Public relations od czego zacząć

Public relations od czego zacząć

Public relations od czego zacząć

Oceń Nas post

Z definicji Public relations to bardzo istotna składowa działań marketingowych. Specjaliści ds. Public relations pomagają organizacjom, firmom lub osobom prywatnym budować pozytywny wizerunek w społeczeństwie. Odbywa się to poprzez różne darmowe lub płatne kanały komunikacji. Sa to miedzy innymi tradycyjne media, media społecznościowe i spotkania z odbiorcami. Pomagają również klientom chronić swoją reputację w czasie różnych kryzysów, które mogą zaszkodzić reputacji firmy czy organizacji.

Jakie działania są podejmowane w Public relations?

Z czego skłąda się PR? Na co zwrócic uwagę przy budowaniu strategii PR?Tworząc strategię PR, pamiętaj o następujących elementach:

Audience Targeting w PR

Audience Targeting – podstawową techniką jaka się stosuje w PR jest dotarcie do określonej grupy docelowej w ramach planowanej komunikacji. Wybierz odpowiednich odbiorców przed utworzeniem komunikacji, sprawi to, że Twoja komunikacja dotrze do włąściwych odbiorów we właściwej formie. Warto współpracować w tym obszarze ze specjalistami od CRM. Pomogą oni wyselekcjonować i zdefiniować odpowiednie grupy odbiorców na podstawie danych znajdujących się w bazie klientów.

Konferencje prasowe

Konferencje prasowe – ta metoda pozwala organizacji wybrać konkretną grupę dziennikarzy, analityków lub innych ekspertów i dotrzeć do nich ze swoim stanowiskiem na dany temat. Zakłada się, że po wystąpieniu mówca odpowie na pytania dotyczące głównego tematu jakiego tyczy sie konferencja.

Informacje prasowe, Press Releases

Informacje prasowe, Press Releases – przekazując mediom pisemne oświadczenie, zazwyczaj przekazywane są one za pośrednictwem wiadomości do wielu wydawców wiadomości. Ogólnie rzecz biorąc, dziennikarze cytują komunikaty prasowe dosłownie, bez dodawania opinii czy komentarzy.

Zoptymalizowana informacja prasowa

Zoptymalizowana informacja prasowa – jest to wiadomość pisemna opublikowana w internetowym portalu informacyjnym. Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu tekstu.Pamiętaj o wymogach wyszukiwarek. Odpowiednia struktura oraz przemyślany dobór słów kluczowych, pomoże znaleźć się wśród wiadomości najpopularniejszych wyszukiwarek, takie jak Google News. Ten kanał pozwala łączyć się z szeroką masą odbiorów zainteresowanych tematem, a nie tylko dziennikarzami.

Newsletters w PR

Newsletters – to doskonały sposób na pozostawanie w stałym kontakcie z klientami i potencjalnymi klientami oraz z dziennikarzami. E-mail marketing to doskonałe narzędzie do stałej i spersonalizowanej komunikacji z odbiorcami. Dzięki temu, że mamy wiele narzędzi do obsługi newsletter-ów możemy wiele elementów procesu zautomatyzować. Możemy tworzyć wiele grup odbiorców i indywidualnie z tymi grupami prowadzić komunikację.

Relacje inwestorskie

Relacje inwestorskie – komunikacja z obecnymi i potencjalnymi inwestorami to kolejny krytyczny obszar public relations. Bardzo często jest to główny i najbardziej newralgiczny obszar.

Webcasts w PR

Webcasts -Szerzej opisałem w oddzielnym artykule jako znakomite narzędzie Content Marketing. Dobrze opracowany webcast to doskonała metoda generowania leadów, budowania wizerunku i świadomości marki.

Budowanie pozycji eksperta

Budowanie pozycji eksperta pozycjonowanie kluczowych członków kadry kierowniczej jako ekspertów w branży to kolejny skuteczny sposób na zwiększenie wiarygodności organizacji. Te działania opierają się głównie na obecności na wydarzeniach, konferencjach powiązanych z branżą jako ekspert. Odpowiednio poprowadzona kampania PR pozwoli na postrzeganie organizacji jako tej, która ma ludzką twarz i reprezentowana jest przez ekspertów.

Imprezy branżowe i sponsoring

Imprezy branżowe i sponsoring – sponsorowanie targów branżowych, wydarzeń społecznościowych lub zbiórek charytatywnych, pokazuje ludzkie oblicze firmy. Uczestnictwo w tego typu kampaniach PR pozwala budować wizerunek firmy. Często takie działania skierowane są do poszczególnych grup indywidualnie. Z jednej strony są to produktowe targi, z drugiej często są to targi pracy czy spotkanie ze studentami. Wszystkie te obszary wpływają na poprawę wizerunku jako ekspertów czy pracodawców.

Relacje z ekspertami

Relacje z ekspertami – współtworzenie z niezależnymi ekspertami projektów może pomóc firmom młodym wznieść się ponad niebyt. Wykorzystanie personal branding zaufanych i znanych osób pomaga w budowaniu własnego wizerunku. W tym obszarze warto oprzeć się na punktach audience targeting. W zależności jakie grupy odbiorców nas interesują dopasować odpowiednich ekspertów.

Dobre praktyki w PR

Gdy już wiemy gdzie chcemy prowadzić komunikację PR warto zastanowić się jak przeprowadzić działania PR zgodnie z dobrymi praktykami.

 • Segmentacja odbiorców – Przygotuj analizę odbiorców docelowych, takich jak klienci, potencjalni klienci, partnerzy, dostawcy itp., I podziel je na odpowiednie podkategorie, pomoże Ci to zbudować spersonalizowana komunikację do poszczególnych grup
 • Resarch – Zbierz maksymalnie dużo informacji zwrotnych od przedstawicieli poszczególnych segmentów. Poznaj te grupy i śledź zmiany w nich.
 • Zbuduj listę kanałów dla każdego segmentu – utwórz listę potencjalnych kanałów, przez które będziesz się komunikował z poszczególnymi segmentami.
 • Zidentyfikuj dziennikarzy – zbuduj listę dziennikarzy, którzy będą najlepszym kontaktem w poszczególnych kanałach. Rozwijaj i dbaj o relacje z tymi ludźmi, ponieważ oni mają duży wpływ na to, jakie treści będą publikowane, gdzie i w jakim kontekście.
 • Dystrybucja informacji – istnieją trzy tradycyjne opcje dystrybucji: newswire, medialna baza danych lub indywidualna korespondencja. Większość aplikacji PR automatyzuje proces dostawy i może zapewnić bezpośrednie kontakty dla Twojej branży.
 • Wybierz odpowiedni czas – unikaj końca kwartałów fiskalnych lub końca roku, ponieważ wiele dużych organizacji zaleje media swoimi wynikami. Właściwy dobór czasu pozwoli Twojej informacji dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Jeśli uruchamiasz nowy produkt lub usługę, określ optymalny czas wysłania wiadomości, np:. dwa tygodnie przed wydarzeniem.
 • Wybierz odpowiednie narzędzia PR – w kolejnym podrozdziale opisze ten bardzo istotny obszar pracy w PR.
 • Monitorowanie zasięgu – monitorowanie stron internetowych, blogów lub innych mediów pod kątem wzmianek jest kluczowym elementem w procesie PR. Istnieje wiele narzędzi pomocnych w tym procesie, w tym monitorowanie witryn / blogów. Jednym z nich jest choćby brand24.com
 • Zmierz wyniki – najciekawszym tematem w PR jest możliwość pomiaru wyników kampanii. Do najważniejszych mierników należą całkowity zasięg, Informacje zwrotne (pozytywne, negatywne lub neutralne).

Wybór narzędzi PR

Jest wielu dostawców, którzy oferują Konsulting PR, bazy danych kontaktów z mediami, dystrybucję wiadomości, monitorowanie blogów, platformy do transmisji internetowych i inne pomocne narzędzia PR. Poniżej zebrałem kilka ciekawych narzędzi, które pomogą Ci prowadzić działania PR globalnie i lokalnie w Polsce.

 • Konsulting PR – partnerstwo z firmą konsultingową PR, taką jak Agencja PR PReal’s Good One PR może pomóc w opracowaniu skutecznej strategii PR.
 • Dostawcy PR Suite – takie jak Vocus i PR Newswire.
 • Baza danych kontaktów z mediami – jeśli potrzebujesz dużej bazy kontaktów z mediami; rozważ Bacon’s MediaSource, Imm. Ciekawe narzędzi to ProfNet łączy Cię z dziennikarzami, którzy szukają ekspertów w poszczególnych branżach.
 • Newswirea, śledzenia PR – PR Newswire zapewnia doskonały mechanizm przesyłania komunikatów prasowych, ale jest droższy niż PRWeb, który oferuje również zintegrowane rozwiązanie ze swoim partnerem Businesswire. Cision to kolejne popularne narzędzie do łączenia się z dziennikarzami z czołowych wydawnictw, takich jak New York Times, Wall Street Journal, CNN i inne.
 • Monitorowanie blogów – blogi są szybko rozwijającym się nośnikiem treści. Analizuj, co ludzie mówią o Twojej organizacji, dzięki Brand24 Biz360 Blogview lub CyberAlert. AnswerThePublic pomoże Ci znaleźć informacje i opinie bezpośrednio od potencjalnych klientów. Brandseye pozwala analizować nastroje i sentyment dotyczący Twojej marki. Narzędzie daje organizacjom możliwość analizowania nastrojów zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych dotyczących ich marki.
 • Bazy publikacji kolejna grupa to analizatory publikowanych artykułów do Ciekawych rozwiązań należy JustReachOut

Podsumowanie

Efektywne działania public relations mogą być ważnym wsparciem dla Twojej oferty marketingowej. Opracowując strategię, weź pod uwagę różne elementy PR, poznaj najlepsze praktyki PR i wybierz odpowiednie narzędzia dla swojej organizacji.

Artykuł uaktualniony 3 lata

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *