Specjalista SEO
Jakie umiejętności powinien mieć specjalista, ekspert SEO? W poniższym artykule postaram się odpowiedzieć na to dość trywialne pytanie, aczkolwiek nie do końca zdefiniowane na rynku pracy. Zaznaczam, że jest to moja subiektywna ocena i mam nadzieję, że będzie się różniła od oceny was czytających ten artykuł.
Więcej na temat tego co to jest SEO.
Na początku chciałbym dotknąć tematu związanego hierarchią wśród specjalistów. Preferuję następujący podział:
Te cztery poziomy grupują według mnie cztery kluczowe poziomy. Główna różnica pomiędzy poziomami opisana jest: latami doświadczeń, zakresem doświadczeń, czyli zarówno merytorycznych jak i lokalizacjami w których to doświadczenie było zdobywane oraz bardzo subiektywnym parametrem jaki są zarobki. Zobacz pytania rekrutacyjne do specjalisty SEO.
Najłatwiej opisać rolę młodszego specjalisty SEO. Jest to osoba początkująca, która maksymalnie ma 2 lata doświadczenia w tej roli. Jeśli po tym czasie nie przeskoczy o poziom wyżej to znak, że warto zmienić pracę lub poszukać sobie innej specjalizacji. Młodszy specjalista SEO to osoba, która nie prowadzi samodzielnie projektów. Wspiera zespół w określonych obszarach. W obszarze narzędziowy jest w stanie analizować podstawowe parametry wizualizowane przez takie narzędzia jak: ahrefs, moz, senuto czy majestic.
Specjalista SEO to osoba o doświadczeniu od 2 do 5 lat, Jest w stanie prowadzić główne obszary projektów SEO. Mogą to być audyty SEO, proces link building, wdrażanie optymalizacji technicznej, przygotowanie rekomendacji do optymalizacji treści i powinien być w stanie przygotowywać podstawowe raporty SEO. Obsługuje narzędzia SEO.
Starszy specjalista SEO to już zupełnie samodzielna postać, której zadaniem jest kreowanie. To co w tego typu obszarach jest najtrudniejszą kwestią. Zadaniem też jest działanie z pozostałymi kanałami w organizacji co wymaga dodatkowo wiedzy spoza obszaru kanału organicznego. Działania krosowe i kreatywne to największa różnica pomiędzy starszym specjalistą a poprzednimi pozycjami. Doświadczenie na poziomie 5-10 lat.
Chciałoby się powiedzieć to Ja. Od eksperta możemy wymagać znacznie więcej niż od starszego specjalisty SEO. Ekspert kreuje rzeczywistość SEO. Wyznacza trendy wskazuje kierunki i na podstawie tego buduje strategie długoplanowe. Ekspert na podstawie swoich pond 10-lenich doświadczeń jest w stanie przewidzieć długoplanowe zmiany w algorytmach i na tej podstawie koordynować działaniami całych zespołów SEO jak również zejść na poziomie szczegółów bardzo głęboko i rozwiązać problemy, używając języka programisty, na poziomie pojedynczego wątku. Dodatkową zaletą jest to, że jest reprezentatywny i może działać na najwyższym poziomie biznesowym, w otoczeniu CMO, CTO czy CEO.
Zarobki w SEO zależą od tego czy pracujesz w agencji, po stronie klienta czy jesteś samodzielnym konsultantem. Dodatkowo istotny jest zakres geograficzny projektów. Poniżej podałem widełki w PLN zgodnie z moimi doświadczeniami.
Młodszy Specjalista | Specjalista | Starszy Specjalista | Expert | |
PLN Netto na rękę | 2500 do 4000 | 4000 do 8000 | 8000 do 13000 | 13000… |
Teraz postaram się podać w zarysie i opisać najważniejsze obszary, które z mojego punktu widzenia są wymagane. Dzielę je na dwie części merytoryczne i miękkie. Na początku przedstawię te które związane są za obszarem merytorycznym.
Tego typu wiedza jest konieczna ze względu na przeprowadzane audyty i rekomendacje jakie są częścią obowiązków na wszystkich szczeblach. Do najważniejszych umiejętności technicznych należą:
Jest to bardzo wąski obszar wiedzy, który ogranicza się do następujących umiejętności.
To są typowe umiejętności związane z językiem:
Wiedza na temat parametrów wpływających na jakość treści i zgodności z wymogami wyszukiwarek i ich algorytmów
https://www.searchenginejournal.com/top-seo-skills/229623/#close
https://www.highervisibility.com/blog/10-skills-every-seo-expert-should-have/
Artykuł uaktualniony 1 rok