Przekierowania

Przekierowania

Przekierowania

5/5 - (1 ocen)

Przekierowanie to proces przełączania jednego adresu URL na inny adres URL. Przekierowani to proces występujący na poziomie serwera. Przekierowania są sprawdzane w trakcie Audytu SEO.

Co to jest przekierowanie, redirect?

Przekierowanie to sposób na skierowanie zarówno użytkowników, jak i wyszukiwarki pod inny adres docelowy URL niż pierwotnie żądany. Trzy najczęściej używane przekierowania to 301, 302 i Meta Refresh.

Typ przekierowania, rodzaje przekierowań

 • 301, rozumiane jako „Moved Permanently” – zalecane dla SEO Przekierowanie ze starej strony do nowego URL, gdzie strona docelowa będzie widziana z punktu widzenia użytkownika w wynikach wyszukiwania.
 • 302, wolne tłumaczenie „Tymczasowo przeniesiony” w nowszej wersji “Znaleziony”. Strona docelowa nie jest traktowana jako ostateczne, ale jako tymczasowa. Stosowanie przekierowań tego typu nie jest zalecane.
 • Meta Refresh
Przekierowania 301 i 302
Przekierowania 301 i 302

Przekierowanie 301

Przekierowanie 301 to stałe przekierowanie zwane też permanentnym. Przekazuje ono około 90-99% mocy (mocy SEO) do strony docelowej. 301 powiązane jest z kodem statusu HTTP dla tego typu przekierowań. Strona docelowa przejmuje parametry strony przekierowującej.

Przekierowanie 302

Ma on dwie wersje oznaczane jako “Znaleziono” w HTTP 1.1 oraz “Tymczasowo przekierowany” w wersji HTTP 1.0. Moz twierdzi że:

Niektórzy pracownicy Google stwierdzili, że istnieją przypadki, w których 301 i 302 mogą być traktowane podobnie, ale nasze analizy (czytaj analizy MOZ) sugerują, że najbezpieczniejszym sposobem zapewnienia pełnej wartości dla wyszukiwarek i przeglądarek wszelkiego rodzaju jest użycie przekierowania 301… .

Istnienie dwu wersji przekierowania 302 wynika z tego, że Internet działa na protokole o nazwie HyperText Transfer Protocol (HTTP) w dwu wersjach. Te dwie wersje to wspomniana przeze mnie 1.0 i 1.1. W pierwszej wersji 302 odnosiło się do kodu statusu „Tymczasowo przeniesiony”. W wersji 1.1 zmieniono to na „Znaleziono”.

Stosowanie przekierowań tych przekierowań nie jest zalecane.

Przekierowanie 307

Przekierowanie 307 to następca w HTTP 1.1 przekierowania 302 z wersji HTTP 1.0. Roboty rozumieją go podobnie do przekierowania 302. Rekomenduję użycie przekierowania 301 z jednym wyjątkiem. Jest to sytuacja, w której przekierowanie jest rzeczywiście tymczasowe.

Meta Refresh

Odświeżanie meta to rodzaj przekierowania wykonywanego na poziomie strony, a nie na poziomie serwera. Może ono spowalniać działanie strony i nie jest zalecaną techniką SEO. Najczęściej te przekierowania związane są z pojawieniem się tekstu w stylu „Jeśli nie nastąpi przekierowanie w ciągu pięciu sekund, kliknij tutaj”.

Przekierowania rekomendacje SEO, rodzaje przekierowań

W codziennej pracy często spotykam się z przekierowaniami. Robiąc to, ważne jest przestrzeganie najlepszych praktyk w celu utrzymania mocy linka.

Kiedy stosować przekierowania?

Pierwszy i to częstym przypadkiem stosowania przekierowań jest systuacja gdy adres URL musi być trwale przekierowany na inny adres.

Można to zrobić na wiele sposobów. Przekierowanie 301 jest najlepszym rozwiązaniem zarówno dla użytkowników, jak i wyszukiwarek. Zastosowanie kodu 301 wskazuje zarówno przeglądarkom, jak i robotom wyszukiwarek, że strona została trwale przeniesiona. Wyszukiwarki interpretują to w ten sposób, że docelowy URL nie tylko zmienił lokalizację, ale że poprzednia treść, lub jej zaktualizowana wersja jest dostępna pod nowym adresem. Moc linka będzie przeniesiona w 90%-99%.

301 w SEO

Należy pamiętać, że podczas przekierowania strony z jednego adresu URL na drugi wyszukiwarki stracą trochę czasu. Proces ten może być dłuższy, jeśli roboty wyszukiwarek rzadko odwiedzają daną stronę internetową lub nowy adres URL nie jest poprawnie rozpoznawany przez nie. Jeśli strona zostanie przekierowana 301, nie będzie widziana w wynikach wyszukiwania.

302 i 307 w SEO przekierowanie tymczasowe

Inne opcje przekierowania, takie jak 302 i odświeżanie meta, są gorszymi nierekomendowanymi rozwiązaniami. Jest to przekierowanie tymczasowe i powinny być używane w sposób świadomy. Z punktu widzenia specjalisty SEO tego typu przekierowania nie nie przenoszą mocy tak jak przekierowanie 301. Przekierowania te stanowią dobrą alternatywę tylko wtedy, gdy webmaster celowo nie chce przenosić mocy linków ze starej strony na nową.

Na przekierowania 301 warto też uważać i kontrolować je pod kontem zgodności z zasadami Google. Tego typu przekierowania są często używane w “Black Hat SEO”. Znajomość tych technik pomoże Ci uniknąć niepotrzebnych problemów. Więcej na ten temat możesz się dowiedzieć na moich szkoleniach SEO.

Praktyczne zastosowania

Przekierowania można generować na wiele sposobów. POniżej przedstawiam te najpopularniejsze.

Przekierowanie na serwerze Apache

Przekierowywanie stron lub witryn na serwerze Apache jest bardzo łatwe i jest zgodne z dobrymi praktykami SEO. Zacznij od modyfikacji pliku .htaccess w witrynie o nazwie. By zastosować tego rozwiązania twoja strona musi współpracować z serwerem Apache. Pamiętaj, że rzeczywista nazwa pliku zaczyna się od kropki. Plik .htaccess to plik sterujący, który umożliwia zmiany konfiguracji serwera dla poszczególnych katalogów.

Zwykle ten plik znajduje się w folderze głównym witryny. Podczas edytowania plików Apache bardzo ważne jest, aby edytor zapisał plik w formacie UNIX; w przeciwnym razie mogą wystąpić błędy kodowania.

Poniżej zamieściłem przykład pliku .htaccess dla witryny, która przekierowuje wersję inną niż www do wersji www. Zwróć, proszę uwagę, na tekst mojadomena. Wstaw tu nazwę swojej domeny.

# BEGINRewriteEngine OnRewriteCond %{HTTP_HOST} !^www.mydomain.com$RewriteRule ^(.*) https://www.mydomain.com/$1 [R=301,L]RedirectMatch 301 (.*).asp$ https://www.mydomain.com$1.php# END

Instrukcja przekierowania na serwerze Apache

Zaloguj się do swojej witryny i znajdź w głównym folderze strony tam gdzie znajduje się główny plik np:.index.php, plik o nazwie .htaccess.

 1. Jeśli nie ma pliku .htaccess, musisz go utworzyć. przed utworzeniem upewnij się czy on nie istnieje. Większość narzędzi FTP powinno zawsze tego typu pliki pokazywać. Jeśli .htaccess to ukryty plik, musisz włączyć w programie FTP opcję wyświetlania ukrytych plików.
 2. Otwórz plik .htaccess za pomocą edytora tekstu z zakończeniami linii w stylu UNIX, takim jak Notepad++. Edytor kodu, taki jak Adobe Dreamweaver, również obsługuje plik .htaccess, w zależności od Twoich upodobań możesz stosować inne edytory.
 3. Wpisz powyższy kod z zastosowanymi nazwami Twojej domeny.

Przekierowanie w PHP

Przekierowanie .htaccess ma alternatywne rozwiązanie bezpośrednio w kodzie PHP. Poniżej zamieszczam przykładowy kod. Użyj go w swoim pliku index.php w katalogu głównym domeny przekierowywanej.

Część nagłówka („HTTP / 1.1 301”) należy użyć przed częścią “Location”, w przeciwnym razie PHP automatycznie ustawi kod stanu na HTTP / 1.1 302 Znaleziono.

Łańcuchy przekierowań

Łańcuch przekierowań to niezwykle często spotykany błąd na stronach WWW. Polega on na wielokrotnym przekierowaniu z adresu A do B następnie do C i tak dalej. Ze względu na “Crowling Budget” w Google, warto unikać tego typu łańcuchów. Google jest bardzo wrażliwe na nieoptymalne ustawienie przekierowań. Z praktycznego punktu widzenia taka rozrzutność może doprowadzić do utraty cennych zasobów potrzebnych do częstych zmian na stronie. Budżet nie jest nieskończony i nie warto go tracić na łańcuchy przekierowań.

 1. Dlaczego warto stosować przekierowania?

  Przekierowania poprawiają UX użytkowników, wysyłając odwiedzających do nowej lokalizacji treści, a jednocześnie pomagają wyszukiwarkom zrozumieć Twoją witrynę, informując, gdzie strona została przeniesiona treść i czy jest to przeniesienie stałe, czy tymczasowe. Stosując przekierowania, możesz zapewnić użytkownikom płynną nawigację, a wyszukiwarkom dokładne rozpoznanie wszystkich stron.

 2. W jakich sytuacjach warto stosować przekierowania?

  Gdy chcesz mieć pewność, że Twoja strona jest aktualna i działa sprawnie. Jest kilka sytuacji, w których przekierowania mogą się przydać. Przy rebrandingu i przenoszeniu się z jednej domeny na drugą, przy łączeniu stron w jedną lub przy przechodzeniu z protokołu HTTP na HTTPS, stałe przekierowania pozwolą użytkownikom na skierowanie się do miejsca docelowego w nowej domenie.

  Ponadto ustawienie przekierowań może być korzystne przy uruchamianiu kampanii promocyjnej lub usuwaniu niektórych stron.

Artykuł uaktualniony 5 miesięcy

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *