Specjalista SEO

Specjalista SEO

Specjalista SEO

Oceń Nas post

Jakie umiejętności powinien mieć specjalista, ekspert SEO? W poniższym artykule postaram się odpowiedzieć na to dość trywialne pytanie, aczkolwiek nie do końca zdefiniowane na rynku pracy. Zaznaczam, że jest to moja subiektywna ocena i mam nadzieję, że będzie się różniła od oceny was czytających ten artykuł.

Więcej na temat tego co to jest SEO.

Czym się różni specjalista SEO od eksperta SEO?

Na początku chciałbym dotknąć tematu związanego hierarchią wśród specjalistów. Preferuję następujący podział:

 1. Młodszy specjalista SEO
 2. Specjalista SEO
 3. Starszy Specjalista SEO
 4. Ekspert SEO

Te cztery poziomy grupują według mnie cztery kluczowe poziomy. Główna różnica pomiędzy poziomami opisana jest: latami doświadczeń, zakresem doświadczeń, czyli zarówno merytorycznych jak i lokalizacjami w których to doświadczenie było zdobywane oraz bardzo subiektywnym parametrem jaki są zarobki. Zobacz pytania rekrutacyjne do specjalisty SEO.

Młodszy specjalista SEO

Najłatwiej opisać rolę młodszego specjalisty SEO. Jest to osoba początkująca, która maksymalnie ma 2 lata doświadczenia w tej roli. Jeśli po tym czasie nie przeskoczy o poziom wyżej to znak, że warto zmienić pracę lub poszukać sobie innej specjalizacji. Młodszy specjalista SEO to osoba, która nie prowadzi samodzielnie projektów. Wspiera zespół w określonych obszarach. W obszarze narzędziowy jest w stanie analizować podstawowe parametry wizualizowane przez takie narzędzia jak: ahrefs, moz, senuto czy majestic.

Specjalista SEO

Specjalista SEO to osoba o doświadczeniu od 2 do 5 lat, Jest w stanie prowadzić główne obszary projektów SEO. Mogą to być audyty SEO, proces link building, wdrażanie optymalizacji technicznej, przygotowanie rekomendacji do optymalizacji treści i powinien być w stanie przygotowywać podstawowe raporty SEO. Obsługuje narzędzia SEO.

Starszy specjalista SEO

Starszy specjalista SEO to już zupełnie samodzielna postać, której zadaniem jest kreowanie. To co w tego typu obszarach jest najtrudniejszą kwestią. Zadaniem też jest działanie z pozostałymi kanałami w organizacji co wymaga dodatkowo wiedzy spoza obszaru kanału organicznego. Działania krosowe i kreatywne to największa różnica pomiędzy starszym specjalistą a poprzednimi pozycjami. Doświadczenie na poziomie 5-10 lat.

Ekspert SEO

Chciałoby się powiedzieć to Ja. Od eksperta możemy wymagać znacznie więcej niż od starszego specjalisty SEO. Ekspert kreuje rzeczywistość SEO. Wyznacza trendy wskazuje kierunki i na podstawie tego buduje strategie długoplanowe. Ekspert na podstawie swoich pond 10-lenich doświadczeń jest w stanie przewidzieć długoplanowe zmiany w algorytmach i na tej podstawie koordynować działaniami całych zespołów SEO jak również zejść na poziomie szczegółów bardzo głęboko i rozwiązać problemy, używając języka programisty, na poziomie pojedynczego wątku. Dodatkową zaletą jest to, że jest reprezentatywny i może działać na najwyższym poziomie biznesowym, w otoczeniu CMO, CTO czy CEO.

Zarobki w SEO

Zarobki w SEO zależą od tego czy pracujesz w agencji, po stronie klienta czy jesteś samodzielnym konsultantem. Dodatkowo istotny jest zakres geograficzny projektów. Poniżej podałem widełki w PLN zgodnie z moimi doświadczeniami.

 Młodszy SpecjalistaSpecjalistaStarszy SpecjalistaExpert
PLN Netto na rękę2500 do
4000
4000 do
8000
8000 do
13000
13000…

Jakie umiejętności techniczne powinien mieć specjalista SEO?

Teraz postaram się podać w zarysie i opisać najważniejsze obszary, które z mojego punktu widzenia są wymagane. Dzielę je na dwie części merytoryczne i miękkie. Na początku przedstawię te które związane są za obszarem merytorycznym.

Wiedza techniczna

Tego typu wiedza jest konieczna ze względu na przeprowadzane audyty i rekomendacje jakie są częścią obowiązków na wszystkich szczeblach. Do najważniejszych umiejętności technicznych należą:

 • Znajomość HTML, JavaScript, PHP oraz inne technologie języki stosowane do budowy stron internetowych
 • Wiedza na temat działania botów, baz danych.
 • Znajomość ogólnego działania algorytmów, w szczególności powiązanych z algorytmami wyszukiwarek
 • Wiedza analityczna z zakresu analizy danych, analityki webowej.
 • Znajomość parametrów technicznych mających wpływ na widoczność strony w wynikach wyszukiwania związanych z techniczną budową serwisu
 • Wiedza na tematy techniczne związane z synergiami i interakcjami pomiędzy kanałami marketingowymi

Jest to bardzo wąski obszar wiedzy, który ogranicza się do następujących umiejętności.

 • Wyszukiwania informacji, analizy profili linkowania
 • Znajomość zasad dobrych i złych praktyk w zakresie budowy autorytetu stron internetowych
 • Wiedza na temat parametrów linkowania mających wpływ na widoczność strony w wynikach wyszukiwania

Umiejętności językowa, semantyka

To są typowe umiejętności związane z językiem:

 • Wiedza na temat poprawności językowej, gramatycznej i semantycznej tekstów
 • Umiejętności budowy spójnych struktur treści w odpowiedniej hierarchii.

Wiedza na temat parametrów wpływających na jakość treści i zgodności z wymogami wyszukiwarek i ich algorytmów

Umiejętności miękkie i ogólna wiedza marketingowa specjalisty SEO

 • Krytyczne myślenie jest w cenie. W SEO nie ma pewnych aksjomatów, źródeł wiedzy których w 100% moglibyśmy ufać. Wymagane jest testowanie i szukanie rozwiązań.
 • Budowanie relacji, networking to kolejna bardzo ważna umiejętność. O wielu ciekawych informacjach, które są przydatne można się dowiedzieć w trakcie nieformalnych spotkań.
 • Cierpliwość i samodyscyplina, to ostatnie z listy miękkich umiejętności jakie przydają się w SEO. To wynika bezpośrednio ze specyfiki tego kanału. Nie ma tu nigdy pośpiechu wyniki pracy widoczne są z opóźnieniem.
 • Wiedza marketingowa z obszaru digital i relacje między nimi. W szczególności w obszarze płatnych kanałów, Google Ads, Facebook i inne Social Media, Afiliacja i UX.

Źródła

https://www.searchenginejournal.com/top-seo-skills/229623/#close

https://www.highervisibility.com/blog/10-skills-every-seo-expert-should-have/

Artykuł uaktualniony 1 rok

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *