Google AdSense

google adsens

Artykuł uaktualniony 2 tygodnie

Sieć reklamowa Google AdSense jest najczęściej używaną przez wydawców w siecią reklamową Internecie. Dzięki niej możesz monetyzować ruch Twojego bloga czy kanału YouTube. Ze względu na swoją dostępność i prostotę użycia umożliwiła Google przyciąganie najlepszych i największych reklamodawców. Oznacza to, że AdSense jest najlepszym i najpowszechniej używanym narzędziem reklamowym dla zarówno małych i dużych wydawców.

AdSense dla początkujących

Mimo popularności i wielu ułatwień pozostaje wiele miejsca na naszą optymalizację. Poniższy tekst jest przygotowany z myślą o małych i dużych wydawcach, którzy chcą rozpocząć współpracę z Google AdSense. Pobieżne analizy wykazują wiele braków i niedomagań strategii stosowanych przez wydawców AdSense. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie jest analiza najczęstszych pytań zadawanych przez wydawców. Odpowiedzi pomogą Wam odpowiednio podejść do tematu optymalizacji AdSense.

AdSense dla początkujących
AdSense dla początkujących

Czy jakość treści ma znaczenie?

Najlepszym sposobem na uzyskanie większej liczby kliknięć i zwiększenie przychodów z reklam jest tworzenie wartościowych treści dla odwiedzających. Generując dobrej jakości ruch, zwiększasz swoje szanse na uzyskanie kliknięć i przychodu. Poza tym zaufanie budowane przez wysokiej jakości treści zwiększa też zaufanie do pozostałych elementów strony czyli też do umieszczanych reklam.

Czym są dobre treści? Na to pytanie odpowiedziałem w artykule do którego linkuję w poprzednim zdaniu.

Znajdź odpowiednie słowa kluczowe dla swojej witryny

Integralną częścią procesu optymalizacji treści jest analiza słów kluczowych. Optymalizując witrynę pod kątem wyszukiwarek lub SEO, możesz łatwo zwiększyć ruch organiczny i dzięki temu też poprawić jakość swoich treści. Jeśli będą one odpowiadać na pytania i podążać za intencją użytkowników będą również angażujące. Co za tym idzie system Google AdSense będzie miał ułatwioną pracę nad dopasowaniem reklam.

Zauważyłem korelację pomiędzy zoptymalizowanymi stronami pod kątem SEO a ich efektywnością w AdSense. Im reklama jest bardziej optymalna tym współczynnik eCPC jest wyższy.

Jakie są najpopularniejsze rozmiary reklam AdSense?

Najpopularniejsze rozmiary kreacji reklamowych w AdSense niekoniecznie są najlepsze pod względem przychodów. Najlepsze pod tym względem są te konkurencyjne, gdzie reklamodawcy wysoko bidują w licytacjach.

Popularne rozmiary reklam AdSense:

 • Duży prostokąt 336 x 280
 • Średni prostokąt 300 x 250
 • Tabela liderów 728 x 90
 • 300 x 600 pół strony
 • Duży baner mobilny 320 x 100

Warto pamiętając, też o tych niszowych rozmiarach kreacji, które mogą również być atrakcyjne.

Typy reklam AdSense:

 • Reklamy elastyczne display w Twojej witrynie będą się dopasowywać do układu danej strony.
 • Jednostki reklamowe display o stałych rozmiarach mogą ograniczać liczbę dostępnych reklam i przez to obniżać zarobki w porównaniu z elastycznymi jednostkami reklamowymi
 •  In-Feed ten typ reklamy dopasuje się do wyglądu Twojej strony. Będą wyświetlane pomiędzy postami lub produktami w listach.
 • In-Article będą się wyświetlały wewnątrz artykułów. Zawartość reklam będą dopasowane do treści artykułu.
Typy reklam AdSense
Typy reklam AdSense

Badania przedstawione w Google sugerują, że wyświetlanie mniejszej liczby reklam może faktycznie zwiększyć przychody. Dzieje się to tak tylko wtedy, gdy odbywa się to na podstawie danych, a nie subiektywnych opinii. Warto zatem przeprowadzać testy i analizować ich wyniki. Na podstawie danych podejmować decyzje.

Dobrze też jest używać reklam tekstowych i graficznych. Ograniczenie typów reklam do jednego typu może realnie ograniczyć ilość przychodów.

Gdzie umieszczać reklamy AdSense?

Jeśli chodzi o umieszczanie reklam, dobrą praktyką jest umieszczanie ich w dobrze widocznym obszarze witryny, na który odwiedzający zwracają większą uwagę. Warto testować różne lokalizacje. W kolejnych punktach podałem rekomendacje jak to robić.

Poniżej zamieściłem porady dla użytkowników WordPress:

Strona główna:

Aby zwiększyć współczynnik klikalności (CTR), Google zaleca stosowanie graficznej kreacji reklamowej o wymiarach 728 × 90 poniżej głównego paska nawigacji.

W zależności od długości strony możesz również użyć pionowej jednostki reklamowej o tym samym rozmiarze (728 × 90) na środku lub na końcu strony głównej. Przetestuj różne jednostki reklamowe-szeroki wieżowiec 160 × 600 lub średni prostokąt 300 × 250 na pasku bocznym.

Strona blogu

Umieść jednostkę reklamową 336 × 280 u góry artykułu. Użyj podobnej jednostki reklamowej na końcu postu przed sekcją komentarzy.
Podobnie jak na stronie głównej, umieść szeroki wieżowiec 160 × 600 lub średni prostokąt 300 × 250 na pasku bocznym.

Aby zwiększyć zarobki z AdSense, styl i rozmiar reklam mogą oznaczać różnicę między reklamami, które odwiedzający zauważą i klikną, a reklamami, które zostaną pominięte.

Style reklamowe w AdSense

Wybierając style reklam, Twoim celem powinno być zwiększenie ich widoczności i zmniejszenie efektu tzw. ślepoty reklamowej.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, Google zaleca stosowanie kolorów tekstu reklamy i linków, które masz na swojej stronie.

Jeśli chodzi o tworzenie stylów reklam, istnieją trzy popularne techniki, które zwiększają liczbę kliknięć.

 • Blend: w przypadku jednostek reklamowych użyj tego samego koloru obramowań i tła, co ma strona
 • Complement: używaj kolorów, które już istnieją w witrynie, ale nie pasują do tła i obramowań tam, gdzie są umieszczone reklamy
 • Contrast: w przypadku jednostek reklamowych wybierz kolory wyróżniające się na tle Twojej witryny.

Zarządzaj reklamami za pomocą wtyczki

W artykule o najlepszych systemach CMS obsiałem grupę tych najpopularniejszych. Aby ułatwić zarządzanie reklamami AdSense, możesz użyć wtyczek dostępnych dla poszczególnych systemów.

Najpopularniejsze wtyczki do AdSense:

Czy używać filtrów AdSense?

Filtry raczej nie wpływają na wzrost zarobków, ale mogą pomóc wydawcom odfiltrować określone typy reklam, które są nieoptymalne.
Zaleca się, aby wydawcy ograniczyli użycie filtrów.

Zgodność z zasadami regulaminu Google

Warto pamiętać, by nie ukrywać reklam. Reklamy powinny wyglądać jak reklamy. Zbytnie dopasowanie ich do wyglądu naszej strony i sztuczne generowanie klików na dłuższą metę jest nieefektywną strategią. Wprowadzanie w błąd co do miejsca umieszczania reklam to też nierekomendowana taktyka. Umieszczanie reklam w pobliżu przycisków i nawigacji będzie generować fałszywe kliknięcia. W najgorszym przypadku będzie to mogło skutkować banem.

Kolejną nieakceptowalną praktyką jest zachęcanie do kliknięć w reklamy. Wszelkie tego typu praktyki prędzej czy później zostaną wykryte i mogą doprowadzić do blokady konta AdSense.

Poza zasadami i regulaminem Google, upewnij się, że reklamy nie zakłócają konsumpcji treści Twojego serwisu. Każda taka sytuacja negatywnie wpływa na odbiór Twoich treści.

Testowanie zwiększa zarobki z reklam AdSense

Testy A / B mogą pomóc wydawcom w uzyskaniu pewnej wiedzy na temat upodobań użytkowników. Niemniej w trakcie testów warto zastosować porównywalne warunki i przeprowadzać jak najprostsze testy dające jasny obraz i ułatwiające wybór.

Zrozumienie, którzy użytkownicy wolą wersję testową A, a którzy wolą wariant B, pozwoli przygotować odpowiednie bardziej spersonalizowane serwowanie reklam. W testowaniu może nam pomóc marketing automation. Narzędzie tego typu rozpoznają klientów naszej strony i użytkowników nowych. Na podstawie dodatkowych danych gromadzonych w CRM możemy spersonalizować wyświetlanie reklam. Ich lokalizacja może zależeć nie od przypadku, lecz od segmentacji. Klienci rozpoznani jako ci, którzy mają niechęć do reklam, otrzymają zminimalizowaną ilość reklam. Użytkownicy, którzy aktywnie klikają w reklamy, mogą mieć serwowane więcej reklam.

Podsumowanie

Reklamy AdSense to dobry sposób na zarabianie pieniędzy w internecie. Warto jednak poświęcić czas by zoptymalizować wyświetlanie reklam i zoptymalizować treści w serwisie. Te dwa elementy pozwolą nam wykorzystać potencjał naszej strony w maksymalny sposób.

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

2 Comments

 1. Kamil pisze:

  Ja właśnie nigdy nie wiedziałem jaka jest zasada działania Testów A / B a tutaj znalazłem wyjaśnienie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.