Google Trends
Google Trends pozwala sprawdzać w czasie niemal rzeczywistym, jakie są tematy wyszukiwań użytkowników. Dzięki uzyskanym w ten sposób informacjom możliwe jest dostosowanie kampanii reklamowych do oczekiwań odbiorców w efektywny sposób. Ponadto łatwiejsze staje się radzenie sobie z trudnościami w działalności firmy, pozyskania klientów oraz dopasowania produktów pod klienta.
Działanie Google Trends jest całkiem proste – wystarczy, że wpiszemy interesującą nas frazę, a systemu wyświetli takie informacje jak zainteresowanie frazą w ujęciu czasowym, według podregionu, podobne zapytania, czy też podobne tematy. Możemy wpisać dowolne słowa, ciągi słów np. dotyczące wybranego kraju lub produktu, czy czegokolwiek co nie wpadnie nam do głowy.
Wszystkie wartości wyświetlane przez Google Trends są relatywne i przedstawiane w skali od 0 do 100, dlatego warto skorzystać z kolejnej funkcjonalności Google Trends, jaką jest porównywanie. Pozwala ona na zestawienie ze sobą dwóch lub nawet więcej różnych haseł.
Na potrzeby przykładu wykorzystano frazy: Coca Cola oraz Fanta. Po wpisaniu obu fraz, wyświetla nam się schemat, ukazujący średnią ilość wyszukiwania danej frazy oraz wykres zmian ilości wyszukiwań w czasie.
Następnym ciekawym elementem jest porównanie ilości wyszukiwań w odniesieniu do danego podregionu – województwa. Na rysunku nr 2 ponownie posłużono się przykładem porównania haseł Coca Cola oraz Fanta. Na obrazku widać, że w każdym województwie w wyszukiwaniu wygrywa niebieska fraza, czyli Coca Cola. Jak widać, ma ona dość sporą przewagę, bo aż w okolicach 8:1.
Następną użyteczną opcją jest sugerowanie zapytań związanych z danym tematem.
Jak widać tu także przeważa Coca Cola i wyświetlanych jest 25 podobnych zapytać, podczas gdy dla Fanty są to tylko 2 podobne zapytania.
W kontekście promocji produktu warto również wspomnieć, że funkcjonalność porównywania może zostać wykorzystana do porównania ilości zapytań odnoszących się do funkcji danego produktu. Pozwala to na promowanie produktu w taki sposób, by podkreślić bardziej pożądaną cechę.
Jako przykład tym razem posłuży fikcyjny produkt Hub ABC wspierający technologię Thunderbolt oraz USB-C. Dla wskazanego produktu przygotowywana jest mała kampania marketingowa. Producent musi zmierzyć się z pewnymi ograniczeniami i zdecydować, czy chce promować wymienione wcześniej urządzenie jako Hub ABC USB-C czy też Hub ABC Thunderbolt. Dzięki porównaniu ilości zapytań dla frazy „Hub USB-C” z „Hub Thunderbolt” możliwe jest łatwiejsze podjęcie decyzji dotyczącej kierunku działań marketingowych.
Po przejściu do podstrony „Najpopularniejsze wyszukiwania” można zobaczyć wyszukiwania, które w ostatnich dniach bardzo zyskały na popularności. Dla każdego wyszukiwania wyświetlane są takie informacje jak: nazwa, powiązana wiadomość / news, a także liczba wyszukiwań. Kliknięcie w dane hasło powoduje wyświetlenie poziomej listy powiązanych wiadomości.
Podstrona „Najpopularniejsze wyszukiwania” pozwala nie tylko na wyświetlenie dziennych trendów wyszukiwania, ale również trendów wyszukiwania w czasie rzeczywistym. Wyniki są filtrowane ze względu na kraj, który można dowolnie wybrać.
Podczas przeglądania wyników w zakładce „Trendy wyszukiwania w czasie rzeczywistym” możliwe jest skorzystanie z dodatkowej opcji filtrowania pozwalającej na wybór podgrupy wyników wyszukiwania np. Biznes.
Wiedza pozyskana w ten sposób może posłużyć do wyboru tematu na następny wpis na bloga, post na Instagramie czy też filmik na TikToku. Wybór tematu związanego z zapytaniem zyskującym na popularności zwiększy szansę na szybkie pozyskanie dużej liczby wyświetleń danego wpisu. Ponadto może pomóc w przyciągnięciu Internautów na daną stronę internetową.
Kolejne zastosowanie dla tych informacji stanowi umieszczenie w kampanii reklamowej subtelnego nawiązania do popularnego tematu. Najczęściej przyjmuje ona postać graficzną lub tekstową. Przykładem takiego zabiegu może być slogan reklamy nawiązujący do słów piosenki znanego artysty, stworzony w porozumieniu z danym artystą.
Funkcjonalność podobne zapytania znajduje zastosowanie między innymi przy doborze odpowiednich kategorii produktów. Aby tego dokonać należy wpisać dość ogólne hasło odnoszące się do całej grupy produktów, takie jak na przykład lampka. Następnie po przejściu do sekcji podobne zapytania można zauważyć zapytania reprezentujące popularne kategorie produktów. Warto jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie podobne zapytania to dobre pomysły na kategorie produktów i należy je odpowiednio zweryfikować.
Po przejściu do drugiej strony listy widocznych jest kilka ciekawych propozycji na kategorie lampek, na przykład lampka nocna, lampka solarna, czy też lampka na monitor.
Google Trends umożliwia wyszukiwanie haseł w 5 wyszukiwarkach: wyszukiwarka Google, wyszukiwarka grafiki, wyszukiwarka wiadomości, Zakupy Google oraz wyszukiwarka YouTube.
Przykładem wykorzystania tej funkcji analiza haseł w wyszukiwarce i Zakupach Google, aby dopasować artykuły spożywcze sklepu i wpłynąć na sprzedaż produktów.
Marketing internetowy staje się coraz bardziej popularny i narzędzia analityczne są niezwykle cenne dla opracowania planów marketingowych, więc zaczyna pojawiać się coraz więcej konkurentów dla Google Trends. Mimo iż jest to najpopularniejsze rozwiązanie, na rynku znajduje się o wiele więcej opcji, między innymi:
I wiele innych. Tak więc wybór konkretnego narzędzia zależy tylko od nas – naszych potrzeb, oczekiwań, celów i preferencji.
Aby skorzystać z Google Trends, możesz wybrać interesujące Cię hasła lub frazy i wpisać je do pola wyszukiwania na stronie głównej Google Trends. Po wybraniu słów kluczowych pojawią się dostępne opcje, aby sprawdzić trendy związane z Twoimi hasłami. Możesz przeanalizować popularność zapytania, porównać różne tematy ze sobą, a nawet wybrać preferowany region lub czas trwania badań.
Niektóre z najczęściej wyszukiwanych haseł w Google obejmują YouTube, Facebooka, Wikipedia, Amazon, Netflix i Google Maps. Ponadto najczęściej wyszukiwane hasła tematyczne to słowa takie jak “moda”, “gry”, “zdrowie” i “podróże”.
Aby szukać trendów w Google, należy użyć narzędzia Google Trends. Narzędzie to daje możliwość sprawdzenia, jakie hasła były najbardziej popularne w ostatnim okresie i jak ich popularność zmienia się na przestrzeni lat. Możesz również porównać trendy między różnymi tematami oraz wyszukiwać regionalne trendy, aby dowiedzieć się, co słuchacze interesuje w Twoim regionie.
Artykuł uaktualniony 5 miesięcy