Senuto

Senuto

Senuto

Oceń Nas post

Senuto jest kolejnym narzędziem SEO, które chciałbym opisać i ocenić na moim blogu. Jest to bardzo ciekawe narzędzie budowane przez Damiana Sałkowskiego, z którym miałem okazję współpracować przez kilka lat w K2 Search i S3. Koncepcja systemu jest mi bardzo bliska i widzę w Senuto wiele elementów i funkcjonalności, o których wielokrotnie rozmawiałem z Damianem.

Postaram się być bezstronny. Moje sugestie i opinie oprę na twardych argumentach i doświadczeniach, jakie posiadam.

Senuto, jako narzędzie SEO

Jako narzędzie używane w działaniach SEO Senuto plasuje się, jako bardzo dobra baza słów kluczowych, narzędzie do analizy widoczności oraz kilka ciekawych funkcjonalności w wersji rozwojowej. Po ostatnich zmianach warto pochwalić zmianę w UX oraz połączenie kilku narzędzi w jedno. Daje to szansę na to, że niebawem Senuto wypłynie szerzej na rynki o olbrzymim potencjale. Mam na myśli Europe zachodnią, USA i może kraje Ameryki Południowej i Środkowej.

Najnowsze narzędzie SEO w Senuto

Senuto udostępniło nową funkcjonalność w ramach swojego narzędzia. Jest to znakomity krok w stronę zmiany postrzegania Senuto w kierunku wsparcia w planowaniu treści i optymalizacji treści. Ta nowa funkcja znakomicie wpisuje się w kierunek od analizy wyników, planowania treści do w pełni zautomatyzowanej analizy semantycznej treści.

image 1
Analiza semantyczna treści

Wewnątrz edytora możemy zobaczyć wszystkie istotne informacje dotyczące optymalizacji. Od ogólnej oceny po szczegóły dotyczące poszczególnych elementów optymalizacyjnych takich jak nagłówki H1, H2… Ilości użytych słow po podział na typy poszczególnych elementów.

Ta funkcjonalność przypomina te użyte w SurferSEO, czy SEMrush. Ma jedną niby prostą, ale bardzo przydatną funkcjonalność. Wczytanie treści z istniejących artykułów ułatwia edycję istniejących artykułów. Proponuję, by dodać wtyczkę do WordPress i innych CMS, by zoptymalizowane treści jednym, łatwym kliknięciem mogłaby być opublikowane na naszej stronie. Tego nie ma nikt, a myślę, że ułatwiłoby to pracę piszącym oraz właścicielom stron.

Content Plan Senuto

Od marca 2022 można korzystać z nowego narzędzia w Senuto jest to Content Planner. Po wielu analizach uważam, że to bardzo dobre rozwiązanie. Jest konkurencyjne wobec SurferSEO czy SEMrusch.

Content Plan
Contnt Plan

Generowanie Contnt Planu wymaga czasu i podania fraz i konkurentów. Im lepiej dobrana lista fraz i konkurentów, tym lepiej dobrana lista wyników i rekomendacji.

Content Plan lista wynikowa
Contnt Plan wynikowa lista

Analiza widoczności w Senuto

Analiza widoczności w Senuto działa bardzo dobrze dla Polski i wielu innych lokalizacji. Ilość danych z wyników wyszukiwania Google daje nam pełną informację, na jakie frazy i na jakich pozycjach jesteśmy widoczni. System analizuje pozycje z zakresu 1-50 w przedziałach tygodniowych oraz dziennych.

Niestety w przypadku dziennych analiz ogólna wizualizacja wyników jest daleka od oczekiwanych nie wiem, dlaczego ale nie działa to dobrze. Nie mniej wyniki tygodniowe dobrze pokazują wyniki, stron.

analiza-widocznosci-senuto
analiza widocznosci senuto

W pisujemy adres dowolnej strony w okno wyszukiwania i gotowe system wyświetla informacje na temat.

 • Kategorii, do jakiej system przypisuje domenę
 • Technologię, w jakiej jest napisana
 • Ilość fraz w Top3, Top10 i Top50
 • Widoczność, czyli estymowany ruch organiczny, jaki powinny generować widoczne frazy
 • Estymowany koszt w Google Ads, jaki musielibyśmy podnieć by ruch z punku poprzedniego wygenerować
 • Miejsce w rankingu głównej kategorii
 • Wykres z danymi poszczególnych grup pozycji
 • Najważniejsze wzrosty i spadki w tabeli
 • Tabele fraz o największym potencjale
 • Sezonowość fraz
 • N koniec listę konkurentów

Co mi daje analiza widoczności w Senuto?

 • Dzięki tym informacjom możemy podejmować decyzje, w jakie frazy warto inwestować w pierwszej kolejności, czyli te z top10 o największym potencjale.
 • Widzimy największych konkurentów o podobnej strukturze treści, możemy podejrzeć ich parametry takie jak linkowanie czy struktura treści.
 • W podkategorii sekcje widzimy najbardziej widoczne subdomeny, katalogi i URL

Ulubione domeny w Senuto

W zakładce ulubione domeny znajdziecie tabele ze skumulowanymi danymi na temat widoczności wszystkich projektów dodanych do ulubionych.

Są to dane na temat widoczności w poszczególnych przedziałach pozycji plus widoczność i ranking w kategorii.

ulubione-domeny-senuto
ulubione domeny senuto

Uwagi do ulubionych domen

 • Możemy dodać adresy stron konkurentów do ulubionych daje nam to możliwość obserwowania i porównywania poszczególne parametry naszej strony v. konkurencja.
 • Brakuje mi tu grupowania co dało by możliwość porównania różnych tematycznie projektów.

Ranking Kategorii w Senuto

Ta funkcjonalność jest ciekawa i przypomina mi kategoryzację stosowana w Similarweb.

Senuto pokusiło się o skategoryzowanie pod kontem technologii oraz tematyki swojej bazy wyników. Dzięki temu możemy analizować wyniki polskiego Internetu z podziałem na poszczególne kategorie i technologie.

ranking widoczności Senuto
Ranking widoczności

Narzędzia Senuto

W narzędziach znajdziemy obecnie

 • Analizę Konkurencji gdzie możemy porównać kilka domen ze sobą pod kątem fraz, na jakie są widoczne. Porównujemy wspólne frazy, unikalne frazy zarówna dla naszej domeny i domeny konkurencyjnej.
 • Historia SERP pozwoli nam na sprawdzenie historycznych danych na temat widoczności z zadanego okresu czasu
 • Direct Answer daje nam możliwość przeanalizowania fraz pod kątem rodzajów odpowiedzi jakie są widoczne w wynikach wyszukiwani.
 • Wzrosty/spadki pozycji w tej zakładce mamy możliwość podejrzenia zmian pozycji w wynikach wyszukiwania badanych domen w zadanym zakresie czasu. Jest to przydatne narzędzie do analizy fraz.
konkurencja-senuto
konkurencja-senuto
Direct-Answer
Direct Answer
spadki wzrosty pozycji senuto
Spadki wzrosty Senuto

Zmiany w wyszukiwarce

Zmiany w wyszukiwarce to ostatnia funkcjonalność dostępna w części Analiza widoczności. Mamy okazję zobaczyć w niej kalendarz z informacja o natężeniu zmian w wynikach wyszukiwania. Dzięki tej funkcjonalności możemy sprawdzić czy nasze spadki/wzrosty związane są z globalnym trendem czy wynikają bardziej z naszych działań. Widać tu wszystkie zmiany algorytmu Google.

zmiany-w-wyszukiwarce-senuto
zmiany w wyszukiwarce senuto

Baza słów kluczowych

Analiza słów kluczowych to kolejna bardzo przydatna funkcjonalność. Znajdziemy to bardzo istotne informacje na temat słów kluczowych. Po wpisaniu słowa w okno wyszukiwarki otrzymujemy zestaw informacji na temat powiązanych słów, miesięcznej liczby zapytań, trendy oraz liczbę słów. Wybrane zestawy słów możemy zapisać. Pomaga to w segregacji i grupowaniu słów. Dzięki możliwości pobrania pliku excel możemy of-line analizować słowa i budować strategie. Niedawno pojawiły się opcje podpowiedzi słów powiązanych ściśle oraz pytań powiązanych z danym słowem kluczowym. Szczególnie interesująca jest ta opcja pytań system podpowiada jakie pytania zadają użytkownicy w kontekście podanych słów kluczowych.

baza-slow-kluczowych-senuto
baza slow kluczowych senuto

Ostatnio system wzbogacił się o bardzo dokładne dane poszczególnych słów kluczowych. I tak dostajemy graf pokazujący trendy miesięcznie i ilości zapytań generowanych w tych miesiącach. Kolejną ciekawą informacją jest lista linków które pojawiają się w wynikach. Otrzymujemy listę słów powiązanych zarówno semantycznie, znaczeniowo ale również pytania i grupy słów. Bardzo przydatnym parametrem jest współczynnik zależności.

Wiedza zawarta w tej zakładce jest bardzo duża i w zupełności wystarczająca by nie korzystać z innych narzędzi.

Senuto szczegoly słów kluczowych
Senuto szczegóły słów kluczowych

Aktualizacja ze stycznia 2020 roku dodała do analizy słów kluczowych dodatkowe elementy umożliwiające filtrowanie słów kluczowych. Są to dopasowanie, domeny i dodatkowe filtry językowe.

Monitoring słów kluczowych

W monitoringu słów kluczowych otrzymujemy możliwość samodzielnego dodawania słów kluczowych do listy analizowanych fraz. Dzięki temu możemy obserwować również inne kraje nie tylko Polskę. Dodatkowo pozwala nam to na dwa sposoby grupować frazy w grupach oraz dynamiczne grupy automatycznie dopisujące frazy, według słowa klucza.

Pozostałe funkcje podobne są do funkcji dostępnych w podstawowej części dotyczącej analizy widoczności.

Dodatkowo funkcją jest integracja z Google Search Console oraz Google Analytics. Senuto łączy dane takie jak sesje, liczbę użytkowników z GA oraz liczbę kliknięć, CTR pozycje i liczbę wyświetleń z GSC.

monitoring-senuto
monitoring senuto

Konkurenci

Cennik

Najnowszy cennik znajdziesz tu: Cennik Senuto

FAQ

 1. Czym jest Senuto? Co to jest senuto?

  Senuto jest profesjonalnym narzędziem SEO, które pomaga marketerom w optymalizacji stron internetowych. Narzędzie zapewnia dostęp do szerokiego zakresu funkcji, takich jak analiza pozycji i widoczności w wyszukiwarkach internetowych, monitorowanie pozycji słów kluczowych na rynku lokalnym, optymalizacja procesów off-page i algorytmów Google Panda i Penguin oraz dzienne raporty o postępie.

 2. Ile kosztuje Senuto?

  Koszt użytkowania narzędzia Senuto zależy od wybranego planu i rodzaju pakietu. Odpowiednie plany kosztują od 50 do nawet 250 dolarów miesięcznie, w zależności od potrzeb użytkownika.

 3. Senuto czy Semstorm?

  Ja zdecydowanie polecam SENUTO jako narzędzie do analizy widoczności w Polsce. Senuto ma znacznie dokładniejsze dane.

Podsumowanie

Podstawowa część Senuto jest znakomitym narzędziem do analizy wyników widoczności oraz doboru słów kluczowych. Polecam!

Artykuł uaktualniony 2 lata

Marcin Kordowski
Marcin Kordowski
17 lat doświadczenie w Digital Marketing i SEO, wykładowca PW, trener, bloger i praktyk. Projekty w ponad 30 krajach, specjalizuje się w branży finansowej, medycznej i e-commerce.

5 Comments

 1. Mobilnezarabianie pisze:

  Osobiście korzystamy z senuto w działaniach marketingowych i jesteśmy bardzo zadwoleni:) Pozdrawiamy

 2. Anna pisze:

  Bardzo fajny artykuł 🙂 Moja firma korzysta z Firmao (https://firmao.pl/?pk_campa… )od kilku lat i byłoby ciężko prowadzić firmę bez takiego wsparcia. Mamy dopasowany system pod specyfikę naszej firmy, u nas się sprawdza.

 3. Rafał z Largo.pro pisze:

  Hej Marcin. Konkretny opis Senuto. Mam podobny tylko nieco podszedłem do tematu z innej strony. Zapraszam na https://rafalborowiec.pl/jak-skutecznie-uzywac-senuto.html

 4. security pisze:

  Osobiście uważam, że firma ma problem z umożliwieniem usunięcia konta z baz danych. Trzeba się z nimi kontaktować, pisać, prosić.

  • Marcin Kordowski pisze:

   Ciekawe spostrzeżenie przekażę kolegom z Senuto, że taki problem istnieje. Choć przydałoby się dokładniej opisać ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *