Rich snippets – najlepsze praktyki dla każdego rodzaju strony

Rich snippets – najlepsze praktyki dla każdego rodzaju strony

rich snippets

rich snippets

Każdy rodzaj strony czy produktu może skorzystać na uzupełnieniu kodu o dane strukturalne. Co warto wiedzieć o tych mikrodanych o makro możliwościach?

Jak funkcjonują dane strukturalne? 

Indeksowanie w Google odbywa się automatycznie. Algorytmy wyszukują aktualne pozycje, które najbliżej odpowiadają zapytaniu internauty. Aby pomóc im interpretować zawarte na stronie informacje, kod witryny dobrze wyposażyć w dane strukturalne. Dane te można zapisać za pomocą microdata, RDFA lub JSON-LD. 

W ten sposób podbijasz sobie klikalność, a jednocześnie dbasz o jakość doświadczenia na Twojej stronie. Decydujący się odwiedzić Twoją witrynę, będą mieli już pojęcie czego i gdzie na niej szukać, a zatem nie tylko wzrośnie zadowolenie klienta, ale też spadnie wskaźnik odrzuceń.  

Rich snippets korzystają z tego, że zdecydowana większość klientów podejmuje decyzje w oparciu o doświadczenia wizualne. Dlatego dane strukturalne mają na celu zwiększyć widoczność Twojej witryny. 

Niektóre platformy posiadają wtyczki, które wyręczą Cię w modyfikowaniu kodu i automatycznie wyposażą produkt w dane strukturalne.

W przypadku WordPressa jest to WP SEO Structured Data Schema. Darmowe wtyczki możesz też zainstalować w Joomla, Presta czy Shopify. Za jedną z najlepszych wtyczek i najszybszych we wdrożeniu uważana jest All In One Schema.org Rich Snippets.

Dlaczego rich snippets są ważnym narzędziem SEO?

Zastosowanie rich snippets zależy przede wszystkim od rodzaju działalności, jaką prowadzisz. Bez względu na to, czy piszesz bloga, promujesz swój zespół muzyczny, jesteś właścicielem restauracji czy prowadzisz sklep, na pewno zależy Ci na tym, by być widocznym w sieci. By to osiągnąć, wiele osób sięga po płatne reklamy. Jednak jest także inny, darmowy, a bardzo skuteczny sposób.

Jak bardzo skutecznym pokazują badania. Ben Goodsell, SEO w RKG Merkle twierdzi, że oferty zawierające fragmenty rozszerzone przynoszą do 677% większe zyski niż przed modyfikacją kodu.  Ruch na stronie opisanej o dane strukturalne wzrósł z kolei o 20-40%. Nie tylko ilość odwiedzających ma znaczenie, ale też ich jakość. Rich snippets sprawiają, że w miejsce przypadkowych wejść na stronę, otrzymasz grono klientów rzetelnie zainteresowanych Twoją ofertą i gotowych na kolejny krok. 

Jak wykorzystać rich snippets w SEO?

Rich snippets pozwalają wyróżnić nie tylko Twoją witrynę spośród innych, ale też zwrócić uwagę na najważniejsze cechy Twojej oferty. Posiadają zatem cechy dobrej reklamy, ale nie zrujnują Twojego budżetu.

Ważne, aby opisy nie były ucięte, więc  sprawdź limit znaków. Zwięzła wiadomość sprawdzi się lepiej niż urwane w połowie zdanie. 

  • Breadcrumbs

Konfiguracja breadcrumbs, czyli „okruchów chleba”, pozwala na prezentowanie adresu witryny w postaci uporządkowanej. Aby ułatwić klientowi nawigację i skierować go bezpośrednio do poszukiwanej informacji, kod umieszczony jest na każdej podstronie. 

  • Logo

Nie tylko fotografia produktu przyciąga wzrok. Aby w pełni wykorzystać wizualne możliwości wyszukiwarki, w obrębie danych strukturalnych wskaż również lokalizację grafiki Twojego logo. 

  • Wewnętrzna wyszukiwarka

Google pozwala na podlinkowanie do wewnętrznej wyszukiwarki Twojego serwisu. Dodanie własnej wyszukiwarki bezpośrednio w wynikach Google wymaga zastosowania schematu danych w formie WebSite.  

Dane strukturalne w przypadku artykułów pomogą zidentyfikować autora, datę i miejsce publikacji czy kategorię tekstu.  

  • Strona osobista

W rich snippets można też wyposażyć swoją prywatną stronę czy profil na LinkedIn. W danych strukturalnych możesz dodać imię, nazwisko, tytuł, funkcję, kontakt i informację, dla kogo pracujesz.   

  •  Przepisy 

Jeśli prowadzisz bloga na temat gotowania, w mikrodanych możesz zaznaczyć rodzaj dania, oceny i opinie, czas przygotowania potrawy, ilość kalorii czy liczbę porcji.

  • Eventy

Użyj mikrodanych, by podkreślić kategorię, początek i koniec planowanego wydarzenia, szczegóły dotyczące biletów i lokalizację. 

  • Muzyka

Ta opcja jest dostępna dla użytkowników Google. Bing nie wyróżnia takiej kategorii. W danych strukturalnych podaj linki do poprzednich albumów i skrót do strony, gdzie można kupić najnowszą płytę.

  • Video 

W przypadku filmu możesz opisać jego czas trwania, licencję, producenta, twórcę i zaznaczyć, czy film jest przyjazny dla użytkowników w każdym wieku. 

Ile trzeba czekać na rezultaty?

Niestety, proces akceptacji nowego kodu nie należy do szybkich. Google rozpoczyna analizę modyfikacji dopiero po 10 a nawet 14 dniach.

Proces akceptacji i wyświetlania rich snippetów przez Google jest dość nieprzewidywalny, ale można zauważyć pewne tendencje.

Jeśli algorytm uzna dane strukturalne za przydatne, będzie je wyświetlać przez kolejne 5 dni. Kilka dni później Google może zacząć promować inny zestaw produktów lub podstron z Twojej witryny. Ten proces może się powtórzyć kilkukrotnie. 

Po upływie około 8 tygodni, jeżeli nie pojawią się żadne błędy czy zgłoszenia naruszeń, Twoje rich snippets powinny zostać zaakceptowane i wyświetlać się już regularnie. 

Ten męczący proces często sprawia, że właściciele stron się niecierpliwią i kontynuują modyfikacje kodu. Zwykle jednak problemem nie są błędnie wprowadzone mikrodane, a po prostu tyle trwa akceptacja zmian przez Google. Im częściej będziesz „poprawiać” kod, tym większe opóźnienie spowodujesz. Zamiast tego wykorzystaj Structured Data Testing Tool i sprawdź, czy poprawnie zaimplementowałeś oznaczenia.

Dopiero po dwóch miesiącach, gdy nadal nie wyświetlają się zmiany, spróbuj naprawić kod. 

Dlaczego warto dodać mikrodane do swojej strony już dziś? 

Według raportu Salesforce and Publicis Sapient, amerykańskiej firmy zajmującej się digital marketingiem, 87% zakupów online rozpoczyna się od wyszukiwarek.  

Dlatego zadbanie o wizerunek i widoczność w tej przestrzeni jest nie do przecenienia. 

Jak zwykle w branży SEO należy być przygotowanym na dynamiczne zmiany. Dzisiejsze mikrodane mogą się znacząco różnić od warunków i preferencji Google w niedalekiej przyszłości. Ważne zatem, żeby regularnie aktualizować swoją wiedzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *