Pozycjonowanie sklepu

sklep internetowy

sklep internetowy

Pozycjonowanie sklepu internetowego w wynikach wyszukiwarki jest jednym z najlepszych sposobów na budowanie zasięgu oraz zwiększenie sprzedaży. Zastanawiacie się jakie działania mogą przynieść wam szybki efekt, a jakie wymagają czasu. Poniżej przygotowałem zestawienie najważniejszych czynności na jakie warto zwrócić uwagę przy planowaniu działań SEO w eCommerce.

Pozycjonowanie sklepu internetowego

Zanim przejdziemy warto zwrócić uwagę na kilka ważnych powodów dla których pozycjonowanie sklepu internetowego nabiera szczególnego znaczenia. Poniżej wypisałem kilka, ważnych z mojego punktu widzenia powodów:
 • Relatywnie niskie koszty pozyskania użytkownika i sprzedaży
 • CPA niższe 10 -100 razy niż w „Paid Search
 • Jest to kluczowy kanał sprzedaży w modelu atrybucji „last click non direct”, jest to typowy domykający kanał sprzedaży online
 • Bardzo naturalny kanał
 • „Long tail” generuje bardzo dużą ilość ruchu na bardzo szczegółowe zapytania
Nieważne czy sprzedajesz masowe produkty czy jesteś producentem rowerów indywidualnie dostosowanych do potrzeb klienta, dobrze prowadzone działania SEO przyniosą tylko pozytywne efekty. Korzystając z ankiety i jej wyników, przygotowanej przez Databox.com dotyczącej przydatności kanałów digital marketing w eCommerce wysnułem wniosek że jest to kluczowy kanał sprzedaży. Databox-kluczowe-kanaly-sprzedazy-eCommerce

Pozycjonowanie sklepu internetowego, decydujące parametry rankujące

Lista parametrów rankujących jest zbliżona do ogólnej listy parametrów SEO mających wpływ na pozycjonowanie. Niemniej z poniższej ankiety wynika, że nadane priorytety delikatnie mogą się różnić od znanej Wam listy. Kluczowe-parametry-SEO-istotne-w-pozycjonowaniu-sklepu-internetowego Podstawą naszej strategii SEO jest przygotowanie odpowiedniego planu i struktury contentu. Pozostałe parametry tak jak w przypadku innych typów biznesu mają podobne znaczenie. Wyjątkiem jest oryginalność treści, gdzie algorytmy mają inna wrażliwość na podobne opisy tych samych produktów. Wynika to bezpośrednio ze specyfiki kategorii eCommerce. Jeśli masz problem z duplikacją treści lub z bardzo krótkimi opisami, skontaktuj się ze mną, mam na to dobry sposób! Lista istotnych parametrów nie kończy się na wymienionej liście. Poniżej umieściłem drugi przykład z rozszerzoną grupą.

Parametry SEO istotne przy pozycjonowaniu sklepu internetowego

Parametry-SEO Powyżej wybrałem subiektywna listę tematów na które warto zwrócić uwagę przy planowaniu działań SEO w sklepie internetowym.

Pozycjonowanie sklepu a wybór technologii

Technologia w jakiej mamy zbudowany sklep internetowy ma pośrednie znaczenie w procesie pozycjonowania sklepu. Zły wybór może oznaczać bardzo utrudnioną pracę. W niektórych skrajnych przypadkach może wiązać się to z utratą jakichkolwiek szans na bycie liderem w wynikach organicznych wyszukiwarek. Poniżej przedstawiam analizę wskazująca na potencjalnie najlepsze technologie dostępne na rynku. Zaznaczam, że jest to subiektywna ocena oparta o wypowiedzi specjalistów eCommerce z USA. SEO eCommerce najlepsze technologie Technologia nieprzyjazna Google utrudnia prace optymalizacyjne i niweczy wysiłki podejmowane w obszarze off-site. Wybór przyjaznej technologii ułatwia większość procesów on-site. Warto pamiętać, że SEO jest jednym z wielu czynników wpływających na podejmowane decyzje. Nie rekomenduję pomijania ani przesadne skupianie się na SEO jako jedynym decydującym czynniku.

Analiza słów kluczowych

Analizę słów kluczowych opisałem w oddzielnym artykule. Nie mniej w tym punkcie chciałbym skupić się na związanym ze sklepami wątku. Polecam by skupić się na budowie list słów kluczowych w modelu zstępującym, od ogółu do szczegółu z podziałem na grupy tematyczne, tagi, kategorie

Słów kluczowych używamy do budowy treści, linkowania wewnętrznego, linkowania zewnętrznego planowania struktury serwisu oraz mapowania „User Journey”. Bardzo często ta czynność jest bagatelizowana i traktowana po macoszemu. Niestety efekt braku odpowiedniej strategii widać bardzo szybko. Następuje wtedy proces sztukowania i przebudowywania struktury co pociąga za sobą dodatkowe koszty czasowe i finansowe.

Optymalizuj opisy produktów, meta descriptions, URL

Pierwszy obszar, w którym następuje wykorzystanie tych list słów kluczowych to etap optymalizacji treści meta, optymalizacji tekstów czy URL. Wymagana na tym etapie jest spójność struktury zarówno pod kątem treści jak i struktury technicznej serwisu. Poniżej kilka najważniejszych punktów.
 • Wkomponuj słowa kluczowe i zbuduj odpowiednio hierarchię treści z zachowaniem relacji słów kluczowych
 • Meta Description i Title indywidualne dla każdego produktu, kategorii czy producenta
 • Słowa kluczowe w oznaczeniu obrazów, alternatywny tekst opis nazwa pliku
 • Słowo kluczowe w URL i odpowiednia długość URL
 • Opisy maksymalnie zindywidualizowane i oryginalne
 • Zachowana hierarchia treści, H1, H2
Tak wiem wiele osób może powiedzieć, że to banał. Wiem. Nie mniej okazuje się w praktyce, że ten obszar jest źle rozumiany. Jeśli brakuje spójności pomiędzy zapytaniem i odpowiedzią naszej strony niestety, czyli zawartymi tekstami w opisach, tytułach meta i treścią wewnątrz opisów np. produktów mamy problem. “Bounce rate” przybliża nam to dopasowanie, pod warunkiem, że jest on ustawiony inteligentnie a nie w opcji “deafoult” Warto zrozumieć jego działanie i dopasowanie do poszczególnych części serwisu i kategorii do jakie nasz sklep/strona należą.

Pillar Page iw pozycjonowaniu sklepu

Pillar pages to koncepcja opisana i zastosowana przez hubspot.com. Polega ona na budowaniu pewnych klastrów tematycznych. W przypadku sklepu internetowego warto połączyć te klastry z produktami. Trzon tej konstrukcji stanowią artykuły poradnikowe i edukacyjne. Tworzą one tematycznie powiązane ze sobą obszary. Formalne połączenie tworzą linki. W tym przypadku także stosujemy słowa kluczowe i relacje występujące między nimi do stworzenia poszczególnych filarów w naszej strukturze. Poniżej zobrazowałem strukturę. Pillar pages legenda Zalety tego podejścia są następujące. Jest to bardzo skuteczna metoda planowania treści i budowania lejków tematycznych. Dzięki odpowiednio zbudowanej strukturze otrzymujemy kilka benefitów, wyższe pozycje w Google, przyjazną strukturę i lepsze doświadczenia klientów. Pillar pages hubspot

Świeży i zoptymalizowany content

Odświeżanie treści to jeden z elementów wspierający utrzymanie wysokich pozycji a również w niektórych przypadkach sprawia ze pozycje się poprawiają. Najważniejsze powody:
 • Ilość treści ma znaczenie
 • Jednak największą wartość niesie jakość treści
 • Im bardziej dopasowane treści do intencji szukających tym wyższe pozycje i większe ROI
 • Szczególnie ważne jest umiejscowienie poszczególnych typów treści na ścieżce klienta

5 Zasad dobrego artykułu

Temat szerzej opisałem w artykule Jak pisać dla potrzeb internetu. NIe mniej warto dodać tu infografikę zawierającą 5 podstawowych zasad. infografika Jak napisać artykół pod seo

Dodatkowy podział treści, mapowanie User Journey

Warto przeanalizować słowa kluczowe również pod kątem ich przypisania do poszczególnych etapów w User Journey Zbuduj „Persony” i wkomponuj poszczególne słowa w zależności od tego na jakim etapie klienci mogą je stosować w procesie zakupowym. Jeśli Twoja agencja nie zrobiła tego dla Ciebie daj znać my rozumiemy znaczenie “User Journey” wykonamy tez audyt treści Dzięki odpowiedniej strukturze treści i połączeń zbudujesz lejki contentowe i będziesz mógł zarządzać tworzeniem treści tak by generowały one coraz więcej sprzedaży. Jeśli będziesz mógł poprawnie śledzić przepływy użytkowników np.: używając Marketing Automation, pozwoli Ci to na skuteczne kampanie Content Marketing. Pamiętaj że wewnętrzne lejki (pillar pages) warto wspierać ruchem płatnym oraz linkami z artykułów na zewnętrznych portalach.

Struktura techniczna sklepu

Omówiłem już wszystkie istotne kwestie dotykające struktury i optymalizacji treści. Pozostaje nam na koniec ostatnia kwestia a mianowicie “zasada 3 kroków”. Dla algorytmów Google i pozostałych wyszukiwarek takich jak BingBaidu czy Yandex adres URL naszego serwisu jest węzłem a link połączeniem. Warto to odesłać czytelnika do tematu grafów i analizy matematycznej. Każde przejście od węzła do węzła wymaga od wyszukiwarki pewnych zasobów, przy skali jaką te przejścia mają są to znaczące koszty Promowane są te serwisy, które relatywnie zmniejszają ilość potrzebnych zasobów do indeksacji serwisu. Zasada trzech kroków daje również lepszą nawigację użytkownikom, ale przede wszystkim powoduje mniejsze straty w rozłożeniu mocy linków. Efektem tej ostatniej cechy jest lepsza prezencja naszych treści w wynikach.

Strona techniczna i off-site w pozycjonowaniu sklepów

Poniżej przygotowałem kwestie techniczne i off-site na, które warto zwrócić uwagę.

Sklep Mobile Friendly a pozycjonowanie sklepu

Sklep koniecznie musi być zgodny z wymogami Google dla stron mobilnych. Więcej napisałem o tym w artykule SEO Mobile. Najczęstsze problemy w przypadku SEO i Mobileto
 • Treści niemożliwe do odtworzenia
 • Wolne ładowanie strony
 • Zablokowana treść, niedostępne dla robotów wyszukiwarek
 • Nieprawidłowy rozmiar ekranu urządzenia
 • Tekst poza obszarem widzialnym
 • Zbyt ciężkie obrazy

Page speed a pozycjonowanie sklepu

Ostatnio okazało się, że to dość dyskusyjny parametr. Nie mniej jest on częścią testu na mobilność strony, więc podtrzymuje ma on duże znaczenie. dodatkowo wpływu na inne czynniki takie jak “bounce rate”, doświadczenia klienta na styku z naszym brandem. Słaby wynik obniża nasze szanse na dużą widoczność w wynikach wyszukiwania. Oponentom przypominam, że jest to jeden z wielu parametrów. I nigdy nie rekomenduję ocenianie go indywidualnie, ale jako część większej całości. Całości mam na myśli: Algorytmu Google, parametrów konkurencyjnych stron i na końcu parametrów naszego serwisu.

Rich snippets

Lepsza prezentacja w wynikach wyszukiwania może wpłynąć na wyższy współczynnik klikalności. Z tego wniosek, że warto się wyróżnić. Znakomicie radzi sobie z tym rich snippets i dodatkowe opcje wyświetlania dostępne dzięki nim.

Budowanie Autorytetu, Link Building

Ten ostani parametr od lat jest kluczowym. Bez zbudowania prawidłowego profilu linków nie ma co marzyć o zbudowaniu zaufania i autorytetu. jest to najtrudniejsza i najbardziej kosztowna część procesu pozycjonowania. Nie jesteś pewien czy twój profil linków jest optymalny napisz do nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *