Ścieżki kariery w IT – co warto wiedzieć?

Ścieżki kariery w IT – co warto wiedzieć?

sciezki kariery w it co warto wiedziec
Oceń Nas post

Ścieżki kariery w IT. Najpierw wybierz interesującą Cię dziedzinę

Ścieżki kariery w IT najważniejsze informacje. Mimo, że wielu osobom branża IT automatycznie kojarzy się przede wszystkim z programowaniem, w rzeczywistości pozwala ona na budowanie kariery w oparciu o szereg różnych specjalizacji. Wymienić wśród nich możemy oczywiście tworzenie oprogramowania i jego testowanie, ale też kwestie związane z bezpieczeństwem systemów, analizie danych, a w coraz większym stopniu również marketingiem internetowym. Warto jednak już na samym początku kształcenia się w tym kierunku wybrać konkretną dziedzinę, którą planujemy się zajmować, ponieważ z powodu rosnącej specjalizacji przekwalifikowanie się w przyszłości może wymagać dużo wysiłku nawet w ramach jednej branży.

Pierwsza praca w branży IT – od czego zacząć?

Na przykład do rozpoczęcia kariery jako pozycjoner stron www niezbędne jest posiadanie przynajmniej podstawowej wiedzy na temat specyfiki funkcjonowania wyszukiwarki Google oraz sposobów technicznej optymalizacji stron internetowych i umieszczonych na nich treści. Dobrym pomysłem na start jest więc wzięcie udziału w szkoleniu z pozycjonowania, które pozwoli na zapoznanie się z przydatnymi na starcie zagadnieniami. Należy jednak pamiętać, że nie każde szkolenie oferuje nam to samo, warto więc skupiać się na tych, które kładą nacisk na umiejętności praktyczne jak kursy SEO Neadoo. Jest to szkolenie SEO od podstaw, które pozwala na przejście drogi od poziomu początkującego do młodszego specjalisty ds. SEO już w trzy miesiące – a wszystko to dzięki aktualnej wiedzy przekazywanej w przystępny sposób przez doświadczonych specjalistów z branży.

Przygotuj się na stały rozwój

Start w IT wymaga wiedzy przynajmniej na poziomie podstawowym, nie możemy jednak na tym poprzestać, jeśli zależy nam na osiąganiu dalszych celów zawodowych. Ogromne znaczenie w tak szybko rozwijającej się branży ma ciągłe poszerzanie swojej wiedzy. Widać to na przykład w SEO, gdzie praktycznie każdego dnia pojawić mogą się nowe informacje – każda aktualizacja algorytmu wyszukiwarki Google może przynieść coś nowego, dlatego każdy specjalista ds. pozycjonowania powinien zawsze bazować swoje strategie na aktualnych informacjach. Nie ma więc tu momentu, w którym możemy przestać szukać możliwości dalszego rozwoju.

Zarobki mogą wyglądać bardzo różnie

Nie ma absolutnie żadnej przesady w stwierdzeniu, że branża IT pod względem zarobków jest jednym z najatrakcyjniejszych sektorów gospodarki – warto jednak zdawać sobie sprawę, że to jak wiele możemy zarobić właśnie my, zależne jest od wielu czynników. Pierwszym z nich jest wybrany sektor – działa to na takiej samej zasadzie jak w każdej innej branży. Im mniej jest specjalistów w danej dziedzinie, tym bardziej pracodawcy chcą ich do siebie przyciągnąć, oferując atrakcyjne warunki. Dochodzi do tego również poziom wiedzy i doświadczenie – osoba mogąca pochwalić się rozbudowanym poziomem wiedzy i świetnymi rezultatami może liczyć na wyższe zarobki.

Wybierając idealną dla siebie karierę, powinniśmy skupiać się nie tylko na tym, co będzie od nas wymagane na początku oraz na jakie warunki możemy wtedy liczyć – warto zwracać uwagę również na to, na co możemy liczyć na poszczególnych szczeblach kariery. W ten sposób możliwe będzie wybranie odpowiedniej dla nas ścieżki kariery, która pozwoli nam na osiągnięcie sukcesu w przyszłości.

Artykuł uaktualniony 1 rok

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *