Jak pisać bloga?

Jak pisać bloga

Jak pisać bloga

Oceń Nas post

To pytanie powinno brzmieć raczej: jak pisać bloga, którego czytają ludzie? Nie sztuką jest bowiem pisanie dla samego pisania. Jednak jeśli decydujemy się na prowadzenie bloga lub serwisu internetowego to robimy to z myślą o potencjalnych czytelnikach.

Jest kilka czynników, które decydują o tym, czy Twój blog będzie widoczny w Google czy nie, a co za tym idzie czy na Twoją stronę będą wchodzić czytelnicy czy będzie ona sobie widziała w internecie ot tak po prostu…

Jak zatem skutecznie pisać bloga?

Motywacja: jak pisać bloga?

Twoją motywacją nigdy nie powinien być zarobek z bloga, szczególnie na początkowym etapie. Bardzo łatwo ulec pokusom współprac barterowych na wstępnym etapie prowadzenia bloga, jednak w ten sposób bardzo łatwo spowodować, że nasz serwis będzie jedynie kolejnym słupem ogłoszeniowym i bazą do linkowania zewnętrznego w sieci. A tego czytelnicy nie lubią. Jeśli decydujemy się prowadzić bloga strona musi być wartościowa a nam powinna przyświecać jakaś idea. Treść którą generujemy na naszym blogu powinna być merytoryczna, ciekawa, niejednokrotnie pewnie zabarwiona naszą subiektywną oceną oraz przejrzysta. Słowem musi to być treść łatwa w odbiorze a jednocześnie wnosząca informacje dla czytelników.

Konsekwencja: jak pisać bloga?

Konsekwencja  to cecha ludzi sukcesu. M. in. przez brak konsekwencji upada duża część małych firm czy biznesów ale również właśnie serwisów internetowych czy blogów. Bardzo łatwo się zniechęcić porównując się do prawdziwych rekinów sieci. W tą pułapkę bardzo łatwo się złapać. Jednak pamiętaj, że:

 • każdy kiedyś zaczynał
 • Twoja strona nie będzie widoczna po pierwszych 2-3 a nawet 10 wpisach. Musisz dać jej czas
 • sporo dużych blogerów przenosi się do social mediów a wartość ich stron spada z racji zaniedbania, więc Tworzy się przestrzeń do zaniedbania
 • zdecydowana większość stron zakładanych po pierwszym roku zostaje zaniechana. Nie bądź w tej grupie, wówczas znacznie zwiększysz swoje szanse
 • wiek domeny tj. czas w którym operujesz treścią na danej stronie jest jednym z czynników, wpływających na widoczność Twojej strony, zatem bez konsekwencji nie masz szans na spełnienie tego kryterium.

Współpraca: jak pisać bloga?

Bloger też człowiek. W internecie znajdziesz grupy, fora internetowe, strony z poradami dla blogerów w których możesz z powodzeniem prosić o wskazówki i rady dotyczące CMSów, strukturyzacji tekstu, narzędzi dla blogerów itp. Możesz też szukać blogów i stron internetowych i wpierać się wzajemnie np. w formie gościnnych wpisów z linkiem kierującym ruch na Twoją domenę. Osoby prowadzące blogi to często pasjonaci, którzy są naprawdę otwarci na wszelaką współpracę. Wystarczy się otworzyć i zwrócić do nich bezpośrednio. Zapewniam Cię, że zdecydowana większość małych i średnich blogerów świadomych zasad prowadzenia bloga nie odrzuci Twojej propozycji.

Link building to jeden z moich ulubionych tematów, chyba najbardziej zaniedbywany przez początkujących blogerów. Nie popełniaj tego błędu! Link buiding to sieć linków zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych wpływających na wartość Twojej domeny a co za tym idzie na jej widoczność. Każdy link jest na wagę złota. Współpracuj w tym zakresie z małymi i średnimi blogerami. Często popełnianym błędem jest również skreślanie malutkich stron i blogów z uwagi na ich niską wartość, ale pamiętaj, że wśród nich być może jest przyszły bardzo mocny blog SEOwy, który po prostu potrzebuje czasu na rozbieg. A wartość jego linka za kilka lat być może będzie kilkunastokrotnie większa.

Linki zewnętrze poza współpracą z innymi blogami możesz budować również komentując innego blogi. Jeśli zdecydujesz się na taką formą budowania linków zewnętrznych w początkowym okresie prowadzenia swojego bloga to pamiętaj, żeby zostawiać komentarze merytoryczne, sensowne i takie które świadczą o tym, że zapoznałeś się z tematem i masz coś do powiedzenia.

SEO: jak pisać bloga?

Jak pisać bloga pod kątem SEO? Żeby Twój blog był widoczny, czytaj odwiedzany przez ludzi musi spełniać pewne warunki seowe. Z punktu widzenia SEO pisząc bloga musisz pamiętać o:

 • strukturze tekstu
 • alt’ach
 • key wordach
 • wtyczkach, które Ci w tym pomogą

O strukturze tekstu i ALTach  przeczytasz w kolejnym paragrafie. Tu skupmy się na key wordach oraz wtyczkach. Żebyś mógł pisać teksty widoczne w Google, musisz się najpierw zastanowić nad kluczowymi dla siebie frazami na które chcesz być widoczny. Następnie sprawdź w Key Word plannerze, które z podobnych fraz są najczęściej wyszukiwane w Google i staraj się ich trzymać pisząc tekst. W ocenie tego czy tekst jest dobry pod kątem seo pomogą Ci wtyczki do Twojego CMS’a, które powinieneś sobie zainstalować np. dla wordpressa będzie to YOAST. Zapewniam Cię, że po jakimś czasie prowadzenia bloga będziesz to robić w sposób intuicyjny.

Struktura tekstu: jak pisać bloga?

Struktura tekstu jest bardzo ważnym czynnikiem oceny treści strony dla Wujka Google. Pamiętaj o dzieleniu tekstu na paragrafy, nagłówki nie tylko wizualnie, ale również  w ustawieniach wpisu (Format Tekstu → nagłówek H1, H2 itp.). Dzięki temu twój tekst będzie nie tylko łatwiejszy w odbiorze ale również boty googla łatwiej ocenią czego dotyczy. Również ładując infografiki czy zdjęcia pamiętaj o dodaniu opisu zdjęcia to jest tzw. ALT’ach.

Dodatkowym atutem w tekście już z punktu widzenia czytelnika poza nagłówkami są:

 • boldowanie,
 • punktowanie,
 • większe akapity
 • ramki i inne funkcje ułatwiające tzw. skanowanie tekstu wzrokiem

Tematy: jak pisać bloga?

To jest najwięjksze wyzwanie dla autora i dla influencera. Jest to sztuka najwyższych lotów. Tematy można podzielić na dwie grupy. Jedną z nich są tematy czytalne i klikalne w danym momencie np. jak coś się dzieje w kraju, na świecie np. strajk nauczycieli (mała szansa na poszukiwanie informacji na jego temat poza okresem strajku) oraz tematy stałe. Jedne i drugie warto opisywać na swojej stronie.

Trendy pomogą Ci ściągnąć ludzi na Twoją stronę www w danym momencie, natomiast tematy stałe sukcesywnie budują Twoją widoczność w sieci.

Wybierając temat na bloga, musisz wiedzieć co chcesz powiedzieć a wpis MUSI być wartością samą  w sobie. Lanie wody, powielanie cudzych przemyśleń, jałowe słowa bez konkretu nie zapewnią Ci czytelników. A nawet jeśli ktoś trafi wtedy na Twoja stronę zapewniam Cię że tam nie wróci.

Przygotowując wpis zrób dobry research. Twoją wiarygodność podniosą:

 • cytaty ekspertów,
 • odniesienia do innych wartościowych tekstów (naturalny link building)
 • bibliografia z której korzystałeś, opracowując wpis
 • zweryfikowanie informacji dostępnych w sieci, powielając fake newsa podkopiesz na długo swoją wiarygodność wśród czytelników.
 • Sprawdzenie poprawności danych, z których korzystasz we spisie w kilku miejscach.

„Konkurencja”

Konkurencję celowo umieszczam w cudzysłowie. Konkurencja czyli inne portale i strony www które na pożądane przez nas frazy czy tematy lądują w pierwszej 3 Google. Tak na prawdę nie traktujmy ich jako konkurencji tylko jako źródła naszej wiedzy i miejsca skąd możemy czerpać wskazówki oraz inspiracje. Przygotowując wpis zobaczymy co pisali inni, jak wygląda ich struktura tektu, z jakich źródeł korzystali, możemy nawet dać im linka. Nie widzę nic złego w linkowaniu dobrych i merytorycznych stron „konkurentów”. Powinniśmy raczej się zastanowić co moglibyśmy zawrzeć w danym temacie czego nie opisują inni. Coś co będzie wyróżniało nasz wpis na tle innych.

Analiza (!) i optymalizacja

Bez analizy tego co robimy trudno będzie nam ocenić jakość naszych stron. Musimy wiedzieć przynajmniej:

 • ile osób odwiedza naszą stronę
 • czy ta liczba rośnie i w jakim tempie
 • które wpisy cieszą się największym powodzeniem
 • ile czasu spędzają na stronie
 • jak wygląda zachowanie czytelników u nas na blogu.

W obserwowaniu tych i innych parametrów pomoże nam Google Analytics.

Jak pisać bloga? – podsumowanie

Pisanie dobrego jakościowo bloga nie jest trudne, ale jest bardzo pracochłonne. Wymaga dużej dawki obiektywizmu, dobrego researchu, zaangażowania się w temat i bycia dociekliwym. Dobre strony internetowe najczęściej powstają z pasji, jeśli są obszary w których jesteś dobry, albo masz coś do powiedzenia to idź w tym kierunku. Na siłę trudno będzie Ci zbudować dobre treści i zgromadzić zaangażowanych czytelników.

Pamiętaj o tym, żeby być obiektywnym, jeśli szczerze chcesz polecić jakiś produkt lub usługę to zrób to. Niech to nie będzie wpis sponsorowany, nie bądź pazerny (szczególnie na początku swojego działania w sieci). Internet ubolewa nad brakiem dobrych, nieopłaconych mediów, które informują swoich czytelników o dostępnych możliwościach na rynku.

Wspieraj bloga na: podcast, instagram, Facebook…

Bądź konsekwentny i analizuj jak ruch organiczny przyrasta na Twojej stronie, po pierwszych miesiącach ciężkiej pracy rosnąca ilość odwiedzających będzie dla ciebie najlepszą zapłatą za ciężka pracę.

Agnieszka Wójcik- seo copywriter, content specialist, twórca marki odzieżowej dla dzieci i bloga parentingowego Bohemian Youngster.

Artykuł uaktualniony 1 miesiąc

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

2 Comments

 1. Mobilnezarabianie pisze:

  Bardzo istotnym elementem jest linkowanie. Jest wiele grup “wsparcia” dla blogerów, gdzie można wzajemnie wymienić się swoim contentem i stworzyć pokaźne zaplecze linkowe, niczym profesjonalna agencja marketingowa😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *