Senuto

Senuto jest kolejnym narzędziem SEO, które chciałbym opisać i ocenić na moim blogu. Jest to bardzo ciekawe narzędzie budowane przez Damiana Sałkowskiego, z którym miałem okazję współpracować przez kilka lat w K2 Search i S3. Koncepcja systemu jest mi bardzo bliska i widzę w Senuto wiele elementów i funkcjonalności, o których wielokrotnie rozmawiałem z Damianem.

Postaram się być bezstronny. Moje sugestie i opinie oprę na twardych argumentach i doświadczeniach, jakie posiadam.

Senuto, jako narzędzie SEO

Jako narzędzie używane w działaniach SEO Senuto plasuje się, jako bardzo dobra baza słów kluczowych, narzędzie do analizy widoczności oraz kilka ciekawych funkcjonalności w wersji rozwojowej. Po ostatnich zmianach warto pochwalić zmianę w UX oraz połączenie kilku narzędzi w jedno. Daje to szansę na to, że niebawem Senuto wypłynie szerzej na rynki o olbrzymim potencjale. Mam na myśli Europe zachodnią, USA i może kraje Ameryki Południowej i Środkowej.

Analiza widoczności w Senuto

Analiza widoczności w Senuto działa bardzo dobrze dla Polski i wielu innych lokalizacji. Ilość danych z wyników wyszukiwania Google daje nam pełną informację, na jakie frazy i na jakich pozycjach jesteśmy widoczni. System analizuje pozycje z zakresu 1-50 w przedziałach tygodniowych oraz dziennych.

Niestety w przypadku dziennych analiz ogólna wizualizacja wyników jest daleka od oczekiwanych nie wiem, dlaczego ale nie działa to dobrze. Nie mniej wyniki tygodniowe dobrze pokazują wyniki, stron.

analiza-widocznosci-senuto
analiza-widocznosci-senuto

W pisujemy adres dowolnej strony w okno wyszukiwania i gotowe system wyświetla informacje na temat.

 • Kategorii, do jakiej system przypisuje domenę
 • Technologię, w jakiej jest napisana
 • Ilość fraz w Top3, Top10 i Top50
 • Widoczność, czyli estymowany ruch organiczny, jaki powinny generować widoczne frazy
 • Estymowany koszt w Google Ads, jaki musielibyśmy podnieć by ruch z punku poprzedniego wygenerować
 • Miejsce w rankingu głównej kategorii
 • Wykres z danymi poszczególnych grup pozycji
 • Najważniejsze wzrosty i spadki w tabeli
 • Tabele fraz o największym potencjale
 • Sezonowość fraz
 • N koniec listę konkurentów

Co mi daje analiza widoczności w Senuto?

 • Dzięki tym informacjom możemy podejmować decyzje, w jakie frazy warto inwestować w pierwszej kolejności, czyli te z top10 o największym potencjale.
 • Widzimy największych konkurentów o podobnej strukturze treści, możemy podejrzeć ich parametry takie jak linkowanie czy struktura treści.
 • W podkategorii sekcje widzimy najbardziej widoczne subdomeny, katalogi i URL

Ulubione domeny w Senuto

W zakładce ulubione domeny znajdziecie tabele ze skumulowanymi danymi na temat widoczności wszystkich projektów dodanych do ulubionych.

Są to dane na temat widoczności w poszczególnych przedziałach pozycji plus widoczność i ranking w kategorii.

ulubione-domeny-senuto
ulubione-domeny-senuto

Uwagi do ulubionych domen

 • Jeśli dodamy do ulubionych głównych konkurentów możemy obserwować i porównywać poszczególne parametry
 • Brakuje mi tu grupowania co dało by możliwość porównania różnych tematycznie projektów.

Ranking Kategorii w Senuto

Ta funkcjonalność jest ciekawa i przypomina mi kategoryzację stosowana w Similarweb.

Senuto pokusiło się o skategoryzowanie pod kontem technologii oraz tematyki swojej bazy wyników. Dzięki temu możemy analizować wyniki polskiego Internetu z podziałem na poszczególne kategorie i technologie.

Narzędzia

W narzędziach znajdziemy obecnie

 • Analizę Konkurencji gdzie możemy porównać kilka domen ze sobą pod kątem fraz, na jakie są widoczne. Porównujemy wspólne frazy, unikalne frazy zarówna dla naszej domeny i domeny konkurencyjnej.
 • Historia SERP pozwoli nam na sprawdzenie historycznych danych na temat widoczności z zadanego okresu czasu
 • Direct Answer daje nam możliwość przeanalizowania fraz pod kątem rodzajów odpowiedzi jakie są widoczne w wynikach wyszukiwani.
 • Wzrosty/spadki pozycji w tej zakładce mamy możliwość podejrzenia zmian pozycji w wynikach wyszukiwania badanych domen w zadanym zakresie czasu. Jest to przydatne narzędzie do analizy fraz.
konkurencja-senuto
konkurencja-senuto
Direct-Answer
Direct-Answer
Spadki wzrosty Senuto

Zmiany w wyszukiwarce

Zmiany w wyszukiwarce to ostatnia funkcjonalność dostępna w części Analiza widoczności. Mamy okazję zobaczyć w niej kalendarz z informacja o natężeniu zmian w wynikach wyszukiwania. Dzięki tej funkcjonalności możemy sprawdzić czy nasze spadki/wzrosty związane są z globalnym trendem czy wynikają bardziej z naszych działań. Widać tu wszystkie zmiany algorytmu Google.

Baza słów kluczowych

To kolejna bardzo przydatna funkcjonalność. Znajdziemy to bardzo istotne informacje na temat słów kluczowych. Po wpisaniu słowa w okno wyszukiwarki otrzymujemy zestaw informacji na temat powiązanych słów, miesięcznej liczby zapytań, trendy oraz liczbę słów. Wybrane zestawy słów możemy zapisać. Pomaga to w segregacji i grupowaniu słów.

zmiany-w-wyszukiwarce-senuto
zmiany-w-wyszukiwarce-senuto

Baza słów kluczowych

To kolejna bardzo przydatna funkcjonalność. Znajdziemy to bardzo istotne informacje na temat słów kluczowych. Po wpisaniu słowa w okno wyszukiwarki otrzymujemy zestaw informacji na temat powiązanych słów, miesięcznej liczby zapytań, trendy oraz liczbę słów. Wybrane zestawy słów możemy zapisać. Pomaga to w segregacji i grupowaniu słów.

baza-slow-kluczowych-senuto
baza-slow-kluczowych-senuto

Monitoring słów kluczowych

W monitoringu słów kluczowych otrzymujemy możliwość samodzielnego dodawania słów kluczowych do listy analizowanych fraz. Możemy obserwować również inne kraje nie tylko Polskę. Dodatkowo możemy na dwa sposoby grupować frazy w grupach oraz dynamiczne grupy automatycznie dopisujące frazy, według słowa klucza.

Pozostałe funkcje podobne są do funkcji dostępnych w podstawowej części dotyczącej analizy widoczności.

Dodatkowo funkcją jest integracja z Google Search Console oraz Google Analytics. Senuto łączy dane takie jak sesje, liczbę użytkowników z GA oraz liczbę kliknięć, CTR pozycje i liczbę wyświetleń z GSC.

monitoring-senuto
monitoring-senuto

Podsumowanie

Podstawowa część Senuto jest znakomitym narzędziem do analizy wyników widoczności oraz doboru słów kluczowych. Polecam!

Digital Consultant Marcin Kordowski > SEO > Senuto