Czy CRM za darmo ma sens
Spis treści
Czy System CRM za darmo ma sens? Jakie ma ograniczenia? Jakie funkcjonalności będą obowiązkowe, a jakie do niczego Ci się nie przydadzą? Na co zwracać uwagę przy wyborze CRM? Na te i na kilka innych pytań postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule. Poznaj opinie użytkowników.
I ta krótka odpowiedź mogłaby w zasadzie wyczerpać temat wpisu, gdyby nie to, że będąc użytkownikiem kilku różnych ‘darmowych’ rozwiązań CRM, miałbym kilka uwag.
Oczywiście, musimy przyjąć założenie, że na koniec dnia nie ma nic za darmo. Toteż wybierając rozwiązanie kuszące opcją Free dobrze, abyśmy rozważyli, co rzeczywiście wchodzi do portfolio darmowych funkcjonalności. Nie chciałbym naturalnie nastawiać nikogo w szczególny sposób negatywnie do takich rozwiązań, niemniej jednak zarekomendowałbym odrobinę więcej atencji za każdym razem, gdy zdecydujemy się kliknąć Upload.
Rozważając wdrożenie platformy CRM poświęcamy niejednokrotnie wiele czasu na dogłębną analizę funkcjonalności dostępnych narzędzi. Skupiamy się na najdrobniejszych elementach mających w efekcie usprawnić nasze procesy biznesowe. Tworzymy raporty i listy wymagań. Organizujemy DEMO sesje i prowadzimy wywiady z przyszłymi użytkownikami. Na koniec, wyposażeni w pokaźny zestaw dokumentacji składamy podpis na kontrakcie z dostawcą.
Poniżej prezentuję w ogromnym skrócie 5 zagadnień, stanowiących clue rozważań w ramach strategii firmy i koncepcji CRM, zanim jeszcze projekt ujrzał światło dzienne…
A więc generalna kwestia, od której warto rozpocząć analizę środowiska i jego realnych wymagań.
Weryfikacja potrzeb biznesowych powinna znaleźć odzwierciedlenie w dokumencie zawierającym wskazanie istotnych problemów oraz propozycję ich rozwiązań. Nie chodzi tu jednak o wskazanie konkretnych funkcjonalności przyszłego rozwiązania CRM. O wiele bardziej pożądanym jest scharakteryzowanie 3 powiązanych elementów: stan obecny – proponowane rozwiązanie – stan oczekiwany. W celu uzyskanie wystarczających informacji, należy skojarzyć dwa obszary – wymagania przygotowane przez analityków biznesowych oraz rekomendacje ostatecznych użytkowników.
Koniecznym jest, zatem aby w sposób maksymalnie precyzyjny zdefiniować wymagania funkcjonalne, a więc czynności, jakie system musi realizować, aby wykonać założone działania. Pracując nad tym zagadnieniem pamiętać należy o 4 podstawowych aspektach:
Powinna nam pomóc w tym zarówno analiza procesów sprzedaży, marketingu, jak też działań w obszarze zarządzania relacjami z klientem. Generalnie – poszukujemy słabych punktów i nieefektywnych procesów (lub ich braku).
A co z wymaganiami poza-funkcjonalnymi? Kwestia, co najmniej istotna, jako że ta grupa wymagań dostarcza nam zestawu kryteriów pozwalających na ocenę działania systemu. Mamy to na myśli całość narzędzia, nie zaś szczególnych jego funkcjonalności. W grupie podstawowych parametrów znajdziemy między innymi:
Każdy z powyższych elementów winien zostać powiązany z odpowiednimi wymaganiami określonymi w wartościach akceptowalnych przez daną organizację (np. Dostępność systemu – 99.9% czasu; Kopia zapasowa tworzona na bieżąco i gotowa do pracy w ciągu 1 godziny; Koszt zakupu i utrzymania na poziomie nie większym niż 5% miesięcznych zysków generowanych przy wsparciu narzędzia).
Planując wybór i wdrożenie CRM nade wszystko musimy wziąć pod uwagę specyfikę naszego biznesu. Pisząc to, mam na myśli nie tylko kontekst firmy, ale także środowiska, w którym działa. Przygotujmy, więc mapę procesów i zastanówmy się, które z nich muszą być wspierane przez CRM.
Zdefiniujmy procesy krytyczne, ważne oraz takie, które możemy pominąć, zmodyfikować lub uprościć. Jeśli to możliwe, postarajmy się również zweryfikować wiedzę na temat rozwiązań, którymi posługują się nasi partnerzy i konkurencja. Kierując się tym i informacjami być może, warto rozważyć narzędzie sprawdzone i dające gwarancję efektywnego wsparcia.
Kolejne pytanie z listy krytycznych. Istotne nie tylko ze względu na aspekt strategii biznesowej, ale również na ostateczną cenę rozwiązania. W tym przypadku potencjalnie rozległe wymagania obejmujące wszystkie aspekty funkcyjne organizacji mogą pociągnąć za sobą wysokie koszty dodatkowego development’u. Istotnym jest, więc rozważne podejście do odpowiedzi na pytania:
W przypadku rozwiązania cloud unikniemy kosztów związanych z utrzymaniem dedykowanej architektury, jej administracją i niezbędnym (podstawowym) rozwojem. Takie podejście pozwoli również na szybszą implementację, automatyczne aktualizacje oprogramowania i ograniczenie do minimum zespołu utrzymania. Z drugiej jednak strony musimy pamiętać, że development – dostosowanie do specyficznych warunków danego biznesu może okazać się równie kosztowne, co w wypadku innych form użytkowania.
Niekiedy może być po prostu niemożliwym z uwagi na ograniczenia narzucone przez dostawcę. W sytuacji modelu on-premise zyskujemy relatywnie dużą swobodę dostosowania systemu do naszych potrzeb, własność oprogramowania, brak opłat licencyjnych, ale również wyższe koszty początkowe. W obydwu przypadkach pojawia się także istotny aspekt bezpieczeństwa danych (utrzymywania, administracji i przetwarzania).
Naturalnym i niezbędnym dla efektywnego działania elementem środowiska CRM jest poprawna struktura połączeń pomiędzy repozytoriami informacji, silnikami pozwalającymi na procesowanie danych oraz interfejsem użytkownika. Stąd też konieczność precyzyjnego określenia celów, które w oparciu o CRM zamierzamy osiągnąć. Podstawowymi pytaniami, więc stają się kwestie strategiczne:
Niezależnie od modelu, w jakim będziemy działać i specyfiki biznesu, rozważyć powinniśmy integrację (na różnym poziomie) zarówno z zasobami wewnętrznymi, jak też serwisami biznesowymi on-line, oraz stronami WWW. Model czasu rzeczywistego, w jakim powinny być wymieniane dane oraz informacje wydaje się oczywistym chociażby z uwagi na procesy marketing automation, czy też programmatic.
Do wyboru mamy narzędzia dostępne w dwóch podstawowych kategoriach Freemium i Open.
Pierwsza to narzędzia wprawdzie darmowe, lecz z ograniczonym dostępem, liczbą użytkowników, rekordów, okrojonym portfolio funkcjonalności. Rozwiązanie świetne dla rzeczywiście niewielkich przedsięwzięć z relatywnie krótką listą wymagań.
Druga natomiast z uwagi na charakter open source oferuje praktycznie nieograniczony dostęp do bazy danych i funkcjonalności. Haczykiem w tym przypadku jest jednak konieczność posiadania na pokładzie developera lub wszechstronnego człowieka IT. Elastyczność rozwiązania bowiem pociąga za sobą najczęściej konieczność jego instalacji i/lub konfiguracji oraz późniejszego wsparcia.
Świadomość kategorii CRM, na który się zdecydowaliśmy, jest bardzo ważna. Krytyczna jest jednak wiedza, jakich funkcjonalności dostarcza. Ponieważ producenci (twórcy) starają się wyróżnić na tle konkurencji, obserwujemy obecnie tendencję do wzbogacania systemów o funkcje ‘digitalowe’, jak chociażby moduły służące wysyłkom e-mail, SMS, funkcjonalności służące kreowaniu landing page’y oraz pop-up’ów.
Obecnie jest wiele rozwiązań CRM, podobnie jak cały MarTech prężnie się rozwija.
Decydując się na konkretne rozwiązanie, należy pamiętać, że tendencja rynkowa w doborze systemu CRM nie zawsze jest najlepszym doradcą. I uwaga coraz istotniejsza w świetle zbliżającego się nieuchronnie GDPR – każdorazowo w sytuacji, gdy wybieramy model pracy ‘online’, musimy pamiętać, że nasze dane stać się mogą dostępne dla innych.
Poniżej krótkie porównanie podstawowych parametrów systemów CRM występujących zarówno w kategorii Freemium, jak i Open.
Budując założenia do porównania i starając się rozwijać je na bieżąco, przyjęliśmy pewne zasady, pozwalające na standaryzację naszego podejścia.
Bitrix24 może stać się całkiem przyzwoitym narzędziem, jeśli w ramach zadań monitorujemy kontakty współpracowników (zespołu), zarządzamy danymi kontaktowymi, planujemy projekty i aktywności, czy też udostępniamy wszelakiego rodzaju dokumenty. Darmowy dla 12-stu użytkowników, posiada standardowy zestaw funkcjonalności, pozwalających na kontakt z klientami, sprzedaż i fakturowanie. Co prawda nie pobiera automatycznie z sieci danych firmowych, które przypisywane mogłyby być do poszczególnych kontaktów (funkcjonalność posiada HubSpot), ale sam model zarządzania kontaktami daje relatywnie dużo elastyczności.
Jeśli jesteś zainteresowany kup Bitrix24
Suite CRM jest rozwiązaniem open source i uważane jest za jeden z najlepszych obecnie systemów tej klasy na świecie. Poza planowanym dla wersji 7.9 nowym modułem e-mailingowym i praktycznie wszystkimi standardowymi funkcjonalnościami niezbędnymi dla efektywnego działania, oferuje bezpłatne wsparcie poprzez forum użytkowników. Wersja darmowa dostarcza szereg bardzo przydatnych funkcjonalności:
Zoho CRM Zoho One zapewnia jeden zintegrowany system, który łączy różne działania Twojej firmy w bardziej połączoną i sprawną strukturalnie . Zwiększ produktywność w swojej firmie, zapewnij lepszą obsługę klientów i nie tylko. Wsród wielu narzędzi wchodzących w skład Zoho One jednym z najważniejszych jest moduł CRM.
Dzięki niemu możesz zarządzać pozyskiwaniem potencjalnych klientów w jednym miejscu, obsłużysz zamówienia, stworzysz oferty i wygenerujesz faktury, podpisane cyfrowo umowy, zarządzisz płatnościami online i będziesz mógł śledzić kluczowe wskaźniki marketingowe i sprzedażowe. Dzięki Zoho One scentralizujesz dane klientów, stworzysz segmenty, zaradzisz ukierunkowanymi kampaniami i ankietami. Za pomocą menedżerskich pulpitów nawigacyjnych będziesz mógł zarządzić dużymi zespołami sprzedażowymi.
Jeśli jesteś zainteresowany kup Zoho CRM
HubSpot jest rozwiązaniem dostarczanym niejako ‘na boku’ głównego produktu, którym jest platforma Marketing Automation. Będąc komplementarnym w stosunku do core’owego serwisu, oferuje już nie tylko funkcje podstawowe, ale niemal pełen zestaw funkcjonalności właściwych, dedykowanym rozwiązaniom CRM. Nieograniczona liczba użytkowników… i tylko jeden haczyk. Wszystko to rzeczywiście ’za free‘, jeśli tylko w bazie danych nie masz więcej niż 1 Milion klientów. Funkcje ‘śledzenia’ kontaktów są zdecydowanie mocnym atutem rozwiązania i wydaje się, że trudno byłoby znaleźć coś lepszego. Podsumowując – narzędzie na tak, o ile chcemy i potrafimy je wykorzystać.
Jeśli jesteś zainteresowany kup HubSpot
Agile CRM to jeden z ciekawszych systemów przygotowanych docelowo dla małych firm, oferujący w ramach platformy także funkcje marketingowe i serwisowe. W ramach bazy danych można utrzymywać nieograniczoną liczbę ofert, zadań oraz dokumentów. Narzędzie udostępnia także szereg specyficznych funkcji jak niestandardowe pola, lead scoring oraz e-mail tracking.
Agile zaczęło rozwijać się coraz dynamiczniej również w kierunku integracji z obszarem social mediów. Opcja Social Listening pozwala na monitorowanie wzmianek o marce, produktach i wszystkich opiniach, w których wykorzystane zostaną informacje, które można skojarzyć z danym brandem. Dzięki takiemu podejściu twórców systemu możemy wpasować się znakomicie w interakcje z użytkownikami i potencjalnymi użytkownikami naszych produktów, budując pozytywny i długotrwały model zaangażowania.
Jeśli jesteś zainteresowany kup Agile CRM
Insightly jest kolejnym z systemów dedykowanych dla małych firm. Jest relatywnie prostym rozwiązaniem pozwalającym na przechowywanie 2500 rekordów (wraz z wszystkimi elementami), wykonywanie całkiem przyjemnych i bogatych w informacje raportów oraz ograniczoną do 10-ciu sztuk dziennie wysyłkę e-maili. Które zatem z funkcji systemu w modelu ‘free of charge’ mogą skłonić nas do rozważenia wykorzystania go w biznesie?
Jeśli jesteś zainteresowany kup Insightly
Capsule przyjemny dla użytkownika, oferuje poza klasycznym zarządzaniem kontaktami szereg funkcjonalności pozwalających na synchronizację i update profili klientów z różnorodnymi źródłami, jak np. social media. Aktualizacja odbywa się automatycznie w trakcie przeglądania ‘karty’ klienta. Poza tą zmyślną cechą narzędzia możemy liczyć na relatywnie prostą integrację z ponad 30-toma różnymi rozwiązaniami w tym Mailchimp, Freshbook. System dostarcza również całkiem sprawne śledzenie historii kontaktów niezależnie od medium, za pomocą którego się odbywały. Jak podobne rozwiązania udostępnia również współdzielenie kontaktów oraz możliwość dołączania plików zewnętrznych? Opcja darmowa wygląda relatywnie skromnie, ale umówmy się, że przeznaczona jest raczej dla bardzo małych firm:
Jeśli jesteś zainteresowany kup Capsule
Sugar CRM jako jeden z pionierów segmentu cieszy zakresem funkcjonalności i smuci zarazem nieco przeterminowanym wyglądem. Niemniej jednak, doświadczenie na rynku zaowocowało poza gamą standardowych dla CRM funkcjonalności bardzo przyzwoitym interfejsem użytkownika, kalendarzem pozwalającym na planowanie i realizację wszelakiego rodzaju wydarzeń, możliwością sprawnego importu i eksportu danych oraz powiązania dowolnych elementów systemu. Istotnym elementem jest dobrze zaprojektowany moduł raportowania. Super ważnym natomiast elastyczność rozwiązania w kontekście dopasowania do specyficznych potrzeb danego biznesu. Darmowymi elementami wpływającymi na wysoką ocenę poprzez pryzmat funkcjonalności są między innymi:
Jeśli jesteś zainteresowany pobierz Sugar CRM
Intercom (coś zupełnie innego) – w tym przypadku należałoby zastanowić się, czy jest to jeszcze CRM, czy raczej CMP (Customer Messaging Platform)? Niezależnie jednak od oceny, narzędzie sprawia wrażenie bardzo pomocnego w zarządzaniu kontaktami, szczególnie zaś w kontekście rozważań zasadniczej biznesowej kwestii – którzy z klientów mogą z największym prawdopodobieństwem dokonać ponownego zakupu. Ciekawe rozwiązanie i warte rozważenia zwłaszcza w opcji płatnej, w której obok ‘live chat‘ i modułu ‘customer engagement‘ znajdziemy także ‘customer service‘.
Jeśli jesteś zainteresowany kup Intercom
Zurmo jako jeden z ‘open source’owych’ systemów przypomina bardziej zaawansowane i na wskroś profesjonalne narzędzia klasy MS Dynamics, czy też SFDC. Bardzo dobrze rozbudowany interface pozwalający na zbieranie praktycznie nieograniczonych charakterem danych profilowych, a także planowanie i raportowanie spotkań oraz pozostałych interakcji z klientami. Funkcjonalności pozwalają na budowanie ofert i łączenie produktów / serwisów z potencjalnymi okazjami biznesowymi (opportunities). Całkiem przyjemnym jest koncept gamifikacji, jaki wprowadzili do narzędzia jego twórcy. Sprawnie działa również moduł raportowania pozwalający budować statystyki w formie graficznej.
Jeśli jesteś zainteresowany pobierz Zurmo
vTiger (Open Source) to jeden z najpopularniejszych obecnie systemów klasy CRM, zarówno ze względu na jej podstawowe funkcje, jak i szeroką gamę rozszerzeń, które można pobrać i kupić. Rozwiązanie udostępnia szerokie portfolio funkcjonalności zarówno standardowych, jak i nieco bardziej zaawansowanych. Wyposażone jest w narzędzia do zarządzania kontaktami, śledzenia transakcji i wsparcie konwersji. Posiada sprawny mechanizm zarówno ofertowania, jak i fakturowania. Przyzwoity mechanizm dedykowany dla obsługi klienta, zarządzania projektami i kalendarzem. Modułowa konstrukcja umożliwia efektywną optymalizację i dostosowanie do realnych potrzeb danego biznesu. Pozytywnym zdecydowanie aspektem jest możliwość relatywnie taniego lub bezpłatnego wykorzystania zestawu funkcjonalności rozwijanych przez społeczność vT.
Jeśli jesteś zainteresowany kup vTiger
Freshsales dedykowany raczej dla niewielkich – rozwijających się firm software, atrakcyjny pod względem prostoty, jak też (co czasem bywa jednak istotne) dobrze skrojonego interfejsu. Oryginalnie jest częścią pakietu firmy Freshworks, niemniej jednak stanowić może pełnowartościowe narzędzie pracujące w modelu ‘standalone‘. Darmowa wersja rozwiązania umożliwia efektywne zarządzanie lidami niezależnie od kanału ich pozyskania. Pozytywnym jest fakt braku ograniczeń co do liczby użytkowników oraz miejsca / zasobów pamięci przeznaczonej na składowanie dokumentów.
Minusem jest niestety brak w bezpłatnej wersji zaawansowanych funkcji zarządzania klientami i terytoriami, budowania lejków sprzedażowych, automatycznych notyfikacji oraz możliwości monitorowania zdarzeń w sieci. Z drugiej jednak strony, do dyspozycji otrzymujemy aplikację nie tylko prostą w użyciu, ale i zapewniającą wszystkie podstawowe funkcje CRM. Narzędzie w opcji darmowej trudno raczej polecić z pełnym przekonaniem, ale warto z pewnością rozważyć jego wersję płatną. Podsumowując, za darmo korzystać możemy z następujących cech rozwiązania:
Jeśli jesteś zainteresowany kup Freshsales
Google Contacts jest w gronie powyższych rozwiązań nieco egzotycznym, niemniej jednak z uwagi na powszechność stosowania rozwiązania z Mountain View zasługuje, chociażby na małą wzmiankę. No dobrze, a zatem dla kogo Google przygotował swoją koncepcję CRM? Teoretycznie dla wszystkich. Platforma ma służyć obecnym użytkownikom produktów Google, zarówno tym, którzy chcą niejako w naturalny sposób, będąc użytkownikami poczty zarządzać prywatnymi kontaktami, jak też firmom, które realizują procesy biznesowe. Narzędzie dostępne jest na całym świecie i można go używać we wszystkich językach, a także oferuje otwarty interfejs API, umożliwiający łatwe łączenie go z systemami innych producentów.
Wszystko, co Google Contacts ma do zaoferowania, udostępniane jest za darmo. Dobrze znany intuicyjny interface w uniwersalnej formie, działa zgodnie z dowolnym oprogramowaniem lub systemem operacyjnym. Bardzo pozytywnym jest fakt, że w wersji darmowej narzędzie nie ogranicza liczby dostępnych kontaktów ani zasobów pamięci. Zapewnia również identyczne wsparcie, jakie gwarantowane jest użytkownikom produktów premium. Prowadząc firmę, musimy mieć jednak na uwadze, że Google Contacts zapewnia bardzo efektywny, ale jednak tylko podstawowy zestaw funkcji pozwalających na zarządzanie kontaktami, toteż chcąc realizować zadania sprzedażowe i marketingowe, powinniśmy rozważyć inne narzędzie, bądź integrację z platformami prawdziwie biznesowymi.
Streak – kolejny z ciekawych systemów współpracujących z Gmail, potrafiący zarządzić kontaktami, kalendarzami oraz procesami sprzedaży. Relatywnie prosty i oferujący w podstawowej (niepłatnej) wersji ograniczone zasoby funkcjonalne. Z uwagi jednak na hosting rozwiązania w chmurze, a więc i brak konieczności posiadania zasobów IT dedykowanych dla jego utrzymania oraz rozwoju znajduje grono użytkowników zwracających szczególną uwagę na kwestie budżetowe. Ogromnym plusem, który z pewnością docenią użytkownicy narzędzi Google’a jest fakt, iż Streak w naturalny sposób korzysta z zasobów dostępnych w innych aplikacjach spod dużego ‘G’.
Streak wydaje się być bardzo elastycznym narzędziem, którego dostosowanie do specyficznych potrzeb biznesowych odbywa się na poziomie ostatecznego użytkownika. Otwarcie jednak należy przyznać, że ‘plan darmowy’ może być atrakcyjny raczej dla bardzo małych firm. W przypadku natomiast decyzji o wejściu w obszar płatnych usług, możemy być mile zaskoczeni zakresem oferowanych funkcjonalności.
Jeśli jesteś zainteresowany kup Streak
Apptivo – jest jednym z wielu rozwiązań bazujących na modelu chmury, co daje mu całkiem przyzwoite parametry pracy w zakresie zarówno szybkości przetwarzania danych, jak i udostępniania informacji. Narzędzie należy do relatywnie intuicyjnych i niespecjalnie wyrafinowanych rozwiązań, udostępniających w ramach wersji bezpłatnej:
Widzimy więc, iż pośród omówionych dotychczas narzędzi raczej odstaje zakresem oferty bezpłatnej in minus. Z drugiej zaś strony, jeśli zdecydujemy się wyasygnować 8 USD miesięcznie (przy założeniu, iz zapłacimy za cały rok z góry) do dyspozycji otrzymamy dodatkowo w ramach opcji Premium:
I w tym przypadku nie mamy zbyt wiele swobody ruchu, niemniej jednak budżet 8USD na aplikację biznesową także nie daje poszaleć. Kolejną opcją w portfolio Apptivo jest Ultimate, która jakoś specjalnie nie różni się od Premium, za to koszt miesięczny wzrasta już do 20USD. Najwyższą dostępną wersją wydaje się być na dziś Enterprise (dostawca rekomenduje bezpośredni kontakt w przypadku, gdyby ktoś był zainteresowany wyceną) oferująca:
Jeśli jesteś zainteresowany kup Apptivo
Pipedrive – jeden z najbardziej przyjaznych użytkownikowi system CRM i mam tu na myśli tak kolegów pracujących na co dzień w sprzedaży, marketingu, jak też IT. Kolejne, bardzo sprawne narzędzie przeznaczone dla niewielkich i średnich firm w kontekście przetwarzania informacji, ale również, a może nade wszystko ‘usability’. Funkcjonalność i ergonomia znacznie powyżej średniej, co bardziej wymagającym użytkownikom prawdopodobnie przypadnie do gustu. Nie da się ukryć, iż narzędzie sprawdza się najlepiej w środowisku koncentrującym się na procesach sprzedaży. Narzędzie wydaje się w miarę elastyczne, jeśli chodzi o personalizację oraz dostosowanie do specyficznych potrzeb danego biznesu.
Proste i szybkie wdrożenie – producent chwali się tym i trzeba przyznać, że absolutnie jest to zgodne z rzeczywistością. Szerokie portfolio możliwości integracyjnych z uwagi na udostępniany otwarte API. Wersja bezpłatna ograniczona jest tym razem do 14 dni, co może wydawać się nieco zbyt krótkim okresem dla realnego przetestowania cyklu sprzedażowego. Z drugiej strony cena startowa zaporową nie jest, bo skoro tylko zdecydujemy się na wykorzystanie narzędzia w naszym biznesie rozpoczyna się od 12.5USD za użytkownika (pakiet 6-ciu użytkowników to 75USD).
Dużym plusem jest dostęp do bazy wiedzy Pipedrive, co wydatnie może pomóc w samodzielnym procesie edukacji w ramach wykorzystania platformy dla celów komercyjnych, jak i zarządzania nią.
Jeśli jesteś zainteresowany kup Pipedrive
Really Simple Systems – czy ‘Naprawdę Proste Systemy’ są rzeczywiście proste, a zarazem zdolne do dostarczenia wartości dodanej naszemu biznesowi? Tak, jeśli tylko prowadzimy niewielki biznes, a naszymi klientami są inne firmy – czyli, wszystko działa w modelu B2B. Prosty w adaptacji (setup) i użytkowanie dzięki intuicyjnemu na rozsądnym poziomie interfejsowi może być bardzo ciekawym pomysłem dla startup’ów, tym bardziej że dostawca nie limituje czasu darmowego użytkowania, ani też zestawu funkcjonalności dostępnych w wersji płatnej. Jedynym ograniczeniem wersji darmowej systemu poza liczbą użytkowników jest volumen klientów (firm) zarejestrowanych w bazie danych (100).
A wracając do prostoty rozwiązania, możemy potwierdzić ją we własnym zakresie, starając się opanować RSS – nie powinno nam to zająć więcej niż około 30-stu minut. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych systemów i ten działa w oparciu o chmurę (cloud), co pozwala wykorzystać skalowalność w przypadku poszerzania się naszych wymagań elastyczny sposób. Baza danych platformy może być rozbudowywana o dodatkowe pola i tabele. Dotychczas istniejące natomiast są edytowalne. Komunikację e-mail wysyłać możemy wprost z CRM, a pozyskane w korespondencji adresy w sposób automatyczny synchronizować z rekordami klientów w bazie. Istotnym jest też fakt, iż Really Simple Systems jest zgodny z GDPR.
Jeśli jestes zainteresowany kup Really Simple Systems
Poza wersją ’free of charge’ dostępne są również płatne – Starter(12 EUR/M), Professional (26 EUR/M) oraz Enterprise(41 EUR/M).
Sugester. Jedno z tych narzędzi, które dzięki prostocie i intuicyjności może się podobać. Brak w nim wyrafinowanych funkcjonalności właściwych mocno zaawansowanym systemom z górnej półki, ale tak właśnie ma być. Począwszy od karty klienta zawierającej praktycznie wszystko, co istotne a nawet więcej. W jednym miejscu, co jest właściwym wszystkim dobrze zorganizowanym rozwiązaniom CRM umieszczono dane kontaktowe oraz profilowe klienta wraz z jego zdjęciem, danymi transakcyjnymi i historią interakcji. Z tego miejsca można również w bardzo prosty sposób stworzyć task/zadanie oraz wysłać wiadomość e-mail. Plusem jest zarówno dostęp do okienka chat’u oraz możliwość wykonania rozmowy via VOiP.
Funkcją bardzo przydatną, aby zorientować się w całości korespondencji z klientem jest historia kontaktów. Rejestr zawiera wszystkie szczegóły, niezależnie od tego który z pracowników realizował daną transakcję, czy też wątek komunikacyjny.
Podobnie zestawienie transakcji. Wiedza na temat co, kiedy oraz na jakich warunkach zostało zakupione oraz dostarczone klientowi daje możliwość budowania całkiem sprawnego modelu RFM. Statystyki komunikacji z kolei dają bardzo dobry wgląd w sposób prowadzenia korespondencji oraz jej jakość. Plusem jest również połączenie opcji komunikacji w różnych kanałach, w tym social mediach, co zdaje egzamin wówczas, gdy ścieżka klienta realizowana jest w modelu wielokanałowym.
Jeśli ktoś prowadzi mały biznes, Sugester może być strzałem w dziesiątkę. Integracja z platformą Fakturownia.pl pozwala nie tylko na wystawianie faktur, ale również na zarządzania wydatkami i przychodami oraz stanami magazynowymi.
System CRM Sugester jest również jednym z najtańszych rozwiązań. Po darmowym 30-sto dniowym okresie testowym, można pokusić się o zakup jednego z planów cenowych, z których najtańszy (Plan Pro) kosztuje 19 PLN netto miesięcznie.
Artykuł uaktualniony 1 miesiąc
41 Comments
Ma. W firmie mamy Berberis w wersji Minima. Nastawialiśmy się na opcję płatną, ale wyszło, że pod działalność agencyjną wystarczy nam wersja darmowa. W takim razie w jakim celu mieliśmy płacić? A system w tej podstawowej wersji ma zarządzanie, planowanie, marketing… Nie ma magazynu, ale to nam z lekka zbędne. Tak więc można działać na całkowicie darmowej wersji.
Poważnie całkowicie darmowa wersja systemu wystarczy to swobodnego zarządzania nim?
Napiszcie nieco o swoich doświadczeniach. Szukam systemu, który dałby różnicę, ale najlepiej darmowego. To jest wykonalne?
Darmowe systemy dają wiele możliwości zarówno w obszarze zarządzania kontaktami, produktami, jak też realizacji kampanii mailingowych. Korzystaliśmy z 7 takich rozwiązań i pytaniem, jakie należałoby postawić na początku ścieżki poszukiwań jest: Do jakich zadań oraz w jakiej skali system będzie wykorzystywany? Jeśli nasza baza danych nie jest nadto wymagająca, a my skupiamy się na administracji kontaktami, ewidencjonowaniem wydarzeń i zarządzaniem projektami warto rozważyć SuiteCRM. W przypadku, gdy powyższe funkcjonalności chcielibyśmy rozszerzyć o elastyczną konfigurację narzędzia i dostosowanie do specyficznych wymagań (a przy okazji nie mamy problemów z językiem angielskim) przetestujmy OpenCRX. Może nie jest idealny i aby go poznać trzeba mieć nieco czasu, ale z pewnością wielość przydatnych funkcji wynagrodzi nasze starania. Ciekawym rozwiązaniem, które może dostarczyć najwięcej satysfakcji jest zdecydowanie InStream. Działający w modelu SaaS tool dostarcza portfolio narzędzi do zarządzania klientami, współdzielenia informacji i monitoringu komunikacji. Ogromnym atutem jest dostępność do pełnej wersji systemu przez rok.
Podpowiedz nam dla jakich zadań chciałabyś wykorzystać CRM, a postaramy się podzielić doświadczeniami w kontekście konkretnego rozwiązania oraz kompletem informacji z business case’m.
Poważnie całkowicie darmowa wersja systemu wystarczy to swobodnego zarządzania nim?
Napiszcie nieco o swoich doświadczeniach. Szukam systemu, który dałby różnicę, ale najlepiej darmowego. To jest wykonalne?
Darmowe systemy dają wiele możliwości zarówno w obszarze zarządzania kontaktami, produktami, jak też realizacji kampanii mailingowych. Korzystaliśmy z 7 takich rozwiązań i pytaniem, jakie należałoby postawić na początku ścieżki poszukiwań jest: Do jakich zadań oraz w jakiej skali system będzie wykorzystywany? Jeśli nasza baza danych nie jest nadto wymagająca, a my skupiamy się na administracji kontaktami, ewidencjonowaniem wydarzeń i zarządzaniem projektami warto rozważyć SuiteCRM. W przypadku, gdy powyższe funkcjonalności chcielibyśmy rozszerzyć o elastyczną konfigurację narzędzia i dostosowanie do specyficznych wymagań (a przy okazji nie mamy problemów z językiem angielskim) przetestujmy OpenCRX. Może nie jest idealny i aby go poznać trzeba mieć nieco czasu, ale z pewnością wielość przydatnych funkcji wynagrodzi nasze starania. Ciekawym rozwiązaniem, które może dostarczyć najwięcej satysfakcji jest zdecydowanie InStream. Działający w modelu SaaS tool dostarcza portfolio narzędzi do zarządzania klientami, współdzielenia informacji i monitoringu komunikacji. Ogromnym atutem jest dostępność do pełnej wersji systemu przez rok.
Podpowiedz nam dla jakich zadań chciałabyś wykorzystać CRM, a postaramy się podzielić doświadczeniami w kontekście konkretnego rozwiązania oraz kompletem informacji z business case’m.
Z moich doświadczeń wynika, że darmowy CRM prędzej czy później okaże się zwyczajnie kiepski, będzie miał luki, będzie brakowało w nim funkcji itp. Zdecydowanie wolę zapłacić i sobie tego oszczędzić. Warto moim zdaniem za to korzystać z bezpłatnych testów, które wiele firm umożliwia (by daleko nie szukać, np. https://csmart.pl). Jest to czasochłonne, ale pozwala zaoszczędzić trochę kasy.
Z moich doświadczeń wynika, że darmowy CRM prędzej czy później okaże się zwyczajnie kiepski, będzie miał luki, będzie brakowało w nim funkcji itp. Zdecydowanie wolę zapłacić i sobie tego oszczędzić. Warto moim zdaniem za to korzystać z bezpłatnych testów, które wiele firm umożliwia (by daleko nie szukać, np. https://csmart.pl). Jest to czasochłonne, ale pozwala zaoszczędzić trochę kasy.
Witam jak zawsze wszystko zależny od strategii i rodzaju biznesu. Jeśli nasz plan przewiduje gwałtowny wzrost i ten wzrost jest realizowany to wersje darmowe mogą nie wystarczyć. Dlatego na rynku są dostępne różne segmenty narzędzi od tych za free po kompleksowe rozwiązania Oracle czy Adobe. Myślę, że kluczowe jest właściwe, indywidualne rozpoznanie potrzeb i dopasowanie narzędzia do konkretnych potrzeb na dziś i na przyszłość danego klienta w kontekście kompleksowych działań. CRM jest ważnym ogniewem marketingu i sprzedaży ale to nie jest odosobniony składnik. Myślę tu o MA czy DMP w warstwie analityki, decyzji i interakcji z klientem.
Wszystko zależy od potrzeb konkretnej firmy. Trzeba też wziąć pod uwagę, że w przypadku opcji bezpłatnej praktycznie nie można liczyć na żadne wsparcie, a ono może się przydać podczas wdrażania czy użytkowania systemu. W firmie, w której pracuję korzystamy z systemu Kamflex. Zdecydowaliśmy się na najmniejszy pakiet i jest on dla nas wystarczający. Mamy bazę klientów, kalendarz, faktury, procesy i leady. Magazynu brak, ale nie potrzebujemy takiej funkcji. I wsparcie dostępne właściwie cały czas. Choć pewnie niektóre firmy faktycznie na darmowych crmach dadzą sobie świetnie radę, to myślę, że czasami warto trochę zainwestować w dobry system :).
Zgadzam się, czasami wybierając bezpłatną opcję systemu, trudno jest liczyć na jakiekolwiek wsparcie. Ale jeżeli chodzi o bitrix24, to itrix, ich partner, bardzo szybko reaguje na jakiekolwiek pytania niezależnie od typu systemu jaki macie. Jeszcze mają kanał na YouTube, i tam są też wskazówki jak działać w tym systemie, jak zarządzać dokumentami i tak dalej
Reklamowy komentarz 🙂 prosiłbym o bardziej merytoryczne niż reklamowe.
Moja firma też korzysta z csmart, ale najpierw korzystaliśmy z innego, darmowego programu, który na początek wystarczał w zupełności. Rozwój firmy wymusza jednak zmiany i taka przesiadka czasem jest konieczna, w naszym wypadku była, bo coraz częściej okazywało się, że jakiejś funkcjonalności brakuje (np. integracji z zewnętrznymi kanałami sprzedaży itp.).
Wersje testowe, darmowe są przydatne w procesie rozpoznawania swoich potrzeb bez konieczności inwestowania w płatne wersje. Dokładnie tak ten proces wygląda testy, wyniki wnioski i często rozbudowa funkcjonalności.
Nie bardzo. Działaliśmy jakiś czas na darmowym Berberis, ale miał zbyt mało możliwości – musieliśmy przejść na wersję płatną. Ważne było to, że w darmówce opcja jest jednostanowiskowa, a to problem przy wielu pracownikach.
Weszłam na chwilkę , przeczytać artykuł , jednak nie mogę tego zrobić bo najpierw muszę zamknąć,jedno , drugie , trzecie nachalne okienko. Gdyby było tylko jedno ,chętniej zapisałabym się na newsletter czy cokolwiek innego. Bądźmy rozsądni.
Dziękuję za uwagę, postaram się zoptymalizowac ilość okien 🙂
Nawet zaczynaliśmy od darmowej wersji Berberis, ale to nie miało sensu choćby ze względu na jednostanowiskowość. Przeszliśmy na płatną. Dużo większe możliwości.
Płatne wersje mają rozbudowane opcje. Na początek warto skorzystać z wersji darmowych by móc przetestować.
Dzięki Tomku za podzielenie się swoją opinią. Mogę tylko powiedzieć, że potrzeby są różne i poziom wiedzy też, stąd przywołane przez Ciebie przykłady znakomicie te różnice opisują.
dlaczego przy artykule nie ma daty powstania ? albo nie widze jej
zoho nie ma wersji darmowej, ma okrojona wersje dla 3 uzytkownikow
We also have a Free Edition which includes 3 free users. With essentials
like leads, documents and mobile apps, it’s a perfect fit for your home
business
Witam
Dziękuję za uwagę sprawdzę i naniosę poprawki.
Pozdrawiam,
Nice post
Thanks & Regards,
From Call Center Software.
Nice post
Thanks & Regards,
From Call Center Software.
Thank You Jannat,
Jaki system jest godny polecenia dla firmy zajmującej się wykończeniem wnętrz, podłogi, ściany, sufity. Nie posiadamy magazynu istotne będzie prowadzenie rozliczeń finansowych, zamawianych towarów, rozliczeń pracowników.
Przy tej ilości detali nie jestem w stanie podpowiedzieć nic co miałoby praktyczne zastosowanie. Dobór narzędzia/narzędzi zależy bardzo od szczegółów takich jak budżet, obecny stan, plany na przyszłość.
Najlepiej żeby na początek byłoby to jakieś rozwiązanie darmowe, obecnie niczego nie posiadamy, chodzi głównie o zebranie wszystkiego w jedno miejsce, kontakt z klientem tj. wysyłanie maili itp nie jest potrzebny, połączenie z facebookiem będzie przydatne jako kontakt z klientem
Jeśli chodzi o opcję z niskim progiem wejścia, polecam potestować np: Bitrix24. Część z systemów ma wersję darmowe, które można przetestować, zalogować, zobaczyć jakie elementy są dostępne czy jest wszystko co jest potrzebne.
Jaki system jest godny polecenia dla firmy zajmującej się wykończeniem wnętrz, podłogi, ściany, sufity. Nie posiadamy magazynu istotne będzie prowadzenie rozliczeń finansowych, zamawianych towarów, rozliczeń pracowników.
Przy tej ilości detali nie jestem w stanie podpowiedzieć nic co miałoby praktyczne zastosowanie. Dobór narzędzia/narzędzi zależy bardzo od szczegółów takich jak budżet, obecny stan, plany na przyszłość.
Najlepiej żeby na początek byłoby to jakieś rozwiązanie darmowe, obecnie niczego nie posiadamy, chodzi głównie o zebranie wszystkiego w jedno miejsce, kontakt z klientem tj. wysyłanie maili itp nie jest potrzebny, połączenie z facebookiem będzie przydatne jako kontakt z klientem
Jeśli chodzi o opcję z niskim progiem wejścia, polecam potestować np: Bitrix24. Część z systemów ma wersję darmowe, które można przetestować, zalogować, zobaczyć jakie elementy są dostępne czy jest wszystko co jest potrzebne.
Dziękuję za odpowiedź.
Moja firma korzysta z Firmao firmao_pl od kilku lat i byłoby ciężko prowadzić firmę bez takiego wsparcia. Mamy dopasowany system pod specyfikę naszej firmy, u nas się sprawdza. Zależało nam na integracji z programem Symfonia i właśnie tutaj znaleźliśmy to rozwiązanie. Firmao ma super wsparcie techniczne. Sam w sobie nie jest darmowy, ale ma możliwość założenia darmowego konta testowego. Polecam.
Moja firma korzysta z Firmao ( https://firmao.pl/?ref=JF ) od kilku lat i byłoby ciężko prowadzić firmę bez takiego wsparcia. Mamy dopasowany system pod specyfikę naszej firmy, u nas się sprawdza. Zależało nam na integracji z programem Symfonia i właśnie tutaj znaleźliśmy to rozwiązanie. Firmao ma super wsparcie techniczne. Sam w sobie nie jest darmowy, ale ma możliwość założenia darmowego konta testowego. Polecam.
Super precyzyjny tekst. My używamy Firmao CRM i jesteśmy zadowoleni.
Dziękuję
Super precyzyjny tekst. My używamy Firmao CRM i jesteśmy zadowoleni.
Dziękuję
W zestawieniu zabrakło systemu LucidCRM. Pakiet dla 1 użytkownika jest w pełni darmowy bez ograniczeń funkcjonalnych. Polecam przetestować.
W zestawieniu zabrakło systemu LucidCRM. Pakiet dla 1 użytkownika jest w pełni darmowy bez ograniczeń funkcjonalnych. Polecam przetestować.