Modele rozliczeń w SEO
Jest kilka modeli rozliczeń stosowanych przez agencje SEO. Opłata abonamentowa, w której płacimy stałą kwotę za usługi. Ten typ jest bezpieczny dla agencji niestety nie jest dla niej motywujący. Zalecany jest dla klientów, którzy ufają swojemu dostawcy. W przypadku tego typu rozliczeń istotne jest by Agencja jasno określiła zakres podejmowanych działań włącznie z miernikami sukcesu.
Kolejny tup rozliczeń opiera się na płatnościach za pozycje w wyszukiwarce. Opłaty pobierane są wyłącznie za określone frazy gdy nasz nasz link znajdzie się w co najmniej pierwszych 10 wynikach. Największą wadą tego typu rozliczeń jest to, że nie ma jednego wyniku na jedno zapytanie, np.: zapytanie „Ginekolog Warszawa” może dać setki różnych wyników w zależności od lokalizacji w jakiej się znajdujemy, tego czy jesteśmy zalogowani w profilu Google czy korzystamy z trybu incognito. Raporty obrazujące tego typu wyniki niestety nie są miarodajne i pokazują jedynie estymowaną wartość. Jest to także obszar, w którym może dojść do nadużyć i manipulacji ze strony Agencji, w której interesie leży przedstawiać jak najkorzystniejsze wyniki dla siebie.
Trzeci typ rozliczeń związany jest z rozliczeniem za wygenerowany ruch. Tu też jest wiele problemów związanych ze sposobem mierzenia tego ruchu, narzędziami itp. Najpopularniejsze z narzędzi analitycznych Google Analytics bardzo utrudnia nam mierzenie ruchu organicznego, poprzez ukrywanie informacji na temat słów kluczowych które generują nam ruch. Wrzucając znaczącą część fraz do jednego worka (not provided). Bez wiedzy analitycznej trudno jest ocenić uczciwość i merytoryczną poprawność tego modelu.
Najlepszym modelem jest model hybrydowy łączący wszystkie te trzy modele. Dzięki temu, że połączymy stałą opłatę z modelem za wybrane frazy i rozliczeniem za ruch unikniemy wielu problemów związanych z jakością dostarczanych usług oraz skutecznością podejmowanych działań. Niestety nie ma jednego, prostego i w stu procentach pewnego model.
Model konsultacyjny to model, w którym rolę agencji przejmuje konsultant. W modelu tum celem konsultanta jest zbudowanie wewnątrz organizacji klienta, struktury i kompetencji umożliwiającej, samodzielne wykonywanie czynności związanych z działaniami e-marketingowymi. Często jest to związane z budową zespołu, przygotowaniem strategii i planu działań wraz z określeniem celów. Agencja przejmuję rolę egzekucyjną, odpowiada za realizacja planu. Zaletą tego modelu jest to, że klient unika straty czasu i pieniędzy na wątpliwej jakości działanie, nieskuteczne taktyki czasami wręcz szkodliwe. Uporządkowanie procesów daje, też większe gwarancje na osiągnięcie celów biznesowych poprzez stosowanie przemyślanych i zrozumiałych dla klienta działań, skoordynowanych z pozostałymi działaniami i wiedzą o klientach. Na rynku pojawiła się nisza na tego typu usługi. Przyczyny, dla których agencje straciły zaufanie i przestały pełnić funkcje strategiczne możecie znaleźć w artykule 5 powodów, dla których nie powinno się współpracować z Agencją SEO
Pozycjonowanie stron w Polsce od wielu lat zmienia się diametralnie. Wraz ze zmianami związanymi z algorytmem zmieniało się też podejście do modeli rozliczeń.
Artykuł uaktualniony 1 rok