Widoczność w wyszukiwarce, spojrzenie globalne

Widoczność w wyszukiwarce, spojrzenie globalne

Widoczność w wyszukiwarce, spojrzenie globalne

Oceń Nas post

Kluczowe Parametry w SEO

Zastanawiałeś się po co właściwie robi się SEO, Pozycjonowanie? Co jest kluczowym wyznacznikiem tego czy osiągnęliśmy sukces, dominację w wynikach wyszukiwania? Czy są narzędzia, które mogą to zmierzyć? Do niedawna byłem zwolennikiem określania sukcesu w pryzmacie widoczności serwisu w “pewnej określonej liczby słów kluczowych”. Jak to działała. Mianowice tak, analizuję sobie strukturę serwisu. Taki typowy sklep internetowy, ma następującą konstrukcję: Strona główna, strony z wylistowanymi, produktami w kategorii, producenta, tupu, następnie mamy strony produktów. Dodatkowo zawsze istnieje content specjalny regulaminy, o nas… itp. Bardziej zaawansowane sklepy posiadają blogi informacyjne. Tam z kolei treści grupowane są w kategorie, strony tagów czyli wszystko co nie jest kategorią a może być poszukiwane przez użytkowników.

Słowa Kluczowe

Do powyższej struktury przyporządkowujemy listy słów kluczowych. Dodajemy je z  narzędzia propozycji słów kluczowych AdWords, z głowy lub od konkurentów. Przeważnie jest ich kilkadziesiąt do kilkuset. Następnie włączamy monitoring słów kluczowych. Obserwujemy wyniki. Cieszymy się gdy szybko rośniemy. Jeśli procent słów kluczowych, które mamy w top 10 jest wsyoki (np:. 100%). Martwimy się, gdy średnia pozycja naszych linków w wynikach jest na poziomie 50 do 20. Taki sposób mierzenia jest naturalny i pewnie większość ze świadomych użytkowników analizuje swoją widoczność w ten sposób. Główna wadą takiego sposobu mierzenia wyników jest to, że wystarczy dodać kilka nowych fraz do grupy i już pokazywane wyniki są zniekształcone. Jest to tak jak postawienie kurtyny i ograniczenie się wyłącznie do okrojonego fragmentu rzeczywistości.

Globalna widoczność

Ja mam niedosyt bo chciałbym wiedzieć wszystko. Nie urywek, nie listę słów, które sam wybrałem, bo może źle to zrobiłem. Chciałbym się porównać globalnie nie do 100 fraz, nie do 1000 ale do wszystkich, które maję co najmniej 10 zapytań w miesiącu. Potrzebuję do tego narzędzia, które aktywnie przeszukuje wyniki. Globalnie analizuje wyniki na wszystkie znaczące słowa i udostępnia dane. Ostatnio znalazłem takie narzędzie, które analizuje wybrane kraje w bardzo szczegółowy sposób. Jest to wersja beta więc jeszcze nie podam nazwy, zapowiada się obiecująco. Moja potrzeba analizy globalnej widoczności serwisu została zaspokojona. Narzędzie może analizować mój serwis, na miliony fraz, od razu podpowiada w jakim stopniu jesteśmy podobni do naszej konkurencji, na ile się pokrywamy z widocznością na ile nie. Może podzielić listy na poszczególne grypy fraz.

Luki Contentowe

Dzięki temu możemy wyszukać dziury contentowe. Miejsca gdzie jeszcze konkurencja nie jest duża. Dodatkowo analizowana  jest gęstości słów kluczowych używanych przez konkurencję. Są to serwisy z top 10 pierwszych wyników Google. Mogę zobaczyć o czym i jak piszą Ci, którzy są wysoko :). Dodatkowo narzędzie analizuje nasz serwis, jak i konkurencję pod kątem podstawowych parametrów optymalizacyjnych. Jeden rzut oka i mamy odpowiedź na najważniejsze w SEO pytania: jaką pozycję zajmujemy, jaki jest potencjał fraz, czego nam brakuje pod kątem treści i optymalizacji oraz  jak prezentują się nasi bezpośredni konkurenci. Najważniejsze jest jednak, to że dane bardzo szybko się zbierają Rosja, Turcja, Węgry, Meksyk nie ma znaczenia mamy pełne dane w ciągu 3 dni.
Próbkowanie i badanie danych na podstawie wybiórczych danych odchodzi do lamusa. Nadchodzi czas na “data mining”. Wygrają te narzędzia, które w prosty sposób będą obrazować zebrane dane. Zwykła analiza treści, wyników wyszukiwania, konkurencji, analizy optymalizacji wprowadza SEO na kolejny poziom. Czekam na nowe narzędzia. Jeśli macie coś ciekawego ślijcie.
Aha jeśli masz pomysły na to, co jeszcze takie narzędzie mogłoby robić daj znać.

Artykuł uaktualniony 2 lata

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *