PPC copywriting

ppc copywriting
Oceń Nas post

Skoro płacimy tylko za użytkowników, którzy odwiedzili naszą stronę, mogłoby się wydawać, że ten rodzaj reklamy wiąże się z niewielkim ryzykiem. Jednak liczy się nie sama ilość kliknięć, a ich jakość. Poza tym, wszelkie działania w Internecie powinny być spójne z obraną strategią komunikacji marki. Warto więc zacząć od analizy docelowej grupy odbiorców.

Co więcej, teksty PPC, ze względu na mocno ograniczoną ilość znaków w Google Ads, wymagają szczególnej kreatywności.

Poniżej znajdziesz 12 kreatywnych pomysłów i najlepszych praktyk w PPC copywritingu

Mimo że poniższe zasady zostały opracowane specjalnie z myślą o Google Ads to właściwie każde copy skorzysta na przestrzeganiu tych kilku prostych wskazówek.

Idź na całość copywriting w Google Ads

Google Ads zezwalają na maksymalnie dwa nagłówki do 30 znaków i opis w nie więcej niż 80 znakach.

Chociaż większość będzie miała raczej problem z tym, jak skondensować wszystkie kluczowe informacje do limitu znaków długości smsa, to warto też wspomnieć o tych, którzy uznają, że jedno zdanie wystarczy. Wykorzystaj przestrzeń do maksimum. Czym ją wypełnić i jak wybrać tych kilka kluczowych słów z wielu stron, które pewnie byłbyś w stanie napisać o swoim biznesie?

Myśl, jak Twój wymarzony klient

Jednym z częstych błędów reklamodawców jest skupienie się na przedstawieniu swojej firmy w jak najlepszym świetle. Warto pamiętać, że klient wchodzi na Twoją stronę, ponieważ szuka rozwiązania problemu, a nie dlatego, że ciekawi go Twój biznes.

Pomocne jest wyobrażenie sobie idealnego klienta. Z czym się zmaga, co może wpłynąć na podjęcie decyzji, jakim językiem operuje? Wreszcie, jakiego rodzaju rozwiązania i w jaki sposób szuka?

Tego rodzaju wizualizacja pomoże Ci napisać Twój tekst „od drugiej strony” i sprawi, że klient instynktownie poczuje, że go rozumiesz.

…I jak klient z Twoich koszmarów

Następnie pójdź o krok dalej i zamiast o idealnym kliencie, pomyśl o nieufnym maruderze. Jakie miałby wątpliwości, co do Twojego produktu? Jakiej wymówki by użył, żeby nie spróbować czegoś nowego? Jak by się przeciwstawił Twojej ofercie?

Twoim celem jest wypracowanie przekonujących odpowiedzi na te hipotetyczne odmowy i zręczne wplecenie ich w tekst reklamy.

W końcu, najlepszą obroną jest zapobieganie konfliktowi, a najskuteczniejszą ochroną zdrowia profilaktyka. Jeśli zaadresujesz ewentualne wątpliwości na wczesnym etapie, zanim zdążą przerodzić się w poważne obiekcje, zyskujesz nie tylko na czasie, ale i na budowaniu zaufania, gdy klient widzi, że nie unikasz trudnych pytań. Ale oczywiście trzeba uważać, by nie zasiać wątpliwości tam, gdzie ich uprzednio nie było!

Przejdźmy na Ty – PPC copywriting

Użyj w swojej reklamie pierwszej osoby liczby pojedynczej.

Zwracając się bezpośrednio do odbiorcy, zamiast do anonimowego tłumu (zaufało nam już tysiące klientów) sprawisz, że potencjalny klient poczuje się ważny. Twoim celem jest zbudowanie relacji.

Graj na emocjach złota zasada PPC copywriting

Teksty, które oddziałują na emocje, dają o wiele lepsze efekty od suchych faktów. Jednak ważne jest, żeby nie przesadzić. Copy, które opiera się wyłącznie na subiektywnych uczuciach, nie podając żadnych danych, by poprzeć swoją wiadomość, nie wzbudzają zaufania.

Co ciekawe, nie tylko pozytywne emocje mogą przyciągnąć do Ciebie nowych klientów. Czasami większą motywację wzbudza pragnienie uniknięcia bólu czy rozczarowania. Aby nie kojarzyć się odbiorcy negatywnie, zamiast uruchamiać największe działa, jak na przykład strach przed utratą najbliższych, możesz raczej oprzeć swoją kampanię o FOMO (fear of missing out), czyli lęk przed przegapieniem czegoś ważnego.

Jedne z najbardziej skutecznych stymulacji, pod wpływem których podejmujemy – często nieracjonalne – decyzje to nadzieja, ulga, poczucie bycia lubianym lub podziwianym. Możesz się zatem odwołać do ego.

Opowiedz historię w PPC copywriting

Jak znaleźć złoty środek pomiędzy faktami a emocjami?

Może poprzez historię? Teksty, które czyta się, jakby były spójną opowieścią, a nie zbiorem niepowiązanych informacji, wrzuconych do jednego worka, są bardziej zapamiętywalne i pomagają w umyśle odbiorcy uporządkować wiedzę.

Chociaż w 140 znakach nie opowiesz całej historii swojej firmy czy produktu, to jednak możesz odwołać się do motywu czy narracji, którą wszyscy znamy.

Jeśli na przykład powiesz „w brzuchu wilka było ciemno” większość domyśli się, że mowa o Czerwonym Kapturku.

Pracując z kanonami nie zaczynasz od zera, ale aktywujesz głębokie emocje i poczucie przynależności, do długiego łańcucha skojarzeń dodając nowe ogniwo. Użyj tych istniejących już zasobów jak trampoliny.

Bądź obliczalny, policzalny PPC copywriting

Mimo że ludzki umysł szybko się wyłącza, gdy jest przytłoczony zbyt wielką ilością cyfr do zapamiętania, to jedna lub dwie liczby przyciągają uwagę.

To może być cena, statystyczna liczba klientów, którym Twoja firma już pomogła albo data wygaśnięcia oferty…

Co ważne, najlepsze rezultaty osiągniesz za pomocą dokładnych numerów. Oprzyj się pokusie, by zaokrąglić statystyki i poprawić tym samym czytelność.

Okazuje się, że „68,79 %” działa lepiej niż „blisko 70 %”.

Kolejna korzyść z tego drobnego zabiegu jest taka, że tekst staje się bardziej interaktywny. Teraz to czytelnik musi sam dokonać interpretacji danej liczby. Zamiast prześlizgnąć się po gotowej wiadomości typu „ogromny niemal 70 % wzrost”, otrzymując jedynie „68,79 % wzrostu” to odbiorca musi sam zadecydować, czy to dużo i dokonać przybliżenia. Oznacza to, że zatrzyma się na tekście dłużej, a to już pierwszy krok do tego, by kliknąć w Twój link.

Od szczegółu do ogółu w PPC copywriting

Nie tylko numer powinien być szczegółowy.

Twoje ogłoszenie powinno zawierać detal.

Wspomnij o czymś, co Cię wyróżnia. Unikaj clichés – jeśli wszyscy piszą, że wyróżnia ich pasja do swojej branży, to przestaje to być wyróżnikiem, prawda?

Zamiast tego, oprzyj się na konkretnym fakcie – nagrodzie, którą uzyskała Twoja firma, innowacji, która została rozpoznana w branżowym magazynie, etc.

Daj się poznać

Nawet jeżeli Twoja firma operuje głównie zdalnie i ma ambicje działania na cały kraj, a może nawet poza granicami, daj się poznać jako sąsiad.

Lokalne firmy są o wiele bardziej godne zaufania od gigantycznych koncernów bez twarzy.

Jeśli Twoja firma ma kilka placówek, wystarczy że stworzysz osobne kampanie dla każdego regionu, z lokalnym numerem telefonu.

Kreatywne wezwanie do działania

Problem z dynamicznie rozwijającą się nauką dotyczącą reklamy i psychologii konsumenta polega na tym, że wszyscy w branży korzystają z tych samych źródeł. Jeśli jakaś praktyka zostaje uznana za skuteczną, szybko staje się standardem. Zamiast więc wyróżniać Twoją firmę, powoduje trudne dla klienta do odróżnienia echo.

Rozwiązaniem nie jest działanie pod prąd i na przekór nie stosowanie metod, co do których wiemy, że działają, ale raczej kreatywne do nich podejście.

Ten trend jest wyraźnie widoczny w wezwaniu do działania. Wszyscy wiemy, że reklama powinna tworzyć impuls do natychmiastowego działania, ale w większości przypadków sprowadza się to do treści typu „zadzwoń teraz” albo „sprawdź sam”.

Aby wpaść na coś bardziej unikalnego, wróć myślami do ćwiczenia z wizualizacją idealnego klienta, zwłaszcza do pytania, jakiego języka używa Twój potencjalny klient.

W miejsce ogólnego „przekonaj się teraz”, postaraj się znaleźć czasownik, który będzie oddawał charakter Twojej firmy i przemawiał do odbiorcy. Pomimo swojej popularności „spróbuj” nie łączy się z zaangażowaniem, jest emocjonalnie neutralne. Zamiast tego znajdź mocny czasownik, który podkreśla poczucie przynależności, typu dołącz, zbuduj.

Zagraj w Mastermind

I w końcu, regularnie sprawdzaj, co działa w Twoim przypadku. Zamiast jednej wielkiej kampanii, zamów kilka jej wersji w różnych lokalizacjach.

Co kilka miesięcy przeprowadź analizę i porównanie ich skuteczności.

Chociaż czynników, wpływających na zwiększoną popularność jednej wersji reklamy nad drugą, może być kilka, pomyśl o tym, jak o grze w Mastermind.

W tej grze należy odgadnąć kod przeciwnika, otrzymując jedynie informację o tym, ile elementów umieściłeś na właściwym miejscu, ale już nie o tym, które to elementy. Widzisz zatem, że niektóre z prób otrzymują lepsze wyniki niż inne, ale nie od razu wiesz, dlaczego. Różne warianty kodu na przemian przybliżają i oddalają Cię od rozwiązania, aż w końcu… bingo.

Kilka pomysłów na to, jak można nieco zmienić główną wersję Twojej reklamy, by przetestować, jaki jej wariant będzie najskuteczniejszy:

  • użyj różnych czasowników w wezwaniu do działania
  • podkreśl różne cechy Twojego produktu/usługi
  • opisz na kilka innych sposobów link URL.

Rozważ zatrudnienie copywritera

Wreszcie, jeśli nadal zmagasz się z tekstem, szukaj pomocy specjalisty i po prostu zatrudnij copywritera.

Firmy często korzystają z usług profesjonalisty, gdy pracują nad dużymi tekstami, wypracowywują strategię komunikacji albo tworzą stronę internetową.

Ale o wiele rzadziej myślą, by zaangażować kogoś, gdy chodzi zaledwie o 140 znaków. A jednak to właśnie im krótszy tekst, tym bardziej żadne ze słów nie może być przypadkowe. W dłuższym tekście łatwo zawrzeć główne przesłanie, nawet jeśli kilka sformułowań nie będzie najtrafniejszych. Ale w tekście rozmiaru smsa po prostu nie ma przestrzeni, by sobie pozwolić na błędy, których łatwo uniknąć.

Zwłaszcza, że wbrew niezliczonym danym i specjalistom, którzy poświęcili życie zbadaniu formuły, która działałaby niezawodnie, reklama pozostaje do pewnego stopnia nieprzewidywalna. Pomimo setek badań i analiz skutecznych praktyk, reklama PPC jest bardziej sztuką niż nauką – wymaga kreatywnego podejścia i przygotowania się na metodę prób i błędów. Tym bardziej warto dopracować do perfekcji te elementy, na które mamy wpływ.

Artykuł uaktualniony 2 lata

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *