SEMRush

SEMRush

SEMRush

5/5 - (2 ocen)

SEMRush zapewnia kompletny zestaw narzędzi SEO, które pomagają analizować i zarządzać projektami SEO. Począwszy od planowania listy słów kluczowych, planowania treści po budowanie linków, audyty witryn, analizy konkurentów, monitorowania pozycji, SEMRush dostarcza wszystkich niezbędnych funkcjonalności.

Co robi SEMrush?

SEMRush to kompletne narzędzie, które pomaga dokładnie zrozumieć, na jakim etapie jesteśmy i gdzie plasują się nasi konkurenci w wynikach wyszukiwarek. W jakich obszarach osiągnęliśmy sukces a gdzie mamy coś poprawy.

SEMRush Wyróżnia się wśród innych narzędzi tym, że jest bardzo dokładne i idealnie pasuje do szczegółowych i wysoko zaawansowanych projektów SEO. Z jednej strony jest w stanie wskazać bardzo dokładne dane SEO, jak również rekomendować skuteczny sposób poprawienia aktualnych wyników.

SEMRush kluczowe funkcjonalności

Po pierwszym zalogowaniu do konta testowego SEMRush pierwszą rzeczą, którą zauważasz, jest to, że masz wiele różnych funkcji i narzędzi do wyboru. To, od czego chcesz zacząć, zależy jakich informacji poszukujesz i w jakiej organizacji jesteś, czy jest to agencja, czy pracujesz po stronie klienta.

SEMRush podstawowe wersje narzędzia
SEMRush podstawowe wersje narzędzia

Domain Analytics

Domain Analytics pozwoli Ci przejrzeć parametry Twojej witryny. Pierwszym miejscem wartym do przeanalizowania jest karta projektu, która zawiera migawkę istotnych metryk witryny, w tym estymację ruchu organicznego, danych dotyczących płatnych wyników wyszukiwań, linków zwrotnych, słów kluczowych i wielu innych.

SEMRush Główny widok
SEMRush widok główny

Możesz zajrzeć głębiej do każdej z kategorii, klikając w odpowiednie zakładki. Jest to typowy dashboard, w którym masz wylistowane najważniejsze elementy i parametry. Jest to nic innego niż typowa strona rozprowadzająca.

Każdy widok posiada możliwość pobrania raportu w formacie PDF.

Wada

Niestety zauważyłem pierwszą wadę narzędzia. W analizie ilości słów kluczowych, na jakie jest widoczna strona, wartość jaka widniała dla mojej strony odbiega znacząco od tego stanu faktycznego. Oznacza to, że baza dla Polski nie jest zbyt rozbudowana. W Senuto mam w top50, 889 słów kluczowych, w Ahrefs mam 1400 w Top100, w SEMRush mam ich tylko 97.

SEMRush Organic Research

Kolejna zakładka w Domain Analytics zawiera szereg danych na temat naszej widoczności w wynikach wyszukiwania, zmian tych pozycji, największych konkurentów, ilości estymowanego ruchu generowanego przez te frazy, ale przede wszystkim estymacji ruchu brand i non-brand.

SEMRush Organic Research
SEMRush Organic Research

Zaleta

Wewnątrz raportu znajdziemy informacje na temat SERP Features i informację na jakie jesteśmy widoczni i na jakie frazy.

SEMRush SERP Features
SEMRush SERP Features

Jest to kolejna zakładka warto odnotowania. Podobnie jak liderzy analizy struktur linków tacy jak Ahrefs czy Majestic– SEMRush dostarcza analizę linków i informacje na temat ich struktury oraz głównych parametrów.

SEMRush analiza linków
SEMRush analiza linków

Mamy dostępne informacje o:

  • Linkach
  • Anchorach
  • Domenach referujących
  • IP
  • Naszych URL i ilości linkujących stron i domen, dodatkowo o ilości linów wewnętrznych
  • Konkurentach

Zaleta

Bardzo podoba mi się zakładka inne, dodatkowe. Możemy tam znaleźć bardzo ciekawe funkcjonalności takie jak analizę toksyczności posiadanych linków. Analiza wygląda bardzo porządnie i można jej ufać. Dodatkowo polecam wyszukiwanie potencjalnych miejsc, gdzie liki moglibyśmy pozyskać. Jest to dodatkowy audyt.

SEMRush audyt toksyczności linków
SEMRush audyt toksyczności linków

Jak widać po wynikach przeprowadzonego audytu, moja domena ma dość czysty profil linków. Część z nich może być nieprawidłowa i system sugeruje ich usunięcie.

Bardzo przydatną funkcją jest analiza potencjalnych miejsc, gdzie mogą znaleźć się nasze linki. Ten audyt bardzo ułatwia życie. Automatyzując ten proces, oszczędzamy bardzo dużo czasu i generujemy bardzo przydatną listę domen.

SEMRush Advertising Research

To zakładka dedykowana analizom i wizualizacjom tych analiz, płatnych wyników wyszukiwania. Poniżej pokazałem analizę wyników płatnych domeny ceneo.pl. Niestety raport nie jest zbyt dokładny. Dane z Polski nie są priorytetowe dla systemu. Objawia się to bardzo małą ilością danych.

analiza wyników płatnych
SEMRush analiza wyników płatnych

Na uwagę zasługuje zakładka konkurenci. W raporcie zobaczysz dane na temat konkurentów, takie jak ilości używanych słów kluczowych, generowany ruch. Raport ten dla krajów priorytetowych może być bardzo wartościowy.

Raporty reklam graficznych

Jest to kolejne ciekawe narzędzie, które analizuje i wizualizuje wyniki na temat reklam graficznych. Dane zebrane w tym raporcie dają pewien obraz na temat kampanii reklamowych w GDN.

Raporty reklam graficznych
Raporty reklam graficznych

Gap Analysis

W tej zakładce mamy trzy typy raportów. Są to raporty luk w słowach kluczowych, linkach oraz raport dotyczący dużej ilości domen.

Analiza luk
SEMRush analiza luk

Te analizy pomagają wyszukiwać obszary, w których nie zagospodarowaliśmy wszystkich słów kluczowych i linków.

SEMRush Analiza słów kluczowych

Analiza słów kluczowych to zakładka, w której można wyszukiwać słowa kluczowe i ich parametry. Dzięki tej funkcji możesz znaleźć pokrewne słowa kluczowe, wszystkie istotne parametry słów kluczowych. Możesz wprowadzić wyrażenie „seo”, które jest niezwykle konkurencyjne i trudne do osiągnięcia wysokich pozycji w rankingu, dostajesz dodatkowo listę pokrewnych słów powiązanych tematycznie.

Analiza słów kluczowych
Analiza słów kluczowych

Takie analizy słów kluczowych pomagają nam budować listy słów, na których będziemy się skupiać w kampanii.

Wsparciem będzie Gap Analytics, które poradzi sobie z tym zadaniem sprawnie, zapewniając dokładną analizę i podpowie słowa kluczowe. Ta funkcja zawiera także narzędzie SEO Keyword Magic, daje nam to przewagę, znajdując słowa kluczowe, na które ani Ty, ani Twoja konkurencja nie jest widoczna. Możesz je dodać do swojej strategii SEO.

Wada

Jednym z ograniczeń tej funkcji jest brak kategoryzacji i swobodnego zarządzania grupami słów kluczowych, mimo tego, że możesz eksportować słowa kluczowe jako plik Excel lub CSV, nie pozwala na edycję i modyfikację. Takie funkcje dostępne są w innych programach, takich jak Moz Pro.

Dzięki narzędziu wiesz, że komputery i urządzenia mobilne to powoli oddzielające się dwa światy z różną specyfiką i algorytmami. Analiza słów kluczowych SEMRush pozwala przełączać się między liczbą wyszukiwań na komputery stacjonarne a urządzenia mobilnymi oraz wynikami, zapewniając jeszcze większą przewagę nad konkurencyjnymi narzędziami.

Projekty

Projekty to miejsce, w którym można scentralizować zarówno raportowanie, organizację, jak i zarządzanie większą liczbą owych projektów. Ta zakładka podaje ogólny wynik dla poszczególnych domen, który jest kombinacją praktycznie wszystkiego, co mierzy SEMRush.

SEMRush projekty
SEMRush projekty

Te zestawienia pomogą wizualnie ogarnąć wszystkie dostępne projekty.

Jednym kliknięciem generujemy audyt strony, analizę pozycji i wiele innych.

Kalendarz marketingowy

Kalendarz marketingowy pomaga zaplanować systematyczną kampanię z członkami zespołu. Możesz udostępniać kalendarze zaplanowanych i / lub wykonanych zadań pracownikom i klientom.

Cennik SEMRush

Najnowsze pakiety systemu znajdziesz tu

SEMRush i konkurenci

Artykuł uaktualniony 11 miesięcy

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Comments are closed.