Strategia Marketingowa MŚP

Czy mała firma powinna mieć swoja strategię marketingową Wywiad z samym sobą

Czy mała firma powinna mieć swoja strategię marketingową Wywiad z samym sobą

Oceń Nas post

Strategia Marketingowa MŚP(sektora małych i średnich przedsiębiorstw) jest nieodłącznym elementem działań w wielu dziedzinach życia. Jest jednym z warunków sukcesu niezależnie czy to są strategie partii politycznych, armii, strategii sprzedażowych. Strategia formalizuje plan działań w danej w danej dziedzinie. W przypadku działań w obszarze MŚP strategia wynika z intuicji i doświadczenia właścicieli danej Firmy. Bardzo często nie jest opisana, sformalizowana i nazwana strategią. Czy w nią wierzę?

Strategia Marketingowa MŚP Plan na start
Strategia Marketingowa MŚP Plan na start

Tak, ponieważ wiele małych firm staje się średnimi, by następnie stać się potentatami w danej branży wpływ ma na to zapewne przypadek, szczęście, ale również przemyślany plan działania, czyli strategia w dodatku skuteczna. Jestem pewny, że strategia jest potrzebna w MŚP. Moim zdaniem jest to nisza nikt na  razie nie oferuje usługi polegającej na budowie strategii działań marketingowych dla MŚP. Obecnie przeważa podejście produktowe które nie gwarantuje spójności działań w tym zakresie.

Nie wybieraj na początku narzędzi marketingowych o wysokim progu wejścia

Strategia Marketingowa MŚP – od czego zacząć?

Tworzenie strategii marketingowej warto zacząć od zrozumienia potrzeb klientów. Każda branża, każda firma ma różne możliwe scenariusze wykorzystania e-marketingu. Posłużę się przykładem zakładu fryzjerskiego w Częstochowie. Pierwsze kroki skierowałby w stronę wyszukiwarki. W Polsce mówimy oczywiście o Google.

Strategia Marketingowa MŚP SEO

Google dostarcza nam dwa kanały marketingowe. SEO, potocznie nazywane pozycjonowaniem oraz reklamę płatną w narzędziu AdWords. Wyszukiwarka ma wiele zalet ale czynnikiem decydującym jest niska bariera wejścia. Już od kilkuset zł miesięcznie jesteśmy w stanie rozpocząć nasze działania.

Strategia Marketingowa MŚP Social Media

Kolejny krok to Media społecznościowe w szczególności Facebook i Youtube. Social Media pozwalają aktywować naszych klientów w ramach naszego FanPage. Konkursy, akcje specjalne skierowane do naszych stałych klientów pozwalają nam komunikować się na bieżąco.

Dodatkowo możemy pozyskiwać dzięki kampanii reklamowe w FacebookAds jednakowo klientów bezpośrednio kierowanych na stronę WWW lub fanów na Fan Page. Równolegle zbierałbym bazę mailingową by działania w Social Media były wzmocnione regularnym newsletterem. Na koniec dodałbym reklamę w serwisach lokalnych. Taki dobór kanałów marketingowych powinien być “ubrany” w odpowiednio skonstruowany przekaz.

Taki przekaz powinien w prosty sposób mówić, dlaczego właśnie u mnie warto pomalować włosy czy je przystrzyc. Nie wybrałbym drogi polegającej na tym, że walczę ceną. Skupiłbym się na tym by pozyskani klienci wracali do mnie. Dzieje się tak tylko wtedy gdy jakość usługi jest w odpowiedniej proporcji do ceny.

Kampanie Google Adwords

Małe firmy mogą skorzystać z różnych strategii reklamowych w Google Ads w celu zwiększenia swojego ruchu i przychodów. Przede wszystkim, ważne jest, aby określić cele kampanii, np.: rozpoznawalność marki, pozyskiwanie leadów lub sprzedaż produktów.

Pomoże to zoptymalizować ustawienia reklam i ograniczyć koszty. Następnie należy starannie określić słowa kluczowe i czas trwania reklamy, aby dotrzeć do docelowej grupy odbiorców. Aby skutecznie śledzić postępy kampanii, warto również monitorować KPI takie jak CTR, liczbę kliknięć.

Obecnie jest bardzo popularny typ kampanii zwany Performance MAX. Jest to bardzo prosta w ustawieniu i bardzo dobrze się sparwdza w przypadku małych firm.

Kontent marketing i blog

Kontent marketing i blogowanie są skutecznymi narzędziami, które pomagają małym firmom budować swoją markę. Najlepsze praktyki content marketingu obejmują tworzenie atrakcyjnych i wartościowych treści dla grup docelowych, tworzenie spersonalizowanych wiadomości e-mail, regularne publikacje na blogu oraz zaangażowanie w interakcje z fanami marki. Ważne jest również dostosowanie treści do potrzeb odwiedzających stronę internetową lub serwis społecznościowy. Konieczne jest również określenie cyklu życia postu lub materiału, aby przedstawić go odbiorcom we właściwym czasie i miejscu dobierając właściwy Tone of Voice.

Strategia Marketingowa MŚP Email Marketing

Małe firmy mogą skorzystać z wielu różnych strategii email marketingu, aby uzyskać większy zwrot z inwestycji . Najlepszym sposobem jest segmentacja baz danych i dostarczanie docelowej treści do grupy odbiorców o określonych potrzebach. Podczas tworzenia kampanii warto przedstawić ofertę powitalną, która pozwoli na budowanie długofalowych relacji z Twoimi klientami. Konieczne jest również stosowanie automatyzacji email, tak aby można było odpowiednio reagować na potzreby klienta.

Strategia Marketingowa MŚP o czym często zapominamy?

Moim zdaniem zapominamy o mierzeniu efektów naszych działań. Niewiele z firm ma zintegrowane systemy pomiaru skuteczności kanałów E-marketingowych. Idąc dalej problemem jest analiza tych wyników. Potrzebna jest wiedza analityczna i biznesowa na bardzo wysokim poziomie by ewentualne wyniki właściwe interpretować.

Najważniejsze w promocji biznesu w sieci jest?

Ustawiłbym to w następującej kolejności: pomysł, dobry wykonawca, pieniądze. Wszystkie te trzy element muszą współgrać. Nie jest ważne czy mała czy duża firma bez tych trzech elementów nic ciekawego w sieci nie zrobimy. Jeśli miałbym wybrać jeden z tych trzech to wybrałbym pieniądze. Im budżet jest większy tym łatwiej o dobrych wykonawców i pomysły, które można kupić. Jeśli tych pieniędzy nie posiadamy to na pierwsze miejsce wychodzi pomysł.

Mierzenie efektywności kampanii reklamowych w MŚP – KPI

Aby maksymalnie wykorzystać kampanie reklamowe w MŚP, ważne jest, aby ustalić priorytety, cele i oczekiwane wyniki. Kluczowe wskaźniki efektywności (KPI) dla kampanii reklamowych MŚP obejmują liczbę kliknięć (CTR), stosunek konwersji do wydatków czy łączny ruch generowany przez reklamy.

Mierzenie efektywności kampanii reklamowych w MŚP - KPI
Mierzenie efektywności kampanii reklamowych w MŚP – KPI

Ważne jest również monitorowanie źródeł ruchu pochodzących z kampanii reklamowej w celu określenia najbardziej skutecznych platform i formatów reklam. Dzięki takim informacjom można dostosować ustawienia i automatyzować proces tworzenia i publikowania wartościowego contentu.

Artykuł uaktualniony 3 tygodnie

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *