Linkedin​

Linkedin​

Linkedin osobista marka

Wielu z nas chętnie wspiera inne marki w budowaniu ich zasięgu i rozpoznawalności. Jest to nasz chleb powszedni. Promujemy firmy w Google, na Facebook i Linkedin. Wiem jak ważne jest budowanie rozpoznawalności. Dlatego warto optymalizować swoją własną widoczność i rozpoznawalność na Linkedin. Czy to robimy? Myślę, że tak. Czy jest to optymalne podejście? Nie wiem ale poniżej postarałem się zebrać najważniejsze elementy, na które warto zwrócić uwagę.

Pamiętaj, że strona profilu LinkedIn jest podstawowym punktem styku w obszarze biznesowym. Twoja osobista marka budowana jest w Linkedin.


Oto 20 elementów w Twoim profilu, które powinieneś sprawdzić i zaktualizować na 2021 rok.

Linkedin optymalizacja profilu

Wybierz odpowiednie zdjęcie profilowe na LinkedIn

Twoje zdjęcie profilowe to Twoja wizytówka na LinkedIn. Przygotuj odpowiednie ujęcie tak by odzwierciedlało twoje cechy, jak również było odpowiednio dopasowane do stylistyki jaką akceptują Twoi potencjalni klienci. Zdjęcie i jego styl powinien odpowiadać profilowi Twoich person do jakich chcesz się komunikować przez Linkedin. Pamiętaj ważne jest pierwszych kilka sekund to w tym czasie zdjęcie będzie podświadomie budować pierwsze wrażenie. Pamiętaj by zdjęcie było aktualne i odzwierciedlało Toją osobowość, makijaż ale też warto wyglądać naturalnie więc zachowaj umiar, strój tez zależy od tego jaki masz styl nie usztywniaj się uśmiechnij się pokaż radość w oczach.

Dodaj profilowe zdjęcie w tle

Twoje zdjęcie w tle to drugi element wizualny, który ma olbrzymie znaczenie. Jeśli nie masz wyczucia w temacie wizualizacji zdaj się na specjalistów którzy to wyczucie posiadają. Oprócz Twojego zdjęcia tło to drugi obszar który jasno daje do zrozumienia czym się zajmujesz. To właśnie tło przyciąga uwagę ludzi, wyznacza kontekst i pokazuje trochę więcej o tym, co jest dla Ciebie ważne i jakie obszary Cię interesują biznesowo.

Niech nagłówek w profilu Linkedin będzie czymś więcej niż tylko tytułem stanowiska

Nie ma reguły i nie jest to wymóg oficjalny by opis profilu zawierał tylko stanowisko. Użyj nagłówka, aby powiedzieć więcej o tym, kim jesteś i jak postrzegasz swoją rolę, dlaczego robisz to, co robisz i co sprawia, że czujesz się pewnie w tej roli. Jeśli jesteś etatowym pracownikiem dopasuj ten opis do potencjalnych potrzeb Twoich potencjalnych pracodawców. Zbadaj jakie cechy są przez nich postrzegane jako wartościowe i jeśli je masz to zaznacz je w tym miejscu. Jeśli jesteś ekspertem w danej dziedzinie warto by było zastosować w tym opisie sformułowanie, które to od razu pokaże i uwypukli.

Zmień swój opis w ciekawą historię

Sprawdź czy masz opis jeśli nie pierwszym krokiem jest jego uzupełnienie.Opis to bardzo ważny element Twojego profilu Linkedin. Jest to ciekawe dlaczego tyle profili Linkedin nadal pozostaje bez uzupełnionego pole Opisu. Podsumowanie doświadczenia na Linkedin to Twoje miejsce na opowiedzenie historii o sobie. Nie używaj go tylko do wymieniania swoich umiejętności lub stanowisk, które miałeś. Spróbuj wyjaśnić, dlaczego te umiejętności są ważne i to że umiesz je wykorzystać w praktyce. Nie bój się zainwestować trochę czasu, sprawdź jak Twoi znajomi reagują na poszczególne wersje Twojego opisu. To Twój obszar gdzie możesz podzielić się osobistymi informacjami na swój temat. Osobiście uważam tę część za kluczową w profilu linkedin.

Unikaj wyświechtanych sformułowań

Wyświechtane frazesy to przymiotniki, które są używane tak często w nagłówkach i podsumowaniach LinkedIn. Przez to stają się wyświechtane i tracą swoje pierwotne znaczenie. Wśród tych słów możemy znaleźć takie jak : „przywództwo”, „ukierunkowany”, „strategiczny”, „doświadczony”, „pasjonujący”, „ekspert”, „kreatywny”, „innowacyjny” i „ atestowany'. Nie chodzi o to by nie używać tych słów, chodzi o to by te cechy wynikały bezpośrednio z tego co robiłeś. Dobrym przykładem jest to jeśli chcesz pokazać, że jesteś kreatywny napisz o swoich projektach które wymagały kreatywności. Przykład: Jako dziecko i w wieku szkolnym zdobywałem doświadczenie jako aktor dziecięcy grając role w spektaklach…, jako… przez 8 lat doświadczeń jako aktor poznałem smak jupiterów i sali wypełnionej dwustoma wymagającymi widzami. W czasie studiów rozwijałem te doświadczenia jako prelegent na studenckich konferencjach jak również w teatrze amatorskim. Tego typu informacja jest ważna i pokazuje, że masz obycie na scenie i nie boisz się występować publicznie. Dodatkowo masz na pewno umiejętności, które przydadzą się w wielu zawodach.

Rozwijaj swoją sieć powiązań na Linkedin

Jednym z najłatwiejszych, a jednocześnie najszybszych sposobów rozwijania sieci LinkedIn jest synchronizacja profilu z książką adresową e-mail. Dzięki temu LinkedIn może sugerować osoby, z którymi możesz się połączyć. To zdumiewające, jak skuteczne dzięki temu pozyskasz pierwszych znajomych. Pamiętaj by nie przesadzać ani w jedną ani w drugą stronę przy weryfikacji osób, które chcesz dodać.  Wykorzystuj każde spotkanie online i offline do tego by nawiązać kontakt na Linkedin. Dzięki temu Twój profil będzie zawierał dużo i dobrej jakości kontakty.

Twoje umiejętności to Ty

Lista umiejętności w profilu Linkedin to Twoja charakterystyka. Dodaj te istotne w taki sposób by odzwierciedlały Twój charakterystyczny profil zawodowy. Te umiejętności powinny wynikać i łączyć się  bezpośrednio z Twoim opisem i nagłówkiem. Jednak kluczem tutaj jest pozostanie autentycznym i posiadać aktualne umiejętności. Długa lista umiejętności, które nie są tak naprawdę kluczowe może rozmyć Twój profil i sprawić, że będzie wyglądał jak śmietnik. Cykliczne czyszczenie i uaktualnianie profilu powinno wejść Ci w nawyk.

Wyróżnij wybrane usługi na Linkedin

To opcja to nowa funkcja LinkedIn. Jest ona dedykowana, konsultantom, freelancerom i osobom pracującym dla mniejszych firm zaprezentować zakres oferowanych przez nich usług. Wypełnienie sekcji Usługi w swoim profilu może zwiększyć Twoją widoczność w wynikach wyszukiwania na te usługi i słowa powiązane z tymi usługami.

Pozyskuj potwierdzenia umiejętności i rekomendacje

Potwierdzenia innych użytkowników Linkedin potwierdzają Twoje umiejętności i zwiększają Twoją wiarygodność w oczach ludzi odwiedzających twój profil. Zacznij od przeglądu swojej sieć kontaktów i zidentyfikuj kontakty, które według Ciebie naprawdę zasługują na to by poprosić je o rekomendacje.

Nie bój się dotrzeć z uprzejmą wiadomością, prosząc o poparcie również dla kilku kluczowych umiejętności. Docieraj do osób, których poparcie naprawdę może mieć znaczenie zarówno przełożonych jak i podwładnych.

Aktywnie zarządzaj rekomendacjami Linkedin

Gdy zaczną pojawiać się rekomendacje, może się okazać, że nie są one zgodne z główną Twoją specjalnością. Może się zdarzyć, że Twoim głównym obszarem specjalizacji jest na przykład marketing w wyszukiwarkach, ale ludzie, którzy z Tobą pracowali polecają cię w pokrewnych obszarach takich jak analityka czy ogólnie digital marketing. Możesz tym zarządzić w ustawieniach i wskazać te obszary, które są dla Ciebie kluczowe. Ustaw te które są widoczne a które nie.

Dokonaj oceny umiejętności

Ocena umiejętności to jest test online, który pozwala zademonstrować poziom swoich umiejętności i wyświetlić w profilu zweryfikowane umiejętności. Dane Linkedin pokazują, że kandydaci ze zweryfikowanymi umiejętnościami są o około 30% częściej zatrudniani na stanowiska, o które się ubiegają niż kandydaci bez tych ustawień. Wyświetlanie wyników oceny umiejętności jest całkowicie dobrowolne i możesz powtarzać testy tak często, jak chcesz, zanim udowodnisz, że je zdałeś. Jeśli Ci ten test nie wyjdzie zawsze może go powtórzyć.

Pokaż swoją pasję do nauki

Doprecyzowana historia kursów, studiów i szkoleń to znakomity sposób na poprawę widoczności Twojego profilu Linkedin. Pamiętaj by pokazane zestawienia były dopasowane do Twojego profilu merytorycznego.

C.D.N.