Podcast najlepsze narzędzia

Podcast najlepsze narzędzia

Podcast najlepsze narzędzia

Oceń Nas post

Przedstawione poniżej narzędzia stosowane do obsługi podcastów mogą sprawić, że Twój program będzie bardziej wydajny i będzie wyglądał bardziej profesjonalnie. Pamiętaj Content Marketing bez podcastów jest niekompletny! Chciałbym podzielić się moimi spostrzeżeniami i sugestiami i ich temat. To o czym chcę mówić to sprzęt do nagrywania podcastów, oprogramowanie do nagrywania podcastów, oprogramowanie do edycji oraz witryny do hostowania podcastów.

Podcast złote zasady, baza wiedzy

Twórz treści, których szukają Twoi odbiorcy!

Łatwiej jest tworzyć treści, których szukają obecnie odbiorcy. Trudniej jest przekonać tych użytkowników do treści nieszukanych.

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać, że jest to prosta zasada. Jeśli tego nie zrobić w odpowiedni sposób, Twój podcast będzie porażką, bez względu na to, jakie działania promocyjne podejmiesz.

Świetnym sposobem, aby dowiedzieć się, czego szukają ludzie w Twojej niszy tematycznej. Jesteśmy wielkimi fanami grup na Facebooku, kanałów Slack i innych wirtualnych miejsc spotkań, w których można dzielić się informacjami i czerpać inspirację.

Przeanalizuj tematykę tych miejsc, zadawaj pytania i zobacz, jakie tematy są najpopularniejsze. Jest to niezawodny sposób na poznanie zainteresowań i tematów, które nurtują odbiorców.

Zapraszaj znane osoby do swojego programu

Wywiady z gośćmi to sposób na skokową budowę popularności podcastu. To świetna strategia, na pozyskanie nowych słuchaczy Twojego podcastu.

Dając swoim gościom możliwość zabłysnąć biznesowo i merytorycznie, zyskasz świetny kontent dzięki ich zaangażowaniu i energii.

Energiczni i merytoryczni uczestnicy są na wagę złota.

Różne rodzaje podcastów

Podcasty – wywiady

Podcast z wywiadem zwykle ma jest z jednego lub dwóch gospodarzy, którzy w każdym odcinku rozmawiają z jednym lub kilkoma gośćmi. W tym formacie gość dostarcza unikalnej wiedzy lub spostrzeżeń na wybrany temat. W rzeczywistości możesz podzielić ten format na dwa style podcastów:

Wywiady z ekspertami: W podcastach, takich jak Masters of Scale Reida Hoffmana, osoba przeprowadzająca wywiad skupia się na konkretnym temacie, w którym rozmówca jest uważany za ekspert. Na przykład gość taki jak Bill Gates może podzielić się historiami o swoich doświadczeniach jako przedsiębiorca technologiczny. Wielu odbiorców słucha tego typu podcastów, aby dowiedzieć się więcej o danej branży lub pozyskać wiedzę, która pomoże mu w karierze lub biznesie.

Wywiady rozrywkowe: podcasty w stylu rozrywkowym zapraszają gości do dzielenia się ciekawymi historiami z ich życia. Te podcasty są często prowadzone przez komików lub dziennikarzy rozrywkowych.
Podcasty w stylu wywiadów mogą wymagać sporo badań i analiz wstępnych. Jednocześnie prowadzący podcast potrzebuje odpowiednich umiejętności, aby zbudować napięcie i wyciągnąć od gości ciekawe historie. Ten format to świetny sposób na przedstawienie szeregu opinii i punktów widzenia.

Podcasty – dyskusje i konwersacje

Konwersacyjne, współprowadzone podcasty są bardzo podobne do tradycyjnych audycji radiowych. W tym formacie dwóch gospodarzy podcastów prowadzi zabawne rozmowy na określone tematy. Często współprowadzący omawiają interesujące i popularne tematy. Dostarczają wnikliwych komentarzy.

Podcasty konwersacyjne mogą również uwzględniać gości.

Ten rodzaj podcastu wymaga poczucia komfortu i zdrowej relacji między gospodarzami. Jeśli gospodarze nie znają się dobrze lub nie dogadują się, podcast może stać się ciężki do słuchania.

Podcast konwersacyjny może wiązać się z wyjątkowymi wyzwaniami technicznymi. Na przykład, jeśli gospodarze mieszkają w osobnych miastach, będą potrzebować specjalnego oprogramowania do niezależnego nagrywania ścieżek głosowych, a następnie ich łączenia.

Podcasty – monolog

Monolog podcast to ciekawy typ. Prezenter wypowiada sam bez gości. Te podcasty są zwykle prowadzone przez kogoś, kto jest ekspertem w danej dziedzinie. Słuchacze łaczą sie, aby dowiedzieć się o konkretnym temacie lub uzyskać opinię na konkretny temat.

Ten styl podcastu można zastosować do dowolnego tematu — ale gospodarze muszą mieć wystarczające doświadczenie i wiedzę, aby dzielić się niemi w trakcie wielu odcinków.

Format monologu ma tę zaletę, że nie jest zależny od innych ludzi. Gospodarz nie musi zapraszać gości ani przygotowywać harmonogramów z innym gospodarzem.

Opowiadanie historii podcasty śledcze

Słuchacze podcastów lubią podcasty z historiami i podcasty śledcze. W tym formacie jeden lub wielu gospodarzy opowiada całą historię, lub rozdział trwającej historii.

Istnieje wiele różnych przykładów podcastów opartych na faktach jednym z nich jest podcast tok fm.

Podcasty non-fiction mogą wymagać dużej ilości zasobów. Podcasterzy, którzy wyróżniają się w tym formacie, łączą doskonałe umiejętności badawcze z wyczuciem prawdziwej rozrywki.

Podcasty cykliczne

Podcasty cykliczne obejmują stałą lub rotującą grupę gospodarzy, którzy prowadzą rozmowy na określone tematy. Często jest wśród nich główny gospodarz, który prowadzi każdy odcinek, podczas gdy współprowadzący pełnią określone funkcje. Część współprowadzących może mieć luźniejszą rolę i mogą wzbogacać rozmowy lekkimi komentarzami, podczas gdy inni będą odpowiedzialni za komentarze specjalistyczne.

Podcast, jaki dobrać sprzęt

Prace z podcastami warto zacząć od przygotowania odpowiedniego sprzętu.Na początek srzęt, pierwszy jest mikrofon, słuchawki oraz interfejs audio lub mikser. Spotkałem się z wieloma opiniami na ten temat od tych, które wskazują najprostszą drogę bez zbędnych wydatków do wysokiej jakości sprzętu audio.Opieram się na moim doświadczeniu związanym z muzyką, rekomenduję wysokiej jakości sprzęt muzyczny. 

Podcast mikrofon
Podcast mikrofon

Jeśli lubisz poszukać i kompletować zestaw samodzielnie wybór jest bardzo duży i można coś naprawdę fajnego sobie znaleźć. Jeśli nie bardzo ci zależy na samym procesie poszukiwania oraz optymalizacji kosztowej na Amazon można znaleźć pakiety, gotowe do użycia. Przy zakupie osobno poszczególnych części, upewnij się, że kupiłeś kabel, który połączy mikrofon i interfejs audio USB.

Gdy będziesz już szczęśliwym posiadaczem, mikrofonu, słuchawek i interfejsu audio(konsoli), zastanów się nad stojakiem do mikrofon. Stojak na mikrofon ułatwi nagrywanie podcastu, dzięki czemu nie będziesz przykuty do biurka i swobodnie będziesz mógł stworzyć najwygodniejsze ustawienie.

Konsola do Podcastów
Konsola do Podcastów

Większość mikrofonów jest dostarczana z adapterem, który można podłączyć do dowolnej podstawy ramienia mikrofonu. Przed zakupem nowego stojaka upewnij się, że masz ten adapter.

Skype i podcast

Dzięki Skype możesz nagrywać wideo i audio bezpośrednio w programie. Podczas rozmowy możesz kliknąć trzy kropki w prawym dolnym rogu, a następnie kliknąć „Rozpocznij nagrywanie”.

Skype Podcast
Skype

Skype jest świetną opcją dla podcastów, ponieważ jest bezpłatny i łatwy w użyciu. Istnieją również inne opcje, jeśli chcesz uzyskać lepszą jakość dźwięku. Na przykład możesz pobrać oprogramowanie do nagrywania na komputer lub kupić zewnętrzny rejestrator cyfrowy.

Cena: za darmo

Zoom

Zoom to kolejna doskonała darmowa opcja. Możesz łatwo nagrywać bezpośrednio w programie, klikając przycisk „Nagraj” i wybierając miejsce, w którym chcesz zapisać plik audio.

Zoom podcast tool
Zoom podcast

Skype i Zoom to dość podobne opcje, jednak pliki nagrań różnią się. Skype da ci plik monofoniczny, co oznacza, że ​​zarówno twoja, jak i strona rozmówcy mają jedną ścieżkę audio. Zoom dzieli jednak obie strony połączenia, zapewniając dwie osobne ścieżki audio. Jest to pomocne, jeśli chodzi o cięcie i edycję w postprodukcji.

Cena: za darmo +

Ringr

Ringr to dedykowany program do nagrywania wywiadów i podcastów. Chociaż nie jest darmowy, zapewnia doskonałą jakość dźwięku. Jeśli koncentrujesz się na zapewnieniu wysokiej jakości dźwięku w swoich wywiadach, Ringr jest dobrym rozwiązaniem.

Dodatkowo ma trzy różne opcje cenowe do wyboru. Dzięki abonamentowi podstawowemu otrzymasz plik audio mono oraz nieograniczoną liczbę połączeń i przestrzeń dyskową. Jeśli zdecydujesz się na abonament premium lub korporacyjny, otrzymasz plik audio podzielony na ścieżki, a także lepszą jakość dźwięku i opcję korzystania z połączeń konferencyjnych.

Cena: 7,99 USD / miesiąc +

Squadcast i podcast

Squadcast to łatwe w użyciu oprogramowanie do nagrywania podcastów. Po rejestracji wystarczy zorganizować spotkanie, kliknąć „Nagraj” i gotowe. Narzędzie jest gotowe do pracy.

Jednym unikalnym elementem tego oprogramowania jest to, że jest bardzo elastyczne i posiada bardzo rozbudowaną listę opcji, dostępnych w bardzo przystępnej cenie.

Dodatkowo Squadcast planuje dodać do istniejących możliwości nagranie wideo i transkrypcję, co pomoże w opublikowaniu podcastu na YouTube.

Z mojego punktu widzenia jednym z głównych powodów dla których warto korzystać z tego narzędzia do nagrywania podcastów, takiego jak Squadcast, jest to, że będziesz mieć bibliotekę wszystkich swoich nagrań w jednym miejscu online. W przeciwieństwie do Skype lub Zoom, gdzie takiej możliwości nie ma. Dostęp online to nic innego jak kolejny krok, do systematyczności oraz planowego działania, a to w znaczący sposób wesprze budowanie własnej marki.

Cena: darmowy plus opcje płatne

Pro Tools podcast

Program Pro Tools to doskonała opcja dla tych, którzy są gotowi, aby wyjść poza oprogramowanie do nagrywania dla początkujących, opisane w powyższych punktach.

Narzędzie Pro Tools to zaawansowane oprogramowanie do nagrywania i edycji dźwięku. Możesz nagrywać, edytować i miksować wiele ścieżek audio. dzięki takim opcjom narzędzie plasuje się wśród bardziej zaawansowanych rejestratorów / edytorów audio. Interfejs użytkownika (UI) nie jest tak intuicyjny szczególnie dla początkujących użytkowników, i może początkowo wydawać się przytłaczający.

Pro Tools podcast
Pro Tools podcast

Jest bardzo zaawansowany i oferuje znacznie bardziej rozbudowane funkcje. Ponieważ Pro Tools jest znane w branży muzycznej dlatego dostępne jest w nim wirtualne oprzyrządowanie, które może być pomocne w tworzeniu muzyki. Możesz zatem umieszczać ją w podkaście. Ponadto oferuje wtyczki, współpracę i praktyczne miksowanie dźwięku i efektów dźwiękowych.

 Cena: Płatny 28 Euro per rok i opcje wyższe

Reaper

Reaper to kolejne zaawansowane oprogramowanie do nagrywania, edycji i miksowania audio. Ten typ oprogramowania zapewnia wyższą jakość nagrań i więcej możliwości edycji i miksowania dźwięków.

Interfejs użytkownika nie jest tak intuicyjny jak w Zoom czy Squadcast, ale oferuje dźwięk wyższej jakości. Po podłączeniu interfejsu audio i mikrofonu możesz nagrywać bezpośrednio w programie z dowolną liczbą ścieżek audio.

Funkcja nagrywania jest bardziej rozbudowana, oferuje wejścia nagrywania, kilkanaście formatów audio i nagrywanie ścieżek.

Cena: jednorazowa płatność 60 USD +

Logic Pro podcast

Logic Pro to zaawansowana wersja Garage Band dla użytkowników komputerów Mac. Jest to program do nagrywania o wysokiej jakości, dodatkowo oferujący łatwy w obsłudze interfejs użytkownika.

Nagrywanie jest tak proste, jak skonfigurowanie mikrofonu i interfejsu audio USB i naciśnięcie przycisku nagrywania.

Logic Pro oferuje do 1000 ścieżek audio, ścieżki instrumentów programowych i setki wtyczek do ukończenia dowolnego projektu. Dodatkowo ma zaawansowane możliwości edycji. Automatycznie dopasuje czas swoich utworów dzięki Smart Tempo. Udostępnia wiele wtyczek dla zaawansowanych pogłosów, vintage EQ i kreatywnych efektów. Ostatecznie Logic Remote zmienia urządzenie iOS w mikser Multi-Touch dla najbardziej wymagających twórców. Dla mniej wymagających użytkowników może być to zbyt zaawansowany program.

Cena: jednorazowa płatność 199,99 USD +

Whereby

Whereby jest to kolejny program do nagrywania wywiadów. Jest doskonały dla początkujących użytkowników i jest łatwy w użyciu.

Mamy, bezpłatny plan, nagrywanie jest niestety dostępne od wersji Pro lub Business. Nagrywanie jest proste, wystarczy naciśnięcie przycisku „Nagraj” i zaczynamy. Spowoduje to nagranie zarówno wideo, jak i audio, więc możesz łatwo publikować na YouTube, jeśli chcesz. Chociaż jest to łatwa opcja, nie jest to nagranie najwyższej jakości.

Cena: 9,99 USD / miesiąc +

Oprogramowanie do edycji podcastów i nie tylko.

Po nagraniu podcastu nadszedł czas na jego edycję. Jak wspomniano powyżej, wiele programów obejmuje zarówno funkcje nagrywania, jak i edycji. Wyselekcjonowałem poniżej oprogramowanie znane głównie z edycji, a nie nagrywania. Nie mniej wiele z nich wzbogaca swoje opcje o te związane z nagrywaniem.

Adobe Audition

Adobe Audition to doskonałe oprogramowanie do edycji dźwięku na średnim poziomie. Możesz tworzyć, nagrywać, miksować, edytować i przywracać zawartość audio.

Jak większość narzędzi ze stajni Adobe to narzędzie dostarcza wysokiej jakości dźwięk oraz kompleksowe narzędzia zapewniające wiele opcji. Adobe Audition jest wyposażony w szablon podcastu, który pomaga skonfigurować nagranie wielościeżkowe, dzięki czemu można miksować i edytować różne ścieżki audio i głosy.

Cena: 20,99 USD / miesiąc +

Audacity

Audacity to doskonała darmowa opcja do edycji twojego podcastu. Jest to szczególnie łatwe, w przypadku małych nie rozbudowanych audycji. Jeśli musisz wykonać wiele czynności edycyjnych, jest to nieco trudniejsze ze względu na strukturę narzędzia.

To narzędzie jest świetne dla początkujących użytkowników. Dzięki prostym funkcjom wycinania, kopiowania i wklejania. To narzędzie nie gwarantuje wysokiej jakości dźwięku, ale jest proste. Narzędzie jest rekomendowane dla początkujących, nie zaawansowanych użytkowników.

Cena: za darmo.

Garage Band

Garage Band to bezpłatne oprogramowanie do edycji, które jest dostępne na większości komputerów Mac.

Najczęściej używany jest jako program do edycji dla początkujących, ale może miksować nawet do 255 ścieżek audio. Zawiera podstawowe funkcje edycji, w tym poziomy głośności, wycinanie, kopiowanie i wklejanie. Możesz użyć wtyczek, aby zakończyć utwór i użyć efektów dźwiękowych, takich jak kompresja i inne.

Dodatkowo zawiera bibliotekę dźwięków z efektami, które można wykorzystać i wzbogacić swój podcast.

Cena: za darmo

Witryny / usługi hostingowe podcastów

Po zakupie sprzętu, nagraniu i edycji podcastu możesz zastanawiać się, co dalej? Po utworzeniu podcastu nadszedł czas, aby znaleźć odpowiednią witrynę hostingową i usługę, na której można ją opublikować. Do dyspozycji jest kilka opcji.

BuzzSprout

BuzzSprout to doskonała opcja hostingu, ponieważ umożliwia wyświetlanie Twojego podcastu we wszystkich najlepszych katalogach podcastów, w tym podcastach Apple, Spotify czy Google Podcasts.

Ponadto oferuje zaawansowane analizy i dane, dzięki czemu możesz śledzić postęp swojego podcastu w liczbach. Możesz zobaczyć statystyki dotyczące słuchaczy, łączną liczbę odtworzeń w czasie oraz miejsca, w którym ludzie słuchają Twojego podcastu. Ponadto możesz transkrybować swój podcast w BuzzSprout.

Dzięki płatnym planom będziesz mieć nieograniczone miejsce i hostowanie przez czas nieokreślony.

Cena: za darmo

Libsyn

Libsyn to usługa hostingowa, dzięki której podcast zostanie opublikowany w ulubionych aplikacjach i platformach odbiorców.

Unikalną funkcją są opcje monetyzacji. Na przykład oferuje subskrypcje treści premium i reklamy opt-in. Te opcje zapewniają kontrolę i pozwalają spersonalizować monetyzację.

Libsyn
Libsyn podcast

Będziesz także mieć dostęp do szczegółowych statystyk odbiorców, dzięki czemu możesz również ocenić skuteczność działań i tematów.

Cena: 5 USD / miesiąc +

Podbean

Podbean to platforma do podcastingu z narzędziami do publikowania, zarządzania, syndykowania i analizy audio. Możesz publikować i udostępniaj swoje podcasty, a nawet sprzedawać je bez opłat transakcyjnych.

Cena: plany zaczynają się od 5 USD miesięcznie.

Studio podcastów, jak skonfigurować

Gdy masz już sprzęt, oprogramowanie do nagrywania i edycji oraz usługi hostingowe, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, gdzie będziesz nagrywać swój podcast.

Będziesz chciał założyć swoje własne studio podcastów. Możesz to zrobić w prosty sposób i zaadaptować przestrzeń w domu lub biurze. Bardziej zaawansowane rozwiązanie to stworzenie dedykowanej przestrzeni do nagrywania z odpowiednim wystrojem i przede wszystkim odpowiednią akustyką.

Aby skonfigurować studio podcastów, wykonaj następujące kroki:

Krok 1: Kup sprzęt – zanim będziesz mógł skonfigurować studio, potrzebujesz sprzętu. Potrzebny będzie mikrofon, ramię mikrofonu, słuchawki, interfejs audio, biurka i krzesła. Możesz również rozważyć zakup więcej niż jednego z tych przedmiotów, na wypadek gdybyś zdecydował się zaprosić ludzi na rozmowy.

Krok 2: Skonfiguruj pomieszczenie tak by osiągnąć właściwe parametry dźwięku – Aby uzyskać najlepszy dźwięk, rozważ zakup dźwiękoszczelnych piankowych paneli ściennych do przymocowania do ścian. Dzięki temu dźwięk nie odbija się od ścian i ma właściwe parametry. Dodatkowo możesz kupić filtry do mikrofonów, aby zredukować trzaski i zbędne szumy.

Krok 3: Skonfiguruj oświetlenie i kamery – Wielu podcasterów decyduje się sfilmować swoje podcasty, aby móc zamieszczać posty na YouTube lub innych mediach społecznościowych. Jeśli chcesz to zrobić, dobrze musisz skonfigurować oświetlenie i kamery. Zobacz więcej.

Podsumowanie

Najważniejsze jest jednak byśmy byli dobrze przygotowani do podcastu. Warto wypracować swój własny styl tak byśmy byli rozpoznawani ale też w charakterystyczny sposób przedstawiali swoje opinie, rekomendacje i uwagi. Ważne jest by inne rodzaje contentu były spójne.

Artykuł uaktualniony 2 lata

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

2 Comments

  1. Bartek pisze:

    Dzięki za artykuł! Dobrze opisane. Ogólnie warto zaplanować swoje działania w Internecie podczas budowania marki. W momencie uruchamiania podcastu, ważna też jest dobra promocja i uruchomienie różnych kanałów komunikacji docierania do potencjalnych odbiorców. Im więcej tym lepiej, bo to oni później mogą zostać potencjalnymi klientami.

    Przy okazji informuję, że popełniłem artykuł o przeróżnych banerach, informacjach i wszystkim związanym z pandemią co pojawiło się na mieście. Zdjęcia robiłem sam spacerując lub przebywając w różnych miejscach. mediabrand.com.pl/outdoorowa-polska-w-czasie-padnemii-covid-19-fotorelacja/

    • marcin@postin.pl pisze:

      Dziękuję, temat jest ciekawy, ale i pracochłonny. Z jednej strony generuje sporo pracy, ale dobrze zaplanowany i prowadzony podnosi na pewno rozpoznawalność marki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *