Jak dobrać słowa kluczowe dla Twojego sklepu internetowego?

Jak dobrać słowa kluczowe dla Twojego sklepu internetowego?

Jak dobrać slowa kluczowe do Twojego sklepu internetowego

Jak dobrać slowa kluczowe do Twojego sklepu internetowego

Oceń Nas post

Jak dobrać słowa kluczowe? Czy zadajesz sobie takie pytanie? Wyszukiwanie słów kluczowych w przypadku e-commerce jest zadaniem znacznie wykraczającym poza wykorzystanie najpopularniejszych narzędzi do analizy słów kluczowych. Oprócz liczby wyszukiwań lub konkurencyjności warto także sprawdzić, czy wybrane słowo kluczowe może przełożyć się bezpośrednio na konwersję. Jeżeli chcesz wiedzieć jak to zrobić, z pewnością z pomocą przyjdzie Ci ten artykuł. Jest on dedykowany analizie słów kluczowych pod kątem e-commerce.

Jeżeli zakładasz sklep e-commerce, Twoim głównym problemem okaże się zapewne wybór platformy. Również zapewnienie sobie bazy danych wysokiej jakości zdjęć produktów oraz pokrycie kosztów logistyki.

To jednak nie koniec trudności, jakim stawić musisz czoła. Należy do nich dodać jeszcze jedną: SEO

Dlaczego tak się dzieje? Jak donosi FastSpring, SEO oraz wyszukiwania organiczne są głównym źródłem ruchu w przypadku sklepów internetowych.  

Pomimo faktu, iż SEO rozbić można na wiele sposobów. Prawdopodobnie najistotniejszym z nich jest optymalizacja sklepu i zadbanie o odpowiednią strukturę i rozłożenie słów kluczowych.

Identyfikacja słów kluczowych o najwyższym potencjale i wysokim współczynniku konwersji

W Sieci natknąć się można na ogrom postów dotyczących analizy słów kluczowych, jednak znaczna część z nich skupia się na korzystaniu ze specjalistycznych narzędzi i pomija najważniejszą kwestię, a mianowicie: jak znaleźć słowa kluczowe, które umożliwią konwersję?  

Uwaga: słowa kluczowe, które będą najkorzystniejsze z Twojego punktu widzenia, niekoniecznie będą tymi, które generują największy ruch. Mogą one jednak wskazywać na chęć zakupu produktu bądź usługi przez użytkownika.

Dobieraj słowa kluczowe tak by sprzedawały

Posłużmy się przykładem – słowo kluczowe iPhone generuje co miesiąc ogromną liczbę wyszukiwań, jednakże nie pozwala określić, czy użytkownik jest gotowy do zakupu iPhone’a. Być może fraza ta wpisywana jest z ciekawości lub wprowadzana przez osoby przeglądające smartfony dostępne na rynku.  

Specyficzna fraza kluczowa, taka jak czarne etui na iPhone’a 7 plus wyraźnie pokazuje, że użytkownik, jest gotowy do dokonania zakupu. Jego intencja jest jednoznaczna.

W przypadku ogólnego słowa kluczowego „iPhone” musimy konkurować nie tylko z wieloma sklepami internetowymi, które je sprzedają, ale także z oficjalną witryną Apple oraz mnóstwem blogów branżowych.

Dotarcie na pierwszą stronę Google dla tego zapytania może zająć nam bardzo dużo czasu. Może się okazać, że jest to niemożliwe. Nie oznacza to, że nie powinieneś ustalić tego jako celu średnio- lub długoterminowego, zwłaszcza w sytuacji, gdy sprzedajesz telefony. Warto jednakże skupić się także na celach krótkoterminowych wykorzystując w tym celu możliwości oferowane przez frazy bardziej specyficzne. 

W przypadku frazy czarne etui iPhone 7 plus będziesz musiał konkurować tylko z innymi witrynami typu e-commerce. Dlatego warto rozważyć ją jako frazę, dla której chcemy być na 1 miejscu.

Jak dobrać słowa kluczowe? Warianty słów kluczowych w sklepie internetowym

Pamiętaj, że frazę kluczową możesz zdywersyfikować i pokusić się o wiele jej wariantów, przykładowo:  

  • białe etui na iPhone 7 plus
  • czarne etui na iPhone’a 7 plus
  • czarne etui na iPhone’a 7

Są to tak zwane słowa kluczowe z długiego ogona. Generują mały ruch, ale potrafią zdziałać cuda. Co więcej, eksperci SEO operujący w branży handlu elektroniką twierdzą, że cechują się one mniejszą konkurencyjnością niż najczęściej wyszukiwane, frazy generyczne.     

Jak sprawdzić, czy dane słowo kluczowe jest konkurencyjne?

Najbardziej podstawowym sposobem, aby się tego dowiedzieć, jest prześledzenie strony wyników wyszukiwania Google (SERP) dla danego słowa kluczowego i sprawdzenie, czy istniejące firmy reklamujące się za pośrednictwem AdWords, korzystają właśnie z niego. Im większa liczba reklam w SERP, tym bardziej konkurencyjne jest dane słowo kluczowe. 

Obecnie Google wyświetla do czterech reklam przed pierwszym wynikiem organicznym. 

Nie zawsze przeglądanie wszystkich SERPów jeden po drugim daje najlepsze rezultaty. Jeśli dysponujesz dość długą listą fraz, możesz skorzystać z bezpłatnego narzędzia oferowanego przez Google – planera słów kluczowych. Oprogramowanie to posiada osobną kolumnę, która przedstawia stopnie skomplikowania słów kluczowych. Są to dane poglądowe.

Możesz jednak ułatwić sobie analizę, pobierając pełną listę słów kluczowych i otwierając ją w Arkuszach Google. W ten sposób zobaczysz stopień skomplikowania każdego słowa kluczowego. Wskazania Google wahają się w zakresie od 100 do 0, gdzie 100 oznacza bardzo dużo konkurencję.  

Aby lepiej zrozumieć to zagadnienie, omówmy przykład. Przyjrzymy się niszy „karma dla psów” i jej pochodnym. Ta nisza ma ocenę konkurencyjności wysoką dla prawie wszystkich słów kluczowych. Może się okazać, że potrzebujemy, dłuższych fraz z długiego ogona.  

Jak dobrać słowa kluczowe? Dedykowane strony docelowe dla wybranych tematów  

Przeszukując słowa kluczowe w planerze słów kluczowych, natrafiliśmy na frazę niskokaloryczna dieta dla psów z wynikiem 19. Dla tej właśnie frazy kluczowej możesz utworzyć dedykowaną stronę. W ramach, której zaprezentujesz swoim odbiorcom produkty, które sprawdzą się w przypadku psów, wymagających stosowania diety niskokalorycznej. 

Posortowaliśmy słowa kluczowe pod kątem niskiej i średniej konkurencyjności, co pozwoliło nam na znalezienie kolejnej interesującej frazy. Nisko oceniana jest także fraza karmy, którą mogą jeść psy. Możesz stworzyć dedykowaną stronę, opisującą najlepsze dla psów karmy i promować swoje produkty. Wzbogać je o rabat, który będzie ważny wyłącznie przez ograniczony czas, stwarzając tym samym w odwiedzającym potrzebę dokonania szybkiego zakupu.     

Do tej pory omawialiśmy to, jak uniknąć konkurencji promując się poprzez serwis AdWords. Jeśli jednak chcemy przeanalizować zagadnienie nieco dokładniej i określić ile będzie nas kosztowało pokonanie konkurencji oraz osiągnięcie pierwszych organicznych pozycji w Google, skorzystać możemy z wysoce przydatnych narzędzi.

Polecam Semrush, Ahrefs lub Senuto, które mają analizator trudności słów kluczowych.

jak-dobrac-slowakluczowe-trudnosc-slowa
Jak dobrać słowa kluczowe, trudność słowa

Przeprowadziliśmy poszukiwania zarówno dla niskokalorycznej diety dla psów, jak i dla karm, które mogą jeść psy i zauważyliśmy, że ta druga była wyraźnym zwycięzcą z uwagi na znacznie niższy poziom skomplikowania pozycjonowania  SEO.    

Warto w tym przypadku sprawdzić, co robi konkurencja. Naszym sojusznikiem okazać się może SEMrush 

Dzięki SEMrush możemy wejść na dowolną stronę i szybko sprawdzić, dla których słów kluczowych jest ona pozycjonowana. Najlepszym sposobem na wykorzystanie mocy SEMrush jest wpisanie nie domeny, ale konkretnej podstrony. 

Jest to niezwykle łatwe, prawda? Niemniej jednak minusem tego rozwiązania jest fakt, iż oprogramowanie nie będzie działać na wszystkich stronach, a jedynie na tych z największym ruchem organicznym (które w gruncie rzeczy najbardziej nas jednak interesują).  

Jak określić, które słowa kluczowe gwarantują najlepszy współczynnik konwersji?

Pozostał nam jeszcze jeden element układanki: określenie, które słowa kluczowe generują największą sprzedaż. Jak wspominaliśmy na początku, wiele osób szuka iPhone’a, ale tylko niewielki procent tych wyszukiwań odnosi się do chęci zakupu. W przypadku eCommerce poszukujemy jednak nie tylko ruchu, ale także konwersji. To właśnie nią zajmiemy się w ramach dalszej części niniejszego artykułu.   

Skorzystaj z portalu Amazon, aby oszacować wielkość sprzedaży

Każdy z użytkowników Sieci ma dostęp do niezwykle skutecznej wyszukiwarki produktów. Nazywa się ona Amazon i pozwala sortować produkty z każdej kategorii według wielkości sprzedaży. Wystarczy kliknąć opcję „Bestsellery”, aby wyświetlić listę 100 najlepiej sprzedających się produktów w każdej z kategorii sklepu (dom, ogród, odzież itp.). 

Zawężając wyniki wyszukiwania, możemy również wyświetlić ten ranking dla większości podkategorii, choć musimy przyznać, że dostęp do rzeczonych danych jest nieco bardziej skomplikowany. Musimy bowiem skorzystać z opcji „dodatkowe informacje”. 

Za każdym razem, gdy skorzystasz z tej opcji, będziesz mógł zobaczyć pozycję danego produktu w kategoriach, do których został przypisany.

Aby wyodrębnić słowo kluczowe lub słowa kluczowe, które generują ruch dla bestsellerów, oprócz nazwy produktu i odpowiedniej podkategorii, możesz też skorzystać z prostej sztuczki:  

  • Wyszukaj w Google ten produkt i kategorię.
  • Skopiuj pierwszy adres URL, który pojawia się w Google Amazon.
  • Wprowadź go w SEMrush lub Ahrefs.

Pozwoli Ci to uzyskać listę słów kluczowych, które prowadzą użytkowników do kategorii Amazon i do najlepiej sprzedających się produktów.

Warto nadmienić, że informacje te nie są w 100 procentach kompletne dla wszystkich nisz rynkowych, jednak mówią o sprzedaży więcej niż jakiekolwiek inne narzędzie do analizy słów kluczowych. 

Analiza konwersji w Google Ads

Uważamy, że najskuteczniejszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o analizę słów kluczowych, jest stworzenie własnej kampanii AdWords. Dlaczego tak się dzieje? To właśnie ona pozwala na uzyskanie najdokładniejszych informacji o wykorzystanych frazach kluczowych. Będą to rzeczywiste dane pochodzące od prawdziwych użytkowników.

Pozostałe dane, bez względu na to, jak dokładne i przydatne mogą się wydawać, pozostają jedynie szacunkami, które sprawdziły się w przypadku innych użytkowników. Dzięki tej metodzie, będziesz mógł określić, co sprawdza się w Twoim przypadku i jakie słowa faktycznie generują konwersję.  

Dane te, które są naszym zdaniem bezcenne, można uzyskać dzięki przeprowadzeniu kampanii trwającej kilka tygodni i kosztującej nie więcej niż 1000 PLN. Przy średnim koszcie kliknięcia wynoszącym 0,75 dolara, uzyskujesz dane od około 130 prawdziwych użytkowników – wystarczy to, aby podjąć kluczowe decyzje dotyczące SEO Twojego sklepu z branży e-commerce.   

Wnioski

Najistotniejszy z wniosków: powinieneś skupić się tylko na słowach kluczowych prowadzących do konwersji. 

Ustaliliśmy, że fraza karmy, którą mogą jeść psy, wydaje się korzystna, biorąc pod uwagę jej stopień skomplikowania i konkurencyjność. Co jednak w sytuacji, gdy słowo kluczowe nie powoduje sprzedaży w Twoim sklepie, natomiast niskokaloryczne diety dla psów już tak?     

W takim przypadku powinieneś zorientować swoją strategię SEO na drugą z fraz – zależy Ci bowiem na maksymalizacji współczynnika konwersji.  

Dodatkową zaletą serwisu AdWords jest fakt, iż dzięki analizie fraz pochodnych możesz pozyskać słowa kluczowe, których używają użytkownicy, odwiedzający Twój sklep, a o których istnieniu nie miałeś pojęcia. 

Regularne prowadzenie kampanii AdWords pozwala na określenie strategii długoterminowej i inwestowanie posiadanych środków w słowa, które faktycznie przełożą się na zadowalającą konwersję.  

Wielokrotnie zdarzało się nam, że słowo kluczowe, które klient oznaczył, jako priorytetowe nie działało zbyt dobrze w AdWords, natomiast inne, potraktowane po macoszemu, prowadziło do ogromnej liczby konwersji. 

Kiedy już dysponujesz tymi informacjami, możesz przejść do optymalizacji rozwiązań spod znaku SEO na swojej stronie. Tym zagadnieniem zajmiemy się jednakże w kolejnym wpisie!  

Artykuł uaktualniony 2 lata

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Comments are closed.