Ahrefs

Ahrefs

Ahrefs

Co nowego w Ahrefs Przejdź  Ahrefs.com jest jednym z głównych narzędzi używanych w SEO  i MarTech do analizy profilu linków i pozycjonowania stron. Oprócz tej kluczowej funkcjonalności, Ahrefs umożliwia nam analizę słów kluczowych i podpowiedzi słów kluczowych, analizę widoczności w różnych wyszukiwarkach jak również w głównych portalach Social Media takich jak Facebook, Linkedin, Pinterest, Twitter i Google Plus.

Ceny Ahrefs

Jeśli chciałbyś zakupić płatną wersję możesz to zrobić klikając w Kup!

Analiza profilu linkowania

Najważniejszą funkcjonalnością jest analiza linkowania. Pozwala nam ona nam śledzić strony, które linkują do naszej domeny jak również do dowolnej innej domeny w Internecie. Ahrefs analizuje istniejące połączenia pomiędzy stronami i udostępnia dane na ten temat w swoim narzędziu. Algorytm, który działa w narzędziu dostarcza wiarygodne dane. Warto porównać je z innymi narzędziami takimi jak MajesticSEO, SEOMOZ, Xenu Link Sleuth oraz z danymi z Google Search Cosnole.

Zacznijmy od najważniejszych elementów i funkcjonalności:

URL Rating i Domain Rating

Po wpisaniu w odpowiednim oknie Ahrefs strony otrzymujemy w pierwszej kolejności następujące dane

URL Rating i Domain Rating

Ranking Ahrefs pokazuje nam pozycję jaką dana strona zajmuje w wewnętrznym rankingu Ahrefs. Ranking ten jest podobny do rankingów wielu innych narzędzi takich jak SimilarWeb czy Alexa.com. Im mniejsza wartość rankingu tym lepiej. Parametr ten służy do porównania w najprostszy sposób naszych parametrów i parametrów stron konkurencyjnych.

URL Rating(UR) pokazuje nam jak silny jest profil linkowania URL’i. Ten parametr przyjmuje wartości od 1 do 100. Gdzie 1 to słaby wynik a 100 to wynik bardzo dobry. UR, według autorów narzędzia, jest bardzo skorelowany z rankingiem Google.

Domain Rating(DR) pokazuje nam jak silny jest profil linkowania Domeny. Ten parametr przyjmuje wartości od 1 do 100. Gdzie 1 to słaby wynik a 100 to wynik bardzo dobry. DR jest dla mnie najistotniejszym parametrem branym pod uwagę przy ocenie jakości strony.

Poniżej przedstawiam kolejne dane z narzędzia, pokazujące rozkład linków przychodzących. Kolorystyka odzwierciedla jakość linkujących adresów te z przedziału 0-20 nie należą do grupy najbardziej wartościowych.

Dystrybucja wskaźnika popularności Ahrefs

Kolejne parametry to ilość linków zwrotnych i oraz ilość linkujących domen. Wskaźnik ten podaje całkowita liczbę linkujących URL i domen. Poniżej pokazany jest zrzut z ekranu z wykresami w funkcji czasu.

Kolejną interesującą informacje otrzymujemy na wykresach wskazujących ilość utraconych i pozyskanych linków.

Na podstawie tych danych możemy ocenić jak intensywnie przyrastają nam Linki oraz jak intensywni nam ubywa linków. Warto zwrócić uwagę na wszystkie gwałtowne wzrosty linkujących domen. Gwałtowny niczym nieuzasadniony wzrost może być spowodowany nieuczciwymi działaniami konkurencji. Taki wzrost może oznaczać atak spamerski na naszą domenę poprzez rozsiewanie linków do naszej strony na stronach również o niskiej jakości. Oprócz ilości oraz szybkości przyrostu linków, istotne są kolejne dane a mianowicie anchory linków. Poniżej przykład prawidłowego rozkładu anchorów. Gdzie decydującą większość tekstów w anchorach stanowią słowa kluczowe brandowe.

chmura anchorów

Widoczność w Google

Oprócz parametrów związanych z analizą profilu linkowania Ahrefs dostarcza nam informacji na temat ilości widocznych słów kluczowych w wybranych wyszukiwarkach. Możemy wskazać konkretne monitorowane słowa kluczowe co pozwoli nam na śledzenie historii lub korzystać z danych zebranych przez Ahrefs.

Analiza widoczności dostarcza bardzo istotnych danych. Zacznijmy od typów wyświetlanych informacji linki, video image. Niestety ta funkcjonalność ma wiele wad. Dane nie są do końca zgodne z realnymi wynikami. Dla Polski lepsze w tej kwestii jest SENUTO, które dostarcza bardziej wiarygodnych danych i dokładniejszych.

Kolejny parametr to średnia miesięczna liczba zapytań prawdopodobnie opierająca się na danych szacowanych. Podobnie ma się z CPC parametr pokazujący estymowany koszt jednego kliknięcia w Google Adwords oraz potencjalny ruch generowany przez zajmowaną pozycję w wynikach organicznych Google.

Pozycja pokazują pozycję zajmowaną przez dany link w trakcie ostatniego badania, po kliknięciu w SERP historię wyników.

Polecenia w Social Media

Oprócz analizy widoczności w wynikach Google Ahrefs udostępnia dane na temat popularności poszczególnych części serwisu w Social Media.

Możemy ocenić jak często nasze publikacje były cytowane w największych portalach społecznościowych. Zgodnie z dobrymi praktykami w SEO im większa liczba poleceń z relewantnych źródeł social-owych tym lepiej.

Keywords Explorer

Analiza słów kluczowych jest bardzo łatwa dzięki Keywords Explorer. Pomaga nam w ocenie przydatności słów kluczowych.

W pierwszym widoku mamy możliwość wpisania dowolnego słowa kluczowego. W moim przypadku jest to słowo SEO. Możemy wpisać dowolną liczbę słów kluczowych jedynym ograniczeniem jest ilość zapytań dostępnych w pakiecie. Dodatkowo wybieramy kraj który nas interesuje w naszym przypadku będzie to Polska.

Pierwszy dostępny parametr to trudność słowa kluczowego (en. Keyword difficulty ) poniżej podana jest estymowana liczba linków jakie są potrzebne do osiągnięcia top10 wyników Google. W przypadku PL jest to około 71. Dodatkowo mamy podaną średnią liczbę wyszukań podanych w ostatnich kilkunastu miesiącach. Oraz liczbę potencjalnych kliknięć czyli realnej liczby kliknięć miesięcznie dla podanych słów kluczowych. Jest to oczywiście estymacja dla PL. W ostatnim oknie mamy globalną ilość wyszukań z listą krajów o największej liczbie. PL nie łapie się do listy 5 liderów. Ciekawa jest ostatnia informacja na temat tematu nadrzędnego. w tym przypadku słowo SEO jest tematem nadrzędnym.

Analiza słów powiązanych słów kluczowych

Dodatkowo w tym widoku mamy informacje o słowach proponowanych podobnych do słowa SEO.

Mamy to trzy grupy słów dwie odnoszące się do do naszego zapytania i jedna ostatnia dotycząca najpopularniejszych zapytań w ostatnim czasie. Pierwsza relewantna grupa to grupa słów które “Zawiera te same wyrażenia” i druga która również rankuje i jest powiązana tematycznie z naszym słowem. Przy planowaniu kolejnych artykułów warto pomyśleć nie tylko o słowach generycznych jak również o słowach powiązanych.

Kolejna ciekawa informacja to graficzne przedstawienie liderów dla tego słowa.

Jak widać domena seo4.net jest jedyną nową stroną, która wysoko ranguje na słowo SEO. Kolor linii zbliżony do zielono-żółtego.

Bardzo przydatną funkcjonalnością w zakładce Keywords Explorer jest grupowe porównanie słów kluczowych. Dzięki bardzo przystępnej wizualizacji możemy szybko dokonać wyboru słów kluczowych, które z jednej strony mają bardzo duży potencjał a z drugie są relatywni łatwe do pozycjonowania. Łatwość pozycjonowania oceniana jest przez algorytm ahrefs.

Udział ruchu według domen

Przedostatnim elementem, na który warto rzucić okiem jest estymowany Udział ruchu według domen.

Udział ruchu według domen
Udział ruchu według domen

Na tym prostym obrazku są zawarte dość istotne informacje. Po pierwsze widzimy kto jest liderem, jaki procent ruchu pozyskuje i estymowaną wartość kliknięć. Taka analiza pokazuje nam wartość poszczególnych pozycji dla wybranego słowa kluczowego.

Porównanie domen

Ostatnim elementem narzędzia na, które warto zwrócić uwagę jest narzędzie porównujące domeny. Mamy do dyspozycji pięć slotów, które możemy wpisać domeny i porównać wszystkie kluczowe parametry w jednym widoku.

Konkurenci

Co nowego w Ahrefs?

Nowy dashboard

Ahrefs przygotował nowy pulpit główny w wersji 2.0 zawierający zmienioną konfigurację danych.

image
Nowy pulpit

Jak dla mnie te zmiany są kosmetyczne i nie wnoszą zbyt wiele do sposobu konsumpcji danych.

Rozbudowane funkcjonalności w Analizie słów kluczowych

Analiza słów kluczowych przeszła dużą metamorfozę w ostatnim czasie. Doszło wiele funkcjonalności, takich jak dopasowanie fraz, podobne rankujące frazy, nowe frazy wcześniej nie występujące. Te funkcjonalności w znaczny sposób usprawniają i wzbogacają nasze możliwości w kwestii doboru fraz. Nadal nie ma zakładki z gotowymi propozycjami tematów, tak jak to ma w swojej ofercie SENUTO, nie mniej można już przeprowadzić dogłębną analizę.

Wszystkich propozycjach słów kluczowych

W tym raporcie Ahrefs pokazuje wszystkie dopasowane propozycje słów kluczowych znalezionych dla słowa które podaliśmy.

Ten raport jest przydatny, jeśli chcesz pracować z dużymi zestawami danych i chcesz mieć pełną perspektywę dostępnych fraz i słów kluczowych.

Raport dopasowania do wyrażenia

W tym raporcie widzimy propozycje słów kluczowych zawierające docelowe słowo kluczowe lub wyrażenie i wiele słów pochodnych i powiązanych. Daje nam to możliwość rozbudowania kombinacji danego słowa i możliwość wzbogacenia kontekstu treści, którą będziemy pod te słowa optymalizować.

Frazy powiązane przez widoczność stron docelowych

W tym raporcie dostępne są słowa kluczowe, w których strony o najwyższym rankingu dla wskazanego słowa kluczowego znajdują się w 100 najlepszych wynikach wyszukiwania. Czyli krótko mówiąc lista słów na, które również rankują strony z top10.

Raport jest przydatny do odkrywania mniej „oczywistych” słów kluczowych. W tym przykładzie wskazuje producentów i typy aparatów słuchowych.

Nowo odkryte słowa

W tym raporcie widzimy propozycje słów kluczowych, które zostały ostatnio dodane do bazy danych Ahrefs.

Wykrywanie różnic w treściach (Content Gap)

Dzięki tej prostej funkcjonalności będziemy w prosty sposób mogli wykryć różnice między naszymi treściami a treściami naszych konkurentów. Ahrefs pokazuje nam słowa kluczowe, na które nie jesteśmy rankowani, a na które widoczni są wskazani przez nas do porównania autorzy. Dodatkowo mamy posortowane informacje na temat potencjału, ewentualnych kosztów. Mamy też rozwijaną listę pierwszych 10 wyników wyszukiwania wyświetlaną przez Google.

Zmieniona wersja zakładki linki zwrotne(2021)

Mamy do dyspozycji kilka nowych filtrów, funkcji dotyczących historii i nowy szybszy interfejs użytkownika. To co jest zauważalne ,to jest to, że liczba linków różni się od starszych wersji raportów Site Explorer – dzieje się tak, ponieważ strony, których nie aktualizowaliśmy przez 6 miesięcy, zostały usunięte.

Zmiana zakładki słowa kluczowe(2021)

Nowa wersja słów kluczowych to kolejna zmiana jaka nastąpiła w ostatnim czasie. dzięki niej mamy lepiej wyglądający interfejs i łatwiejszy do zarządzania dla użytkowników. Z mojej perspektywy najciekawsza jest zmiana umożliwiająca dodawanie fraz z nowej listy bezpośrednio do narzędzia sprawdzania pozycji(rank tracker)

Nowa wersja zakładki najważniejsze podstrony(2021)

W tej zakładce jest także zmieniony sposób wyświetlania. jest mniej elementów odciągających uwagę. Dzięki temu możemy skupić się na istotnych elementach.

Nowy dodatek umożliwi analizę linkowania wewnętrznego. W dodatkowej zakładce widzimy pełna strukturę naszego serwisu, ze wszystkimi źródłami linków oraz docelowymi linkami. Na tej podstawie możemy podejmować decyzje o tym dotyczące wzmocnienia linkowania wewnętrznego lub zmniejszenia w zależności od potrzeb

Analiza podfolderów(Top Subfolders luty 2019)

Kolejną nowością jest analiza podfolderów. Nazwa nie jest jasna, ponieważ jest to nie mniej nie więcej tylko wylistowane najlepszych URL naszej strony z informacjami na temat ilości słów kluczowych na jakie są widoczne, potencjalnej wartości czyli estymacji porównywalnych kosztów adwords, zsumowanego potencjału. Jest to bardzo przydatna funkcjonalność pokazuje nam na czym mamy się skupiać jeśli chodzi o SEO.

Analiza subdomen(Top Subdomains luty 2019)

Podobne do poprzedniego dodatku z tą różnicą, że grupują subdomeny. Jest to funkcjonalność potrzebna do analizy grup subdomen. Widzimy dane na temat ilości słów kluczowych, na jakie są widoczne, potencjalnej wartości, czyli estymacji porównywalnych kosztów adwords, zsumowanego potencjału.

Nowy toolbar Ahrefs już dostępny!

Od niedawna można używać nowego toolbara Ahrefs więcej informacji znajdziesz tu Toolbar Ahrefs

Toolbar pozwala nam w czasie rzeczywistym obserwować następujące parametry odwiedzanych stron:

  1. Ahrefs Domain Rating (DR)
  2. URL Rating (UR)
  3. Ahrefs Rank (AR)
  4. Liczbę backlinks
  5. Liczbę referujących domen
  6. Estymowany ruch na stronie
  7. Liczbę rankowanych słów kluczowych

Dodatkowo w wynikach wyszukiwania nakładane są informacje wyżej wymienione plus:

  1. Ilość estymowanego ruchu globalnie i lokalnie per kraj
  2. Trudność słowa kluczowego
  3. Kliki
  4. Koszt klika czyli CPC

Nowy Ahrefs Domain Rating (02-02-2018)

Początek lutego 2018 roku to czas na dość drastyczne zmiany w jednym z głównych parametrów Ahrefs.  Zmiana ta dotyczy DR czyli “Domain Rating”.  Zgodnie z podanymi przez kolegów z Ahrefs informacjami odczują ją najbardziej strony z DR w przedziale 30-50. Zmiana ta dotknie dużą część stron znajdujących się w bazie Ahrefs. Kluczową przyczyną jest chęć uwiarygodnienia wartości tego parametru i nadaniu mu bardziej realnej wartości. Przesuwa się przez to granica jakości dla mniejszych i młodszych serwisów. W praktyce wymusi to pozyskiwanie linków z naprawdę wiarygodnych źródeł.

Gwałtowny spadek nie jest równoznaczny ze spadkiem parametrów w Google. Spadek odzwierciedla zmianę polityki Ahrefs wobec grupy stron, w której duża część z nich tworzona jest nie dla użytkowników, a wyłącznie dla potrzeb specjalistów SEO, którzy manipulują przy wynikach Google przez sztuczne pompowanie ilości odnośników, linków do stron promowanych przez nich.

W mojej opinii jest to dobra zmiana, która spowoduje zmianę podejścia, przynajmniej części specjalistów, to procesu budowy autorytetu strony. Podobnie jak w przypadku nadmiernej ilości pudru na twarzy kobiety, podobnie jest w przypadku stron masa bezwartościowych linków nie ukryje stanu realnego. Piękno przemija a autorytet buduje się na naturalnych linkach wskazujących wartościowy “content“.

Site Audit tool (13-12-2017)

Od niedawna można korzystać z nowej funkcjonalności pozwalającej analizować parametry techniczne naszych stron, Usługa jest rozszerzeniem wszystkich dostępnych pakietów w ramach tych samych cen.
Jak na razie możliwości są ograniczone i nie mogą konkurować choćby z takimi narzędziami jak Ryte. Poniżej lista dostępnych możliwości:

  1. Dostępna w chmurze, czyli nie wymaga instalacji działa od ręki
  2. Bardzo szybkie działanie, Opara na bardzo sparawnej technolgii udostępnnia bardzo szybką analizę naszej strony
  3. Ponad 100 predefiniowanych błędów/problemów
  4. Integracja z danymi Ahrefs, Przydatne połączenie danych z analizy technicznej i analizy linkowania
  5. Bardzo przystępna wizualizacja, pomocne w ocenie wizualnej stanu naszej strony, jedna z najlepiej przygotowanych wizualizacji tego typu danych.
  6. Dane historyczne, łatwa analiza postępu podejmowanych prac optymalizacyjnych
  7. Obsługiwane JavaScript Rendering i Lighthouse

Źródło https://ahrefs.com/blog/new-site-audit-tool/

Rank Tracker (28-08-2017)

Od niedawna Ahrefs udostępnił bardzo przydatną opcję a mianowicie Rank Tracker. Ta funkcjonalność umożliwia:

  1. Analizę widoczności wskazanych fraz. Analiza zachowuje dane od momentu dodania do monitorowania fraz.
  2. Estymuje wartości parametrów takich jak: ruch z frazy, potencjał frazy, czyli liczbę zapytań
  3. Wskazuje typy wyników wykrytych dla poszczególnych fraz: linki, video, adwords i inne.
  4. Porównuje podane wyżej parametry z konkurencyjnymi stronami na poziomie pojedynczej frazy.
  5. Pokazuje URL i przypisane do URL frazy wraz ze wszystkimi parametrami
  6. Buduje powiązania pomiędzy wskazanymi frazami co umożliwia głęboką analizę słów kluczowych, potencjał, powiązane słowa kluczowe.
  7. Analiza z wieloma filtrami, szczególnie przydatny z podziałem wyników mobile i desktop.
  8. Wszystko to przedstawia w bardzo przejrzysty sposób.

Opinia o Ahrefs

Podsumowując moją, krótką analizę najważniejszych funkcjonalności Ahrefs jest wszechstronnym narzędziem. Największe zalety to dostępność bardzo wiarygodnych danych dotyczących linkowania co oznacza, że posiada bardzo rozbudowane bazy nie tylko głównych krajów ale także i tych bardziej egzotycznych. Jest wszechstronnym narzędziem, w którym mamy wszystkie kluczowe narzędzia związane z analizą widoczności, linkowania i słów kluczowych. Mankamentem jest brak funkcjonalności związanych z analiza techniczną serwisu.

Narzędzia SEO

Artykuł uaktualniony 2 lata

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

21 Comments

  1. Jak miło – moja chmura tagów 😀

    edit: strasznie niewyraźne obrazki 🙁

  2. Paweł Gontarek pisze:

    Jak miło – moja chmura tagów 😀

    edit: strasznie niewyraźne obrazki 🙁

  3. Dariusz Jurek pisze:

    Paweł jest gwiazdą ludzi fantazją 😉

  4. Dariusz Jurek pisze:

    Paweł jest gwiazdą ludzi fantazją 😉

  5. Fajny i przydatny artykuł będę tu częściej powracał bo z tego narzędzia jeszcze nie korzystałem.

  6. Tomasz Kwiatkowski pisze:

    Fajny i przydatny artykuł będę tu częściej powracał bo z tego narzędzia jeszcze nie korzystałem.

  7. www.BohemianYoungster.pl pisze:

    bardzo praktycznie – na pewno będę korzystać

  8. Patryk pisze:

    Ahrefs jest niezastąpione. Dość drogie ale zwraca się po czasie 🙂

  9. eFakty24 pisze:

    Ja tam jakoś nie lubię na ahref’sie pracować. Podkreślam DLA MNIE dużo intuicyjniejszy jest majestic do tego tańszy.

    A wyniki i jedeno i drugo nie obrazuje dokładnie tego co google ma w swojej bazie więc do celów szacunkowych / orientacyjnej analizy oby dwa uznałbym za porównywalne.

    Więc mój wybór padł na to narzędzie z którym lepiej mi się pracuje. Mimo wszystko przydatny artykuł.

    • Marcin Kordowski pisze:

      Dziękuję, Rozumiem, że koszty są istotnym czynnikiem. To, co możemy znaleźć Ahrefs i Majestic odzwierciedlone jest w cenie. Zdecydowanie Ahrefs jest wart swojej ceny. Analiza jakości linków jest najlepsza w SEMrush. Dzięki za komentarz.

  10. Derty Serwis pisze:

    Bardzo fajno – wszystko wyjaśnione,..pozdrawiam 🙂

  11. Derty Serwis pisze:

    Zwięźle, krótko i na temat – dziękuje za wyjaśnienia.

  12. Ola T pisze:

    Dziękuje za ten wpis. Ciężko znaleźć co o Ahrefsie po polsku, a to najpotężniejszy serwis do działań SEO wraz z MOZem. Ostatnio też pojawiły się fajne plany przystępne dla początkujących cenowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *