Google Grafika, Google obrazy – pozycjonowanie zdjęć

Google Grafika, Google obrazy – pozycjonowanie zdjęć

Google Grafika - pozycjonowanie zdjęć

Google Grafika - pozycjonowanie zdjęć

3.4/5 - (31 ocen)

Wiesz, jak pozycjonować grafiki w Google? Google Grafika to wyzwanie w SEO, z artykułu dowiesz się, od czego zacząć pozycjonowanie zdjęć w Google ? SEO dla Zdjęć Google to świetny sposób na optymalizację treści wizualnych w celu poprawienia pozycji na stronach wyników wyszukiwania Google, Bing czy Bajdu.

Jak wyszukiwać obrazem, Google obrazy?

Niedawno w Google nastąpiła ciekawa zmiana, która może zwiększyć pochodzący z obrazów ruch na Twojej stronie. Wyszukiwanie obrazem to ważny obszar SEO. Ponieważ jedna trzecia wszystkich wyszukiwań w sieci dotyczy obrazów, potencjał jest ogromny. Nadszedł czas, by wykorzystać SEO dla Zdjęć Google! Nie martw się, jeśli nie wiesz, jakie kroki należy podjąć w tym celu. Przygotowaliśmy pełny przewodnik po wszystkim, co musisz zrobić, aby spełnić surowe wymagania Google dotyczące obrazów i zmaksymalizować swoje szanse na sukces. Nie czekaj – zacznij pozycjonować swoje zdjęcia w Google grafika już dziś!

Dlaczego warto pozycjonować się w Google Grafika? Wyszukiwanie obrazem w Google obrazy

Wyobraź sobie, że 1 na 3 wyszukiwania w Google dotyczy obrazów! Szukanie obrazem stało się bardzo popularne. To ogromna szansa na przyciągnięcie większej liczby zainteresowanych użytkowników. Dotyczy to przede wszystkim tematów powiązanych z Twoim biznesem. Infografika, wykres, zestawienie danych lub graficzne przedstawienie studium przypadku może pomóc Ci budować autorytet w twojej kategorii.

Jest to dodatkowe źródło ruchu, nie należy go lekceważyć. W 2013 roku Google wprowadziło przycisk “Wyświetl obraz” w systemie Google Grafika. Po jego kliknięciu użytkownicy byli kierowani na adres URL danego obrazu, a nie na stronę źródłową. Zmiana spowodowała duże straty w ogólnym ruchu wizyt w Google Image.

W lutym 2020 roku Google ogłosiło, że zmieniła swoją politykę i usunęła przycisk “Zobacz obraz” – ponownie zmuszając użytkowników do odwiedzania stron internetowych w celu obejrzenia pełnowymiarowego obrazu. Spowodowało to 37% wzrost liczby odwiedzin stron z Google Grafika!

Google grafika jako wiral

Nie ulega wątpliwości, że materiały wizualne mają niesamowitą moc, jeśli chodzi o ich wirusowe rozpowszechnianie. Pomyśl o tym, że posty z obrazkami zyskują 650% więcej zaangażowania niż artykuły zawierające wyłącznie słowa. Zwiększone zaangażowanie przekłada się na zwiększoną szansę na udostępnienie treści w mediach społecznościowych. To zwiększa zasięg Twoich działań. Brzmi to jak prosty i oczywisty krok. Nie możesz go pominąć, jest to optymalizacja zdjęć pod kątem wyszukiwania w Google.

Zoptymalizuj czas ładowania się obrazów w Google obrazy!

Skróć czas ładowania swojej strony, a twoje obrazy będą wyświetla wyżej w Google Grafika. Jedną z głównych technik SEO dla Zdjęć Google jest zmniejszanie rozmiaru plików, dzięki czemu strona przyspiesza i poprawia ogólne wrażenia użytkownika(UX). Dzięki temu nie tylko zdobędziesz więcej odwiedzających, ale także zostaniesz nagrodzony przez Google wyższymi pozycjami w rankingu!

Więcej w kwestii przyspieszania stron znajdziesz w artykule: Core Web Vital

Nazwij plik zdjęcia – pozycjonowanie zdjęć

Zbieranie danych z tekstów jest bardzo łatwe. Google nadal uczą się jak prawidłowo odczytywać zawartość zdjęć. Odczytanie zawartości obrazu bez tekstów to prawdziwe wyzwanie! Załóżmy, że masz artykuł omawiający różne rodzaje piłek do kosza dostępnych na rynku i dołączasz do niego zdjęcie – czy indeks może zrozumieć obraz bez przetwarzania jakiegokolwiek tekstu? Dlatego ważne jest, abyś nadał swoim obrazom odpowiednie nazwy (np. “pilka-do-kosza-Nike”), aby boty mogły łatwo rozpoznać, co jest przedstawione na obrazie.

Pamiętaj o tym, że nazwa musi rzeczywiście odzwierciedlać zawartość zdjęcie. Również ważne jest by pozostałe elementy danych rozszerzonych, opisy produktu jednoznacznie definiowały obrazek.

Niepoprawne:

<img src=”IMG65438193765.png”/> 

Poprawne:

<img src=”pilka-do-kosza-Nike.png”/> 

Podpis pod obrazkiem a wyszukiwanie obrazem w Google obrazy

Podpisy pod obrazkiem czytane są częściej o 300% niż pozostałe teksty?

Podpis pod obrazkiem jest doskonałym sposobem na zaangażowanie czytelników, a także pomaga Google zrozumieć, co znajduje się na obrazku. Mimo że nie jest konieczne umieszczanie podpisów pod każdym obrazem, zaleca się ich uzywanie w przypadku gdy chcemy poprawić pozycjonowanie obrazów w Googel Grafika. Opis podobnie jak nazwa powinien opisywać obrazek jednoznacznie, co pozwoli odbiorcom zrozumieć treść obrazu. Opis obrazka powinien zawierać słowo kluczowe. Aby optymalnie zaangażować czytelników, należy stosować przyjazny ton of voice, wszystkich opisów obrazków.

Pozycjonowanie zdjęć w Google a opis ALT obrazka wyszukiwanie obrazem

Tekst Alt jest kluczowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas optymalizacji obrazów pod kątem SEO. Znaczniki Alt uzupełniają pozostałe wymienione elementy obrazka, są dedykowane osobom niedowidzącym lub korzystają z czytników ekranu. Znaczniki Alt pomagają również wyszukiwarkom takim jak Google lepiej zrozumieć obraz i jego znaczenie dla użytkownika. Dlatego ważne jest, aby tekst Alt opisywał zawartość obrazka w sposób zwięzły i obiektywny oraz zawierał słowa kluczowe istotne dla celów optymalizacji.

Niepoprawne:

<img src=”brazowa_skorzana_torba.png” alt=””/><img src=”brazowa_skorzana_torba.png” alt=”brązowa skórzana torebka plecak najlepszych marek ceny, których nie można przegapić” />

Poprawne:

<img src=”brazowa_skorzana_torba.png.png” alt=”brązowa skórzana torebka umieszczona w bagażniku samolotu” />

Kontekst obrazka w pozycjonowaniu obrazów w Google Grafika

Kontekst jest kluczowy, jeśli chodzi o optymalizację obrazów i ich pozycjonowanie w Google Grafika. Dodanie zdjęcia rośliny w kontekście dyskusji o najlepszych roślinach do mieszkania może mieć ułatwić prawidłową indeksację! Pomaga to rozpoznać zawartość obrazu i jego zawartość, a także dostarcza więcej informacji dla algorytmu.

Jeśli jednak omawiasz rodzaje doniczek lub narzędzi ogrodniczych, to samo zdjęcie nie będzie miało takiej samej siły oddziaływania ani nie będzie tak użyteczne. Kontekst jest niezbędny do prawidłowej optymalizacji zdjęć w Google i zapewnienia najlepszych wyników!

Struktura adresów URL w pozycjonowaniu zdjęć w Google Grafika

Jeśli chodzi o strukturę adresów URL, kluczem jest stosowanie tej samej logiki dla adresu URL strony i adresu URL zdjęcia. Dlatego właśnie omówiliśmy znaczenie posiadania zorganizowanej struktury adresów URL, która dokładnie przekazuje zawartość twojej strony. Ta sama logika jest przydatna, jeśli chodzi o ranking w Google Images! Ważne jest, aby zorganizować adresy URL plików multimedialnych w sposób logiczny i zwięzły, tak aby wyszukiwarki mogły szybko zrozumieć, zawartość.

Angażujące obrazki a wyszukiwanie obrazem

Angażujące obrazy są kluczową składową SEO. Wyobraź sobie, że szukasz w internecie hasła “plecaki dla dzieci” i Twój wzrok przyciąga dolny wynik – niebieski plecak z zabawną naklejką. Klikasz na obrazek i czytasz artykuł. Kilka tygodni później ponownie wykonujesz to samo wyszukiwanie i nagle ten sam obrazek znajduje się na szczycie listy! Czy to możliwe?

Stało się tak dzięki kliknięciom użytkowników, którzy dali Google’owi do zrozumienia, że jest to istotne i interesujące zdjęcie. To pokazuje, jak ważne jest używanie świetnych zdjęć jako części treści witryny. Zdjęcia przyciągną uwagę, w zamian Google poprawi pozycję zdjęcia. CTR zdjęcia ma znaczenie. Angażujące obrazy mogą być potężnym narzędziem i w znaczący sposób poprawiać autorytet domeny.

Metadane obrazów, dane rozszerzone

Zdjęcia zawierają takie informacje, jak czas naświetlania, wielkość przysłony i to, czy użyłeś lampy błyskowej. Te dane mogą pomóc fotografom przeanalizować sposób wykonania zdjęcia i poprawić swoje umiejętności fotograficzne.

Metadane obrazów, dane rozszerzone pozycjonowanie w Google Grafika
Metadane obrazów, dane rozszerzone

Nie rekomendujemy ich pozastawiania w zdjęciach do internetu, dlatego lepiej wyczyścić wszystkie niepotrzebne metadane na naszych zdjęciach i zmniejszyć ich rozmiar, aby szybciej się ładowały.

Pozycjonowanie obrazka na stronie

Pozycjonowanie obrazu na stronie jest istotnym czynnikiem wpływającym na rankowanie w Google. Akapity obok obrazka dostarczają wyszukiwarkom kontekstu, dzięki czemu mogą one lepiej zrozumieć, czego dotyczy obrazek, co przyczynia się do wzrostu jego pozycji w rankingu.

Jest jeszcze jeden element pozycjonowania, który może podnieść lub obniżyć Twoją pozycję w rankingu: czy umieścisz główny obrazek artykułu na górze strony, czy nie! Google sugeruje umieszczenie go na górze, aby uzyskać maksymalny efekt.

Responsywne strony a wyszukiwanie obrazem

Responsywne strony internetowe to absolutna konieczność, by liczyć się w wynikach Google. Responsywne obrazy są tak samo istotne jak posiadanie strony zoptymalizowanej dla wielu platform. Na szczęście, jeśli używasz WordPressa w wersji 4.4 lub wyższej, Twoje obrazy będą automatycznie kodowane jako responsywne. Jeśli Twój CMS i kod strony nie robi tego automatycznie będziesz musiał ręcznie dodać atrybut “srcset”, aby przekazać Google komunikat o responsywności zdjęcia.

Google używa danych strukturalnych, aby ułatwić użytkownikom znalezienie dokładnie tego, czego szukają. Dane strukturalne pomagają w tworzeniu “znaczników wyróżniających”, które optymalizują doświadczenia użytkowników, dodając pomocne informacje o treści, takie jak przepisy kulinarne czy produkty.

Trzy rodzaje danych strukturalnych są kompatybilne z Obrazami Google: filmy, przepisy i produkty. Na przykład, jeśli prowadzisz stronę z przepisami, możesz użyć danych strukturalnych, aby nadać swoim zdjęciom znaczek “przepisu”, dzięki czemu będą one lepiej oceniane w Google Images.

SiteMap.xml Obrazów

Sitemapy obrazów to świetny sposób na szybką indeksację obrazów i sprawienie. Sitemapy obrazów to unikalny sposób mapowania obrazów, który pomaga Google nadawać im priorytety i sprawia, że są widoczne na stronach wyników wyszukiwania.

Rekomendujemy mapy obrazów szczególnie tak gdzie te obrazy generują duży ruch.

Format obrazu a wyszukiwanie obrazem

Właściwy format obrazu może wiele zmienić, jeśli chodzi o prawidłową pozycję w Google Images. Akceptowane formaty to JPEG, PNG, MBP, GIF, WebP, SVG. JPEG jest najbardziej popularny, ponieważ oferuje wysoki poziom kompresji przy jednoczesnym tworzeniu mniejszych plików. Mają jednak wadę – nie obsługuje przezroczystości tak jak GIF i PNG.

Open Graph i Twitter Card

Jeśli chcesz udostępniać swoje treści w sieciach społecznościowych zadbaj o Open Graph i Twitter Card. Te dwa meta znaczniki przekazują informacje na temat linków, treści i zdjęcia przypisanego do URL. Dzięki optymalizacji Open Graph i Twitter Card Twoje treści będa wyświetlane w sposób kontrolowany w Social Media.

Artykuł uaktualniony 1 rok

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *