Google Moja Firma

google moja firma
Oceń Nas post

7 opcji Google Moja Firma, których potencjału nie wykorzystujesz w pełni

Cóż może być lepszego niż darmowa reklama na największym Internetowym portalu?

I to taka, która może jednocześnie skierować klienta bezpośrednio pod Twój adres, uwiarygodnić Twoją ofertę recenzjami zadowolonych klientów i pokazać zdjęcia zarówno z zewnątrz, by łatwiej znaleźć Twoją siedzibę, jak i wewnątrz, by przekonać potencjalnych klientów, że warto Cię odwiedzić?

A jednak zdumiewające jak wiele biznesów zupełnie ignoruje swoje konto na Google Moja Firma.

Google Moja Firma
Google Moja Firma

Zakładanie profilu Google Moja Firma

Uważnie wybierz kategorię główną.

GMF pozwala Ci na wybór kilku kategorii dla Twojego ogłoszenia, ale kolejność nie jest przypadkowa. Kategoria, jaką oznaczysz jako główną, będzie tą, do której algorytm dopasuje zapytania.

Czego nie robić to upychać słowa kluczowe tam, gdzie nie mają one miejsca.

Jeśli na przykład w nazwie firmy napiszesz „Agencja Marketingowa (SEO, copywriting, CPP, kampanie, klikalność, reklama)”, Twoje konto może nie zostać zatwierdzone.

Warto upewnić się, że Twój profil jest na bieżąco nie tylko z nowościami w Twoim biznesie, ale też tymi u Google.

Google co chwilę dodaje nowe opcje do Google Moja Firma. W zależności od kategorii, w której zarejestrowałeś swój biznes, opcje na Twoim koncie mogą się różnić.

Dla tych, którzy operują w kilku lokalizacjach, GMF daje opcję stworzenia z jednego konta osobnych stron dla poszczególnych placówek.

Kontakt w Google Moja Firma

Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego niż podanie kontaktu do swojej firmy, prawda?

A jednak nawet tutaj można trafić na pułapki.

Pomyśl o swoim koncie GMF jak o wizytówce – powinna zawierać kluczowe informacje, zwłaszcza te dotyczące kontaktu.

Nie ma nic bardziej frustrującego niż przeszukiwanie Internetu w poszukiwaniu numeru telefonu, by zadać szybkie pytanie, żeby natknąć się jedynie na formularz.

Kontakt to nie jedynie Twój link i numer telefonu, ale też informacje, które ułatwią dotarcie na spotkanie.

Na przykład: czy Twoja firma ma parking?

Ważne, by informacja podana na GMF była dokładnie taka sama, jak ta na Twojej stronie.

Nawet taki szczegół, jak zapisanie kodu w numerze telefonu w inny sposób, np. +48 zamiast 0048, wpłynie na spadek w rankingu podczas wyszukiwania.

Zdjęcia

Pierwsze kroki użytkownik kieruje do sekcji ze zdjęciami.

Wizytówki ze zdjęciem są uznawane za 2 razy bardziej wiarygodne i otrzymują 35% więcej kliknięć, jak odkrył Synup, marketingowa agencja z Nowego Jorku.

GMF sugeruje, aby dodać zdjęcie profilowe, zdjęcie główne i video.

Pamiętaj też o opcji otagowania Twojego biznesu. Zdjęcia użytkowników, nawet jeśli mniej profesjonalne, dodają Twojemu biznesowi wiarygodności i unaoczniają, jak popularna jest Twoja firma.

Google Posty

Narzędziem, którego mało kto używa, a zatem może służyć Twojej wizytówce do wyróżnienia się, są Posty.

Wiedziałeś, że publikować posty możesz nie tylko na Facebooku czy Twitterze, ale też na koncie Google Moja Firma?

Wiele wizytówek na GMF wydaje się wisieć w wyszukiwarce od lat bez jakiejkolwiek aktywności, sprawiając, że zaczynasz wątpić, czy firma jeszcze w ogóle istnieje.

GMF jest często pierwszym kontaktem firmy z potencjalnym klientem. Jeśli wizytówka nie przekona odbiorcy, by kliknąć w Twoje linki, na nic się zda Twój wypieszczony profil na mediach społecznościowych z regularnymi aktualizacjami.

Częstymi postami nie tylko pokażesz, że firma prężnie funkcjonuje, ale też budujesz relację z klientem.

Posty mogą mieć maksymalnie 300 słów, lecz jeżeli skorzystasz z opcji CTA (call to action) tylko pierwsze 60-70 znaków wyświetli się użytkownikowi.

Ważne, że posty znikają po tygodniu. Możesz też ustawić krótszy czas.

Nawet jeśli akurat nie dzieje się w Twojej firmie nic nowego, zawsze możesz wrzucić zdjęcie swojego zespołu albo produktu, czy wyjaśnić jak działa jedna z Twoich usług.

Opinie Google Moja Firma

Jesteśmy stworzeniami stadnymi i lubimy wiedzieć, co myślą inni. Aż 90 % osób czyta recenzje zanim podejmie decyzję o zakupie.

Bez względu na to, czy jesteś nową firmą i potrzebujesz recenzji, by zbudować wiarygodność, czy też funkcjonujesz od lat, ale w branży o dużej rywalizacji, recenzje są jednym z ważniejszych narzędzi, które powinieneś monitorować na bieżąco.

Opinie

Na opinie zawsze warto odpowiedzieć, zarówno na te negatywne jak i pozytywne. Podziękowanie pod entuzjastycznym komentarzem pokaże, że doceniasz czas, który ktoś poświęcił na napisanie recenzji i może zmienić jednorazowego zadowolonego klienta w regularnego entuzjastę.

Z kolei negatywne komentarze wymagają bardzo delikatnego traktowania, by nie wpaść w agresywny ton samoobrony ani nie zlekceważyć odczuć klienta. Bądź szczery, przeproś, zapytaj jak możesz naprawić niekorzystne wrażenie.

44.6% osób twierdzi, że chętniej odwiedziłoby biznes, który otrzymał negatywną opinię, jeżeli właściciel odpowiedziałby na recenzję.

Odpowiedzi na komentarze możesz wykorzystać w dodatkowy sposób i wpleść w nie słowa kluczowe.

Z każdą kolejną aktualizacją Google coraz mocniej faworyzuje słowa kluczowe, które są częścią tekstu raczej niż listą hashtagów. Recenzje są jednym z miejsc, które algorytm skanuje, żeby znaleźć słowa kluczowe pasujące do zapytania użytkownika.

Wiadomości

Kolejną opcją wartą przetestowania są wiadomości tekstowe. Okazuje się, że 90% użytkowników w sytuacjach biznesowych wolałoby raczej odebrać wiadomość niż telefon. 

Numer telefonu, którego użyjesz w tym celu nie będzie się wyświetlał, ale jeżeli nie chcesz podawać numeru komórki, możesz też skorzystać z Google Allo.

Google informuje na Twojej stronie, jak szybko średnio odpisujesz na wiadomości, więc jeśli chcesz się pokazać jako firma, która wychodzi naprzeciw klientowi, miej to na uwadze.

Możesz też dodać wiadomość powitalną, która automatycznie zareaguje na wysłany tekst. Pomyśl, czy jest coś kreatywnego lub zabawnego, co Twoja firma mogłaby zawrzeć w takiej wiadomości w miejsce nudnego „dziękujemy za kontakt”.

Analiza

Konto na Google nie byłoby kompletne, gdyby nie miało opcji analizy rezultatów. To kopalnia wiedzy o tym, jak klienci dowiadują się o Twojej firmie, gdzie klikają i co czytają, jak często dzwonią i z jakich obszarów geograficznych.

Wiedza, którą możesz wykorzystać w tym, gdzie i jak promujesz swój biznes, nie tylko w zakresie GMF. 

Net Marketshare podaje, że 80% wszystkich wyszukiwań w Internecie dzieje się z użyciem Google.

Kolejne badanie Google wskazuje, że 50% użytkowników, którzy wyszukiwali lokalną firmę, jeszcze tego samego dnia odwiedziło sklep.

Biorąc pod uwagę, że dziennie w wyszukiwarkę wpisuje się aż 3.5 miliarda fraz, ignorowanie możliwości zaprezentowania się w jak najlepszym świetle na tak popularnej platformie nie należy do rozsądnych decyzji biznesowych.

Tym bardziej zaskakuje, że 56% lokalnych biznesów nie korzysta z Google Moja Firma.

A i pozostałe 44 % często ogranicza się do jednorazowej rejestracji i zapomina o koncie natychmiast po kliknięciu “opublikuj”. 

Ale istnieją też tacy jak Ty, którzy nieustannie szukają sprawdzonych pomysłów na to, jak zwiększyć swoją widoczność w sieci!

Artykuł uaktualniony 2 lata

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Google Moja Firma

Google Moja Firma

Google Moja Firma

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *