Model Brand Star

Model Brand Star

Model Brand Star

Oceń Nas post

Model Brand Star jest wynikiem starań i realizacji projektów wielu marek. Charakteryzuje się tym, że realizuje zarówno cele związane z budowaniem Marki ale także znakomicie realizuje cele biznesowe. Model Brand Star wymaga starannego planowania i przemyślanej konsekwentnej realizacji założeń modelu przez wiele lat. Marki, które oparły swoje strategie marketingowe o o ten model, są nie tylko rozpoznawane często też uwielbiane, ale przede wszystkim przynoszą zyski.

Brand Star Model
Brand Star Model

Podstawowe cechy modelu Brand Star

Marki stosujące ten model są różne i unikalne. Każda z nich posiada unikalny zestaw cech i praktyk biznesowych – jednak, pomimo całej ich wyjątkowości, posiadają pewne niezmienne cechy, którymi są:

  1. Przejrzystość
  2. Spójność
  3. Cel wyższego rzędu
  4. Relacja emocjonalna
  5. Korzyści
  6. Nastawienie na naukę i rozwój

W tym artykule chciałbym Wam zaoferować podstawowe informacje na temat modelu. Polecam byście podeszli do tego artykułu jako do wstępu do pracy nad swoją marką. Mam nadzieję, że tak się stanie i wasz brand, marka stanie się dzięki temu modelowi rozpoznawalna i dochodowa.

Przejrzystość

Marki w tym modelu wiedzą, co napędza ich sukces, co ograniczało je w przeszłości, a także jak rozwijać się i prosperować w przyszłości. Obejmuje to zrozumienie potrzeb klientów, spostrzeżenia, które pozwolą nawiązać z nimi kontakt oraz odpowiednie metody, kanały i język komunikacji tak by pogłębiać relację z klientami.

Spójność

Model Brand Star gwarantuje spójny i rozpoznawalny branding oraz komunikację. Powiem wam szczerze konsekwencja daje efekty nie tylko w wychowaniu dzieci, ale także w budowaniu relacji z klientami. Konsekwentna i przemyślana ekspozycja brandu zwiększy rozpoznawalność i świadomość marki. Jeśli masz dobrze zdefiniowaną i zarządzaną tożsamość marki połączoną z przekazem, który jest przekonujący i konsekwentnie realizowany, możesz być pewny, że zyski oraz przywiązanie klientów będą na bardzo wysokim poziomie.

Cel wyższego rzędu

Naturalną cecha ludzi jest to, że lubią ludzi, którzy myślą tak jak oni. Jeśli mają wybór wśród marek, z którymi mogą się swobodnie utożsamiać to będą się identyfikować z tymi, które myślą tak jak oni. W modelu Brand Star celowo stawia się wyższe cele, o głębi emocjonalnej wykraczającej poza standardowe cechy produktu lub usługi.

Relacja emocjonalna

Relacje z klient – marka są jak relacje międzyludzkie. Zachodzące w nich procesy łudząco przypominają procesy w relacjach między Kowalskim a Nowakiem.

Poznajemy się, wypróbowujemy towary lub usługi, decydujemy, czy nam się podobają, czy nie i wtedy wchodzimy lub nie w dłuższą i głębszą relację. Model pozwala markom rozwijać bliskie relacje ze swoimi klientami, między innymi poprzez nawiązywanie silnych więzi emocjonalnych. Nie traktują swoich klientów po prostu jako źródła zysku. Marki stosujące model, traktują klientów jak partnerów i dążą do zaspokojenia ich potrzeb i zaspokojenia ich pragnień.

Korzyści

Korzyści, jakie oferuje marka, wyróżniają ją na tle konkurencji. Im bardziej wyrazista korzyść, tym bardziej wyróżniająca się marka, która z kolei przyciągnie większą liczbę klientów.

Korzyści nie muszą być czysto funkcjonalne. Mogą być również estetyczne, emocjonalne lub stylistyczne. Marki w tym modelu skupiają się na dostarczaniu, komunikowaniu i pielęgnowaniu swoich najbardziej charakterystycznych cech.

Nastawienie na naukę i rozwój

Marki uczą się non-stop i szybko dostosowują się do zmian. Tworzą fascynującą wizję przyszłości i inwestują w innowacje, które rzucają wyzwanie utartym normom w kategorii. Charles Darwin mówiąc o gatunkach mówił również o markach „Nie przetrwa najsilniejszy z gatunków, ani najinteligentniejszy. Przetrwa ten, który najlepiej dostosowuje się do zmian”.

Etapy w Modelu Brand Star

Model Brand Star jest prostym, ale potężnym pięcioetapowym procesem budowania Marki.

Analiza marki i wyznaczanie celów

Dowiedz się, jak zdefiniować otoczenie rynkowe, w którym będziesz działać, w tym ocenę mocnych i słabych stron marki za pomocą analizy SWOT. Celem tego pierwszego kroku jest określenie aktualnego położenia Twojej marki i rozpoczęcie budowania planu dla Twojej marki.

Definiowanie wartości marki

Sprawdź, jakie są cechy główne Twojej marki i do jakiej grupy konsumentów najbardziej są dopasowane. Dowiesz się, dzięki temu jak zdefiniować grupę docelową, dla której Twoja marka jest najbardziej odpowiednia. W tym kroku wykorzystujemy zasadę, że Twoja marka, Twój Kapitał , Odbiorcy, Cel Biznesowy są współzależne i koegzystują w bardzo silnej symbiozie. Dzięki zastosowaniu tej zasady, zachowamy spójność.

Tworzenie strategii komunikacji

Analizy danych, analizy rynku i grup docelowych pomogą Ci przygotować właściwą strategię komunikacji. Opierając się na realnych, nie domniemanych cechach odbiorców i cechach Twojej marki możesz skomponować Tone Of Voice. Mając przygotowany ten temat możesz przejść do kroku kolejnego czyli do budowy strategii marketingowej.

Ustalenie strategii marketingowej

Na tym etapie przechodzimy do przygotowania miksu marketingowego jaki będzie częścią składową naszej strategii marketingowej.Na podstawie danych i analiz dobieramy kanały do poszczególnych Person. Wybieramy punkty styku i budujemy strukturę gdzie i z kim się komunikujemy.

Budowanie planu marketingowego i cykle optymalizacyjne

W tym kroku dowiesz się się, jak połączyć wszystkie elementy w solidny biznesplan z dobrze zdefiniowanym miksem marketingowym. Plan marketingowy będzie również zawierał zdefiniowane podstawowe elementy Twojej marki z poprzednich kroków. Również w skład takiego planu wejdą takie informacje jak ceny, dystrybucja i promocja, w tym komunikacja i media w poszczególnych etapach. Nie bój się modyfikować swojego planu, nie trzymaj się sztywno założeń bądź elastyczny. Jest to zgodne z cechą modelu “Nastawienie na naukę i rozwój”.

Artykuł uaktualniony 2 lata

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *