Senuto
Senuto jest kolejnym narzędziem SEO, które chciałbym opisać i ocenić na moim blogu. Jest to bardzo ciekawe narzędzie budowane przez Damiana Sałkowskiego, z którym miałem okazję współpracować przez kilka lat w K2 Search i S3. Koncepcja systemu jest mi bardzo bliska i widzę w Senuto wiele elementów i funkcjonalności, o których wielokrotnie rozmawiałem z Damianem.
Postaram się być bezstronny. Moje sugestie i opinie oprę na twardych argumentach i doświadczeniach, jakie posiadam.
Jako narzędzie używane w działaniach SEO Senuto plasuje się, jako bardzo dobra baza słów kluczowych, narzędzie do analizy widoczności oraz kilka ciekawych funkcjonalności w wersji rozwojowej. Po ostatnich zmianach warto pochwalić zmianę w UX oraz połączenie kilku narzędzi w jedno. Daje to szansę na to, że niebawem Senuto wypłynie szerzej na rynki o olbrzymim potencjale. Mam na myśli Europe zachodnią, USA i może kraje Ameryki Południowej i Środkowej.
Senuto udostępniło nową funkcjonalność w ramach swojego narzędzia. Jest to znakomity krok w stronę zmiany postrzegania Senuto w kierunku wsparcia w planowaniu treści i optymalizacji treści. Ta nowa funkcja znakomicie wpisuje się w kierunek od analizy wyników, planowania treści do w pełni zautomatyzowanej analizy semantycznej treści.
Wewnątrz edytora możemy zobaczyć wszystkie istotne informacje dotyczące optymalizacji. Od ogólnej oceny po szczegóły dotyczące poszczególnych elementów optymalizacyjnych takich jak nagłówki H1, H2… Ilości użytych słow po podział na typy poszczególnych elementów.
Ta funkcjonalność przypomina te użyte w SurferSEO, czy SEMrush. Ma jedną niby prostą, ale bardzo przydatną funkcjonalność. Wczytanie treści z istniejących artykułów ułatwia edycję istniejących artykułów. Proponuję, by dodać wtyczkę do WordPress i innych CMS, by zoptymalizowane treści jednym, łatwym kliknięciem mogłaby być opublikowane na naszej stronie. Tego nie ma nikt, a myślę, że ułatwiłoby to pracę piszącym oraz właścicielom stron.
Od marca 2022 można korzystać z nowego narzędzia w Senuto jest to Content Planner. Po wielu analizach uważam, że to bardzo dobre rozwiązanie. Jest konkurencyjne wobec SurferSEO czy SEMrusch.
Generowanie Contnt Planu wymaga czasu i podania fraz i konkurentów. Im lepiej dobrana lista fraz i konkurentów, tym lepiej dobrana lista wyników i rekomendacji.
Analiza widoczności w Senuto działa bardzo dobrze dla Polski i wielu innych lokalizacji. Ilość danych z wyników wyszukiwania Google daje nam pełną informację, na jakie frazy i na jakich pozycjach jesteśmy widoczni. System analizuje pozycje z zakresu 1-50 w przedziałach tygodniowych oraz dziennych.
Niestety w przypadku dziennych analiz ogólna wizualizacja wyników jest daleka od oczekiwanych nie wiem, dlaczego ale nie działa to dobrze. Nie mniej wyniki tygodniowe dobrze pokazują wyniki, stron.
W pisujemy adres dowolnej strony w okno wyszukiwania i gotowe system wyświetla informacje na temat.
W zakładce ulubione domeny znajdziecie tabele ze skumulowanymi danymi na temat widoczności wszystkich projektów dodanych do ulubionych.
Są to dane na temat widoczności w poszczególnych przedziałach pozycji plus widoczność i ranking w kategorii.
Ta funkcjonalność jest ciekawa i przypomina mi kategoryzację stosowana w Similarweb.
Senuto pokusiło się o skategoryzowanie pod kontem technologii oraz tematyki swojej bazy wyników. Dzięki temu możemy analizować wyniki polskiego Internetu z podziałem na poszczególne kategorie i technologie.
W narzędziach znajdziemy obecnie
Zmiany w wyszukiwarce to ostatnia funkcjonalność dostępna w części Analiza widoczności. Mamy okazję zobaczyć w niej kalendarz z informacja o natężeniu zmian w wynikach wyszukiwania. Dzięki tej funkcjonalności możemy sprawdzić czy nasze spadki/wzrosty związane są z globalnym trendem czy wynikają bardziej z naszych działań. Widać tu wszystkie zmiany algorytmu Google.
Analiza słów kluczowych to kolejna bardzo przydatna funkcjonalność. Znajdziemy to bardzo istotne informacje na temat słów kluczowych. Po wpisaniu słowa w okno wyszukiwarki otrzymujemy zestaw informacji na temat powiązanych słów, miesięcznej liczby zapytań, trendy oraz liczbę słów. Wybrane zestawy słów możemy zapisać. Pomaga to w segregacji i grupowaniu słów. Dzięki możliwości pobrania pliku excel możemy of-line analizować słowa i budować strategie. Niedawno pojawiły się opcje podpowiedzi słów powiązanych ściśle oraz pytań powiązanych z danym słowem kluczowym. Szczególnie interesująca jest ta opcja pytań system podpowiada jakie pytania zadają użytkownicy w kontekście podanych słów kluczowych.
Ostatnio system wzbogacił się o bardzo dokładne dane poszczególnych słów kluczowych. I tak dostajemy graf pokazujący trendy miesięcznie i ilości zapytań generowanych w tych miesiącach. Kolejną ciekawą informacją jest lista linków które pojawiają się w wynikach. Otrzymujemy listę słów powiązanych zarówno semantycznie, znaczeniowo ale również pytania i grupy słów. Bardzo przydatnym parametrem jest współczynnik zależności.
Wiedza zawarta w tej zakładce jest bardzo duża i w zupełności wystarczająca by nie korzystać z innych narzędzi.
Aktualizacja ze stycznia 2020 roku dodała do analizy słów kluczowych dodatkowe elementy umożliwiające filtrowanie słów kluczowych. Są to dopasowanie, domeny i dodatkowe filtry językowe.
W monitoringu słów kluczowych otrzymujemy możliwość samodzielnego dodawania słów kluczowych do listy analizowanych fraz. Dzięki temu możemy obserwować również inne kraje nie tylko Polskę. Dodatkowo pozwala nam to na dwa sposoby grupować frazy w grupach oraz dynamiczne grupy automatycznie dopisujące frazy, według słowa klucza.
Pozostałe funkcje podobne są do funkcji dostępnych w podstawowej części dotyczącej analizy widoczności.
Dodatkowo funkcją jest integracja z Google Search Console oraz Google Analytics. Senuto łączy dane takie jak sesje, liczbę użytkowników z GA oraz liczbę kliknięć, CTR pozycje i liczbę wyświetleń z GSC.
Najnowszy cennik znajdziesz tu: Cennik Senuto
Senuto jest profesjonalnym narzędziem SEO, które pomaga marketerom w optymalizacji stron internetowych. Narzędzie zapewnia dostęp do szerokiego zakresu funkcji, takich jak analiza pozycji i widoczności w wyszukiwarkach internetowych, monitorowanie pozycji słów kluczowych na rynku lokalnym, optymalizacja procesów off-page i algorytmów Google Panda i Penguin oraz dzienne raporty o postępie.
Koszt użytkowania narzędzia Senuto zależy od wybranego planu i rodzaju pakietu. Odpowiednie plany kosztują od 50 do nawet 250 dolarów miesięcznie, w zależności od potrzeb użytkownika.
Ja zdecydowanie polecam SENUTO jako narzędzie do analizy widoczności w Polsce. Senuto ma znacznie dokładniejsze dane.
Podstawowa część Senuto jest znakomitym narzędziem do analizy wyników widoczności oraz doboru słów kluczowych. Polecam!
Artykuł uaktualniony 5 miesięcy
5 Comments
Osobiście korzystamy z senuto w działaniach marketingowych i jesteśmy bardzo zadwoleni:) Pozdrawiamy
Bardzo fajny artykuł 🙂 Moja firma korzysta z Firmao (https://firmao.pl/?pk_campa… )od kilku lat i byłoby ciężko prowadzić firmę bez takiego wsparcia. Mamy dopasowany system pod specyfikę naszej firmy, u nas się sprawdza.
Hej Marcin. Konkretny opis Senuto. Mam podobny tylko nieco podszedłem do tematu z innej strony. Zapraszam na https://rafalborowiec.pl/jak-skutecznie-uzywac-senuto.html
Osobiście uważam, że firma ma problem z umożliwieniem usunięcia konta z baz danych. Trzeba się z nimi kontaktować, pisać, prosić.
Ciekawe spostrzeżenie przekażę kolegom z Senuto, że taki problem istnieje. Choć przydałoby się dokładniej opisać ten temat.