Content Marketing w 6 krokach
Chciałbym opisać, w kilku krokach na co powinniśmy zwrócić uwagę gdy decydujemy się na działania Content Marketing.
Cały proces składa się z 6 kluczowych elementów. Każdy z tych elementów ma swoją specyfikację, plan, koszty i wymagania. Jednocześnie realizuje cząstkowe cele składające się na cel całkowity naszych działań.
Cele w “Content Marketing”
Zacznę więc w tej wstępnej części od wskazania celów, które możemy dzięki działaniom Content Marketingowym możemy osiągnąć. Pierwszy cel jaki chciałbym wymienić to poprawa parametrów SEO naszego serwisu, bloga. Dzięki przemyślanym działaniom możemy poprawić jakość i zróżnicowanie treści jaką mamy w naszym serwisie, co w efekcie da nam większą ilość naturalnych linkowań i “sherów” w Social Media.(gdybym nie był SEO-wcem ten cel spadłby na 4 pozycję 🙂 ) Drugi cel to zbliżenie się do naszych potencjalnych klientów, zacieśniamy naszą relacji. Jako dawcy dobrych i przydatnych narzędzi, wiedzy, treści. Zaspokajamy potrzeby naszych klientów. Zmniejszy to barierę pomiędzy dostawcą towarów, usług a odbiorcą. Potraktujmy to jako “grę wstępną”. Rozgrzejmy naszego potencjalnego klienta. Dowiedzmy się więcej na temat tego czego właściwie on potrzebuje i dajmy mu to.
Wisienką na torcie jest oczywiście sprzedaż. Zwiększenie wolumenu sprzedaży jest celem nadrzędnym. Pozostałe cele informacyjny, zbudowanie wizerunku, zwiększenie zasięgu, uwiarygadnianie są celami pośrednimi do wyżej wymienionych. Proponuję też by zastosować żelazną zasad co do celów “Wybieramy cele realne do osiągnięcia i wymagające proporcjonalnie do zysku najmniejszych nakładów pracy”. Nazywam tę zasadę “Zasadą efektywnych celów.”
6 kroków w “Content Marketing”
- Zastanówmy się do kogo mówimy. Opiszmy cechu naszych potencjalnych klientów. Podzielmy ich na grupy.
- Do poszczególnych grup przypiszmy formy, treści poziom zaawansowania merytoryczny i etap w lejku sprzedażowym.
- Zbudujmy bazę kanałów, którymi będziemy się komunikować. Zbudujmy harmonogram działań.(Fan page, G+, Google, Linkedin, Goldenline, Twitter i inne kanały)
- Zaplanujmy strukturę bazy pozyskanych klientów i sposoby komunikacji z klientami już pozyskanymi. Mówię tu o bazie mailingowej i social mediowej.(Fan page, G+, Linkedin, Goldenline, Twitter i inne bazy)
- Korzystajmy z narzędzi wspierających nasze działania, monitorujące, śledzące zachowania użytkowników, zarządzające bazą
- Etap refleksji, zgodnie z zaplanowanym harmonogramem analizujemy efektywność realizacji celów i wprowadzamy poprawki
Każdy z punktów rozwija się na listę czynności, które powinniśmy wykonać.
I tak w punkcie pierwszym wybieram jedna lub kilka postaci. Poniżej zestawienie informacji które powinniśmy o każdej z tych postaci uzyskać.
Persony
Każda Persona może być na rożnych etapach ze względu na poziom zaznajomienia się z produktem, usługą a także na różnych etapach lejka sprzedażowego. Na nasze potrzeby możemy zasymulować trzy etapy merytoryczne: zerowa wiedza, podstawowa wiedza, ekspert oraz trzy etapy lejka podobnie skonstruowane: zimny, letni i gorący lead.
Kanały
W zależności od lokalizacji persony w poszczególnych grupach, inne jest natężenie języka specjalistycznego w treściach i poziom formalny formatów, które używamy. Dodatkowo zwracamy uwagę na kanały, które są mniej formalne lub bardziej. Nasze działania powinny skupiać się na aktywnościach zewnętrznych czyli nasz content umieszczany na zewnętrznych serwisach i realizacji celów już na naszym własnym serwisie (rekomendujemy bloga).
Remarketing
Mamy już przyporządkowane kanały i formy contentu do poszczególnych grup. Powinniśmy teraz obserwować naszych czytelników, wykorzystując narzędzia re-marketingowe. W zależności od etapu, na którym się dany użytkownik znajduje (cookie) serwować mu odpowiednią treść. Użytkowników pozyskujemy zarówno przez reklamę, content marketing zewnętrzny, content streaming. Staramy się przesuwać poszczególnych użytkowników(cookie) poprzez kolejne etapy z grupy klientów z zerową wiedzą i zimny lead do grupy podstawową wiedzą i gorący lead. Dodatkowo powinniśmy obserwować parametry pośrednie takie jak widoczność naszych treści(positionly.com) w wyszukiwarce, czy się mówi o nas (Brand24.) i czy się nas linkuje(Achrefs.com) czy nasze bazy rosną i czy są aktywne.
Analiza danych i wnioski
Ostatni etap jest najtrudniejszy. Analiza tych wszystkich danych nie jest łatwa. Tym bardziej interpretacja biznesowa tych danych. Ja stosuję zasadę by uprościć wszystko do maksimum.W przypadku audytu treści i wniosków zastosować te same zasady jak w sprzedaży i oceniać efektywność po ilości sprzedanych usług lub towarów. Uwzględniajmy poniesione nakłady pracy i budżet na to przeznaczony. Poprawiamy lub usuwamy nieefektywne ścieżki. Zwiększamy nakłady na te konwertujące.
Kiedy możemy powiedzieć, że osiągnęliśmy sukces? To też jest proste.
Wtedy kiedy zrealizujemy nasze cele 🙂 Tego wam i sobie życzę.
Content Marketing Infografika
Artykuł uaktualniony 3 lata