical Tags: Wsparcie dla tagów kanonicznych pomaga uniknąć problemów z duplikatami treści.
  6. Optymalizacja prędkości strony: System CMS powinien zawierać narzędzia do optymalizacji prędkości strony, takie jak kompresja plików, optymalizacja obrazów, itp.
  7. Zgodność z mobile-first indexing: Dobre CMS powinny być responsywne, co oznacza, że dobrze wyświetlają się na urządzeniach mobilnych, co jest teraz kluczowe dla SEO.
  8. Zarządzanie linkami wewnętrznymi: System CMS powinien ułatwiać zarządzanie linkami wewnętrznymi, które są ważne dla SEO.
  9. Wsparcie dla HTTPS: Bezpieczeństwo strony stało się istotnym czynnikiem dla SEO, dlatego system CMS powinien oferować wsparcie dla certyfikatów SSL/TLS i protokołu HTTPS.
  10. Integracja z Google Analytics i innymi narzędziami SEO: System powinien umożliwiać łatwą integrację z Google Analytics oraz innymi narzędziami analitycznymi i SEO.
  11. SEO-friendly Paginacja: CMS powinien umożliwiać optymalizację paginacji w taki sposób, który jest przyjazny dla SEO.
  12. Schema Markup: Wsparcie dla schematów znaczników, które pomagają wyszukiwarkom lepiej zrozumieć kontekst treści.

Poniżej też lista najważniejszych cech na podstawie których dokonałem mojej oceny:

Łatwa konfiguracja elementów strony

Twój system CMS powinen pozwolić na łatwe zarządzanie tytułami, opisami meta i tekstu alternatywnego obrazu Twoich postów i stron. Wszystko to jest niezbędne do pozycjonowania strony. Umieszczając docelowe słowa kluczowe w tych różnych miejscach, pomożesz odwiedzającym i wyszukiwarkom lepiej zrozumieć, o czym jest strona, ułatwić indeksowanie oraz zwiększyć CTR współczynnik klikalności w wynikach wyszukiwania.

System powinien umożliwić łatwe zarządzanie wszystkimi wymienionymi elementami.

Ustawienia adresu URL

Struktura adresu URL to kolejna ważny element strony WWW. Wyszukiwarki, podobnie jak czytelnicy, nie lubią czytać długich ciągów słów o złożonej strukturze. Zadbaj o krótkie URL uwzględnić tylko ważne słowa kluczowe. Aby w pełni zoptymalizować SEO na stronie, potrzebujesz CMS, który pozwoli Ci dostosować adresy URL.

Narzędzia do blogowania

Blogi są obecnie jedną z podstawowych form wykorzystywanych w strategiach Digital Marketing. Dlatego powinieneś wybrać platformę z narzędziami do blogowania i szablonami zapewniającymi łatwe blogowanie. Edytor typu „przeciągnij i upuść” z modułami na obrazy, filmy, przyciski wezwania do działania CTA pomogą w łatwym i szybkim tworzeniu ciekawych postów na blogu.

Linkowanie wewnętrzne

Linki wewnętrzne to kolejny istotny element SEO. Tworzenie linków do powiązanych treści ma dwa cele. Po pierwsze, pomoże wyszukiwarkom powiązać wszystkie posiadane przez Ciebie treści na określony temat. Taka poprawnie zbudowana struktura połączeń jest jednym z kluczowych czynników rankingowych. Po drugie, linki do innych przydatnych postów i stron poprawiają UX i wrażenia użytkowników.

Możesz ręcznie łączyć swoje strony za każdym razem, gdy tworzysz nowy post jest to zapewne rozwiązaniem ale bardzo nie praktyczne. Platforma CMS z wbudowanym narzędziem do tworzenia linków wewnętrznych lub dodatkiem może zautomatyzaować ten proces i jednocześnie uporządkować.

Mapy witryn XML

Pliki XML zawierają listę wszystkich stron w Twojej witrynie, dzięki czemu wyszukiwarki mogą łatwo znajdować, przeszukiwać i indeksować zawartość Twojej strony.

Możesz utworzyć mapę witryny ręcznie, ale proces ten wymaga czasu i kodowania. Idealnie jest gdy. Twój CMS stworzy plik XML za Ciebie.

Dostępna gama responsywnych motywów

Urządzenia mobilne stanowią ponad 70 procent bezpłatnych wizyt w wyszukiwarkach. Ta ilość wejść z urządzeń mobilnych wymaga poważnego podejścia do responsywności strony.

Wybierając system CMS weź pod uwagę ilość i jakoś dostępnych motywów i szablonów zoptymalizowanymi pod kątem urządzeń mobilnych. Dzięki temu każdy post i strona opublikowana w Twojej witrynie będzie zoptymalizowana dla wszystkich urządzeń.

Web Core Vitals a CMS

Pochodną szablonu jaki używamy jest szybkość ładowania strony i kluczowe parametry.

  • Largest Contentful Paint (LCP)
  • First Input Delay (FID) 
  • CLS, czyli Cumulative Layout Shift 

Te parametry powinny spełniać wymogi stawiane przez Google.

Przekierowania 301

Twój CMS powinien mieć opcję tworzenia przekierowań 301. Przekierowania są istotną częścią każdego audytu SEO

Przekierowania nie tylko pozwalają rozwiązać problemy niedziałających linków i stron z błędami 404, ale przede wszystkim pozwalają zachować ciągłość ścieżek, którymi wędrują użytkownicy i roboty.

FAQ

  1. Co to znaczy CMS?

    CMS (System Zarządzania Treścią) to oprogramowanie służące do tworzenia, edycji, organizowania, przechowywania i publikowania treści w Internecie. System ten umożliwia administratorom stron internetowych ich konfigurowanie oraz aktualizację danych bez potrzeby programowania. CMS oferuje predefiniowane szablony i wtyczki, które pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze na tworzeniu i prowadzeniu witryny internetowej.

  2. Jakie są systemy CMS?

    Systemy CMS obejmują WordPress, Drupal, CMS Joomla, ExpressionEngine, Craft CMS i wiele innych. Każdy z nich oferuje różne funkcje, od prostych szablonów do skomplikowanych systemów e-commerce. Należy wziąć pod uwagę potrzeby witryny oraz jej wizję, aby wybrać odpowiedni system CMS.

  3. Jak działa system CMS?

    System CMS pozwala zarządzać treścią witryny internetowej. Wykorzystuje on interfejs administratora, który ułatwia tworzenie i edycję stron internetowych, a także organizację danych na nich. Strony mogą mieć szablony, wtyczki lub inne elementy tworzone przez system i są one publikowane na serwerze www. CMS łączy te elementy i pozwala je zarządzać w jednym miejscu, dzięki czemu można całościowo zarządzać witrynami internetowymi bez potrzeby ręcznego programowania.

  4. Dlaczego warto korzystać z systemu CMS?

    Systemy CMS oferują wiele korzyści, takich jak łatwa edycja i aktualizacja treści, elastyczność tworzenia witryn o dowolnym rozmiarze, możliwość skalowania i szybkiego dostosowywania do potrzeb biznesowych oraz wiele innych. System CMS pozwala również znacznie skrócić czas tworzenia witryn internetowych i zarządzać nimi za pomocą intuicyjnego interfejsu użytkownika.

  5. Darmowy CMS

    Najpopularniejsze darmowe CMS to WordPress, cms joomla, Drupal i TYPECMS. Takie systemy oferują szeroki wybór funkcji, szablonów motywów stron internetowych, a także bezpłatnych skryptów do automatyzacji innych zadań. Każdy z tych systemów ma własne silniki tematyczne, które pozwalają tworzyć strony internetowe w bardzo łatwy sposób.

Artykuł uaktualniony 10 miesięcy

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

7 Comments

  1. Agencja Marketingowa OzonMedia pisze:

    Bardzo dobry tekst, ja polecam również ten artykuł https://ozonmedia.pl/sytem-

  2. Patryk Kowalski pisze:

    Hej pracuje obecnie na WordPress plus Elementor ale mam bardzo duży problem z czasem ładowania się strony. Niestety Elementor generuje bardzo rozbudowane DOM co powoduje, że przy analizie w Google speed test dla webmasterów mam wyniki 15-20 dla wersji mobilnej. Czy znasz dodatek który rozwiąże ten problem? Testowałem kilka ale nie pomogło. Z góry dzięki za podpowiedź.

    • marcin@postin.pl pisze:

      Hej dobre pytanie. Ja spędziłem sporo czasu na wyszukiwaniu dobrego narzędzia. Jak narazie sprawdza się NitroPack. Jest to dodatek w wersji free i płatnej. Obecnie poprawił mi średnie wyniki mojej strony i kilkunastu moich projektów. Mogę zdradzić wynik mojej strony średni wynik w desktop to 100 a w przypadku wersji mobilnej to 96. Polecam! Proszę uważać z tego typu narzędziami ponieważ mogę one zdestabilizować frontend, wygląd strony. Jeśli nie ma Pan pewności może Pan nam to powierzyć zoptymalizujemy za Pana stronę.

  3. Jestem pod wrażeniem Twojej strony, a w szczególności tego wpisu. Widać, że masz głębokie zrozumienie tematu i przedstawiłeś go w łatwy do przyswojenia sposób. Świetna robota!

  4. Chciałem tylko napisać krótką notatkę, aby powiedzieć, jak bardzo podobało mi się czytanie twojego postu. Widać, że masz głębokie zrozumienie tematu, a Twoje spostrzeżenia są pouczające. Świetna robota!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *