Czym są podobne wyszukiwania? Są to pomocne sugestie dotyczące zapytania, które pojawiają się na dole strony wyników wyszukiwania (SERP). Na przykład, gdybyś szukał “pozycjonowanie”, znalazłbyś kilka powiązanych wyszukiwań, takich jak “pozycjonowanie Warszawa” i “co to jest pozycjonowanie”.
Czasami Google sugeruje nawet bardziej zaawansowane zapytania w blokach, takich jak sekcje “Użytkownicy szukają również”, gdy klikniesz wynik i wrócisz do SERP. Znajomość tych powiązanych wyszukiwań może zaoszczędzić Ci czas i pokazać nowe sposoby wyszukiwania, dzięki czemu możesz znaleźć szybciej odnaleźć to, czego poszukujesz.
Wyszukiwanie mobilne to szybki i łatwy sposób na sprawdzenie wszelkich informacji, od tego, kto wygrał Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 1982 roku, po to, gdzie znajduje się najbliższy sklep spożywczy. Wyszukiwanie mobilne jest jeszcze szybsze: wystarczy, że stukniesz w jeden z powiązanych wyników, a otrzymasz odpowiedź na Twoje pytanie.
Jest to szczególnie przydatne w porównaniu z wyszukiwaniem na komputerze stacjonarnym, ponieważ przekierowuje Cię bezpośrednio do Twojego wyniku, a nie do kolejnej strony pełnej powiązanych wyników. Wyszukiwanie mobilne z pewnością ułatwia życie!
Zrozumienie intencji użytkownika jest również kluczowe, jeśli chodzi o wykorzystanie wyszukiwań powiązanych w Google. Dzięki nim można uzyskać wgląd w to, jaki rodzaj treści będzie rezonował z z poszczególnymi zapytaniami. Na przykład, podczas badania pewnych tematów, pomocne może być analizowanie powiązanych hasłami, tak by doprecyzować powiązane słowa kluczowe. To da Ci dobrą wskazówkę, jaki ton oraz jaka powinna być zawartość Twoich treści, aby była przyjazna i angażująca dla czytelników.
Co więcej, słowa kluczowe z wyników mogą być przydatne do planowania słów kluczowych. Używanie powiązanych wyszukiwań pomoże Ci stworzyć treść, które będą kompleksowo odpowiadać na zapytania użytkowników. Dzięki temu zyskasz na parametrach powiązanych z konsumowaniem treści takimi jak bounce rate, głębokość przewijania treści czy czas spędzony na stronie.
Badanie pokrewnych wyszukiwań może być świetnym sposobem na odkrycie zapytań, które zadają Twoi klienci, dzięki czemu możesz stworzyć treści dostosowane właśnie do nich.
Na przykład, jeśli masz nadzieję zdobyć klientów szukających ręcznie robionych kartek, mogą oni pytać o wszystko, od “jak zrobić spersonalizowane ręcznie robione kartki?” do “10 najlepszych pomysłów na ręcznie robione kartki na Boże Narodzenie”. Znając dokładnie rodzaj pytania, które zadają, tworzenie i optymalizacja treści będzie o wiele łatwiejsza i przyniesie więcej mierzalnych treści.
Nie mamy możliwości wpływać na podobne wyszukiwania! Dzięki miliardom zapytań i zrozumieniu intencji użytkownika, algorytm Google stale wybiera, frazy i słowa, które są wysoce istotne dla wzorcowego zapytania użytkownika. Wszystko zależy od tego, w jakich sekwencjach zapytań dane zapytanie występuje. Oznacza to, że nasz wpływ jest zerowy, ponieważ nie mamy wpływu na kontekst zadawanych zapytań przez użytkowników.
Jedyny sposób to bardzo kosztowne i agresywne działania na poziomie Awarenes i Consideration lejka sprzedażowego. Wtedy nasza marka (słowo brandowe) może stać się synonimem słowa non brandowego poniżej. Przykład pokazuje zapytanie ranking kart graficznych 2023 gdzie karty oparte na częściach NVIDIA znalazły się w podpowiedziach.
Używanie z listy podobne wyszukiwania Google do planowania kampanii słów kluczowych może być świetnym sposobem na uzyskanie potrzebnych informacji o powiązanych słowach kluczowych, zwłaszcza jeśli przygotowujesz analizę słów kluczowych dla niszowej kategorii tematycznej.
Na przykład, powiedzmy, że myślisz o wejściu do branży pszczelarskiej. Nie jesteś pewien, jakie treści powinieneś wygenerować. Korzystając z Google, wpisz “jak utrzymać pszczoły”, a następnie przewiń w dół, aby znaleźć wszystkie powiązane wyszukiwania. Używając tych słów kluczowych, możesz dookreślić zakres tematyczny treści.
Takie podobne wyszukiwania wkleić do dowolnego narzędzia do analizy słów kluczowych takich jak Google Keyword Planner, czy Senuto. Narzędzia te pokażą konkurencyjności i wolumenu wyszukiwania tych podobnych wyszukiwania. Dzięki takiemu podejściu, planowanie kampanii na słowa kluczowe jest darmowe i bardzo skuteczne.
Dodatkowym wsparcie w analizie będzie Google Trends. Mając listę słów kluczowych, przeanalizowaną przez Google Keyword Planner, warto również sprawdzić trendy słów.
Oprócz sezonowości, która wyjdzie w tej analizę, poznamy jak dane słowo jest popularne, w funkcji czasu. Widzimy, jakie nachylenie ma linia trendu i czy dane słowo jest na fali wznoszącej, czy opadającej.
Te dane znakomicie uzupełnią podobne wyniki wyszukiwania.
Artykuł uaktualniony 1 miesiąc