Content Marketing

content marketing

content marketing

Oceń Nas post

Szkolenia i konsultacje z Content Marketing cennik usług

Od kilku lat prowadzę szkolenia i konsultacje w zakresie Content Marketing. Są to szkolenia indywidualne, zamknięte prowadzone dla firm w ramach współpracy strategiczno-doradczej jak również szkolenia otwarte na poziomie podstawowym, średnio zaawansowanym jak i zaawansowanym.

Efektem tych doświadczeń jest kompletny zestaw wiedzy, jaki przekazuję w trakcie moich szkoleń i konsultacji. Jeśli jesteś zainteresowany przekrojowym podejściem do zagadnień Content Marketing znalazłeś się we właściwym miejscu.

Co to jest Content Marketing?

Content Marketing jest to umiejętność, budowy zainteresowania poprzez stosowanie różnych form i kanałów komunikacji, używając odpowiednio dopasowanego języka do wyselekcjonowanych odbiorców zwanych często personą.

Kluczem do właściwej komunikacji jest dobór odpowiedniego języka, czasu, kontekstu i przede wszystkim kanału. Content Marketing wymaga subtelności, cierpliwości i pokory w przekazywaniu komunikatu naszym rozmówcom. Digital umożliwia nam pełną kontrolę i mierzalność podejmowanych działań. Dzięki czemu Content może nam służyć nie tylko do komunikowania się ale również być doskonałym kanałem sprzedażowym.

Kilka Ciekawych danych o Content Marketingu

 • 78% konsumentów woli poznawać firmę za pomocą artykułów niż reklam.
 • Content marketing kosztuje 62% mniej niż tradycyjny marketing.
 • Za wydanego dolara content generuje około 3 razy więcej potencjalnych klientów niż marketing tradycyjny.
 • Firmy, które publikowały ponad 16 wpisów na blogu miesięcznie, uzyskały prawie 3,5 razy większy ruch i 4,5 razy więcej potencjalnych klientów niż firmy, które publikowały od 0 do 4 miesięcznych postów.
 • 55% marketerów twierdzi, że tworzenie treści na blogach jest ich najwyższym priorytetem marketingowym.
 • 47% kupujących oglądało 3-5 rodzajów treści przed nawiązaniem kontaktu z przedstawicielem handlowym.
 • Zasoby wizualne są największym źródłem treści, jeśli chodzi o media społecznościowe w 2018 r.
 • Po obejrzeniu filmu 64% użytkowników chętniej kupi produkt online.
 • 53% sprzedawców treści wykorzystuje treści interaktywne do pozyskiwania potencjalnych klientów.
infografika_Content Marketing
infografika_Content Marketing

Co to jest Content?

Aby dobrze zrozumieć istotę Content warto sięgnąć głęboko do historii naszej cywilizacji. Większość skoków cywilizacyjnych związana była z komunikacją, contentem, możliwością magazynowania i propagacji treści. Kolejno mowa, język, pismo, druk w końcu Internet umożliwiały wymianę informacji, szerzenie idei a w efekcie, rozwój w tępię wprost proporcjonalnym do zasięgu i dostępności tegoż contentu.

Rodzaje Contentu

Content przybiera różne formy, łączy się w wiele różnych konstelacji. Zwykły tekst jest najsilniejszym narzędziem w rękach specjalisty SEO, CopyWrittera a w większej skali może stać się narzędziem perswazji, kuszenia klienta, przekonywania a w skrajnych przypadkach, narzędziem propagandy i manipulacji w rękach polityków czy celebrytów. Jeśli do tekstu dołączymy wideo, obrazy otrzymamy kompletną paletę form. Na końcu ostatni ale najważniejszy element czyli emocje dopełniają listę niezbędnych składników.

Oczywiście treści i komunikacja zmieniały się w ciągu stuleci. Nie mniej, cele pozostają te same. Naszym zadaniem jest skupienie się na celach marketingowych treści. Komunikacji pomiędzy sprzedającym a kupującym i vice versa.

Odpowiadając na pytanie co to jest Content Marketing, pozwoliłem sobie na popełnienie własnej definicji:

Content Marketing to tygiel emocji pomieszanych z informacjami, wypowiadanych wprost lub ukradkiem, przybierający formy obrazu, języka, tekstu i komunikowanymi poprzez dopasowane kanały wybranej grupie odbiorców w celu poinformowania, przekonania lub zindoktrynowania tejże grupy.

Na co zwrócić uwagę przy planowaniu contentu?

Content Marketing i SEO

Content Marketing jest łącznikiem pomiędzy wieloma obszarami Marketingu, dlatego wiedza potrzebna do efektywnego działania w tym obszarze musi być szeroka. Najbardziej naturalnym dla mnie jest powiązanie z SEO. W Ciągu kilkunastu lat algorytm Google przechodził wiele zmian. Jedna kluczowa dotyczyła zmiany podejścia do analizy treści. Google coraz lepiej rozumiało nie tylko kluczowe elementy takie jak znaczniki Meta, tytuły gęstość słów kluczowych, ale także szeroki kontekst danego artykułu. Cel główny dopasowanie treści do potrzeb poszukujących z roku na rok był coraz lepiej realizowany. Miliardy prób i błędów pozwoliły się algorytmowi lepiej rozumieć potrzeby użytkowników i lepiej te potrzeby przewidywać na podstawie danych historycznych.

Wszystkie te zmiany spowodowały to, że content stał się naprawdę istotny. Jego ranga znacząco wzrosła. Co za tym idzie uwaga specjalistów SEO zwróciła się w stronę technik budowy relewantnych i dobrze czytających się tekstów. Warto na to zwrócić uwagę, że najpopularniejsze narzędzie służące budowie stron internetowych, WordPress wyposażone jest w wiele narzędzi pozwalających w prosty sposób automatyzować optymalizację treści.

Rozkwit Contentu

Content Marketing nabrał rozpędu. Jak grzyby po deszczu powstawały blogi, które w naturalny sposób wspierały rozszerzanie bazy słów kluczowych, na które strony były widoczne wynikach Google czy Bing. Ta funkcja naprawdę potrafiła zwiększyć ilość ruchu generowanego z fraz nie tylko brandowych i generycznych powiązanych z branżą, ale przede wszystkim z frazami, które były kontekstowo połączone z główną tematyką. Dobrym przykładem są blogi usług finansowych gdzie bardzo dochodowe produkty, czyli pożyczki krótkoterminowe połączono z tematami wokół finansowymi. I tak można było znaleźć tematy takie jak

 • “Ile kosztuje remont łazienki?”
 • “Ile daje się na komunię?”
 • “Co powinieneś wiedzieć przed wyjazdem do Tajlandii”

Te i inne tematy na pozór niepowiązane z finansami, w pod kontekście zawsze odnoszą się ostatecznie do finansowani. Hasło „nie rezygnuj z marzeń” znakomicie opisuje połączenie potrzeb SEO i kontekstu, w jakim marka mogła występować. Dodatkowo zwróć uwagę na jakość i aktualność swoich treści. Oznacza to, że cyklicznie powinieneś przygotowywać audyt treści.

Content Marketing a Komunikacja Marki

I tu warto wspomnieć, że skoordynowanie tych dwu obszarów jest kluczowe i trudne. Jak komunikować się poprzez teksty i inne formy contentu z zachowaniem tożsamości marki i jednoczesnym jej wzbogaceniem? To jest sztuka dopasować „Tone of voice” do treści biznesowych i edukacyjnych. Spersonalizowany sposób komunikacji wymaga indywidualnego podejścia do poszczególnych grup odbiorców. Forma i treści musi być dopasowana do odbiorców i jednocześnie spełniać wymogi brandu. Pogodzenie tych warunków z wymogami SEO jest wymagające. główne pytanie brzmi:

Jak pogodzić wymogi komunikacji marki z algorytmem wyszukiwarki i jednocześnie pozostać na tyle interesującym by użytkownicy chcieli nas czytać?

Content Marketing a Social Media

Odpowiedź na poprzednie pytanie daje nam kolejna synergia. Mówię tu o synergii z Social Media. Dobre i nośne tematy nie pozostają niezauważone  przez użytkowników Facebook, Twitter czy Linkedin. Mówi się, że liczba fanów, like czy share-ów nie jest istotna. Według mnie to przesadzona opinia. Opieram to twierdzenia na tym, że tak szacowne Google uznaje te sygnały za istotne i bierze je pod uwagę przy ocenie jakości i lepkości treści. Warto więc na wszelkie sposoby wspierać content tak by był on widoczny i udostępniany.

W tym miejscu muszę powrócić do jednej z kluczowych funkcji dla SEO czyli Link Buildning. Artykuły gościnne, linki z artykułów tematycznie powiązanych z naszą tematyką są nadal bardzo silnym sygnałem dla algorytmu Google. Im więcej jakościowych linków z artykułów tym zaufanie i nasza widoczność stają się większe. Tak właśnie generuje Domain Ranking. Nie będę tu dywagował na temat tego czy kupowane linki so ok czy nie. Faktem jest to, że bez linków z zaufanych miejsc nie zbudujemy ruchu organicznego do naszej strony a naturalne linkowanie nie powstanie jeśli nie będziemy mieli wysokiej jakości treści.

Content Marketing a Marketing Automation i CRM

Ostatnią synergią, o jakiej Chciałbym wspomnieć jest synergia pomiędzy Contentem a Marketing Automation i CRM. Budując content warto zaplanować jak ten conten może wzbogacić informacje o naszych klientach. Jak różny kontekst może wpływać na uzupełnienie informacji standardowych takich jak „Imię Nazwisko”, „Telefon” czy „Ostatnia interakcja”.  Czy możemy użyć informacji o wysokim zainteresowaniu tematyką turystyczną do większej personalizacji naszego przekazu. Domyślacie się, że tak właśnie może być. Dodatkowo czy tematy, które wykraczaj poza zainteresowanie naszych typowych klientów mogą wygenerować nam nowych klientów? Jeśli Marketing Automation  jest prawidłowo skonfigurowane i liść informacji i klientów jest znacząca a nasza oferta spersonalizowana to większe dopasowanie może zwiększyć współczynniki konwersji. 

Rodzaje Contentu

Jest wiele rodzajów contentu szczegóły znajdziesz w artykule o rodzajach contentu

Źródła: Hubspot Lyfemarketing

Artykuł uaktualniony 2 lata

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

1 Comment

 1. Village Talkies pisze:

  Best Corporate Video Production Company in Bangalore and top Explainer Video Company in Bangalore , 3d, 2d Animation Video Makers in Chennai

  Interesting post its really very useful for us. Thanks for sharing this wonderful post with us.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *