Tone of Voice w B2C i B2B

tone of voice

tone of voice

Na początku powinnismy odpowiedzieć sobie na następujące pytania co to jest co Tone of Voice. Dlaczego w Conetnt Marketing bardzo zwraca się uwagę na zasady komunikacji i Tone of Voice. Koniecznie też musimy wyjaśnić różnice pomiędzy tą komunikacją w przypadku działań podejmowanych w kontekście klientów docelowych B2C i klientów zaliczanych do grupy B2B.

Co to jest Tone of Voice?

Tone of Voice nie jest samą komunikacją i odnosi się głównie ale sposobu, w jaki się komunikujesz a nie do treści komunikacji. Obejmuje to nie tylko wybrane przez Ciebie słowa, ale także ich kolejność, rytm, zabarwienie emocjonalne, styl i formę. Samo tłumaczenie “Ton Głosu” wprowadza w błąd. Nie jest to kwestia modulacji dźwięków, a kwestia formy w jaką ubierasz swoją szeroko rozumiana komunikację.

Co to jest content marketing B2B?

Content marketing B2B to część marketingu, która skupia się na sprzęży produktów / usługi innym firmom. Zatem końcowym odbiorcą takich treści będzie inna firma lub organizacja. Ta definicja determinuje sposób komunikacji jaki powinniśmy zastosować w przypadku grupy docelowej należącej do B2B.

Co to jest content marketing B2C?

Content marketing B2C to część marketingu, która skupia się na sprzęży produktów / usługi klientom nie będącym firmą lub organizacją. Marketing B2C jest skierowanych na tzw. odbiorcę docelowego. Dzałąnia w B2C są prowadzone na szerszą skalę i do większego grona odbiorców.

Tone of Voice a Content Marketing B2B i B2C

Pewnie się zastanawiasz nad tym dlaczego w tym artykule tak istotne jest połączenie Content Marketing i Tone of Voice. Content Marketing opiera się właśnie na Tone of Voice. Prawidłowe określenie ToV dla poszczególnych typów odbiorców, Person jest pierwszym i bardzo istotnym krokiem w procesie przygotowywania strategii Conetnt Marketing. Istnieje wiele publikacji dotykających tematu ToV w przypadku komunikacji marki poniżej chcę się skupić na relacji pomiędzy

Motywacja w B2B i B2C

Może to być dla niektórych zaskakujące, ale marketing B2B w rzeczywistości koncentruje się na tworzeniu emocjonalnych więzi z klientami. Według jednego z badań Google-CEB 50% klientów B2B jest bardziej emocjonalnie związanych ze swoimi dostawcami. Natomiast tylko od 10% do 40% klientów B2C rozwinęło emocjonalne powiązania z dostawcami.

Rodzaj treści

Klienci B2B są bardziej otwarci na treści edukacyjne i informacyjne. Chociaż konsumenci B2C również z zadowoleniem przyjmują takie treści. W związku z tym zakupy B2C są zwykle zakupami pod wpływem impulsu, na które wpływają komunikaty, aktualne trendy, lojalność wobec marki i polecenia innych konsumentów.

Z kolei klienci B2B planują zakupy z wyprzedzeniem i rzadko. Podejmują decyzje w oparciu o długoterminowe potrzeby. Dlatego treści, które dostarczają dokładnych i przydatnych danych i spostrzeżeń, zawsze trafią w gusta odbiorców B2B.

Jakość treści B2C i B2B

Wszystkie treści wykorzystywane w kampaniach content marketingowych powinny być wysokiej jakości. Jednak poziom jakości jest inny dla odbiorców B2B i B2C. W tym drugim przypadku treść jest zwykle mniej formalna, a poziom czytelności języka jest na ogół niższy. Dla porównania, w przypadku korzystania z poziomu Flesch-Kincaid Grade Level, treści dla wszystkich odbiorców powinny być idealnie na poziomie czytania od 7 do 9 klasy (szkoły USA). Ponadto odbiorcy B2C preferują krótsze artykuły i wizualizacje (obrazy i filmy).

Treści B2B są skierowane do bardziej wyrafinowanego i wykształconego segmentu rynku. W związku z tym treść powinna mieć wyższy poziom czytelności, aby przekazywać bardziej złożone pomysły – zwłaszcza jeśli są przeznaczone do liderów. Pod poziomem Flesch-Kincaid Grade Level wynosi od 10 do 15 (szkoła średnia do uniwersytetu).

Planując jak powinna wyglądać komunikacja i Tone of Voice weź pod uwagę powyższe spostrzeżenia.

Tone Of Voice 5 kluczowych zasad

Pięć kluczowych kwestii, na których warto się oprzeć!

  1. Bądź ludzki – Ludzie lubią mieć do czynienia z ludźmi. Dlatego lubią marki, które mają osobowość, które mogą rozpoznać i z którą mogą się utożsamiać.
  2. Przebij się – Ponieważ CM staje się coraz bardziej popularny, firmy generują coraz więcej tekstów – ale wiele z nich nie wyróżnia się w żaden sposób są do wszystkich czyli do nikogo
  3. Dostrój się do odbiorców – Ewoluowaliśmy, by interferować z subtelnymi sygnałami, takimi jak emocje, mowa ciała, gesty, głos i tak dalej. Na piśmie wszystkie te sygnały są przenoszone przez Twój styl pisania. Jest to jedyny sposób, aby pokazać swoją tożsamość, swoją osobowość i intencje.
  4. Buduj autorytet – sposób w jaki się wyrażasz jest bardzo istotny zarówno w tekście jak i innych formach takich jak infografika video.
  5. Wyróżniaj się – Pamiętając o poprzednich 4 punktach „bądź białym krukiem” nie ograniczaj się do konwenansów i stereotypów.

Przykład podejścia do planowania Tone of Voice

TekstTone of VoicePotencjalny odbiór
Dzięki wiodącej w branży, masowo skalowalnej technologii, nasza platforma usług internetowych zapewnia wyjątkową wydajność i niezawodność w najbardziej wymagających i bardzo zmiennych warunkach.Techniczny, rozwlekły, wewnętrznie skoncentrowanyMarketing pisany językiem wyniosłym, nadętym i przechwałki.
Nasza platforma usług internetowych zapewnia 99,99% czasu sprawności i dostosowuje się do zmieniających się obciążeń w mniej niż sekundę.Rzeczowe, zwięzłe Jasne i rzeczoweJacy są ludzie w firmie?
Usługi internetowe, które możesz uruchomić i zapomnieć.Nieformalne, nietechniczne Interesujesz się mnąGdzie jest dowód?
Przykłady Tone of Voice

Uber Tone of Voice

Tone of Voice Ubera ma określony zestaw podstawowych elementów definiujących formę komunikacji we wszystkich punktach styku z klienta. ToV marki Uber jest rozważny, prosty, odważny i spójny. ToV Ubera wyraża istotę marki, sygnalizując, czym jest marka i co sobą reprezentuje.

Prosty i bezpośredni ToV, odnosi się do komunikacji w prosty i łatwy do zrozumienia sposób dla każdego odbiorcy. Konsekwentnie Marka Uber stara się połączyć doświadczenie we wszystkich działach, krajach i językach tak by odbiorcy mogli powiedzieć to jest w stylu UBER! Dzięki czemu Uber staje się synonimem pewnych działań. Już dziś mówi się, że zamawiam Ubera jako synonim sformułowania zamawiam Taxi. Uber występuje jako element popkultury. Jest cytowany w utworach raperów, w filmach stand Up i wielu innych formach jako prosta, szybka niskokosztowa forma przemieszczania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *