Linkedin
Linkedin osobista marka
Wielu z nas chętnie wspiera inne marki w budowaniu ich zasięgu i rozpoznawalności. Jest to nasz chleb powszedni. Promujemy firmy w Google, na Facebook i Linkedin. Wiem jak ważne jest budowanie rozpoznawalności. Dlatego warto optymalizować swoją własną widoczność i rozpoznawalność na Linkedin. Czy to robimy? Myślę, że tak. Czy jest to optymalne podejście? Nie wiem ale poniżej postarałem się zebrać najważniejsze elementy, na które warto zwrócić uwagę.
Pamiętaj, że strona profilu LinkedIn jest podstawowym punktem styku w obszarze biznesowym. Twoja osobista marka budowana jest w Linkedin.
Oto 20 elementów w Twoim profilu, które powinieneś sprawdzić i zaktualizować na 2021 rok.
Linkedin optymalizacja profilu
Wybierz odpowiednie zdjęcie profilowe na LinkedIn
Twoje zdjęcie profilowe to Twoja wizytówka na LinkedIn. Przygotuj odpowiednie ujęcie tak by odzwierciedlało twoje cechy, jak również było odpowiednio dopasowane do stylistyki jaką akceptują Twoi potencjalni klienci. Zdjęcie i jego styl powinien odpowiadać profilowi Twoich person do jakich chcesz się komunikować przez Linkedin. Pamiętaj ważne jest pierwszych kilka sekund to w tym czasie zdjęcie będzie podświadomie budować pierwsze wrażenie. Pamiętaj by zdjęcie było aktualne i odzwierciedlało Toją osobowość, makijaż ale też warto wyglądać naturalnie więc zachowaj umiar, strój tez zależy od tego jaki masz styl nie usztywniaj się uśmiechnij się pokaż radość w oczach.
Dodaj profilowe zdjęcie w tle
Twoje zdjęcie w tle to drugi element wizualny, który ma olbrzymie znaczenie. Jeśli nie masz wyczucia w temacie wizualizacji zdaj się na specjalistów którzy to wyczucie posiadają. Oprócz Twojego zdjęcia tło to drugi obszar który jasno daje do zrozumienia czym się zajmujesz. To właśnie tło przyciąga uwagę ludzi, wyznacza kontekst i pokazuje trochę więcej o tym, co jest dla Ciebie ważne i jakie obszary Cię interesują biznesowo.
Niech nagłówek w profilu Linkedin będzie czymś więcej niż tylko tytułem stanowiska
Nie ma reguły i nie jest to wymóg oficjalny by opis profilu zawierał tylko stanowisko. Użyj nagłówka, aby powiedzieć więcej o tym, kim jesteś i jak postrzegasz swoją rolę, dlaczego robisz to, co robisz i co sprawia, że czujesz się pewnie w tej roli. Jeśli jesteś etatowym pracownikiem dopasuj ten opis do potencjalnych potrzeb Twoich potencjalnych pracodawców. Zbadaj jakie cechy są przez nich postrzegane jako wartościowe i jeśli je masz to zaznacz je w tym miejscu. Jeśli jesteś ekspertem w danej dziedzinie warto by było zastosować w tym opisie sformułowanie, które to od razu pokaże i uwypukli.
Zmień swój opis w ciekawą historię
Sprawdź czy masz opis jeśli nie pierwszym krokiem jest jego uzupełnienie.Opis to bardzo ważny element Twojego profilu Linkedin. Jest to ciekawe dlaczego tyle profili Linkedin nadal pozostaje bez uzupełnionego pole Opisu. Podsumowanie doświadczenia na Linkedin to Twoje miejsce na opowiedzenie historii o sobie.
Nie używaj go tylko do wymieniania swoich umiejętności lub stanowisk, które miałeś. Spróbuj wyjaśnić, dlaczego te umiejętności są ważne i to że umiesz je wykorzystać w praktyce. Nie bój się zainwestować trochę czasu, sprawdź jak Twoi znajomi reagują na poszczególne wersje Twojego opisu. To Twój obszar gdzie możesz podzielić się osobistymi informacjami na swój temat. Osobiście uważam tę część za kluczową w profilu linkedin.
Unikaj wyświechtanych sformułowań
Wyświechtane frazesy to przymiotniki, które są używane tak często w nagłówkach i podsumowaniach LinkedIn. Przez to stają się wyświechtane i tracą swoje pierwotne znaczenie. Wśród tych słów możemy znaleźć takie jak : „przywództwo”, „ukierunkowany”, „strategiczny”, „doświadczony”, „pasjonujący”, „ekspert”, „kreatywny”, „innowacyjny” i „ atestowany’. Nie chodzi o to by nie używać tych słów, chodzi o to by te cechy wynikały bezpośrednio z tego co robiłeś. Dobrym przykładem jest to jeśli chcesz pokazać, że jesteś kreatywny napisz o swoich projektach które wymagały kreatywności.
Przykład: Jako dziecko i w wieku szkolnym zdobywałem doświadczenie jako aktor dziecięcy grając role w spektaklach…, jako… przez 8 lat doświadczeń jako aktor poznałem smak jupiterów i sali wypełnionej dwustoma wymagającymi widzami. W czasie studiów rozwijałem te doświadczenia jako prelegent na studenckich konferencjach jak również w teatrze amatorskim. Tego typu informacja jest ważna i pokazuje, że masz obycie na scenie i nie boisz się występować publicznie. Dodatkowo masz na pewno umiejętności, które przydadzą się w wielu zawodach.
Rozwijaj swoją sieć powiązań na Linkedin
Jednym z najłatwiejszych, a jednocześnie najszybszych sposobów rozwijania sieci LinkedIn jest synchronizacja profilu z książką adresową e-mail. Dzięki temu LinkedIn może sugerować osoby, z którymi możesz się połączyć. To zdumiewające, jak skuteczne dzięki temu pozyskasz pierwszych znajomych. Pamiętaj by nie przesadzać ani w jedną ani w drugą stronę przy weryfikacji osób, które chcesz dodać. Wykorzystuj każde spotkanie online i offline do tego by nawiązać kontakt na Linkedin. Dzięki temu Twój profil będzie zawierał dużo i dobrej jakości kontakty.
Twoje umiejętności to Ty
Lista umiejętności w profilu Linkedin to Twoja charakterystyka. Dodaj te istotne w taki sposób by odzwierciedlały Twój charakterystyczny profil zawodowy. Te umiejętności powinny wynikać i łączyć się bezpośrednio z Twoim opisem i nagłówkiem. Jednak kluczem tutaj jest pozostanie autentycznym i posiadać aktualne umiejętności. Długa lista umiejętności, które nie są tak naprawdę kluczowe może rozmyć Twój profil i sprawić, że będzie wyglądał jak śmietnik. Cykliczne czyszczenie i uaktualnianie profilu powinno wejść Ci w nawyk.
Wyróżnij wybrane usługi na Linkedin
To opcja to nowa funkcja LinkedIn. Jest ona dedykowana, konsultantom, freelancerom i osobom pracującym dla mniejszych firm zaprezentować zakres oferowanych przez nich usług. Wypełnienie sekcji Usługi w swoim profilu może zwiększyć Twoją widoczność w wynikach wyszukiwania na te usługi i słowa powiązane z tymi usługami.
Pozyskuj potwierdzenia umiejętności i rekomendacje
Potwierdzenia innych użytkowników Linkedin potwierdzają Twoje umiejętności i zwiększają Twoją wiarygodność w oczach ludzi odwiedzających twój profil. Zacznij od przeglądu swojej sieć kontaktów i zidentyfikuj kontakty, które według Ciebie naprawdę zasługują na to by poprosić je o rekomendacje.
Nie bój się dotrzeć z uprzejmą wiadomością, prosząc o poparcie również dla kilku kluczowych umiejętności. Docieraj do osób, których poparcie naprawdę może mieć znaczenie zarówno przełożonych jak i podwładnych.
Aktywnie zarządzaj rekomendacjami Linkedin
Gdy zaczną pojawiać się rekomendacje, może się okazać, że nie są one zgodne z główną Twoją specjalnością. Może się zdarzyć, że Twoim głównym obszarem specjalizacji jest na przykład marketing w wyszukiwarkach, ale ludzie, którzy z Tobą pracowali polecają cię w pokrewnych obszarach takich jak analityka czy ogólnie digital marketing. Możesz tym zarządzić w ustawieniach i wskazać te obszary, które są dla Ciebie kluczowe. Ustaw te które są widoczne a które nie.
Dokonaj oceny umiejętności
Ocena umiejętności to jest test online, który pozwala zademonstrować poziom swoich umiejętności i wyświetlić w profilu zweryfikowane umiejętności. Dane Linkedin pokazują, że kandydaci ze zweryfikowanymi umiejętnościami są o około 30% częściej zatrudniani na stanowiska, o które się ubiegają niż kandydaci bez tych ustawień. Wyświetlanie wyników oceny umiejętności jest całkowicie dobrowolne i możesz powtarzać testy tak często, jak chcesz, zanim udowodnisz, że je zdałeś. Jeśli Ci ten test nie wyjdzie zawsze może go powtórzyć.
Pokaż swoją pasję do nauki
Doprecyzowana historia kursów, studiów i szkoleń to znakomity sposób na poprawę widoczności Twojego profilu Linkedin. Pamiętaj by pokazane zestawienia były dopasowane do Twojego profilu merytorycznego.
Jak pisać skuteczne treści na LinkedIn?
Trudno przecenić rolę LinkedIn w biznesie. Na portalu obecnych jest aż 30 milionów firm i aż 690 milionów użytkowników na całym świecie.
Chociaż LinkedIn to trzecia najpopularniejsza platforma mediów społecznościowych, za Facebookiem i Twitterem, jest uznawany za 3 razy bardziej efektywny niż Facebook w pozyskiwaniu nowych leadów sprzedażowych.
Od pozostałych platform, wyróżnia go o wiele bardziej nastawiony na jakość i profesjonalizm kontent.
LinkedIn to też jedna z najpopularniejszych platform do zidentyfikowania przyszłych klientów, zrobienia researchu branżowego czy poznania konkurencji.
50% przedstawicieli B2B podejmowało decyzje sprzedażowe w oparciu o LinkedIn.
Jak zatem zamienić nudny biznesowy profil w skuteczne narzędzie marketingowe?
Od czego zacząć pracę z Linkedin?
- Każda z sekcji Twojego profilu powinna być uzupełniona, ale nie wypełniona przypadkową treścią byle tylko zapełnić puste pole. Pamiętaj o aktualnym profesjonalnym zdjęciu.
- Upewnij się, że informacje na Twoim profilu są udostępnione jako publiczne, a kontakt aktualny.
- W dwóch miejscach na profilu z łatwością użyjesz słów kluczowych: w opisie i specjalnościach.
- Umieść próbki swojej pracy. Wystarczy kilka najważniejszych.
- W ustawieniach profilu możesz zaznaczyć, że zezwalasz na widoczność profilu w wyszukiwarkach.
- Rozważ wykupienie konta premium, które pozwala sprawdzić, kto wchodził na Twój profil. Być może warto nawiązać kontakt?
Wioska LinkedIn – jak nawiązać wartościowe kontakty?
Użytkownicy LinkedIn lubią myśleć o sobie jako o społeczności. Dlatego cenią tych, którzy są pomocni. Umieszczając darmowe artykuły, w których dzielisz się wiedzą i doświadczeniem, pokazujesz, że jesteś graczem zespołowym. To sytuacja, w której obie strony są zwycięzcami – czytelnicy otrzymują wiedzę, Ty z kolei status eksperta.
Zbuduj autorytet w wyselekcjonowanej grupie odbiorców. Twoim celem jest zamienić luźne kontakty w cheerleaderów Twojej treści.
Na Facebooku duża ilość followersów niekoniecznie musi przekładać się na sprzedaż, ponieważ Twój profil jest obserwowany nie tylko przez klientów, ale też ciocię, sąsiadkę i kumpla. Na LinkedIn sytuacja przedstawia się inaczej i w miejsce setek znajomych, za którymi nie stoi potencjał sprzedażowy, budujesz sieć wyspecjalizowanych kontaktów.
LinkedIn daje opcję śledzenia osób, które odwiedziły Twój profil. Wykorzystaj to. Wchodząc na profile osób, których uwagę chcesz przyciągnąć, sprawisz, że i oni będą chcieli zajrzeć na Twoją stronę.
Jeżeli prowadzisz firmę, zastanów się, jak możesz promować praktykę obecności na LinkedIn wśród swoich pracowników (okazja, by wykazać się tymi przywódczymi zdolnościami, o których możesz później napisać!).
Jeśli na przykład pracuje dla Ciebie 50 osób, to aż 50 profili z Twoim logo i linkiem na stronie. Dzięki temu Twój biznes będzie bardziej widoczny nie tylko na LinkedIn, ale też w zwykłej wyszukiwarce.
Dlaczego warto się reklamować na LinkedIn?
W LinkedIn możesz reklamować się bardzo selektywnie wybranemu odbiorcy – nie tylko konkretnym branżom, czy wybranemu rozmiarowi firmy, ale też funkcji czy tytułowi zawodowemu, na przykład tylko wśród CEO.
Jak się dać poznać jako ekspert?
Użytkownicy LinkedIn szukają treści edukacyjnych i informacyjnych. Nie sprawdzają się za to treści zbyt nastawione na bezpośrednią reklamę.
BuzzSumo, firma influencerska, przeanalizowała nagłówki 10 milionów artykułów na LinkedIn, żeby przekonać się jakiego rodzaju treści szukają użytkownicy tego portalu. Dwa rodzaje tekstów powtarzały się najczęściej: nowości i trendy w branży oraz „know-how”.
Wśród artykułów dotyczących trendów najczęściej klikano w te ze słowami „przyszłość”, „na świecie” i „tego roku” w nagłówku.
Z kolei artykuły z praktycznymi tutorialami cieszyły się największą popularnością, gdy uwzględniły w tytule “X sposobów, żeby”, “jak sprawić” oraz “jak uzyskać”.
O czym pisać na LinkedIn:
- Nie starzeją się teksty dotyczące bycia liderem. Niemal każdy lubi o sobie myśleć jako o liderze, dlatego bez względu na to, czy piszesz o HR, nowych produktach czy wizji i misji Twojej firmy, podkreśl rolę umiejętnego przywództwa we wprowadzaniu zmian i podziel się skutecznymi praktykami.
- A może masz świeżą perspektywę odnośnie trendów i nowości w branży? Dobrze, jeśli taki tekst jest oparty na konkretnych przykładach zamiast ogólnikowych stwierdzeniach.
Ciekawym przykładem takich treści są te o nowościach w branży, które… jeszcze nie miały miejsca.
Któż nie lubi móc powiedzieć „a nie mówiłem”? Najlepsze jest to, że jeśli nie będziesz mieć racji w swoim odgadywaniu przyszłości, nikt nie będzie miał Ci tego za złe, w końcu to tylko zabawa. Najprawdopodobniej nikt nawet nie będzie pamiętał Twojego tekstu sprzed lat. Za to jeżeli uda Ci odgadnąć prawidłowo znaczącą zmianę w branży, z łatwością odświeżysz taki tekst i zaimponujesz swoją intuicją i ekspertyzą.
Chociaż najczęściej tego typu artykuły pisze się na zakończenie roku, możesz również użyć wydarzenia w branży np. ważnej konferencji jako pretekstu.
Im odważniejsze przewidywania, tym lepiej. Głoszenie wzrostu wartości Google o kilka procent w przyszłym roku raczej nie zdobędzie klikalności, za to twierdzenie, że w ciągu najbliższych 10 lat Google upadnie… To już przyciąga wzrok.
Dobre praktyki do wykorzystania w Twoim tekście:
- Kiedy zidentyfikujesz swoją publiczność, nie trzymaj tego w sekrecie. Tekst możesz zaadresować, np. „czy jesteś pracującym rodzicem?”, „działasz w branży rozrywkowej? W takim razie ten tekst jest dla Ciebie!” itp.
- Otwórz pytaniem, najlepiej nie retorycznym, a zaczynającym się od jak, dlaczego.
- Otaguj osoby i strony, o których wspominasz.
- Stwórz prostą, przyjazną użytkownikowi ankietę, by dać szansę na interakcję – jedno lub dwa pytania, nic czasochłonnego.
- Umieść w tekście dwa lub trzy hashtagi, ale uważaj, żeby nie przesadzić.
- Użyj zdjęć i video. Fotografia skutkuje 98 procentowym wzrostem komentarzy. Autentyczne zdjęcia osiągają lepsze rezultaty niż ta idealna fotografia ze stocku. Ważnym szczegółem jest też umieszczanie video bezpośrednio na stronie zamiast linku do YouTube. Algorytmy dają priorytet contentowi, który wydaje się unikalny.
- Odpowiedz na komentarze najlepiej w ciągu 24h, daj uczestnikom poczucie uczestniczenia w dialogu.
- W aktualizacjach w treściach analitycznych znajdziesz informacje o popularności Twoich postów. To narzędzie pozwoli Ci zidentyfikować treści, które są poszukiwane. Znajdź hity i eksperymentuj z podobnymi w stylu i zakresie tematycznym tekstami.
Jak często publikować na LinkedIn?
Oczywiście ważne jest nie tylko, co publikujesz, ale i kiedy.
LinkedIn jest najczęściej odwiedzany rano. Drugim najlepszym momentem, by wrzucić nowe treści jest tuż po godzinach pracy.
Badania samego LinkedIn wskazują, że optymalny poziom zaangażowania to 20 postów miesięcznie, czyli codziennie z wyłączeniem weekendów.
To ambitny plan, dlatego jeśli po prostu nie masz czasu, by tak często produkować ciekawe treści, postaw raczej na 1-2 posty w tygodniu za to o wyższej jakości. Lepiej wyprodukować mniej tekstów, na które warto będzie czekać niż całe mnóstwo wtórnych artykułów, których nikt nie przeczyta.
Umiejętnie użyty, LinkedIn pozwoli Ci podkreślić swoją ekspertyzę, zidentyfikować niszę, zdobyć nowe kontakty – zarówno wśród potencjalnych partnerów jak i klientów. 70% ankietowanych uważa LinkedIn za godny zaufania portal z profesjonalnymi treściami. Skorzystaj z tego kredytu zaufania.
Artykuł uaktualniony 3 lata